Başarılı Bir Restorana Nasıl Başlanır

by Bayilik Lobisi

Bir restoran nasıl başlatılır

 

Yıllarca bir restoran başlatmak istiyorsanız, oturup kendi işinizi açmak için bir plan hazırlamanın zamanı gelmiş olabilir. Başarı için işletme oluşturmanıza yardımcı olmak için , restoranınızı güvenle açmak için ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olmak için nasıl başlamalı bir rehber hazırladık .

Bir restorana başlamak heyecan verici olsa da, zaman alıcıdır ve başarılı bir şekilde başlatılması en zor işlerden biridir. Aslında, restoranların yüzde 60’ı ilk yıl başarısız oluyor.

Neden birçok restoran başarısız oluyor?
Başarısızlığın en büyük nedeni nedir? Planlama eksikliği. Bir müşteri için akşam yemeği yemeden önce, restoranınızın her ayrıntısını anlamak için çok zaman harcayacaksınız. Mutfak aletleri ve menülerden kat planları ve personel seçimlerine kadar planlama aşaması restoranınızı yapacak veya kıracaktır.

Başarılı bir restoran kurmaya yönelik ipuçları
1. Doğru niyetlere sahip olun
Kim bir restoran sahibi olarak yapmak istiyorsanız, yaptığınız işi sevmek zorundasınız diyor Kim Strengari. Bir restoranın onun için doğru yol olduğunu biliyorken, restoranını ilk açtığında buluşmak için ofis binalarını temizleyerek gece çalışmak zorunda kaldı.

“Restoranı hayattaki her şeyden daha çok istedim, bu yüzden fedakarlıklar sınırsızdı ve onları yapmayı hiç düşünmedim” diyor.

Başarılı olmak için çok fazla zaman ve para harcayacaksınız – bu yüzden sadece para kazanacağını umduğunuz bir iş girişimi değil, bir restoran başlatmanın tutkunuz olduğundan emin olun. “Tahmin edebileceğinizden daha zor” diyor Omer Orien, “ama insanlar bunu her zaman yapıyor. Hiç rüya gibi değil. ”

Bu ilk günlerde, restoranınızın nasıl görünmesini istediğinizi bulmak da iyi bir fikirdir. Restoranınızın estetiği ne olacak? Temaya uyması için hangi mobilyaları satın almanız gerekiyor? Restoranınızı nasıl yerleştireceksiniz? Bir İngiliz mobilya şirketi olan Trent Furniture’ın başlamanıza yardımcı olacak harika bir makalesi var .

Orien, “Birçoğu ne tür bir ortamda çalışmak istediğinizi, hissetmek istediğiniz şeyi hissettirecek şeyi bulmakla ilgilidir. Ayrıca hayatınızda tasarıma bakan insanlara sahip olmak da acıtmaz. ” Orien kurucu ortaklarıyla oturdu ve ilk konumlarının planını planlamak için 3 boyutlu bir model oluşturdu. Ve nihayetinde, alanı kendileri inşa etmek için işin çoğunu yaptılar.

2. Sağlam bir iş planının olması
Kokteyl peçetesinde bir iş planını çizemezsiniz. Başarı için kursu çizen ayrıntılı bir iş planına ihtiyacınız var . Bununla birlikte , iş planlama sürecini basitleştiren Yalın Bir Plan ile başlamanızı öneririz . İş planınızı, büyümeyi planlamanıza ve ilerlemenizi ölçmenize yardımcı olmak için düzenli olarak geri döndüğünüz canlı bir belge olarak düşünün.

Orien, büyüme ve yeni bir yere açılma zamanı geldiğinde iş planı hakkında gerçekten ciddi olduğunu söyledi. Neyin mümkün olduğunu anlamalarına ve nasıl ilerleyeceklerini anlamalarına yardımcı oldu.

İş planınız pazar araştırması , rakiplerinize kapsamlı bir bakış, hedef kitleniz hakkında bilgi, pazarlama planınızın bir taslağı ve sağlam bir finansal ve bütçelendirme projeksiyonu içermelidir . Başlamak için, özellikle restoran planlama için bu şablonları inceleyin veya işlem boyunca size yol gösterecek LivePlan iş planlama yazılımına bakın. Restoranınızın nasıl görünmesini istediğinizi düşündüğünüzde, endüstri trendlerine dikkat etmeyi unutmayın . Her başlangıçta olduğu gibi, zamanlama anahtardır.

Yeni Harekete Geçirici Mesaj
Pazarlama planınıza özellikle dikkat edin
Çok fazla müşteri getirmek için sadece ağızdan ağıza güvenebilirsiniz, bu nedenle yeni insanların kapılarınızdan akmasını sağlamak için bir pazarlama planına ihtiyacınız olacaktır .

İşte birkaç fikir:
Topluluk etkinliklerine katılın ve yiyecek örnekleri verin
Yeni müşterilere indirimler sunun
Yerel işletme birliğine katılın
Sosyal medya kanalı yararlanın

3. Konum, konum, konum
Bir restoran ile konumu her şeydir . Kalabalık çeken, kolayca erişilebilir ve büyüme potansiyeline sahip bir yere ihtiyacınız var. Tabii ki, bütçenize de uyan bir yere ihtiyacınız var.

Doğru alanı ararken zaman ayırmak mantıklıdır. Ayrıca, başlangıç ​​maliyetlerini düşük tutmak için katılabileceğiniz ve mentorluk fırsatlarıyla gelebilecek restoranlar için herhangi bir başlangıç ​​inkübatör alanı olduğunu öğrenmek için biraz araştırma yapmak isteyebilirsiniz. İster alan kiralamaya isterse sıfırdan inşa etmeye karar verin, bir konum seçmek, sahip olarak vereceğiniz en büyük kararlardan biridir. Ama önce büyük bir yapıda olmak zorunda değilsiniz.

Orien, Waffle’ı piyasaya sürmeye hazır olduğunda, işi başlatmak için sadece 3,000 dolar olduğunu söylüyor. “Kulağa imkansız gibi geliyor,” diyor ve ekliyor: “Ama çalışmasını sağlamak için bir sürü hack bulduk. Aslında ticari bir bölgede olan bir ev bulduk, bu yüzden aynı yerde yaşayabiliyor ve çalışabiliyorduk. ”

Orien’in üç lokasyonunun hepsi özel restoran alanlarıdır, ancak küçük başlamak için iyi bir hatırlatmadır. “Konumunuz için bir binaya 300.000 dolar kazandıktan sonra, satabileceğiniz bir ev gibi değil. Çok fazla korunan değer yok, diyor. Bir çeşit sıkışıp kaldın. ” Bu yüzden, büyük ve pahalı bir sıçrama yapmadan önce hepsini düşünmek ve daha küçük ölçekli bir sürümü test etmek mantıklıdır.

 

4. Menünüzü test edin
Menünüzü bir deneme gibi oluşturmaya yaklaşın. İnsanlara dürüst geri bildirimlerini sormak için önerilen menünüzü içeren bir akşam yemeği partisi yapmayı düşünün.

Ama sadece en yakın arkadaşlarını ve aile üyelerini davet etmeyin. Belli bir yemeğin tadını sevebilirsiniz, ancak müşteriler bunun için ödeme yapmazsa veya tadına meraklı değilse, para kazanmazsınız. Geri bildirim istediğinde, insanların dürüst tepkilerini elde etmek için anonim yorumlara izin veren bir yöntem kullanmayı düşün. Pazar araştırmanızı yapın. Uygun fiyat hissi almak için diğer restoranları ziyaret edin.

Orien, Waffle’ın ilk lansmanı yapıldığında, menüde sadece iki öğenin olduğunu söylüyor: bir waffle ve bir bardak süt. Waffle hamuruna katlama malzemeleri ve pide gibi waffle doldurma gibi birçok farklı fikri test etti. Bu yaklaşımlar müşterilerini gerçekten memnun etmedi. Bu yüzden ilginç waffle soslarına geçtiler ve insanlar onu sevdi.

5. Temel yardım alın
Başlamak için personel için kaç kişiye ihtiyacınız var? Bazı restoran uzmanları, açılış gününden önce bir yöneticiyi getirmeyi savunuyorlar, ancak en büyük ihtiyaçlarınızı düşünün. Bulaşık makinesine mi ihtiyacınız var? Kaç aşçı? Sunucular ne olacak? Personel alırken zaman ayırın. Sadece birkaç önemli konumla işlerin ne kadar düzgün çalıştığını görebilmek için yumuşak bir açıklık yapmayı düşünün.

Orien ilk restoranını başlattığında, tek çalışan aile idi. Yavaş yavaş büyüdüler, ancak şimdi üç konumlarında çalışan yaklaşık 50 çalışanı var. “Başladığımızda, yeniydik, bu yüzden çok hızlı bir şekilde işe alırsak, insanlara tecrübesizliğimizi telafi etmek için yeterli beceriye sahip olacak bir maaş ödemede sorun yaşayabilirdik. Zamanla, tüm rolleri nasıl yapacağımızı öğrendik. ” Ama şimdi, dördüncü bir yer açarsa, yarasadan bir menajer kiralamanın doğal bir ilerleme olacağını söylüyor. Onları iyi eğitebilmek için daha iyi bir konumda.

Çalışanlarınızı eğitmeye yatırım yapın
Personelinizi daha iyi yönetmek için, çalışan eğitim materyallerinin hazır olduğundan emin olun. İş tanımları, davranış kuralları ve çalışan el kitabı oluşturun. Çalışanların kendi pozisyonlarına iyi hazırlanmaları için bir eğitim rehberi oluşturun . Aşçılarınız için yemek tarifleri hazırlayın, böylece her yemek mükemmel hale getirilir. Diğer bir deyişle, Macejewski, çalışanlarınıza başarılı olmak için gerekli tüm araçları verin.

Gerektiğinde doldurmaya istekli olun
Sahibi olarak, bir egonuz olamaz, Strengari diyor. Bir restoran sahibi olma fikriniz güzel bir elbise ve makyajla dolaşıyor ve müşterilere yiyecek hakkında ne düşündüklerini soruyorsa, bir sürpriz olacaksınız. Her işi yapmaya istekli olmalısınız. Sebze doğramadan oturma müşterilerine kadar zaman zaman doldurmanız gerekir.

İşçilik maliyetlerinizi izleyin
Birçok restorançı işe alma, işe alma, işe alma dürtüsüne sahiptir. İken muhtemelen bazı personel alımında gerekir restoranlarınızdan başarılı olması için, denize gitmez. Ücretli çalışanlar, özellikle çok para kazanmadığınız ilk birkaç ay içinde göz korkutucu olabilir. Macejewski, doğru miktarda personel kiralamak için kaç personelin işe yaradığını bulmak her zaman kolay değildir.

“Mevsimlik veya dağınık bir işiniz varsa planlamak zordur, ancak işiniz yoksa saatin üzerinde insan olmasını istemezsiniz” diyor. “Ödeyemezsin.”

6. Fon sağlayın ve nakit akışınızı yönetin
Başlangıç ​​sermayesi oluşturun: Her işletmede olduğu gibi, restoranınızı yerden kurtarmak için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bildiğinizden emin olun.

Üç havuz parasına ihtiyacınız olacak. İlk havuz ekipman gibi bir kerelik maliyetler içindir ( başlangıç ​​maliyetlerini anlamanıza yardımcı olması için bu hesap makinesine göz atın). İkinci havuz, restoran masraflarını en az altı ay, üçüncü havuz ise kişisel faturalarınızı en az altı ay karşılamaktadır. En az altı aylık bir yastıklama isteyeceksiniz, çünkü muhtemelen harcamalarınızın gelirinizi en azından bu kadar uzun süre geride bıraktığını göreceksiniz.

İlk altı ay boyunca para kaybetmeyi planlayın: Restoranlar bir gecede kârlı değildir. Yeni yerinizi pazarlamak, bir kalabalığı çekmek ve insanların daha fazlası için geri gelmelerini sağlamak zaman alır. Bazıları, en azından ilk altı ay boyunca para kazanmayı planlamamanız gerektiğini söylüyor.

Yoldaki tümsekleri planlayın: İlk başladığınızda bütçeyi aşmak kolaydır, bu yüzden beklenmedik durumları karşılamak için ek paranız olduğundan emin olun. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, bir işletme kredisi düşünün .

Bir yumru vurduğunuzda, sayıları ve süreçlerinizi değerlendirin, Lambrine Macejewski diyor. Örneğin, restoranını ilk açtığında, yiyecek maliyetlerinin çok yüksek olduğunu fark etti. Satıcılarını aradı ve beş günlük teslimat programından iki günlük programa geçti. Sorunu araştırarak ve bir çözüm arayarak ihtiyacı olan parayı kurtardı.

Yiyecek maliyetinizi izleyin: Yemek yapma işindesiniz, ancak yiyecek maliyetleriniz çizginin dışındaysa para kaybedersiniz. Envanterinizi takip ettiğinizden, yiyecekleri iyi hazırladığınızdan, israftan kaçındığınızdan ve fiyatları rekabetçi tuttuğunuzdan emin olun.

7. Pazarlamayı sürdürmek
Tekrarlanan müşterilere güvenemezsiniz. Bu nedenle, gelir akışınızın zayıflamadığından emin olmak için pazarlama çalışmalarınızı sürdürmeniz gerekir. Güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturun, yerel gazetenizde bir reklam deneyin, yerel fuara katılın veya işletmenizi pazarlamaya devam etmek için küçük bir kar amacı gütmeyen bir araya gelin.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı