Cafe Açmak İçin Atılacak Adımlar

by Bayilik Lobisi

Günümüzde küçük işletmelerin sayısı arttıkça cafeler arasındaki rekabet ortamı da kızışmış durumda. Cafe işletmecileri daha çok ilgi görmek, tercih edilmek ve maddi kazanç elde etmek için mekanın menüsünden atmosferine kadar bir sürü yenilik düşünmektedir. Cafeden para kazanmak için büyük işletmeler gibi bir zincir olmaya gerek yok. Doğru adımlar atılırsa birçok kahve zinciri mağazasından bile daha çok para kazanılabilir.
Nereden Başlanmalı, Neler Yapılmalıdır?
Öncelikle yalnızca orijinal bir fikrinizin olmasının sizi uzun vadeli bir işletmeci yapmayacağını bilin. Büyük bir yatırım yapmanız gerekecektir. Bu nedenle bir ya da birkaç ortakla bu işe girişmeniz sizin yararınıza olabilir.
Tüm giderlerinizi her ayrıntısını düşünerek hesaplayın. Gerekli krediler için başvurunuzu yapın. Devlet desteği için projenizi zamanında sunun. İşletme sermayenizin güvence altında olduğunu bilmeniz hayallerinize giden yolda önünüze engeller çıkmaz.
İş planınızı yaparken resmi kurumlarla iletişiminizi sıkı tutun. Gerekli olan tüm belgeleri, izinleri, ruhsatları ve sigortaları aldığınızdan emin olun. Sonraki aşamalarda ayağınıza dolaşacak engeller kalkmış olur.
Cafeniz şu an sadece hayallerinizde var olsa bile iş ve pazarlama planlarınızı şimdiden tasarlamaya başlayın. Adımlarınızı, eylem planınızı, yönetmeniz gereken alanları yazın.
Tarzınızı ve tanıtım malzemelerinizi şekillendirin. Bu tanıtım malzemelerine logonuz, görselleriniz, kartvizitleriniz dahildir. Dekorasyonunuzdan menünüze dek tüm tasarımları, renkleri, şekilleri belirleyin, yalnız diğer işletmelerin kurum kimliklerini kopyalamamaya özen gösterin. Özgünlük sizi birkaç adım öne çıkaracaktır.
Mekan araştırmalarınızda yelpazenizi geniş tutun. Bütçenize ve işletme pazarınıza en uygun mekanı seçerseniz diğer harcamalar için de bütçenizi zorlamamış olursunuz. Cafeniz için seçtiğiniz mekan daha önce de bir cafe işletmesi olarak kullanılmışsa bu sizin için avantaj olabilir. Çünkü mekanın içi kullanımınıza uygun olabilir. Ayrıca insanlar orayı bir cafe olarak görmeye alışık olurlar ve yeni bir cafe ye alışmaları uzun sürmez. Bilinmesi gereken önemli bir nokta ise sizden önceki kafenin bıraktığı intibadır. Olumsuz bir intiba bıraktıysa orada bu işi yapamazsınız.
Menünüzü oluşturmayı ihmal etmeyin. Cafenizin nasıl bir çizgide ilerleyeceğinin en önemli göstergesi nasıl hizmet vereceğinizdir. Bunu belirlerseniz çoğu adımda kararlarınızı almak için yol gösterici ve belirleyicileriniz olacaktır. Bu aşamalarda Bayilik Lobisi danışmanları ve mimari ekibi destek verebilir.
Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler
Cafe açmak için gereken araç ve gereçlerden çok uzun bir liste yapılabilir. Biz başlıca gereksinimlerinize göz atalım;
Masa, sandalye, stant
Pos makinesi, yazar kasa, adisyon, fatura
Masalar için; masa numarası, masa üstü menüsü, peçetelik, aksesuar, sosluk
Mutfak için; tepsi, buz kovası, shaker, izolasyonlu buz konteyneri, ekmek sepeti, tava, tencere, mikser
Makineler; bulaşık makinesi, soğuk dolabı, dondurucu, fritöz, fırın, tost makinesi, kahve makinesi, buz makinesi, blender
Müşterilere sunmak için; çatal bıçak takımı, fincan, bardak (içki bardağı, su bardağı vs.), tabak
Cafe Açmanın Maliyeti
Cafe açmak epey maliyetli bir iştir. Tabii bu maliyet maliyetlerin hangi kalemlerde daha fazla olacağı size bağlı. Elit bir muhitte açmak istediğiniz cafe nin en büyük gideri iş yeri kirası vb. harcamalar olacaktır. Daha ortalama bir semtte açacağınız bir cafenin ise dekorasyonuna daha çok bütçe ayırabilirsiniz.
Cafe açmanın birçok değişkeni vardır. Bunlardan biri mekandır. Bir işletme açacaksınız öncelikle işletmenizin konseptine uygun olarak tuttuğunuz bir mekanınızın olması gerekir. Tutacağınız mekanın büyüklüğü, konumu, yapılması gereken tadilatlar vs. açılış maliyetini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bunun dışında kiralayacağınız mekanla ilgili ödemeniz gereken bazı vergiler ve harçların da önemi büyük.
Cafe açmak karlı bir yatırımdır. Hem şık hem de yaratıcı bir sahip olan cafenin sektörde tutunamaması için hiçbir sebep yok. Konseptinizin farkı, sizi diğerlerinden ayıran bir yanınızın olması şart. Cafeniz için farklı ve orijinal fikirler ortaya koyamazsanız bu alanda tutunma olasılığınız da düşüş gösterecektir. Cafeniz var olan tekrarlamaktan daha ileri gitmelidir.

Bir cafe için olmazsa olmaz olarak görülebilecek malzemelerin aşağı yukarı fiyatları, cafe açma maliyeti ne kadar sorusunun bir kısmına cevap olabilir. Ancak tabii aşağıdaki listede yer alan ürünlerin markasına, kalitesine, özelliklerine göre fiyatları da değişecektir.

Sandalye: 500 TL
Masa: 1250 TL
Buzdolabı: 5000 TL
Dondurucu: 7500 TL
Fritöz:2700 TL
Fırın: 7000 TL
Tost makinesi: 2500 TL
Bulaşık makinesi: 5500 TL
Bardak & tabak & çatal & kaşık: 1 masa için 1400 TL
Mutfak ana malzemeleri: 7400 TL
Çay makinesi:3 600 TL
Kahve makinesi: 35000 TL
Masa üstü malzemeler: 1 masa için 2000 TL
Yazar kasa: 3500 TL
Hesap masası: 7200 TL
Mutfak ve cafenin dekorasyonu: En az 200 bin TL
Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
Bir mekan sahibi olmak için en zorlu adımlardan biri de gerekli izinleri almaktır. Öncelikle mekanınızı nerede kiraladıysanız ya da satın aldaysanız gerekli belgeleri de oranın belediyesinden almanız gerekir. Dükkanı belirledikten sonra cafeniz için gerekli resmi işlemlerin yapılması gerekmektedir.
Dükkanın Ruhsatı İçin İstenen Belgeler
Tuttuğunuz mekan devir ise devir dilekçesi,
İçkili bir mekan açıyorsanız ustalık belgesi fotokopisi ve gerekiyorsa çalışan sözleşmesi
2 adet vesikalık fotoğraf
2 adet tapu fotokopisi
2 adet yapı kullanma izin belgesi fotokopisi
Tüzel kişiler için imza sirküleri fotokopisi
Mekanınız kiralık ise kira kontratı
Oda kayıt belgesi
Ticaret veya esnaf ve sanatkar sicil tasdiknamesi
Tapuda iş yeri olarak görülen yerler için kat maliklerinin oy çokluğu dilekçesi
Tapuda mesken olarak görülen yerler için kat maliklerinin oybirliği dilekçesi
İtfaiye raporu
Hijyen eğitimi belgesi (hijyen eğitimi yönetmeliği kapsamına giren iş yerleri çalışanlarına ait)
Çalışacak kişilerin kimlik bilgisi ile adli sicil ve bulaşıcı hastalığı olmadığına dair beyanname,
Ruhsat için Belirlenen Şartlar
Kapıdan kapıya okula 100 metre mesafeden daha yakın olmama,
Kahvehane ise 40 m2’den daha küçük olmama,
En az 25 kitaptan oluşan bir kitap ve gazete köşesi oluşturulması,
İnternet salonu ise filtre programı yapılması
Mekanın Vergi Süreci ve Vergi Levhası
Dükkanınızın belediye sürecindeki izin ve ruhsatlarını aldıktan sonra vergi dairesindeki gerekli işlemleri yapmanız gerekmektedir. Yine buradaki işlemler için elinizde olması gereken birçok resmi evraklar vardır.
Mekan kiraysa kira kontratı
Vergi dairesinde doldurulacak bildirim formu
Noterden alınacak işe başlayan kişinin imza sirküsü
İşe başlama formu (doldurulmuş şekilde)
Nüfus cüzdanı fotokopisi
İkametgah
Cafe Açma Adımları
Hayal ettiğiniz cafeye sahip olmak için planlı, sabırlı ve akıllıca davranmanız gerekmektedir. Eğer işlerinizi planlı bir şekilde yürütmek için uygun bir sıralama yapmazsanız, henüz bir cafe işletecek disipline sahip değilsiniz demektir. İş planınız açmak istediğiniz işletmenin tüm ayrıntılarını kapsamalıdır. Personel profilinden cafe tarzınıza, dekorasyonunuzun konseptinden menü içeriğinize dek her şeyi içinde barındıran bir iş planınız olmalıdır. Çalışma planınızı, atacağınız adımları hazırlarken elinizde bulunan sermaye, tuttuğunuz mekan, mekanının konumunun vadettiği iş olasılığı gibi değişkenler önemlidir. Tüm planınız bu girdilere uygun olmalıdır. Bu yüzden cafe açarken uygulanacak sabit bir stratejiden söz edilemez. Herkes kendi değişkenlerini göz önünde bulundurarak iş planını ve adımlarını kontrol eder. Cafe açmak gibi ayrıntılı ve uzun bir serüvene hazırlanırken her zaman planlarınızın alternatiflerini oluşturarak ilerlemelisiniz. Birçok adım için kaybedecek zamanınız olmayacaktır. Bir işi halletmeye çalışırken yaşanan aksama sıradaki tüm adımlarını geciktirebilir, bazılarının elinizden kaçmasına sebep olabilir.
Aklınızda soru işareti kalmadan hareket etmeniz kafanızın rahat etmesini sağlar. Bu sayede iş yaparken daha sağlıklı kararlar alabilirsiniz. Önemli hususlarda fikir alabileceğiniz bir iş danışmanı edinmeniz yararınıza olacaktır. Danışman olarak Bayilik Lobisi ve Franchiseborsası ekiplerinden destek alabilirsiniz. Buna bütçe ayırmak istemeyenler için ise tek yol ayrıntılı bir şekilde araştırma yapmaktır. Neyin nereden temin edileceği, alınacak izinler, gerekli malzemeler gibi konulara hakim olmadan iş planınızı tamamlayamazsınız. Tüm bunları aynı anda sağlamaya çalışırken sabırlı davranmanız da şart. Tüm doğru kararları almak ve iş planını alternatif yollarıyla hazırlamak için kendinize birkaç haftalık zaman verin. Yola eksik çıkmaktansa yola geç çıkmayı tercih etmelisiniz.
Birçok kişinin yorumlarını alarak insanların bir cafe işletmesinden ne beklediğini öğrenin. Aileniz, arkadaşlarınız, onların arkadaşları… Alanı ne kadar genişletirseniz işletmenizin hitap edeceği insan sayısı da aynı oranda artacaktır. Daha evvel bir işletmeyi işletmiş kişilerin bilgi ve birikimlerinden faydalanmak da yararlı olur. Cafe işletmeyi her boyutuyla bunu yaşamış birinden dinlemek sizin için önemli bir deneyim olacaktır.
Mekanınızın olduğu konumun çevresindeki diğer cafeleri, işletme şekillerini, konseptlerini, hatta menülerini bile inceleyin. Rekabet alanınızı iyi tanımanız işinizi kolaylaştıracaktır. Diğer cafelerde eksik olduğunu düşündüğünüz noktaları kendi açacağınız işletmede insanlara sunarsanız müşterilerini kendinize çekmeniz çok kolay olur.
Konseptinize karar verin
Cafe işletmesini diğerlerinden ayıran en önemli nokta konseptidir. Dünya üzerinde binlerce türde cafe var. Her sokakta iki tane bulunan sıradan cafelerden birine sahip olmak ne sizi tatmin edecektir ne de müşterileri cezbedecektir. Bu nedenle özgün, orijinal ve denenmemiş bir fikir üretmek size kazanç sağlar. Konseptinize karar verirken mekanınızın bulunduğu konumdaki insan profilini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin; fiziksel olarak bir iş yerinde bulunmadan işini bilgisayarından halleden insanlar genel olarak internet bağlantısı olan, sessiz, sakin, ışığı uygun ve lezzetli, geniş yelpazeli menüye sahip işletmeleri tercih ederler. Orada hem motivasyonlarını kaybetmeyecek atmosferi bulup hem de keyifli zaman geçirmeyi beklerler. Bu tip bir çalışma tarzı yaygınlaşıyorken siz de cafeniz için böyle dinamiklere sahip bir konsept belirleyip geniş bir kitleye hitap edebilirsiniz.
Dünya pazarında revaçta olan konseptler arasında vegan cafeler( Doubleshot coffee gibi),spor cafeler, bir sinema filminin setindeymiş ya da kitabın içindeymiş gibi hissettiren cafeler mevcut. İnternet üzerinden yapabileceğiniz kısa bir araştırma ile dünyada hangi yaratıcı konseptlerin yaygın olduğunu, insanların ilgisini çektiğini öğrenip pekala kendi işletmenizde kullanabilirsiniz.
Sermayenizi hazırlayın
İş planının temel taşı, her şeyin başı, cafenizin velinimeti: Sermaye. Onsuz bu planlarınızın hiçbirini yapamayacağınızı bilmeniz gerek. Sermayenizin planını hazırlamadığınız müddetçe diğer adımları uygulamanız mümkün olmayacaktır. Cafeniz için öncelikli adımlarınız olan iş planı, konsept kararlaştırması gibi şeyleri yaptıktan sonra sermayenizi hazırlamayı ve ona uygun bir harcama planı yapmayı ihmal etmeyin. Günümüzde birçok orijinal fikirli, girişken işletmeciler yanlış sermaye kullanımı, sermaye planını iyi ayarlayamama gibi sebeplerden dolayı başladığı işi bitiremiyorlar. Bu sebeple en önem vermeniz gereken şey kesinlikle işin içine girmeden evvel sermaye planı yapmaktır. Ortalama bir cafeyi ortaya çıkarmak için minimum 200 bin lira sermayenizin köşede bekliyor olması gerek. Hayal ettiğiniz cafe orta sınırın biraz üstündeyse harcamalarınız da doğal olarak artış gösterecektir. Böyle bir cafe için minimum 800 bin lirayı gözden çıkarmanız gerekir. Eğer şehrin iyi noktalarından birinde, kalite düzeyi yüksek bir cafe açmayı planlıyorsanız minimum 400 bin lira sermaye harcaması yapmanız gerekecektir. Ülkemizde üst düzey iş hacmine sahip, en az bir otel kadar hizmet kalitesi sunan cafelerin yatırımları ise 2-3 milyon lira civarındadır. Sermaye planınızı hazırlarken ortalama olarak düşündüğünüz tutar haricinde çıkabilecek ekstra harcamalar için sermayenizin yüzde 20’si kadar acil nakit bulundurmanız çeşitli problemlerle karşılaşmanızın önüne geçer.
Mekanınıza karar verin
Konseptinizi ve sermaye planınızı kesinleştirdikten sonraki adımınız mekanınızı seçmek ve cafeniz için hayal ettiğiniz atmosferi yakalamak olmalıdır. Mekanınızı seçerken sermayenizde mekan için ayırdığınız bütçeye odaklanın. Bunu yaparken de konseptinizin şehrin hangi konumunda daha çok rağbet göreceğini göz önünde bulundurun. Örneğin üniversite öğrencilerinin daha iyi zaman geçireceği bir cafeyi şehirdeki üniversitelere en yakın konumda açmanız mantıklı olur. Çocuklara uygun bir tarzınız varsa cafenizi kreş ve ana okullarının yoğun olduğu bir yerde açarsanız ebeveynler çocuklarla ilgili etkinlikler yapmak için mekanınızı tercih edebilirler. Elbette sermaye bütçeniz ne kadarını elde etmeye yetecek diye bakmak koşuluyla bunları düşünmelisiniz.
İşletmenizde alkollü hizmet vermeyi düşünüyorsanız, sessiz sakin mahalleleri ya da semtleri seçmeyin. Etraftan bolca şikayet alıp itibarınızı ve adınızı zedelerseniz toparlamanız çok zor olacaktır. Böyle bir mekanı işlek caddelerde, köşebaşı olan konumlarda açmanız sizin için daha iyi olur.
Eğer ailelerin şehir gürültüsünden uzak, sıcak bir ortam yakalayacağı bir mekan kurmak istiyorsanız, şehir dışındaki doğa ortamı cafelerinden olmayı tercih etmelisiniz. Mekanınızı kiralayacaksanız konseptinize uygun bir kira bedeli aramanızı öneririz. Örneğin orta düzey bir cafe açmayı planlıyorsanız kira tutarı maksimum yatırımınızın yüzde 10’u kadar olmalıdır. Daha fazlası hem gereksiz harcama hem de gelecek adımlarınız için engel teşkil edecektir. Her zaman mekanın size çıkaracağı ek masrafları da hesaba katıp harcamalarınızda esneme payı bırakın. Böylece çeşitli problemlere karşı hazırlıklı olursunuz.
Dükkan için gerekli izinleri alın
Dükkanınız için gerekli izinleri almadığınız sürece diğer adımların önemi yoktur çünkü yasal olmayan işletmeler vakit kaybetmeksizin kapatılır. Türkiye’deki belediyelerin işletmenin konseptine göre farklı belgeler talep ettiğini unutmayın. Alkol ruhsatı almanız gereken durumlarda birkaç belgeye daha sahip olmanız gerekir. Bunun dışında gerekli belgeler; belediye süreci, dükkan ruhsatı, vergi dairesi süreci, vergi levhası gibi alanlara dağılmaktadır.
Mekanınıza personel seçimi
Mekanınızın tercih edilmesi yolundaki en önemli etmenlerden biri çalışacak personellerdir. Her ne kadar sıradan sayılan bir işletmeniz de olsa, personelleriniz konusunda öncü bir cafe olursanız, tercih edilirsiniz. Birçok müşterinin bir işletmeyi zaman geçirmek için tercih etmesi yolundaki en önemli unsur mekanda çalışan personellerdir. Müşterileriniz cafenize devamlı gelmek için orada kendilerini iyi hissetmek isterler. Bunun için ise personellerinizin onlara olabildiğince “iyi” davranması, iyi ağırlaması ve kaliteli hizmet sunması gerekmektedir. Kriterleriniz kibarlık, hizmet deneyimi, güler yüz gibi insanlarda olumlu hisler uyandıracak şeyler olmalıdır. Personellerinizden referans istemeniz onlar hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.
Personelinizin kendini geliştirmeye açık olmasına dikkat etmelisiniz. Bu, daha iyi olmak için kendiyle uğraşacağının teminatıdır.
Mekanınızın dekorasyon süreci
En önemli adımlardan biri de farklı, ilgi çekici bir atmosfer oluşturmaktır. Cafenizi oluştururken dekorasyona ayıracağınız zaman ve ilgi mekanınızı birkaç adım öne çıkaracaktır. Hitap etmek istediğiniz insanların nasıl bir dekorasyondan hoşlanacağını iyi kestirip buna göre bir tasarım ortaya koymanız gerekir.
Mekanınızın tanıtım süreci
Tüm adımları doğru at tıktan sonra mekanınızı yeterli derecede tanıtmadığınız müddetçe hiçbiri işe yaramayacaktır. Kurumsal kimlik çalışmalarına önem vermeniz alanınızda fark yaratmanızı sağlar. Açılışınızı organize etmeden önce dikkat çekici bir logo, tabela, kartvizit gibi sizi tanımlayan materyallere sahip olmalısınız. Cafeniz için dikkat çekici, akılda kalıcı ve güzel bir isim bularak işe başlayabilirsiniz. Mutlaka bir logo edinin ve masalarınızda, menünüzde ve dekorasyonunuzda bu logoyu kullanın. Bu, sizin cafenizin bir kişilik ve kimlik kazanmasını sağlayacaktır. Böylece müşterileriniz temeli olan, kendini bilen, profesyonel bir mekana geldikleri hissine kapılarak etkilenirler. Mekanınızın müşterileri kazanması için akılda kalıcı olması şarttır. Bunun için de reklam sürecini iyi değerlendirin. Mekanınız açılmadan bile adı az çok bilinen, aşina olunan bir yer olsun. Bunu da kartvizitler oluşturmaya başlayarak sağlayabilirsiniz.
Cafe Konsepti Örnekleri ve Önerileri
Cafenizin rağbet görmesi için müşterilerinize alışılmışın dışında bir atmosfer sunmanız gerekir. Günümüzde insanlar çalışmak, kitap okumak, etkinlik düzenlemek gibi birçok sebeple cafe mekanlarını tercih etmektedirler. İnsanların mekanları kullanım biçimleri farklılaştıkça dünya üzerinde açılan cafelerin konseptlerinde de çeşitlilik çoğalmıştır.

Vejetaryen ve vegan dostu cafe konsepti
Cafe konseptinize karar verirken sizi birkaç adım ileri taşıyacak şey cafenizin insanlar arasında yaygın olan akımlara uygun olmasıdır. Artık insanlar hayvanların yaşam haklarına duydukları saygıdan ötürü farklı bir yaşam tarzı benimsemeye yatkın olacak kadar yüksek bilince sahipler. Fakat bu kararlılıklarını sürdürebilmeleri için toplumdaki yerlerinin diğer insanlarla eşit olması gerekiyor. Ne yazık ki vejetaryen ya da veganlar, kendi tükettikleri ürünlerin satıldığı bir cafe bulmakta oldukça zorlanıyorlar. Vejetaryen sayısının artışı, bu tip bir yaşam tarzı benimseyen insanlara yönelik hizmet sektörünü de geliştirdi. Siz de vejetaryen ya da vegan dostu bir cafe açarak sektördeki açığı kapatma yoluna gidip sıradanlıktan uzaklaşabilir, farklılık yaratabilirsiniz.

Mocha mojo cafe konsepti
Bu tip cafeler tasarımı 70’leri hatırlatan mobilyalar, duvar kağıtları ve diğer tasarım malzemeleriyle dekore edilir. Bu tasarım örneği tarihte erken dönem modernistlerinin iç mekana doğru yaklaşımını temsil eder. Bu temsiliyetin kapsama alanı mekanın güzelliğindeki saflık, saf renkler, saf malzeme, işlevsel nesnelerden oluşur. Mekanın iç kısmında 70’li yıllardaki zenginlik ve süs gibi nitelikler yoğunlaşmaktadır Kahve ve sohbet kültürünü devam ettirmeye, genişletmeye odaklıdır.

Mimari tasarımın ön planda olduğu cafeler
Cafenizin menüsü ya da hitap ettiği kesimde büyük değişiklikler olmasına gerek yok. Mimarinin ön planda olduğu, daha önce rastlanmamış dokular taşıyan tasarım örneklerine sahip bir mekan her zaman akıllarda sarsılması güç bir yer edinir. Bu tip cafelere örnek olarak Doubleshot coffee konseptini gösterebiliriz. Elbette bu gibi bir tasarım için çok büyük bir sermaye ve sorumluluğun altına girmeniz gerekir.

Cafe Açmak İçin KOSGEB
Cafe açmak, küçük ya da büyük işletme sahibi olmak gibi planlarınız varsa ve bunun için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız KOSGEB desteği ve kredi yardımlarınızı kullanabilirsiniz. Devletten alabileceğiniz bu destekler sizin cafe, kafeterya, çay bahçesi gibi işletmeler açmanız için kolaylık sağlayacaktır. Devlet bu işletmelerden birini açmak isteyen herkese “KOSGEB kredisi ile cafe açmak için iş planı” hazırlaması, sunması ve onay alması şartı ile hibe vermektedir. Sizin için önemli olan cafenizin konseptine karar vermektir. İsterseniz sıfırdan kendinize yeni bir tarz ve dekorasyon oluşturabilirsiniz. İsterseniz de bir cafenin bayiliğini alabilirsiniz. KOSGEB kredisi ikisi için de size hibe verebilir.
KOSGEB destekli cafe açanlar için de gerekli evraklar ve adımlar bulunmaktadır. Öncelikle cafeniz için gerekli garantiyi sağlamak için sigorta yaptırın. Yaptırdığınız sigorta poliçesinin kapsaması gereken hususlar destek almanız için önemlidir. Bu sigortada itfaiyeden tüm önemlerin alınmış olduğuna dair belge yer almalı. Yangın tüpü faturası, ikametgah, sağlık bakanlığından onay alındığına dair belge, iki adet vesikalık fotoğraf, kira sözleşmesi ya da mekanı satın aldıysanız tapu fotokopisi, vergi levhası, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı iseniz bunu kanıtlayan bir belge, vergi ödemelerinize dair belgeler, muhasebeciniz tarafından hazırlanmış olan belgeler, KOSGEB desteği almanız için elinizde bulundurmanız gereken belgeler arasındadır.
KOSGEB Desteği Ne Kadar?
KOSGEB, cafe açmak için hibe başvurusu yapıp onaylanan kişilere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. Alacağınız desteğin ya da kredinin miktarı KOSGEB destek paketlerine göre de değişmektedir. Örneğin KOSGEB’in KOBİGEL paketine başvurup onay alırsanız geri ödemesiz 200 bin lira hibe ve faizsiz 400 bin lira kredi alabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı