500 Startups Türkiye Pazarına Girdi

by Bayilik Lobisi
500 istanbul

Dünya genelinde milyar ve yüz milyon doların üstünde değerlemelere sahip teknoloji şirketlerinin yatırımcısı olarak dikkat çeken en aktif erken aşama yatırım şirketi 500 Startups Türkiye pazarına girdiğini ve Türk girişimciler için 15 milyon dolarlık bir fon toplamaya başladığını duyurdu. Merkezi Silikon Vadisi’nde bulunan ve bugüne kadar dünya genelinde 1200 girişime yatırım yapan şirketin Türkiye Yatırım Ortağı, Yandex’in Türkiye operasyonunda ilk çalışan olarak kritik görevlerde bulunmuş olan Erhan Erdoğan, Fon Danışmanı ise Facebook’un dünya genelindeki en önemli projelerinde lider olarak yer alan Türk mühendis Erbil Karaman oldu.

E-ticarete doping
500 Startups, 500 İstanbul ismiyle kurduğu 15 milyon dolar hedefli fonunu toplamaya başladığını geçtiğimiz günlerde Hotel Les Ottomans İstanbul’da internet ekosisteminin, özel sektörün ve devlet kurumlarının katılımıyla düzenlenen özel bir kokteyl ile duyurdu. Yeni fon ile önümüzdeki yıllar içerisinde Türkiye’de 100’den fazla girişimciye yatırım yapılması planlanırken, 500 Startups daha şimdiden içlerinde Udemy, Socialwire, Parlakbirgelecek, Connected2.me, Boostable, Adphorus, Mobile Action, Limk ve Koding’in yer aldığı dokuz Türk girişimine yatırım yapmış durumda.
500 Startups Girişim Ortağı Erhan Erdoğan, “Türkiye’de erken aşamadaki şirketlere yatırım yapan yerel bir fon oluşturmak için en doğru zaman. Türkiye’deki girişimcileri ve yatırımcıları, Silikon Vadisi ve ABD, Avrupa, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya gibi 500’ün hâlihazırda ekiplerinin ve topluluklarının bulunduğu yerlerdeki global teknoloji ekosistemleri ile bir araya getireceğimiz için büyük heyecan duyuyoruz. 500 İstanbul faaliyete başladı ve geleceği birlikte inşa etmek için güçlerimizi birleştirmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Türkiye için yerel fon
500 İstanbul Fon Danışmanı Erbil Karaman, “Anadolu’nun binlerce yıldır dünyanın en büyük uygarlıklarına ev sahipliği yapmış olması bir tesadüf değil. Küresel ticaret imparatorluklarını birbirine bağlayan İpek Yolu her zaman Türkiye’ye açılmıştı. Genç, teknolojiye meraklı ve girişimci insanlardan oluşan Türkiye’de ileride 1 milyar doların üzerinde değere sahip olacak birçok yeni şirketin kurulmasına yardımcı olmayı umut ediyoruz.” dedi.

500 Startups Kurucu Ortağı Dave McClure ise yaptığı açıklamada “500 uzun yıllardır Türkiye’deki girişimlere yatırım yapıyor ve bu pazarda çok yetenekli kişiler olduğunu biliyoruz. Udemy ve başka Türk şirketlerine erken yatırım yapmış bir kuruluş olarak 500’ün bu umut vadeden pazara Silikon Vadisi bağlantılarını, yatırımları ve uzmanlığı getirecek olması bizi heyecanlandırıyor.” ifadelerini kullandı.

Aslanoba Capital Kurucu Genel Başkanı Hasan Aslanoba, “500 Startups, global pazarlarda en çok ihtiyaç duyulan tohum ve erken aşama yatırımlarında ilk akla gelen; en fazla sosyal ve ekonomik fayda yaratmış olan fon şirketidir. Özellikle, gelişen dünyanın genç girişimcileri için büyük bir ilham ve umut kaynağı olmuştur. Bu çok etkili ve başarılı şirketin, özel bir Türkiye fonu ile, ülkemizde de faaliyete başlayacak olmasını çok önemli bir dönüm noktası olarak görüyorum. 500 Startups, Türkiye’deki startup’ların globale açılımında da, diğer global fonlara vereceği olumlu sinyal ile, yaratılan değerin kartopuna dönüşmesini sağlayacaktır.”

Benzer İçerikler

1 comment

füsun ertekin 2 Şubat 2016 - 02:12

500 startup dünyada çok etkin ama türkiye pazarında bu kadar fazla etkili olaiblir mi bilmiyorum?

Reply

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı