Bayilik veren cafeler 2020

by Bayilik Lobisi

Türkiye de 2019 yılında yatırımcıların ilgisini yine cafe sektörü çekti.Yatırımcıların bir bölümü bayilik veren firmalar yerine kendi konseptlerini yaratarak yeni markalar oluşturdular.Bir bölümü ise Türkiyede ve Dünyada isim yapmış franchise veren markaları tercih etti.Tabiki bu seçimlerde markaların isim bedelleri ve kurulum maliyetlerindeki yüksek bütceler yatırımcıları kendi markalarını kurmaya zorlamıştır. Yeni kurulan bu markaları tabiki birçok zorluklar beklemektedir.İsim yapmış köklü markalar tecrübeleşmiş ekibi sayesinde yatırımcıları bir nebzede olsa rahatlatmaktadır.isim yapmış ve bayilik ağını büyütmüş markalar reklamlarla bilinirliklerini artırmak için ciddi paralar harcamışlardır.

Yazımızda bayilik veren cafe firmalarından bazıları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

1 – Mado
2 – Breadlı
3 – Coffemania
4 – London Cafe
5 – Cezveden
6 – Doubleshotcoffee
7 – 1453 Osmanlı
8 – Bombty Dospresso

1 – Mado
Türkiye’nin önde gelen ve bayilik ağı en fazla olan bir cafe markasıdır. Yatırımcıların dikkatini çeken
bir marka olmasından dolayı bayilik ağını her geçen gün artırmaktadır.
Bu güne kadar Türkiye genelinde 200 ü aşkın franchisesi bulunan Mado yurt dışındada birçok yatırımcısı bulunmaktadır.
1992 yılında cafe bayilik sistemine başlayan Mado gün gectikcede bayilik adetlerini fazlalaştırmıştır.İsimbedeli hakkında net bir fiyat yok kurulum bedelleri ise 700,000tl den başlayıp 2,000,000tlye kadar çıkmaktadır.Konseptiyle ve ürünleriyle dikkat çeken marka 2020 yılındada iddalı olmaya devam edecektir.

2 – Breadlı
Breadlı markası fast food olarak kurulmuştur,ama cafe konseptinde de hizmet vermeye başlamasıyla birlikte birçok bölgede cafe olarak ta bayilik vermeye başlamıştır.Firmadan bayilik almak istiyorsanız 100m2 bir alan olması vede cadde veya işlek meydanlar olmasını tercih ediyor.
Kurulum maliyetleri diğer çafeler gibi ortalamanın üstünde bir bütçe gerekiyor.Tedarik zincirini oluşturan marka kendi ürünlerini soğuk zincir ile bayilerine ulaştırmaktadır.Firma yatırımcılarına bölge koruma ,reklam ve eğitim desteklerini vermektedir.

3 – Coffemani
Coffemania 2009 yılında cafe sektöründe faaliyetine başlamıştır. Türkiyede bu güne kadar 60 şubenin üzerine çıkmış markaların arasında yer almaktadır.
Gerek konsepti gerekse sunulan ürünler yönünden elit bir marka olmayı başarmıştır.Yılların verdiği tecrübelerle yeni yatırımcılarınada hizmet ederek onlarında kazanç elde etmeleri için birçok destekleri bulunmaktadır.

Dikkat çeken konseptiyle hem yatırımcıları hemde cafe müşterilerini kendisine başarıyla çekmektedir

4 – London Cafe
2017 yılında cafe sektörüne hızlı bir giriş yapmıştır.Firma gerekli altyapısını oluşturarak franchise veren cafeler arasında yerini almıştır.Bayilik için yatırım bedeli minimum 350 bin tl gerekmektedir .Franchise isim hakkı ise 60 bin tl civarındadır.
London cafe düşük maliyetlerde de kurulum yapabilmektedir.Bayilik almak isteyen yatırımcılarına bölge koruması,eğitim,reklam,pazarlama konularında destek sunmaktadır.Cirodan yüzde 3 pay alan firma yatırımın geri dönüşünü 18 ila 24 ay olarak belirtmektedir.2020 yılındada bayilik sayılarını artırmayı planlamışlardır.

5 – Cezveden
Cezveden özellikle kioks modellemeleriyle dikkat çekmektedir.Kioks model yatırım bütcesi ve az personel ile işletilmesinden dolayı çok revac görmektedir.
Kioks modeli minimum 10m2 den başlamaktadır yatırım maliyeti ise minimum 100,000tl civarında olmaktadır.
Bu konseptte kahve,soğuk içecekler,soğuk sandviçvede çikolata ürünleri satılabilmektedir.
Düşük maliyetle yapılabiline karlılık oranı en yüksek işlerden olan kioks modeli avm girişleri,yaya yolları,meydanlarda kurulabilinir.

6 – Doubleshotcoffee

2017 yılında take away konseptinde Türkiyede faaliyetlerine başlayan marka her geçen gün konseptlerini çeşitlendirerek cafe,cafe restorant,cafe bistro vede expres olarak hizmet vermeye başlamıştır.
En son Ordu ünyede cafe restorant olarak canlı müzikte yapmaya başlamıştır.
Yatırım maliyetleri diğer markalara göre daha düşüktür.İsim bedeli olarak 10,000$ ortalama m2 kurulum maliyeti ise 800 850 $ arasındadır.Cirodan pay almayan marka bölge koruma,reklam,eğitim gibi birçok desteklerde bulunmaktadır.Birçok marka gibi 2020 yılında büyüme hedeflerini belirlemiştir.Dünya genelindede 8 ülkede olmasıda markaya reklam alanında da güç katmaktadır.

7 – 1453 Osmanlı
1453 osmanlı cafe restoran olması dolayısıyle minimum 300m2 açık ve kapalı alanları tercih etmektedir.Yaklaşık yatırım maliyetleri m2 ye göre değişmekle birlikte 1,000,000tl civarlarındadır.İsim bedeli ve cirodan da pay isteyen marka Türkiye genelinde 2020 yılında da bayilik vermeye devam edecektir.

8– Bombty Dospresso
Türkiyede bayilik vermeye başlayan firma ortalama 350,000tl kurulum maliyeti ile yatırımcıların ilgisini çekmiştir.Bayilik ağını genişletmek isteyen marka kurulumda birçok desteklemeleride yapmaktadır.
Bombty Dospresso, franchiselerine eğitim desteği,personel desteği dışındada yer seçimi konusunda da önemli yardımlar veriyor ve şubeler anahtar teslim olarak sunuluyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı