Cafe açmak ve devlet desteği Kosgep

by Bayilik Lobisi

Bu yazımızda cafe açmak ile ilgili bilgiler ve devlet destekleri ile ilgili bilgiler vereceğim.

Cafe açmak için 2021 yılında devlet tarafından verilen destekler nelerdir.

Cafe açmak için gerekli bilgiler nelerdir.

Cafe açmak  ve işletmek her yatırımcıyı cezbeden bir sektördür.  Genelde kadın girişimcilerin beğendiği bir sektördür. devlet tarafından kadın girişimciler desteklenmektedir. Cafe kurulum maliyetleri yüksek olsa da  kar marjının yüksek olmasından dolayı yapılan yatırımı kısa sürede geri kazanıp kara geçirilebilmektedir. Belli bir yatırım bütceniz var  ama yetmiyorsa devletin kadın girişimcilere verdiği destekleri araştırıp bun desteklerden faydalanarak işletmenizi açabilirsiniz. Tab iki bunun için belirli eğitimlere katılıp sertifika almanız gerekmektedir. Sertifika aldıktan sonra kosgep e müracaatta sizden istenen evrak ve bilgileri derleyip kurula sunacaksınız. Kurul değerlendirmesinden sonra size verilecek  destek belirlenecektir. Kanuni prosedürlere takılmak istemiyorsanız alanında uzmanlaşmış  danışmanlık firmalarından destek alabilirsiniz.

Cafe açmak ve işletmek belli bir bilgi ve tecrübe gerektirir. Bu sektörle ilgili birikim ve tecrübeniz yoksa bayilik sistemiyle ilerlemenizde fayda vardır. Cafe sektörü ağırlıklı olarak gençlerin ,öğrencilerin ve ailelerin uğrak yerleridir. Konum itibari ile sosyal çevrelerin rağbet ettiği yerlerdir. Sizin ve personelinizin güler yüzlü olması sunulan hizmetin kalitesiyle birleşince belli bir müşteri portföyü oluşur. Çevrede isim yaparsanız harcadığınız paraları da kısa zamanda geri kazanıp karlılığa geçersiniz.

Kafe kurmak meşakkatli  bir iştir. öncelikle işinizi ciddiye almanız gerekmektedir. Kafe açacağınız yer işlek yaya trafiğinin yoğun ve tarifinin kolay olacağı yerler olmalı. Tabi ki bununla da bitmiyor. Lokasyon tesbitinden sonra kurulum maliyeti nedir, gerekli izinler nelerdi,? gerekli malzemeler nelerdir, nereden temin edilir ,eğitimleri kim verecek gibi birçok sorunun cevabı yazımızın devamında aktaracağım.

Cafe Açmak Karlı Bir İş Midir?

Her işletmede olduğu gibi cafe sektöründe de kar ve zarar vardır. Cafe sektörü bir hizmet sektörü olduğundan müşteri memnuniyeti üzerine bir kazanç sistemidir. Müşteri veya misafirleriniz verilen hizmetten ,kaliteden ve güleryüzden memnun kalırlarsa daimi misafirleriniz olurlar. Bu bağlamda sizin işletmenin başında mutlaka olmanız gerekmektedir. Sizin olmadığınız kısa zamanlar dahil işletmenizde bu sektörde tecrübeli bir yöneticinizin olması gerekmektedir.

Cafe açacağınız yer önemlidir. Yaya trafiğinin olduğu bölgeler, anacadde üzerleri, avm girişleri gibi yerlerin tercih edilmesi gerekir. Ticari  kazanç ve görünürlük anlamında yer seçimi önem taşır.  Diğer bir önemli nokta ise ürünlerinizin kalitesi ve kalitenin devamlılığıdır. Verdiğimiz örnekler doğrultusunda hareket ederseniz cafe sektörü karlı  ve zevkli bir iştir.

Cafe işletmeciliği için çalışmalara başladınız. Cafe açabilmeniz ve işletmeniz için bir şirket kurup devletin yetkili kanallarından izinler almanız gerekmektedir.

Cafe açabilmeniz için ;

Muhasebecinizle görüşüp en azından bir şahıs şirketi kuracaksınız. Cafe açmak için belediyeden ruhsat almanız gerekiyor. Ruhsat içinde sizden  belgeler istenecek bunlar; ticaret odası üyelik belgesi, TC kimlik belgesi, başvuru formu, tapu fotokopisi, iskan belgesi, ikamet belgesi, vesikalık fotoğraf, itfaiye belgesi, atık yağ sözleşmesi, çalışanlara ait kimlik fotokopileri , sağlık raporları. Belediyeye bu evraklar teslim edildikten sonra. vergi dairesine giderek ordaki işlemleride tamamlamanız gerekmektedir. Öncelikle vergi dairesi sizlere bir iş yeri açma talep formu verecektir. Bu formu doğru ve eksiksiz doldurduktan sonra imzalayın. Ayrıca başvuru formuna ek olarak; Noter tarafından onaylanan imza sirküleri
Nüfus cüzdanı fotokopisi (Vergi dairesinde aslı gibi yaptırılacaktır.)Muhtarlıktan alınacak olan ikametgah belgesi
Kira kontratı ya da tapu fotokopisi istenir. Bu evrakların incelenerek onaylanması sonrası vergi levhası verilir. Fatura ve irsaliye basımı yapılır.

Cafe işletmeciliği Esnaf ve Sanatkar kollarından Barınma, Dinlenme ve Eğlenme hizmetlerine girmektedir. Esnaf odasına kayıt yaptırırken ise şu evrakları hazırlamanız gerekecektir; İki tane imza sirküleri, Vergi Levhasının fotokopisi, İkametgah belgesi, Nüfus cüzdanı fotokopisi, Taahhütname, Matbu belgesi, Vergi levhasının fotokopisi gerekmektedir.
Cafe açmak için gerekli bütceye sahip değilseniz bu konuda başta kosgep olmak üzere Ziraat Bankası A.Ş., Halkbank,
Vakıfbank, Türk Ekonomi Bankası, İş Bankası, Garanti Bankası, QNB Finansbank, Denizbank, Şekerbank, Akbank,İNG bank kredi vermektedir.
Bu bankaların vade oranları hemen hemen birbiri ile aynıdır. İş yeri kredisi olarak bankalar 120 aya varan vadeler ile kredi vermektedir. Ancak verilecek kredi limitleri bankalar nezdinde değişiklik göstermektedir. Örneğin iş yeri alımlarınızda Ziraat Bankası iş yerinizin ekspertiz değerinin %75’i oranında kredi kullandırırken Garanti Bankası %100’ ü için kredi imkanı sunmaktadır. Teminat olarak satın alacağınız iş yerine ipotek uygulanır. Banka gerekli gördüğü durumlarda teminat ya da kefil isteyebilir. Ancak bankalardan kredi alabilmeniz için ilk şart hakkınızda yapılacak olan tahkikatın olumlu sonuçlanmasıdır.

Cafe Açmak İçin Kosgeb Destekleri
Bankalar dışında KOSGEP üzerinden finans sağlayabilirsiniz. Bunun için uygulamalı girişimcilik eğitimine katılıp belge almanız gerekmektedir. Bu eğitimler ücretsiz olup herkezin katılımına açıktır. Eğitim sonunda yapılan sınavda başarılı olan kursiyerlere  sertifika verilmektedir. Sertifikayı aldıktan sonra ister kendiniz isterseniz uzman bir danışman tarafından proje hazırlanıp kurula sunulacaktır. Kurul incelemesini bitirdikten sonra size hibe ve faizsiz kredi miktarları bildirilecektir. Kosgep ten faydalanmak isteyenler bu kursu başarıyla bitirmeleri gerekmektedir.

Girişimci Desteğinden Kimler Faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş olanlar, Kuruma kayıt yaptıranlar, Aynı eğitimi daha önce bir kez daha almamış olanlar, İş ve meslek danışmanlığı hizmeti alanlar, Tarımsal faaliyette bulunanlar, İsteğe bağlı sigortalı sayılanlar, Sosyal yardım alanlar, Engelli, dul ve yetim aylığı alanlar da kurs başvurusunda bulunabilmektedir.

Yeni Girişimci Desteğinden Faydalanmak İçin; Girişimcilik eğitimi sonrasında katılım belgesinin alınması, İşletme kurulumu, Kosgeb’ in veri tabanına kayıt olunması, Kobi bilgi dökümanının hazırlanması, Kobi beyannamesinin sunumu, Taahhütnamenin imzalanması, İş planının hazırlanması, Başvurunun incelenmesi, Onay için kurula sevki,
Kurul toplantısı ile başvurunun incelenmesi sonrası kabulü halinde destekleme sürecinin startının verilmesi,
Giderlere ilişkin olarak ödeme talep formunun hazır edilmesi ve Kosgeb’ e sunulması ile
Kobi uzmanları tarafından yapılacak olan inceleme sonrasında ödeme gerçekleştirilmesi mümkün olmaktadır.
Kosgeb onayladığı proje ve iş planlarına;

Geri ödemesiz; Geleneksel girişimcilere 60 bin TL geri ödemesiz ve teminatsız destek verilmektedir.
İleri girişimcilere ise 370 bin lira geri ödemesiz olarak kullandırılmaktadır.

Cafe açmak istiyorsunuz bayilik alabilir tanınmış bir markanın kontrolünde onların konsept ve menüleriyle çalışabilirsiniz. Bayilik veren cafeler yılların verdiği tecrübeyle sizin işlerinizi kolaylaştıracaklardır.

Şayet kendiniz bayilik almadan yapacağım derseniz bu sektörü iyi araştırmanız gerekiyor. Cafenize bir isim bulup bunu tescilletmeniz gerekir .(takribi bir yıl) Konseptinizi belirleyip mimari bir üç boyut çizim yaptırmalısınız. Mimari çizimden sonra  inşaat ve dekor yapacaksınız ,buda tahminen 2 ay gibi bir zamanınızı alacaktır. Tabiki iyi ustalar ile anlaştıysanız. İnşaat ve dekor yapılırken makine parkuru,  güvenlik, kasa takip gibi birçok kalemi temin etmeli ve kurdurmalısınız. İnşaat ve dekor bitti kurulum yapıldı. Sırada  personel alımı ve eğitimi var. Bunun yanında  menü belirleme ürün tedarik zincirini oluşturma gibi birçok kalemle  birebir ilgilenmeniz gerekecektir. Tanıtım  reklamsız olmaz sosyalmedya, bölgesel gazete ve yayın kuruluşlarında reklamlar yaptırmalısınız.  Siz bir girişimci olarak bu sektörde iyibir araştırma yapsanız dahi gözünüzden kaçan mutlaka bir şeyler olacaktır. Bayilik alır iseniz bu koşuşturmadan sıyrılıp bunları sizin adınıza bayilik veren firma yürütecektir. Detaylı bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime  geçebilirsiniz. Tercih sizindir.

 

 

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı