Cafe Açma Bilgileri

by Bayilik Lobisi

Cafe açmak için düşünmeniz gereken seçeceğiniz mekanın yeri olmalıdır. Mekanı ne kadar doğru yere açarsanız kazancınızda o yönde doğru olacaktır. Cafe deyince aklınıza bir sürü fikir geliyordur. Aklınıza birçok dekorasyon fikri gelmekte, gözünüzde birçok dizayn ve renkler canlanmaktadır. Bilmeniz gereken bir şey vardır ki cafe açmanın maliyeti sandığınız kadar az olmayacaktır. Bu şekilde bir işletme kurmak için sermayeniz olması gerekmektedir. Cafe için gerekli malzemeler, dekorasyon için gerekli masa,sandalye,duvar kağıtları,dekorasyon malzemeleri,masa üstü malzemeleri,mutfak için gerekli malzemeler,dekor amaçlı ışıklar ve süslendirmeler gibi bir çok ürünün maliyetini ve dükkan kirasını hesap ederek bu işe girmelisiniz. Sıfırdan bir cafe açmanın,dekorasyon için gerekli tutarın, gerekli malzemelerin maliyetlerini ve cafeden kazanabileceğiniz aylık geliri araştırdık.

Cafe açmak için yapılması gerekenler
İş yeri açma seçeneğinizi cafe açma yönünde kullandıysanız doğru seçimi yaptınız. Günümüzün en popüler uğraşı olarak insanlar cafeleri tercih etmektedir. Özellikle de kış mevsimi şartlarında en çok tercih edilecek yerler arasında cafeler bulunmaktadır.Sevgililerin buluştuğu,gençlerin buluştuğu veya arkadaş günlerinin yapıldığı,öğrencilerin buluşup ders çalıştığı ,iş görüşmelerinde buluşma yeri tercih edilen mekanlardır.Bu yüzden tasarlayacağınız cafenin konseptini ve dekorasyonunu her kesime uygun olarak tasarlamalısınız.

Yasal işlemler
İş yeri kurmak için ilk izlemeniz gereken adım yasal olarak işlemleri ve belgeleri halletmek olmalıdır. Belediyeden işyeri açma ruhsatı ve vergi dairesinden vergi levhası almadan dükkan açamazsınız.

Consept belirleme
Öncelikle açacağınız cafenin kime hitap edeceğini belirlemelisiniz. Gençler için mi veya orta yaşlar veya aileler için mi. Self servismi yada masaya servismi. Bunları derleyip konsept oluşturmalasınız.

Cafe mekanı seçimi
Bir dükkan açmak için ilk olarak sıfırdan bir kurulummu veya daha önceden var olan ama şimdilerde kapatılmış veya devir edilmek istenen cafeleri alabilirsiniz. Sıfırdan başlamak için bölgenizde bulunan en işlek yerde ve insan trafiğinin en fazla bulunduğu yerlerde dükkan seçimi yapmalasınız. Kafanızda tasarladığınız cafe konseptinize uygun boyutlarda bir dükkan seçmelisiniz. Genç kesim için hazırlanan cafeler biraz daha renkli ve ürün çeşitliği olarak otantik ürünler de tercih edilmeli ve müzik seçenekleri yaşa uygun tasarlanmalıdır. Orta yaş ve aileler için ise biraz daha klasik tarzda olmalıdır. Şayet cafeyi devir olarak alıyorsanız çevrede araştırma yapın neden devir yapılıyor belirli zamanlarda cafede oturun müşteri portföyünü inceleyin.

Cafe dekorasyonu
Konsepti belirlediniz ve dükkanı seçtiniz.Sıra içersine yapacağınız dizayna ve dekorasyona geldi. Cafe dekorasyonunuzu konsepte uygun düzenlemelisiniz. Dükkan içi aksesuarları,zemin rengi,duvar rengi,masa düzeni,masa ve sandalye düzeni,menü renkleri,tabak ve bardak renkleri gibi birçok malzemeyi uyumlu bir şekilde tasarlamalısınız. Tabaklara ,çay ve kahve bardaklarına kendi ambleminizi ve dükkan isminizi bastırabilirsiniz. Günümüzde sosyal medyaya yediklerini içtiklerini atmak moda olduğu için markanızın tanıtım yapılmasına ve reklam olmanıza yardımcı olabilir.

Menülerinizi belirleyin
İşletmenizde müşterilere sunacağınız ürün çeşitlerini ve fiyatlarını bir menü haline getirmelisiniz. Oluşturacağınız menüde dikkat etmeniz gereken her ürünün fiyatının bulunması olmalıdır.Müşterilerin size fiyat sormasını engellemek adına bu gerekli bir kuraldır. Çünki insanlar sürekli fiyat sormaya çekinir ve akıllarında iş yeriniz adına hoş bir izlenim oluşmaz. menü renklerini ve amblemlerini de dekorasyonda kullandığınız renklere göre seçmelisiniz.

Cafeniz için gerekli malzemeler
Mutfak için, dondurucu,fritöz,soğuk içecek ve derin dondurucu,tencere ,mikser,tost makinesi,kahve ve çay makineleri,fırın ,tava,blender,buz makinesi,waffle makinesi,sosis makinesi,ızgara,bulaşık makinesi.
Masa üstleri için peçetelik,masa numaraları,aksesuarlar,ketcap mayonez gibi
Kasa için yazar kasa,pos cihazı,adisyon ve faturalar.
Müşterilere sunum yapmak için gerekli olanlar tabak,bardak,çatal,kaşık,bıçak
Genel kurulum için masa,sandalye,teşhir dolabı,mevsime göre dondurma dolabı,içecek dolabı,kasa masası malzemelerine ihtiyaç vardır.

Reklam Tabela ve Afiş Tanıtım
Dükkanınızı sıfırdan açsanız devirde alsanız mutlaka açılış ve reklam yapmalısınız. Dükkanın adının, resimlerinin ve iletişim bilgilerinin bulunduğu afişler yaptırılmalı ve vatandaşlara dağıtmalısınız. Açılışta kampanyalar düzenlenmeli ve kendinize mevcut müşteri kitlesi oluşturmak için çalışmalar yapmalısınız. Adınızı tanıtacak renkler seçmeli,dükkanınız iç dekorasyonu ve tabelasını uyumlu yapmalısınız. işlerinizi büyütüp diğer bir cafe girişiminde de tıpkı kurumsal firmalar gibi aynı renkleri ve aynı dizaynı kullanmalısınız.

Çalışma ekibinizi seçin
İşletmenizi en iyi derecede yürütmeniz için finansal duruma dikkat etmeniz gerekmektedir. Ne kadar elemana ihtiyacınız olduğunu tesbit edin . Hazırlıkta,sunumda kasada ve mutfakta kaç elemanla dönebileceğinizi belirleyin. Gerekirse part time çalışan elemanlar çalıştırın. Çalışanlarınıza eğitim aldırılmalı yada deneyimli elemanlar bulmalısınız. Çalışan personelin güler yüzlü ve sempatik olması önemlidir.

Tedarikcilerinizi belirleyin
Bu iş için gerekli ürünleri tedarikciler ve distribütörler aracılığı ile tedarik etmeniz gerekecektir. Uygun fiyata kaliteli ürün seçimi gerçekleştirmek için bu toptancılar ve tadarikciler ile aranızı iyi tutmanız halinde sizlere toplu ürün alımında indirim gerçekleştirebilirler.

Daimi müşteri kazanın
Cafe ye gelebilecek devamlı müşteriler kazanın.Müşterilerin sürekli olarak sizi tercih etmelerini sağlamak için kendilerini rahat hissetmeleri adına güler yüzlü ve samimi davranmaya özen gösterin.Müşterilerin cafenizi olabildiğince benimsemelerini sağlayınız.

Cafe kurulum maliyetleri
Cafe kurulum maliyetlerine belirleyeceğiniz konsept,dükkanın büyüklüğü gibi faktörler etkendir.
Kuracağınız cafe konseptine göre m2 maliyetleri 700 ila 950 dolar arasında değişmektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı