Baybars Altuntaş’ın Kaleminden: İş Planı Hazırlamanın 5 Kuralı

by Bayilik Lobisi

İş planı hazırlamanın 5 kuralı:

Melek yatırımcılardan finansman sağlamak isteyen girişimcilerin özellikle bu yazıyı okumalarını istiyorum. Neden özellikle istediğime gelince:

Kitabımı okuyan bazı girişimcilerimiz bana şu mesajı sosyal medya ortamında gönderiyorlar: ‘Baybars Bey, siz kendi işinizi kurarken iş planınızın hazır olmadığını kendi kitabınızda anlatıyorsunuz, ama iş bize gelince nerede iş planınız diye tutturuyorsunuz. Burada bir terslik yok mu?’

Sevgili girişimciler, burada bir terslik yok. Çünkü, ben kendi işimi kurarken, kafamda iş modelini zaten oluşturmuştum ve melek yatırımcı da aramıyordum. Benim kafamdaki iş modeline göre zaten herhangi bir yatırımcıya gerek yoktu çünkü iş kendi kendini finanse edecek şekilde bir iş modeli geliştirmiştim. Yani benim melek yatırımcım müşterilerimdi.

Halbuki sizler, bir başka girişimcinin parasına talipsiniz ve bu girişimciye bir sunum yapmak ve onu ikna etmek durumundasınız. Yani, durumlarımız aynı değil. Bu yüzden, bu yazımı dikkatle okuyun çünkü hiçbir melek yatırımcı bir iş planı olmadan sizinle yola çıkmayacaktır. Ancak, iş modelinizi benim yaptığım gibi ‘önce sat – sonra harca’ prensibine göre geliştirebilirseniz zaten o durumda melek yatırımcıya gerek kalmıyor. Bu da şu demek: İş planınızı ister hazırlayın, ister hazırlamayın. Kimseye hesap verecek durumda değilsiniz.

Şimdi gelelim melek yatırımcıların karşısına çıkmak dışında bir alternatifi olmayan girişimcilerin hazırlamaları gereken iş planının 5 ana kuralına. Bu 5 kuralın nereden çıktığını merak edenler için de hemen bir parantez açayım. Bu 5 kural, şimdiye kadar bizzat dinlediğim yaklaşık 2000 civarında girişimci sunumunda benim melek yatırımcı olarak baktığım 5 temel unsur. Kanaatim tüm melek yatırımcılar minimumda bu beş unsur olmadan bir iş planını detaylarıyla incelemek istemiyorlar.

1. İş planı 15 sayfayı geçmemelidir. Kitap gibi 50 sayfalık iş planı, girişimcinin iş planı hazırlamayı bilmediğini gösterir. Taslak iş planlarını inceleyip ( internette bolca örneği var) kendi işi için en uygun olanı seçmesi gerekir.

2. İş planının kesinlikle çok profesyonel bir görüntüye sahip olması gerekir .Özellikle kullanılan görsellerin yatırımcıyı ikna edecek bilgiyi profesyonel bir görüntüyle yansıtması gerekir.

3. İş planı mutlaka ve mutlaka şu detayları kapsamalıdır: Ürün veya hizmetlerle ilgili bilgiler, yönetim ekibi, gerçekçi finansal bilgiler, nakit akış tablosu ve pazarlama giderleri. Melek yatırımcılar, şirkete koyacakları paranın önemli bir kısmının pazarlamaya ve personele gideceğini bildikleri için, bu kısımları diğer gider kalemlerine göre daha detaylı görmek isterler.

4. ‘Eğer şu olursa’ şeklinde alternatif senaryoları da iş planına eklemek gerekiyor. Genellikle girişimcilerin yaptığı hata şu: Sanki hazırlanan iş planı kesinlikle yüzde yüz doğruymuş ve sunulan rakamlar sanki hiç değişmeyecekmiş gibi bir havada bu iş planları hazırlanıyor. Halbuki melek yatırımcılar vakti zamanında bu yollardan kendileri de geçtikleri için, iş planındaki rakamların birer varsayım olduğunu çok iyi bilirler. Bu yüzden, eğer melek yatırımcıları gerçekten ikna etmek istiyorsanız, iş planındaki bazı detayların birer varsayım olduğunu onlar sormadan sizler söyleyin ve bu varsayımlar gerçekleşmediğindeki alternatif senaryoları da iş planınıza dahil edin.

5. Tüm bu iş planını özetleyen ve iki sayfayı geçmeyen bir yönetici özetini de mutlaka hazırlayın. Yönetici özeti, aslında planının ana hatlarını özetleyen ve yatırımcıyı daha çabuk işe konsantre eden bir özettir. Sizlere tavsiyem, önce detaylı iş planının hazırlayın ve ondan sonra bu planı en fazla iki sayfalık ( daha da az olabilir) bir özet haline getirin. Gözlemim şudur: Girişimciler önce yönetici özetini hazırlayıp, iş planını bu özete uydurmaya çalışmaktadırlar ki böylesine bir hata ortaya çok kötü bir iş planı çıkmasına sebep teşkil edebilir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı