Amazon Nedir?

by Bayilik Lobisi

Bugünlerde herkes Amazon ile yatıp Amazon’la kalkıyor. Bahsi geçen Amazon, en büyük nehir olan Amazon değil. Peki ya bu Amazon Nedir? Amazon, Dünya’nın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon. Bu yüzden Amazon Şirketi, Amazon Nehriyle büyüklük açısından sıklıkla karşılaştırılır. Amazon bugün Dünya’nın 1 numaralı sanal ticaret platformu. Elbette bu noktaya tesadüfen gelmedi. Amazon, bu büyüme yolculuğuna 1994 yılında başladı. O dönem Dünya’da birçok insanda e-ticaret kavramı oturmamıştı. Hatta internetin bile gücü, potansiyeli çok sınırlı düzeydeydi. Amazon, bu alandaki potansiyeli henüz o yıllarda ön görebilmiş bir şirket.

Amazon’da bugün itibariyle akla gelebilecek her türlü ürünü satmak ya da almak mümkün; fakat Amazon 1994 senesinde internet üzerinden sadece kitap satışının gerçekleşeceği bir projeydi. Henüz ilk senelerinde bile çok büyük bir yankı buldu. Bugünkü birçok e-ticaret sitesinin atası sayılan Amazon, her dönem en yaratıcı en özgün fikirleri ortaya atmış ve diğer sitelere ilham olmuştur. Amazon’u farklı kılan detayları, bugüne uzanan başarı öyküsünü ve genel anlamda Amazon’un sistem açısından nasıl çalıştığını bu yazımızda inceleyeceğiz. Fakat genel anlamda şunu vurgulamak gerekiyor ki satış ortaklığı konusunda bir devrim yaratan Amazon, insanlara internetten para kazanmanın ya da internetten güvenli alışveriş yapmanın mümkün olduğu fikrini benimsetti.

Küçük ya da büyük, e-ticaret yolculuğuna bir şekilde başlamış birçok şirket, ne yazık ki kısa sürede sanal kepenklerini kapatmak durumunda kaldı. E-ticaret yoluyla para kazanmak, tıpkı diğer fiziki işlerde olduğu gibi emek, sermaye, zeka ve sabır gerektiriyor. Amazon, kurumsal açıdan bütün bunları bünyesinde barındıran bir şirket olmayı başardı. Bir müşteri olarak Amazon’a girdiğiniz zaman, piyasaya kıyasla çok fazla ürün çeşitliliği görürsünüz. Bu da fiyat ve kalite olarak size büyük bir seçenek avantajı sunar. Müşteriye odaklanmış bir şirket olan Amazon, sistem olarak reklam ve pazarlamaya dair büyük bütçeler ayırmaz. Bunu çok daha akıllı yöntemlerle, daha küçük bedeller karşılığında çözmeyi başarmıştır.

Elektronik ürünlerden giyime kadar trend olmuş bütün ürünler Amazon’un çatısı altında toplanmıştır. Alışveriş konusundaki bireysel eğilimleriniz ve zevkleriniz Amazon tarafından göz ardı edilmiyor ve bu durum kendinizi özel hissetmenize neden oluyor. Bu Amazon’un alıcı, yani müşteri tarafından görünen kısmı. Amazon her müşterisini potansiyel bir satıcıya dönüştürme şansı tanıyor. Bu şansı doğru değerlendirenler ve Amazon’un satış felsefesini başarılı şekilde uygulayanlar, satış ortaklığından kolayca sonuç almaktadır. Amazon e-ticaret konusunda kucaklayıcı bir sisteme sahiptir. Eğer kendi ürünleriniz varsa, Amazon buna kendi platformu üzerinden olanak sağlamaktadır.

Amazon’un Başarı Öyküsü
Amazon nedir? Bu soruya genel hatlarıyla bir giriş yaptıktan sonra dilerseniz biraz da Amazon’un başarı öyküsüne başarı yolculuğuna bakalım. Her dönem yeni fikirler ortaya atan, sistemini bir adım öteye taşıyan Amazon’un başarı basamaklarını nasıl tırmandığına göz atalım.

Amazon’un kurucu ismi Jeff Bezos’tur. Şirket ilk olarak Cadabra ismiyle ortaya çıksa da kısa süre sonra bugünkü adına kavuştu. Bezos başka bir şirkette çalışıyordu ve iyi gelir elde ettiği işten bu ideali için istifa etti. Diğer dev markalar gibi Amazon fikri de ilginç bir şekilde bir garajda ortaya çıktı. Bezos, çevresi tarafından kitap sevgisi yüksek birisi olarak tanınıyordu. İnternetten ilk online satışlar, kitaplar üzerine gerçekleşti. Bu alanda öyle başarılı oldular ki küçük ekipleri bu siparişleri karşılamaya yetmiyordu. Birinci hafta sonunda 10 bin Dolar değerinde sipariş almayı başaran Amazon ekibinin ivmesi her hafta düzenli bir şekilde artmaya başladı. Online perakende şirketi olan Amazon 1997 yılında halka açılma kararı verdi. Bu şirket için bir dönüm noktası oldu.

1999 senesinde kurucu isim Bezos, yılın iş adamı unvanına uygun görüldü. Bu, şirketin ne kadar doğru bir yolda olduğunu gösteriyordu. Amazon, 2000 yılından sonra başta Japonya olmak üzere bütün Dünya’ya yavaş yavaş açılmaya başladı. Amazon 2000’li yılların başında kısa süreli bir kabus yaşadı. Bu noktada Bezos, diğer e-ticaret sitelerinin ürünlerini kendi platformunda toplama fikrini ortaya attı. Bu fikir kısa sürede sonuç verdi ve Amazon’un satış konusundaki kapsamı iyi genişledi. Bu karar, bugün sadece Amazon’un değil, diğer küçük girişimcilerin bile geleceğini etkiledi. Amazon bugün bütün Dünya’daki şirketler arasında ilk 5 sıraya girmiştir. Amazon her 1 saniyede 300’den fazla satışa imza atıyor. Şirketin kargo konusunda müthiş bir organizasyon becerisi bulunuyor.

Amazon’un Çalışma Sistemi
Amazon’da bir ürünü satın almanın pek kafa karıştıran bir tarafı yok, buradaki alışveriş süreci diğer e-ticaret sitelerinden çok da farklı sayılmaz. Sadece kargonuz elinize biraz daha geç ulaşabilir. Burada önemli olan Amazon’un satıcılar için nasıl çalıştığı konusudur. Bilindiği üzere Amazon, bulut bilişim sistemi olarak yoluna devam ediyor. Cloud computing olarak bilinen bulut bilişim sistemi, verilerin güvenli bir şekilde depolandığı sistemdir. Bu da kullanıcılar için çok büyük bir ayrıcalık sağlamaktadır.

Amazon’a basit bir şekilde kayıt olan herkes bireysel ya da profesyonel olarak kendi satışlarını gerçekleştirebilir. Amazon, pazarlama gücüne güvenen kişilerle çalışmaktan zevk duyar. Onlara satışlarını daha pozitif koşullarda gerçekleştirmeleri için birçok kolaylık sunar. Başlı başına bir e-ticaret sitesi kurmaktansa Amazon’da halihazırda satışta olan her ürüne ortak olabilirsiniz. Bu satış ortaklığı sayesinde, sizin ön ayak olduğunuz her satış için bir komisyon alırsınız. Yapmanız gereken kendinize ait bir web sitesi aracılığıyla Amazon’a müşteri çekebilmek. Yani Amazon üründen çok, ürünün satış sürecine kafa yoran insanlara çalışma fırsatı sunar. Bu durum, satış ortağı olduğunuz işletmelerin de işine gelir, çünkü reklam ve pazarlama giderlerini bu şekilde kısmış olurlar.

Amazon şirketi, Amazon Prime, Amazon FBA, Amazon FBM gibi çok farklı paketleri cüzi bedeller karşılığında satıcı adaylarına sunmaktadır. Bu sayede Amazon, sizin yerinize hem paketleme, kargolama,hem de iade gibi işlemleri üstlenir. Amazon, depolama potansiyeli konusunda rekorları alt üst etmiş bir şirkettir. Amazon, profesyoneller için belirli prosedürleri şart koşar, bunları sabırla yerine getirmek; sonuç almak adına önemlidir. Size sunulan satıcı paneline çeşitli ürünler yerleştirebilirsiniz. Bu noktada Amazon zaten acemi satıcılara yaptığı yönlendirmelerle beraber, oldukça yardımcı olmaktadır. Ürünlere dair verimli bir içerik sunar, zengin bir bilgi akışı sağlarsanız bu arama sonuçlarında bir avantaj getirir. Yani Amazon sistemine adapte olmak için optimum düzeyde de olsa SEO bilgisine sahip olmalısınız.

Amazon’u Farklı Kılan Noktalar
Amazon’u hem satıcı hem de alıcılar için farklı kılan birçok konu var. Bunların en başında Amazon’un uygun fiyat konusunda doğru bir platform olmasıdır. Amazon’un yarattığı rekabet ortamı, diğer sitelerin de fiyat politikalarına yansımaktadır. Kargo konusunda da ülkemizde yaşanan kurumsal problemleri asla Amazon’da yaşamazsınız. Güvenli ve problemsiz teslimat açısından çok sistemli çalışan Amazon, daima müşteri lehine bir politika geliştirir. Yurtdışından alışveriş yapmayı kolay kılan ve iadeler konusunda problem çıkarmayan Amazon, satış ortakları için de çok cazip bir yerdir. Amazon’u diğer e-ticaret sitelerinden farkı kılan ana unsur, 14 günlük deneme süresi tanıması, düşük bedeller alması, kargo, paketleme ve teslimat gibi konuları size bırakmadan organize etmesi ve satış konusunda emek vermek kaydıyla size sınırsız bir özgürlük alanı tanımasıdır.

Amazon ve Dropshipping İlişkisi
Amazon satış platformu Dropshipping modelinin ortaya çıkmasıyla birlikte bu alanda da popüler bir platform haline çok çabuk bir şekilde ulaştı. Çünkü Amazon her türden müşterinin ürün arama ve satın alma noktasında baş ucu kaynağı. Böyle bir pazarda boy göstermek ve başarı elde etmek bir dropshippingci için oldukça ciddi bir başarı olur.Amazondan nasıl para kazanılır derseniz linkimize tıklayın.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı