Başarılı bir girişimin altın Kuralı; “Doğru Ekip Kurmak”

by Bayilik Lobisi

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için web tabanlı finansal yönetim uygulaması geliştiren Paraşüt’ün kurucu ortağı Sean X. Yu, başarılı bir girişim sahibi olmanın yolları hakkında önemli bilgiler paylaşıyor.

Günümüzde startup şirketlerin sayıları her geçen gün artıyor. Bu girişimler, son zamanlarda çoğunlukla internet girişimleri olarak karşımıza çıkmakta. Başarılı bir girişim sahibi olmak, iyi bir iş fikrini ve pazarı doğru analiz etmenin yanı sıra doğru ekip ile çalışmayı gerektiriyor. Şirket kültürü, gelişmekte olan startup şirketler için en önemli unsur aslında. Startup başarısının sırrı şirket kültürünü yaşatan ekipte saklı olabilir mi?

Paraşüt Kurucu Ortağı Sean X. Yu, konuyla ilgili olarak şu açıklamalarda bulundu:

“İyi bir ekip kurmak, başarılı bir işletme sahibi olmak için en az iş fikriniz kadar önemli bir unsur. Günümüzde başarılı olamayan birçok startup var. Doğru ekiple çalışmayan ve projelerini ileri seviyeye taşıyamayan şirketler maalesef yok oluyor. İnandığınız bir iş fikriniz varsa doğru ekibinizi de oluşturduysanız yolun yarısına gelmişsiniz demektir. Ekip ruhunun önemi startup şirketlerde daha çok hissediliyor diyebiliriz.

İşe alımlarda sadece belli yetkinliklere sahip kişilerin seçimi değil, şirket kültürünü yaşatabilecek, ekip içinde uyumlu çalışabilen ve birbirine güvenen kişilerin seçilmesi çok önemli. Özellikle de girişimin başlangıç safhasında güvendiğiniz kişilerle çalışmak başarıyı kesinlikle artırıyor.

Startup organizasyonlarda dikey bir yapılanma olmaması tüm çalışanların yöneticiler ile daha yakın temasta çalışabilmesine imkan sağlıyor. Böylelikle şirketin hedefleri, karşılaştılan zorluklar ya da elde edilen başarılar tüm çalışanlar tarafından yakından tecrübe edilebiliyor. Paraşüt olarak biz “Lean Startup” kültürünü benimseyerek çalışıyoruz. Yani, sürekli yeni hipotezlerle gelerek deneme yanılma yöntemi ile öğrenerek yaptığımız işi geliştiriyoruz. Dolayısıyla, şirket kültürünü benimseyebilen, yaratıcı, denemeye ve öğrenmeye açık, çözüm ve müşteri odaklı, enerjik, sorumluluk sahibi, teknolojiyi takip eden kişiler ile çalışmak oldukça önemli. Takım liderlerinin ise, kişisel ve teknik becerilerini ekibine aktarabilecek kişilerden oluşması bir diğer önemli kriter.”

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı