Cafe açma rehberi

by Bayilik Lobisi

Cafe açmak birçok kişinin hayalini süsler.İlk bakışta basit biraz dekarasyon 2 sandalye bir masa bir kahve makinesi alındığında kurulacağını zannederler.Hayallerdeki cafe konseptini oluşturup kısa sürede çalıştırıp para kazanılacağını düşünülür. Oysaki cafe konsept oluşturmak başlı başına bir iştir.İlk etabı bu işe inanmaktır.Ardından gerekli sermaye ve kendiniz işletecekseniz bu konuda eğitimli olmanız ve ticaretten anlamanız gerekir.Bunlar tamam dersek cafeyi kurmak için birçok kalem vardır.
Cafeyi kurmak için öncelikle bir adı olması gerekir.Ardından bir hikayesi ,kime hangi konseptte hizmet vereceğini belirlemeniz gerekir.Aşağıdaki yazımızda cafe kurulumu için izlemeniz gereken aşamaları anlatacağız.

Sermaye bulmak
Cafe kurulumunun ilk aşamalarındandır. Cafe kurulumu sanıldığı gibi düşük maliyetlerle kurulmaz.Bu konuda tecrübeli danışmanlık firmalarından takribi sermaye bilgilerini alabilirsiniz.Bütceniz düşükse bankalardan kredi kullanabilir veya devletten KOSGEP desteklerinden faydalanabilirsiniz.

İş planı oluşturmak
Açacağınız cafeyi kafanızda belirlemeli ve atacağınız her adımı hesaplamalısınız. Kuracağınız cafenin boyutu,konsept çizim,inşaat,sunacağınız ürünler reklam,sosyal medya personel gibi birçok kalemi planlamalısınız.Tabiki bunların yanında birde şirketinizin olması gerekmektedir.

Cafe kurulacak yerin seçimi
Kazancınızın güzel olmasını, işletmenizin zarar görmesini ve yatırdığınız sermayeyi geri kazanmayı hedefliyorsanız, dükkan seçiminizi en güzel şekilde yapmalısınız. İnsan trafiğinin çok olduğu bölgelerde cafe açmanız gerekmektedir. Köşe ve ücra yerlerde cafe açarsanız kimse sizin varlığınızdan haberdar olmayabilir ve kazancınız düşebilir. Daha önceden cafe olan bir yeri almanız size olumlu sonuçlar verebilir. Çünkü insanlar buranın bilincindedir müşteri kazanmanız bir tık daha kolaylaşabilir. Maliyet açısından da var olan bir şeyin üzerine çalışmak her zaman daha düşüktür.

Kanuni işlemler
Açacağınız dükkan için belediye, vergi dairesi ve esnaf odalarından almanız gereken belgeler bulunmaktadır. Kendinize bir muhasebeci seçerek gerekli diğer evrak bilgilerini oradan isteyebilirsiniz.

Tabela ve Dekorasyonlar
Konsept kurulumunu tamamen hayal dünyanıza ve zevkinize göre tasarlayabilirsiniz. Hayalinizdeki cafe için renk uyumuna ve tabelaya dikkat etmelisiniz. Cafe iç dekorasyonlarında duvar renkleri, masalar, sandalyeler hatta tabaklar ve bardaklar bile birbirini tamamlayıcı olmalıdır. Kendi kafanızda renk uyumunu, oluşturacağınız cafe konseptine göre yapabilirsiniz.

Reklam tanıtım
Cafenizi açtığınızda mutlaka bir açılış yapıp adınızı duyurmanız gerekmektedir. İnsanların sizin varlığınızdan haberdar olmalarını sağlamalısınız. İlgi çekici bir afiş hazırlayarak açılışınızı duyurmalısınız. Açılış gününe özel kampanyalar yapabilir, müşteri toplayabilirsiniz.

Menü Oluşturmalısınız
Cafenizde konseptinize uygun menüleri belirlemeli ona göre ekipman ve ürün tedarik zincirinide belirlemelisiniz.Fiyatlandırmayıda görülebilecek bir yerde müşterilerinize göstermelisiniz.Bütün ürün çeşitlerini ve fiyatlarını menü yapmalısınız. Menünüzü dükkan renklerine ve isimlerine göre tasarlayabilirisiniz.

Ürün Tedariği
İnsanlara sunacağınız ürünler için kendinize bir tedarikçi bulmalısınız. Tedarikçiler ve distribütörlerle aranızı iyi tutmalısınız. Ürün tedariğinde uygun fiyata yüksek kalite aramalısınız.

Personel Eğitimi
Mutfakta, tezgahta, garson olarak veya barista elemanlarını işe almalı ve çalışma koşullarını anlatarak eğitim vermelisiniz. Mutfak elemanlarının insanlara en güzel şekilde hitap edecek yiyecekleri hazırlamalarını sağlayın. Tezgahta, kasada veya garson olarak çalışan kişilere de insanlar ile nasıl iletişim kurabileceği hakkında bilgiler edinmesini sağlayın.

Müşteri Yönelik Çalışmalar Yapın
İlk açılışta sabit ve çok fazla müşteriniz olmayacaktır. Mevcut müşteri kitlesini kendi kendinize oluşturacaksınız. Bu işte sabırlı olmak bu yönde çok önemlidir. İnsanların ilgisini çekebilecek, öğrencilere ve gençlere yönelik kampanyalar yaparak kendinize çekebilirsiniz. Rakiplerinizin bu tarz programlarını takip etmeli ve önde olmak istiyorsanız her zaman merdiveni bir adım daha hızlı çıkmanız gerekmektedir.

Cafe sahibi olmak sandığınız kadar kolay bir iş olmayacaktır. Çünkü cafe açan ve bu işte ilerlemeyi hedefleyen birçok girişimci bulunmaktadır. Rakip sayınız fazla olduğu için işte atacağınız her adıma dikkat etmelisiniz.

Öncelikle iyi bir girişimci olup olmadığınız konusunda kendinizi test etmelisiniz.İnsanlara ve çalışanlara karşı sabırlı ve iyi niyetli olmalısınız.Açacağınız cafenin ne üzerine olduğunu bu işe girmeden belirlemeli ve bu konuda bilgiler edinmelisiniz. Örneğin; nargile üzerine bir cafe açmanız halinde, nargilenin nasıl kurulduğunu bilmelisiniz. Çünkü en başında çalışanlarınıza bu işi sizden başka öğretecek kimse olmayacak. Belki de en başında kendinizi ve işinizi toparlayana kadar eleman bile alamayacaksınız.

Bir girişimci de bulunması gereken; öz güven, doğru zamanlama, dakik olma, işinde hırslı olma, açacağınız iş yeri hakkında her türlü bilgiye sahip olma, araştırmacı olma, sabırlı olma gibi özellikleri taşımanız gerekmektedir.
Zorluklara karşı hemen pes etmemelisiniz. Her şeyin istediğiniz gibi gitmediği durumlarda hemen bıkmamalı ve işinize sahip çıkmalısınız.

Konunun finansal kısmı ile tamamen bilgili olmalı, hesaplarınızı planlı bir şekilde yapmalısınız. Bu işi bilen birileri ile de çalışabilirsiniz. Giren para ve giderlerin kontrolünü elden bırakmamalısınız.

Tamamen planlı çalışmalısınız. “Aman ucunda ölüm yok ya, ne olursa olsun artık” cümlesini kafanızdan atmalısınız. Aksi taktirde bu iş için yatırdığınız sermayeyi çöp etmiş olursunuz.

Açılabilecek Cafe Seçenekleri
Bu iş için bir girişimde bulunmak istiyorsanız, yüksek miktarlarda sermayeniz olması gereklidir. Açabileceğiniz cafe seçenekleri, cafenin lokasyonları ve bu cafelerin bulunması gereken mevkiler hakkında aşağıda sizi bilgilendireceğiz.

Küçük ve sevimli bir mahalle cafesi
Bu cafe seçeneği size fazla bir para kazandırmaz. Çünkü mahalle aralarındaki cafeleri genellikle sadece mahalle sakinleri akşam oturmasında veya kahvaltılarda tercih edebilir. Ancak popüler bir cafe haline gelebilir ve ürün çeşitliliğini fazla yapıp, kalitenizi asla unutulmayacak kadar yüksek tutarsanız bu işten gelir sağlayabilirsiniz.

İnsanların sürekli olarak kullandığı işlek caddelerde bir cafe açmak
Tamamen göz önünde bulunacaksınız diye popüler olacaksınız diye bir kural bulunmuyor maalesef. Bu cafenin işleyişi için de müşteri çekmek zorundasınız. Unutmayın rakip çok ve sizi onlardan farklı kılacak bir durum olmalı. Eğer popüler bir cadde cafesi olursanız çok yüksek miktarlarda kazanç elde edebilirsiniz.

Nargile üzerine bir cafe
Nargile insanların çok aradığı özellikle de gençler arasında son zamanlarda çok popüler olan bir çeşittir. Çünkü bir çay evde demleniyor yada bir kola marketten alıp içilebiliyor fakat nargile her zaman yapılamıyor. Bu yüzden insanların görebileceği ve adınızı kolayca duyurabileceğiniz bir yere dükkan açmalı ve bu konuda tamamen bilgi sahibi olmalısınız. Zira artık diğer gıda sektörü tarzında olan cafelerde de nargile bulunmakta. Bir adım öne geçmek için çok çalışmalısınız.

Yiyecek, içecek tarzında cafeler
Bu tarz bir cafe çoğu zaman çok tercih edilir. Çünkü insanlar hem karnını doyurup hem de arkadaşları ile vakit geçirebilecekleri bir yeri tercih ederler. Genellikle öğrencilerin çok bulunduğu yerlerde çok kazanır. Öğrenci için farklı indirimler yapabilir, müşteri çekebilir ve fark yaratabilirsiniz.
Oyun salonu bulunan cafeler
Bu tarz cafeler ailelerin de çok tercih edebileceği şekilde olduğundan kazançları oldukça yüksek olacaktır. Çünkü aileler çocuklarını oralara bırakıp keyifli zaman geçirmek isteyecekleri yerleri genellikle tercih ederler. Küçük çocuklar için top havuzları küçük trenler veya daha büyükler için odalı bir dükkan temin ederek Playstation salonu yapıp iki üç yerden para kazanmanız ve yüksek gelirler elde etmeniz mümkün olacaktır.

Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
Açacağınız cafe konseptine göre malzemeler farklılık gösterir. Yiyecek ve içecek sektörünün birlikte bulunduğu mekanlarda: Dondurucu, fritöz, fırın, kahve makineleri, bulaşık makinesi, çay makineleri, tencere, bitki çayları ve filtre kahveler için french press, tost makinesi, ocak, buz makinesi, blender, mikser, sunum tabakları, fincanlar, tepsiler, çeşitli bardaklar, mevsimine göre dondurma satışı yapmak için dondurma dolabı, kola, ayran, meyve suyu gibi soğuk durması gereken içecekler için içecek dolapları, masa dizaynı için; peçetelik, masa numarası, masa menüsü, sosluk, kasa için; POS cihazı, yazar kasa, adisyon fatura

Oyun salonu bulunan cafelerde
Çocuklara yönelik; kaydıraklı top havuzları, küçük raylı trenler, yerinde sabit hareket eden arabalar ve uçaklar gereklidir. Daha büyük yaş grupları için playstation salonunda; Playstation makineleri, LCD ekran televizyon, ses sistemleri, oyun konsolları, rahat koltuklar gibi ürünler gereklidir.

Nargile salonları için
Yalnızca tek seçenek nargile veremeyeceğiniz için yine çay ve kahve makineleri, nargile için tütün, sipsi, nargile kömürü, marpuç, folyo, lüle, nargile tepsisi gereklidir.

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
Cafe açmak için gerekli belgeleri bulunduğunuz il veya ilçenin belediyelerinden ve vergi levhalarını da vergi dairelerinden almanız gerekmektedir. Bulunduğunuz yerdeki belediyeden farklı evraklar da talep edilebilir. Fakat genel evraklar şu şekildedir:
Dükkan ruhsatı için;
Tuttuğunuz dükkanı sıfır olarak değil de devir aldıysanız devir dilekçesi,
İki tane yapının kullanılabilir olduğunu gösteren izin belgesi fotokopisi
İki tane tapu fotokopisi
İki tane vesikalık fotoğraf
Tuttuğunuz dükkan kiralık ise kira sözleşmesi
Hangi odaya kayıtlı iseniz bunu gösteren kayıt belgesi
Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi
İtfaiyeden alınmış bir rapor
Halk eğitimden kurs ile alınması gereken hijyen belgesi
Gerçek olmayan tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi
Tapuda konut olarak görülen yerler için katta yaşayanların oy birliğini gösteren dilekçe
Çalıştıracağınız elemanların kimlik bilgileri, adli sicil kayıtları ve sağlık raporları
Tapuda iş yeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy çokluğunu gösteren dilekçe

Vergi süreci ve vergi levhası;
Tuttuğunuz dükkan kira ise kira sözleşmesi
İşe başlayan şahsın imza sirküleri
Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı fotokopisi
İkametgah belgesi
Bilgileri doldurulmuş işe başlama formu
Vergi dairelerinde doldurulacak olan bildiri formu

Cafe Açmanın Maliyeti
Cafe açmanın maliyetini hesaplamak için ilk olarak konsepte karar vermelisiniz. Her konsepte göre fiyatta artış ya da düşüş olacaktır. Örneğin; küçük bir dükkan tutmanız halinde kirası da büyük dükkanlara göre daha düşük olacaktır. Bu da maliyeti düşürecektir. Oluşturacağınız iç dekorasyonda da çeşitliliği fazla tutmanız halinde maliyet artacaktır. Tedarikçilerin ve toptancıların en kaliteli ve düşük maliyetli olanını seçmeniz halinde uygun bir maliyet tablosu oluşturabilirsiniz. Yani dükkan maliyetinde her şey sizin elinizde. Bilmeniz gerekiyor ki dükkan maliyetleri sandığınız kadar ucuz değildir. Seçtiğiniz ürünlerin kalitesine, boyutlarına ve çeşitlerine göre fiyatlarda değişiklik olabilir. Cafe açmanın maliyetleri şu şekildedir;

Masa: 800-1500 TL
Dondurucu: 4500-7000 TL
Buzdolabı: 4000-8500 TL
Bir masa için çatal, kaşık, bıçak, tabak setleri: 400-500 TL
Fritöz: 2700-4750 TL
Fırın: 4000-7.500 TL
Kahve Makinesi: 30000-75000 TL
Sandalye: 450-800 TL
Kasa Masası: 1000-1500 TL
Tost Makinesi:1 450-2500 TL
Bulaşık Makinesi: 1500-2000 TL
Mutfak için gerekli ana malzemeler: 8400-11600 TL
Çay Makinesi: 500-600 TL
Bir Masa İçin Masa Üstü Malzemeleri: 1000-1500 TL
Yazar Kasa: 2500-TL
Cafe İç Dekorasyonu ve Mutfak: 20,000-200,000 arasında değişebilir. Kendi zevkinize göre fiyatta artış yada düşüş olabilir.
Bir cafe işletmesi kurmak için gerekli malzemeler ve maliyetlerini sizler için araştırdık. Bu bilgilere dayanarak siz de yeterli sermayeyi oluşturarak hayallerinizdeki cafeye sahip olabilirsiniz. Ya da kurumsallaşmış cafelerin bayilik fırsatı verenlerinden bayilik alabilirsiniz.Fiyatlar konseptlere göre değişkenlik gösterebilir

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı