Buz Pisti Nasıl Açılır, Maliyeti Nedir, Ne Kadar Kazandırır

by Bayilik Lobisi

Buz Pisti Nasıl Açılır, Maliyeti Nedir, Ne Kadar Kazandırır

Son dönemlerde yatırımcıların ilgisini çeken bir sektör var. Bu sektör genelde AVM lerde yani yaya trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde küçük büyük herkezin ilgisini çeken buz üzerinde ki eğlence.

Buz üzerinde  ayağa giyilen özel ayakkabılarla yapılan spor ve eğlence merkezi  yani buz paten pisti. İşletmecilik anlamında karlı bir yatırım olduğundan dolayı yatırımcıların ilgisini çekiyor. Tabi ki burda da dikkat edilmesi gerekenler var. Öncelikle doğal buz pist mi sentetik pist mi bunun kararını vermelisiniz. Tercihen doğal pisti tavsiye ederiz nedeni ise yabancı tristlerin ve sporcuların da bu tarz pistleri tercih etmeleridir. Ülkemizde de bir çok noktada buz paten pisti işletmeciliği başlamıştır.

Neden buz pisti açmalıyız?

Spor bilindiği gibi çocukların ve gençlerin hem fiziksel hem de psikolojik gelişimlerinde en önemli etkenlerden biridir. Çocukların ve gençlerin gelişimlerinin yanında onları kötü alışkanlıklardan uzak tutup faydalı bireyler haline getirmede önemli bir faktördür.
Buz Sporları bireylerin spora yönelmesi ve kendilerini geliştirmesi için önemli bir alandır. Bireyler bu alanlarda hobi olarak ya da lisanslı sporcu olarak kendilerini geliştirme fırsatı bulurlar. Bunun yanında lisanslı sporcular için milli takımlar seviyesinde de mücadele etme şansı verir.
Buz sporları denge sporları içerisinde en önemli spor dallarını oluştururken yaz kış yapılabilecek alanların da başında gelir.

Buz pisti çeşitleri nelerdir?

Yazımızın başında da anlattığımız gibi çeşidi vardır. Bunlar soğutucu makinelerle suyun soğutulmasından elde edilen doğal buz pistidir. Suni malzeme plakaların birbirine eklenmesi ile oluşturulan  piste de senttik pist adı verilir. Sentetik pistlerin kurulumu doğal piste göre daha kısa zamanda vede daha düşük bütce ile yapılmasına karşılık bir çok kullanıcı tarafından tercih edilmemektedir.

İster doğal isterse sentetik buz pisti yatırımı yapmak istediniz ! Bunun için öncelikle bir şirketinizin olması gerekmektedir.Şirketiniz yoksa gerekli evrakları hazırlayıp mercilere müracaat edip firmanızı açın. Kurulum maliyetleri ve diğer unsurları öğrenebilmek için bu tarz işleri anahtar teslim yapan bir firma bulmalısınız.( bu konuda danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz).

Nerede buz pisti açabilirim?

Bunun için öncelikle tercih noktalarınız büyük  alışveriş merkezleridir daha sonra sırasıyla büyük oteller,tatil köyleri,şehir merkezlerindeki büyük parklar,spor tesislerine yakın bölgelerdir.Gerekli yasal izinler alındıktan sonra  buz pisti yapan firmalarla anlaşmalar yapılarak işletmenizi kurabilirsiniz.

 

Buz pisti sistemleri nelerdir?

Doğal Buz Pisti Sistemi Nedir?

Tamamen doğal buzdan oluşan tesiste spor müsabakaları,sosyal faaliyetler,reklam çekimleri,buz paten eğitimleri,özel günler animasyonları,okullara özel organizasyonlar. Doğal buz pisti alanlarını yaz ve kış  her mevsimde  çalıştırabilirsiniz.

Doğal Buz Pisti Sistemleri İmalatı nasıl yapılır?

Öncelikle yapılacak bölge tesbit edilir. Ticari faaliyet için ortalama minimum 150m2 alana ihtiyacınız vardır. Kurulacak bölge keşfi yapılır.Yapılan keşfe göre proje calışması yapılır . Bu çalışma sonucunda  makinelerin nerelere monte edileceği  tesbiti vede kesin maliyeti çıkmış olur. Projeye start verildiğinde soğutucu pompaların montajı ve buz pisti zemin hazırlıklarından sonra  zemine soğutucunun dolaşacağı borular döşenir.Sonrasında montaj sırasına göre işlemler devam eder. Her ekipmanın montajları yapıldıktan sonrada asıl buz tutturma işlemi başlanır ve alan hazır hale getirilir. Bu ilk hazırlık aşamasında  makineler yoğun çalışacaktır sistem soğutulduktan sonra uyku halini alacak ve ihtiyaç halinde  çalışacaktır.

Neden Doğal Buz Pisti Seçmeliyim?

Doğal buz pisti olan sahalarda kayak yapan kişiler buz zeminini hissedecekleri  için büyük bir keyif alacaklardır. Profesyenel ve yarı profesyenel  kayak yapan kişiler bu tarz yerleri tercih edeceklerdir. Yeni teknolojiler sayesinde yaz veya kış, açık veya kapalı alan farketmiyor her durumda  hizmet verebiliyor.

 

Doğal Buz Pisti Sistemleri Bakımı Nasıl Yapılır?

Doğal pistlerin bakımlarını zamanında yapıldığı takdirde uzun yıllar kullanabilirsiniz.Buz pisti ve ekipmanların bakımlarını aksattığınızda daha masraflı tamiratlar gerektirebilir. Bakımlarının  doğru ve zamanında yapılması elektrik masraflarınızı da düşürecektir.

Sentetik Buz Pisti Sistemi Nedir?

Sentetik buz pisti kolay ve doğal buz pistine göre daha düşük maliyetle kurulmasından dolayıda bir çok yatırımcı tarafından tercih ediliyor. Genelde   malzeme Ice Rink Engineering & Manufacturing LLC tarafından üretilen “EZ GLIDE 350 ” sentetik buz pistleri özel bir plastik madde olan polimer malzemeden imal edilen yapay buz pisti malzemesini kullanmaktadır.

Sentetik Buz Pisti Sistemleri İmalatı Ve Kurulumu Nasıl Yapılıyor?

Sentetik pistlerin alt zemininde modüler birbirine kenetlenerek birleştirilen modüller kullanılıyor.Kullanılan malzemenin kalınlıklarını istediğinizölçüde yaptırabilirsiniz. Ez Glide 350 sentetik buz pisti panellerinin kalınlıkları 19 mm Sentetik Buz Pisti Paneli, 12.7mm Sentetik Buz Pist Paneli, 9.50mm Sentetik Buz Pisti Paneli, 6.52mm Sentetik Buz Pisti Panelleri olarak çeşitlenmektedir. Panel seçimlerinde yapay buz pistinin imalatı gerçekleşecek alanın kullanım koşulları , hava koşulları önemlidir. Uygulama yapılacak alanın şartlarına göre yapay buz pisti panelleri seçilmelidir.

Neden Sentetik Buz Pisti Sistemlerini Seçmeliyim?

Sentetik buz pistlerinin ilk kurulum maliyetleri ve işletim maliyetleri düşüktür. Zemine bir silisyon sürülerek zemin kayganlaştırılır. Herhangi bir soğutma olmayacağı için  ek bir soğutucu ünitelere gerek yoktur.

Sentetik buz pistinde kullanılan yapay buz panelleri Ez Glide markasının ürün özellikleri sayesinde aşınmaya, ezilmeye, kırılmaya karşı çok yüksek bir mukavemete sahiptir. Sentetik buz pistlerindeki mikroskobik sistem, kayma performansını yükseltirken yeni geliştirilen kenetlemeli panel sistemleri, montajı  kolay ve kısa zamanda yapılabilinir. Özel kaymayı hızlandırıcı ” Enhancer ” sentetik buz pist üzerinde en uzun ve en hızlı kaymayı sağlar.

Sentetik Buz Sistemleri Bakımı Nasıl Yapılır?

Sentetik pistlerin bakımları da kolaydır. Gün içersinde belirli aralıklarla  ve gün sonunda  süpürülmesi gerekiyor. Pistin büyüklüğüne göre  kücük süpürge araç alabilirsiniz. Kurulum yapan firmanın belirlediği aralıklarla zeminin üstüne kayganlaştırıcı solüsyon  sürmeniz gerekiyor.

 

Buz Pisti İşletmekle Nasıl Para Kazanabilirim?

Buz pistinden nasıl para kazanacağız ?

Buz pistini nasıl çalıştırmalıyız
Buz pistinde ;
Buz hokeyi
Temel buz pateni eğitimi
Halka açık seanslar
Sosyal etkinlikler
Aktiviteler
Özel günler için organizisyonlar yaparak kazanç noktalarınızı fazlalaştırabilirsiniz.

Hedef kitlesi kimler olmalı;
Kreşler
Anaokulları
İlkokullar
Liseler
Kolejler
Üniversiteler Ve aktivite gruplarına
bireysel ve grup halinde buz pateni eğitimleri vermeyi planlayabilirsiniz.

Örnek bir hesaplama tablosu  oluşturalım

SERBEST SEANSLAR:
Haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında halka açık serbest seanslar düzenlenerek yapılan kazanımlardır.
Bu kazanımlarda 1 kişi bedeli hafta içi 1 seans ücreti 15 TL, hafta sonu ise 20 TL’dir. 1 seans ( 30 dk ) olacaktır.
Hafta içi günlük ortalama 100 kişinin, hafta sonu ve tatil günleri ise günlük ortalama 200 kişinin buz pistinden faydalanacağı beklenmektedir.
Bu sayede aylık ortalama 62.000 TL gelir beklenmektedir.

ÖZEL DERSLER:
Haftanın 7 günü 10:00-22:00 saatleri arasında halka açık serbest seanslarda verilecek olan özel derslerde yapılan kazanımlardır.
Bu kazanımlarda 1 kişi özel ders bedeli 50 TL’dir.
Hafta içi günlük ortalama 10 ders, hafta sonu ve tatil günleri ise günlük ortalama 20 ders verilmesi beklenmektedir. Bu ders bedellerinin 15 TL si eğitmene 35 TL si ise işletmeye ait olacaktır.
Bu sayede aylık ortalama 13.600 TL gelir beklenmektedir.

KURSLAR:
Haftanın 7 günü 10:00-20:00 saatleri arasında halka kapalı seanslarda eğitmen eşliğinde olan grup eğitimlerinden yapılan kazanımlardır.
Bu kazanımlarda 1 kişi için için talep edilecek aylık kişi başı ücreti hafta içi 200 TL, hafta sonu ise 250 TL’dir.
Bu kurslardan hafta içi yaklaşık 10 kursiyer hafta sonu ise 20 kursiyer beklenmektedir.
Bu sayede aylık ortalama 4.500 TL gelir beklenmektedir.

EK GELİRLER:

Özel Ders Paketleri (8.000 TL)
Doğum Günü Partileri (1.000 TL)
Buz Pisti Reklamları (2.000 TL)
Butik Gelirleri (1.000 TL)
Üyelik Gelirleri ( 9.000 TL )
Toplam: 21.000 TL

Aylık ortalama mayiyetler

Aylık Ortalama Elektrik Sarfiyatı Bedeli:    1.000 TL
Aylık Ortalama Su Sarfiyatı Bedeli:            250 TL
Solüsyon Gideri:                             1.500 TL
Personel Gideri (3 kişi):                   12.000 TL
Buz Pisti Aylık Bakım Bedeli:                0,000 TL
Reklam Gideri:                               2.500 TL
Hesaplanamayan Gider:                        2.500 TL
Muhasebe:                                    1.000 TL

Toplam Aylık Gider:  20.750 TL
Beklenen Aylık Gelirler:                   +88.100 TL
Aylık Ek Gelirler:                         +21.000 TL
Aylık Maliyetler:                         – 20.750 TL
Toplam Tahmini Kazanç – % 5               88.350 TL

İlk 6 aylık işletme cirosunda herhangi bir kazanç planlaması yapılmamıştır. Sonraki aylık ciro ortalaması yukarıda belirtildiği gibi %5 öngörülemeyen hesaplamalar dahil edilmeden planlanmıştır. Bu çalışma sonucunda tesis 12 – 18 aylık süreçte kendini amorti etmektedir.Bu tahmini hesaplamalar sentetik buz pisti için yapılmıştır.

Kurulum maliyeti ne kadardır?

Buz pistlerinin maliyet hesaplamalarında tahmini bir kurulum maliyeti vermek zordur.Sizlerde bir fikir oluşması için ortalama 200 m2 450,000TL ile 600,000TL arasında bir maliyet çıkartılabilinir. Bu rakamlar doğal buz pisti için verilen tahmini rakamlardır.Günlük kurlar vede yapılacak işin mahiyetine göre değişkenlik gösterebilir.
Suni buz pisti kurulumları ise doğal pistten oldukca uygundur. Detay bilgi almak için danışmanlarımız ile irtibat kurabilirsiniz.0 551 018 66 59

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı