Cebinizden Para Koymadan Kendi İşinizi Başlatma Yolları

by Bayilik Lobisi

İşinizi kurmak için heyecan içindesiniz. Belki bir iş fikriniz var veya henüz fikriniz bile yok ama kendi şirketinizi başlatıp büyütüp kurumsal bir forma dönüştürme fikrine çok kapıldınız. Mevcut işinden ayrılmak veya belli bir süre gelir olmadan yaşamak gibi bazı riskler almaya hazırsınız. Ama harekete geçmenizi önleyen önemli bir engel var: Pek fazla paranız yok.

Aslında bu önemli bir problem olarak görülebilir. Ama kişisel sermaye yetersizliğinin sizi hayallerinizin peşinde koşmaktan alıkoymaması gerekir. Aslına bakarsanız ne yaptığını bilen bir kişi için, neredeyse sıfır kişisel finansal yatırımla bir iş başlatmak ve büyütmek mümkündür.

İşletme Neden Paraya İhtiyaç Duyar?
Öncelikle, yeni kurulan bir işletmenin neden paraya ihtiyaç duyacağına bir bakalım. Her işletmenin ihtiyaçları farklıdır. Alternatif para bulma yöntemleri konusunda düşünmeye başlamadan önce, ne kadar paraya ihtiyaç duyacağınızı tahmin etmek önemlidir.

Aşağıdaki gereksinimleri söz önünde bulundurun:

-Lisanslar ve izinler: Bulunduğunuz yere göre bazı kağıt ve kayıt işlemleri gerekebilir
-Malzemeler: İşlenmemiş ham madde mi gerekli? Bilgisayar veya benzer cihazlar mı lazım?
-Teçhizat: Özel makineler veya yazılımlar gerekli mi?
-Ofis alanı: İşte bu büyük bir gider kalemi. Elektrik, su vb. ihtiyaçları ve internet bağlantısı gereksinimini unutmayın.
-Kuruluşlar, üyelikler, abonelikler: Her ay ödeme yapacağınız şekilde abonelik, üyelik söz konusu olacak mı?
-İşletme giderleri: İşte bu konuda detaya girin. Pazarlama aktivitelerini atlamayın.
-Yasal ücretler: İşinizi geliştirme aşamasında bir avukattan danışmanlık alıyor musunuz?
-Çalışanlar ve tedarikçiler: Tek başınıza yapamayacağınız bir iş ise, insanlara ihtiyaç duyacaksınız.

Bu kısım tamam. Paranız olmadan bir iş kurmak için aşağıdaki seçenekleriniz var:

Seçenek 1: İhtiyaçlarınızı Azaltarak İş Modelini Değiştirmek
Biraz önce paraya ihtiyaç duyma nedenlerinizi ortaya koydunuz. İş modelinizi daha az ihtiyaç barındıracak şekle değiştirmenin yolunu arayabilirsiniz. Örneğin kişisel eğitmenlik hizmeti veren bir şirket kuracaksanız, çalışan adedini düşürün. İlk başta sadece kendiniz olacak şekilde işe girişin. İlk etapta ofis alanı yerine evden çalışmayı düşünün. Malzemeleri daha uygun fiyata bulabilme çalışmaları yapın. İlk etapta ortaya çıkartması pahalı olan ürünleri bir kenara bırakın.

Lisans ve yasal ücretler, maalesef ne yaparsanız yapın azaltamayacağınız kalemlerdir. ABD’deki Küçük İşletme İdare Kurumu’na göre, pek çok küçük işletme 3.000 $’dan daha az para ile başlatılıyor. Evde faaliyet gösterecek franchise ise 1.000 $’a kadar düşük bir para ile başlatılabiliyor.

Seçenek 2: Kendi Eforunuzla Küçük Başlamak
İkinci seçenek, işinizi başlatmadan önce ısınma turları atmanız. Bir anda tam teşekküllü işletme moduna geçmektense, sadece en temel konularla başlayabilirsiniz. Ölçeği, karı ve potansiyel müşterilerinizi küçülterek tek bir uygun hizmet başlatabilirsiniz. Eğer tek başınıza bir şahıs şirketi olarak başlayabilirseniz, pek çok ilk aşama masrafını önlemiş olursunuz.

Gelir yaratamaya başladığınızda, kendinize yatırım yapabilirsiniz. Tasarladığınız işi parça parça inşa etmeye geçebilirsiniz.

Seçenek 3: Dış Kaynak Yaratmak
Üçüncü seçenek, dışarıdan fonlama bulmak. Sermaye toplamak için pek çok yol var. İşte olası kaynaklardan bazıları:

-Arkadaşlar ve aile: Bu seçeneği defterden silmeyin. Bu yöntemi seçerseniz, para kaynağının sayısını artırmış olursunuz.
-Melek yatırımcılar: Bunlar varlıklı bireylerdir. Genellikle şirkette pay sahibi olma hakkı karşılığında yatırım yaparlar. Bunu hesaba katmalısınız.
-Risk sermayesi: Melek yatırımcılara benzerler ancak birey değillerdir. Yatırım yapmak için genellikle halihazırda kurulu olan işletmeleri tercih eden ortaklık veya organizasyonlardır.
-Crowdfunding: Oldukça popüler. İyi bir fikir ve yeterince çalışma ile herhangi bir şey için fonlama sağlayabilirsiniz.
-Hükümet borçları veya hibeleri: Devlet kurumlarının desteğini arayabilirsiniz.
-Banka kredileri: Bankalardan borç isteyebilirsiniz.

Bu üç seçenekten en az biri ile, kişisel finansal yatırımı neredeyse sıfıra yaklaştırabilirsiniz. Ama başka şeyleri göze almalınız… Ama eğer iş fikrinize inanıyorsanız, bunların hiç biri sizi durdurmamalı.

(Kaynak: Digitalks.org)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı