Castello Premium Coffee

by Bayilik Lobisi

Kahvenin üretilip tüm dünyaya ihraç edildiği bölgeleri üç büyük bölgede genelleyebiliriz:
Orta ve Güney Amerika bölgesi
Afrika ve Ortadoğu bölgesi
Güneydoğu Asya bölgesi
Bu bölgelerin üçü de ekvatora yakın bölgelerdir ve dünya kahve üretiminin büyük bir kısmı burada yapıldığından, Yengeç Dönencesi ile Oğlak Dönencesi arasında kalan tropikal kuşak “Kahve Kuşağı” olarak da anılmaktadır.

Castello Premium Coffee tüm dünyada “Kahve Kuşağı” olarak da anılan bu bölgedeki toplam 9 ülkeden 14 çeşit çekirdek kahveyi Türkiye’ye getirmektedir.

KAHVE. HASAT VE CASTELLO
İster elle, isterse makine ile hasat edilsin kahvenin hasadı iki şekilde yapılır;

Soyarak / Sıyırarak Toplama: Ağaçtaki tüm meyveler farklı olgunlukta da olsalar tek seferde elle veya makine ile dalları sıyırarak toplanır.

Seçici toplama: Bu yöntemde mahsul sadece elle toplanır. Bu sırada özellikle tam olgunlaşmış meyveler seçilir. Bu hasat uzun zaman alır. Ve toplayıcılar her 8-10 günde bir olgunlaşan meyveleri toplamaya çıkarlar. Bu hasat yöntemi çok fazla emek ve zaman istediğinden bu yöntem ile çok özel arabica çekirdekleri elde edilir.

İyi bir toplayıcı 1 günde ancak 50-100 kilogram meyve toplayabilir. Bu miktar kahve yaklaşık 10-20 kg kahve çekirdeği demektir.

Tüm Castello Premium Coffee çeşitleri Seçici Toplama Yöntemi ile Hasat edilmektedir.

KAHVE. İŞLENMESİ VE CASTELLO
Diğer bazı yöntemler kahvenin etrafındaki meyvesinin de lezzetli olmasını gerektirirken, yıkama yöntemi bütünüyle kahve çekirdeğine odaklanır, amacı kahve çekirdeğinin kalan kısmından tamamen ayrılmasıdır.

Bu işlemde öncelikle kabuklar meyve kısmından ayrılır, kahve meyveleri su dolu tanklara yerleştirilir ve meyveden geriye kalan yapışkan kısımların fermente işlemi ile çekirdeklerden ayrılması beklenir. Fermente işleminin tamamlanması ile kahve yıkanmış olur. Sonrasında çekirdekler güneşte bekletilerek kurutulur.

Pahalı ve zahmetli bir yöntemdir, fakat kahve tadı temiz bir şekilde ortaya çıkar. Bu sebeple nitelikli kahve sektöründe tercih edilir.

Castello Coffe %100 yıkanmış sertifikalı Arabica Çekirdekleri kullanır.

KAHVE. ROASTING VE CASTELLO
Temizlenme ve kurulanma sürecinden geçen yeşil kahveler, dünyanın dört bir yanına dağıldıktan sonra en önemli işlemlerden bir tanesini geçirir. Bu işlem yeşil çekirdeğin kahverengiye doğru olan yolculuğunu içerir.

Light Roast Kahve: 196 derece ve 205 derecede kavrulan kahvelerdir. Kavrulma derecelerine göre farklı isimler alırlar. 196 derecelik kavrulma “cinnamon roast”, 205 derecelik kavrulma “moderate-light roast” olarak bilinir. Özelliği, kahveden çıkan ilk “çat” sesiyle birlikte hazır hale gelmesidir. İlk çat sesi, kahvenin eriştiği ilk kavrulma derecesi anlamına da gelir. Bu derecelerde yüksek asidite oranı vardır.

Medium Roast Kahve: 210 derece ve 219 derecelerde gerçekleşen kavrulmalardır. Kavrulma derecelerine göre 210 derecelik olan “American roast”, 219 derecelik olan “city roast” adını alır. Asiditesi daha az hissedilir, kahvenin karakteristiği herhangi bir saptamaya uğramaz.

Dark Roast Kahve: 225 derece “full city roast”, 230 derece “Vienna roast”, 240 derece “French roast”, 245 derece “Italian roast” adını alır. Kahvenin asiditesi çok azalmış durumdadır. Sahip olduğu karakteristik özellikler ve aromalar ortaya çıkar. İnce bir gövdesi vardır. Bu nedenle çok daha geniş kitlelerce tüketilir.

KAHVE. ROASTING VE CASTELLO
Her ülkenin iklimi, bitki çeşitliliği, tarımsal alanlarda ekilen ürünlerin türlerini, çekirdeklerin kurutma aşamasında maruz kaldığı güneş ışığı ve sürelerini dikkate alarak, her çekirdeğin sadece ülkesi değil hasat edildiği çiftliklerdeki olgunlaşma koşullarına kadar analizlerini her yıl günceller.

Güncellenen bilgilerden elde edilen verilere göre, tüm çekirdekler dünya çapında kahve kavrumu konusunda belirlenen en doğru standartlara göre kavrulur.

Castello Coffee eşsiz lezzetini farklı coğrafyalardan gelen çekirdekleri en doğru kavrulma derecelerinde kavurarak elde etmektedir.

KAHVE. ÖĞÜTME VE CASTELLO
Ekstra İnce Öğütülmüş Kahve. Ekstra ince öğütülmüş kahve, yalnızca Türk kahvesi için öğütülmüş demektir. Espresso’da kullanılan kahveden çok daha incedir, cezve ya da Türk kahvesi makinesinde kullanılabilir.
İnce Öğütülmüş Kahve. Espresso makinesi ve Moka pot’ta kullanabileceğiniz kahvedir. İnce öğütülmüş kahve espresso makinelerinin kahve haznesine giren, moka pot’un filtresini şenlendirendir. Türk kahvesinden biraz daha büyük parçalıdır.
Orta İnce Öğütülmüş Kahve. Çok fazla görmeye alışık olmadığımız ancak üçüncü dalga kahveyle birlikte görmeye başladığımız sifon kahve için gerekli olan kahve orta ince öğütülmüş kahvedir. Pişme prensibi moka pot’a benzeyen sifon kahvede en iyi tadı alabilmek için bu kahveyi kullanırsınız.
Orta Öğütülmüş Kahve. Damlama yöntemiyle hazırlayacağınız kahvede kullanmanız gereken kahvedir. Orta öğütülmüş kahve filtrenin içinde kalarak bardağa damlamaz, daha iyi bir tat verir.
Orta Kalın Öğütülmüş Kahve. Chemex kahve için kullanılması gereken kahvedir. Kalına yakın öğütülmüş kahve olarak da adlandırabilir.
Kalın Öğütülmüş Kahve. French press için ihtiyacınız olan kahvedir. Kalın öğütülmüş kahve French press’in filtresinden kaçmadan aşağı kadar iner.
Ekstra Kalın Öğütülmüş Kahve. Bu kadar kalın çekilmiş bir kahve tabii ki uzun süre demlenmesi gereken bir kahvede kullanılır. Bu da cold brew’dir. En az 10 saat boyunca demlenmesi gereken bir kahve için elzem olan büyüklük ekstra kalındır.
Tüm Castello Premium Coffee çeşitleri , zevkinize ve ihtiyacınıza göre seçeceğiniz şekilde öğütülerek sizlere ulaştırılır.

CastelloFRANCHISE, 170 cm taban çapı, 240 cm yüksekliği bulunan, çelik saç, karbon fiber ve akrilik fiber alaşımlı, makine ve ekipmanı içinde hazır bulunan CastellO Kiosk’unun kiralanan alanda kurularak kahve severlere hizmet verir.

info@coffeecastello.com
+90 544 330 33 19

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı