Barista Olmak

by Bayilik Lobisi

Kahve zincirlerinin Türkiye’de yaygınlaşmaya başlaması, özellikle sıcak içeceklere olan ilgiyi artırmış durumda. Sadece kahve ya da çay sunumu yapan butik kafeler de her geçen gün hızla artıyor. Büyüyen sıcak içecek pazarı son dönemde yeni yatırım ve iş alanları doğurdu. Çay veya kahve yapmayı öğreten kurslar ve bu kursları bitirip Baritsa olanlar bu konuya örnek gösterilebilir. Bu tür kafelere personel (barista) yetiştiren kurslar bugün dikkat çekici bir sektör haline geldi. Ancak bu kurslar artık sadece kafelere personel yetiştirmiyor; evinde çay ya da kahve yaparken daha başarılı olmak isteyenler, sosyal ortamlarda içilen kahvenin geldiği yeri tahmin ederek hava atma peşinde olanlar da bu kurslara yöneldi. 1 ile 4 gün arası değişen kursların fiyatları ise günlüğü 300 liradan başlayıp 2 bin liralara kadar çıkabiliyor. Barista kurslarında kahve yapım ve tadımından kahvenin tarihine kadar bir çok eğitim veriliyor.

Genelde yüksek gelir grubuna hitap eden bu kursların, orta gelirli kitleler ve işini değiştirmek isteyenler için de cazip olduğu aşikar. Halen İstanbul’da 8, İzmir’de 2 barista kursu bulunuyor ve yeni örencilerini bekliyorlar. Baristalar çalıştıkları kafeye veya restorana göre aylık 1.500-3.000 TL arası kazanç elde edebiliyorlar, tabii bahşiş hariç.
barista kursu

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı