Emeklilere Ek Gelir Sağlayacak 10 İş Önerisi

by Bayilik Lobisi

Erken yaşta emekli olmuşsanız ve düşünmeniz gereken bir aileniz, okutmanız gereken çocuklarınız varsa, emeklilik maaşınız size yetmeyebilir. Bu nedenle de ek gelir sağlayacak işler araştırıyor olabilirsiniz. Bu yazımızda emekli olmuş ama ek gelir elde etmek isteyen kişilerin yapabilecekleri işlerden bahsetmek istiyoruz.

Aynı zamanda emekli olmak birçok kişinin psikolojik anlamda “ben bir işe yaramam”, “ihtiyarladım” gibi çöküntülere de sorun olabiliyor. Kahve köşelerinde vakit öldürmek yerine herhangi bir sağlık sorunu yoksa yapılabilecek birçok iş emeklilere yeniden gelir elde etme fırsatı sunuyor. Bu şekilde uzun süreli çalışma hayatı sonrasında boşluğa düşme gibi psikolojik çöküntülerden de uzaklaşılmış olunur.

1 Onarım – Destek Atölyeleri

Su tesisatçılığı, elektrikçi veya hemen her türlü elektronik aletin tamirinden anlayan bir kişiyseniz, emekliliğinizde bu işlerden kolayca para kazanabilirsiniz. Küçük onarım işlemlerini üstlenerek hem para kazanabilir hem de emeklilik psikolojisinden kurtulmuş olursunuz.

2 Çamaşır Yıkama Kabini ve Ütü

Çalışan bayan nüfusu, öğrenciler, bekar çalışanlar düşünüldüğü zaman en iyi değerlendirilecek alanlardan birisi kesinlikle çamaşır yıkama kabinleri ve ütü. Birçok çalışan kadın için bu iki faaliyet gerçekten yorucu ve zaman kaybettirici olabiliyor. Böyle bir atölye açarak ek gelir elde edebilirsiniz.

3 Zanaatkarlık

Zanaatkarlık adına biz Türk insanının namı dünyaca duyulmuş diyebiliriz. Kendi motiflerimizi taşıyan birçok eşya yaparak bunları satabilirsiniz. Örneğin tespih tornacılığı, pipo, ağızlık imali, ağaç oymacılığı, kilden üretilen vazolar, tabaklar, süs eşyaları, kilim dokumacılığı gibi daha birçok alandaki yeteneklerinizi emekliliğinizde değerlendirebilirsiniz.

4 Tarım

TarımGünümüzde organik tarımın ne kadar önemsendiğini hepimiz biliyoruz. Satın almak yerine kendi bahçenizde kendi tüketebileceğiniz ürünleri yetiştirerek pazar masrafınızı kısabilirsiniz, daha doğal besinlerle beslenebilirsiniz. Aynı zamanda bu tarım işini biraz büyüterek organik ürün pazarlarında satış yapabilirsiniz. Eğer bahçem yok diyorsanız ama bu işle uğraşmayı seviyorsanız, bahçesi olan komşulara yardım edebilirsiniz.

5 Evcil Hayvan Bakıcılığı

Hayvan sevginizi değerlendirerek para kazanmanız da mümkündür. Ya barınaktaki hayvanlara yardım ederek ya da çalışan kişilerin evcil hayvanları ile ilgilenerek para kazanmanız mümkündür. Bu şekilde vaktinizi sevdiğiniz bir işi yaparak değerlendirmiş olursunuz.

6 El İşi ve Hobiler

Özellikle hanımların dikkatini çekecek bir ek iş fikri. El işleri bir zamanlar popülerliğini yitirmiş olsa da, günümüzde el işlerine hak ettikleri önem artık veriliyor. Bu nedenle de sandıkları süsleyecek olan danteller gibi el işleri yaparak satabilirsiniz. Hobiler dünyasının ne kadar geniş olduğunu da hepimiz biliyoruz. Hem kaliteli vakit geçirebileceğini hem de para kazanabileceğiniz hobiler edinerek emekliliğinizin tadınız çıkartabilirsiniz. Ayrıca el yapımı takılar da günümüzde çok moda. Bu tarz işler yaparak satabilirsiniz.

7 Pastacılık ve Şekerleme

Günümüzde fazlaca popüler olan özel gün şekerleri, kurabiyeleri ve pastaları konusunda el becerinizi konuşturarak kazanç elde edebilirsiniz. Hem eğlenceli hem de kazançlı olan bu iş için ekstra bir atölye veya yere de ihtiyacınız yok. Kendi mutfağınızda bu işi kolaylıkla yapabilirsiniz.

8 Gönüllü Hemşire

Gönüllü HemşireEğer bir sağlık sektöründen emekli olmuşsanız gönüllü hemşirelik yaparak hem kutsal bir görev yapmış hem de ek gelir elde etmiş olursunuz. Kızılay, Yeşilay gibi topluluklara dahil olarak bu görevi yapabileceğiniz gibi yardıma muhtaç olan bir kişinin bu işlerini üstlenerek de kazanç elde edebilirsiniz.

9 Danışmanlık

Birçok kişi, mesleğinin zirvesindeyken emekli olduğunu düşünür. İşte bu kişiler yıllarca uzmanlık kazandıkları alanlarda danışmanlık yaparak ek gelir elde edebilirler. Aynı zamanda gayrimenkul danışmanlığı gibi işler yaparak da kazanç elde etmek mümkündür. Yılların getirdiği bilgi birikimini başka bireyleri yönlendirmek de kullanmak ayrıca sizi mutlu edecektir.

10 Özel Ders

Eğer bir eğitimci emeklisiyseniz, özel ders vererek ek gelir elde etmek en iyi yollardan birisidir. Yıllar boyunca yaptığınız öğretmenlik mesleğini bu şekilde yapmaya devam edebilirsiniz. Resim, müzik, yabancı dil gibi alanlarda hizmet vermişseniz özel ders vermek en iyi ve kolay yoldur. Ayrıca yabancı diliniz varsa çeviri, tur rehberliği yaparak da ek gelir elde edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Benzer İçerikler

2 comments

Perihan aşçı 7 Mayıs 2016 - 02:39

emeklilik kazandığı ne ki? üstüne üstlük hılza gelişen teknoloji yüzünden para kazanma yollarımız da tıkanıyor.

Reply
Galip ünver 8 Mart 2017 - 12:13

bekçilik yapabilirim

Reply

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı