Erciyes Börek Franchise İle Büyümeye Devam Edecek

by Bayilik Lobisi

Erciyes Börek’in genç ve başarılı patronu Serdar Eker ile Erciyes Börek markasını ve sektöre giriş sürecini değerlendirdik. İşte o röportaj…
-Serdar Bey çok yeni bir markanın patronusunuz, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1984 yılında Ankara’da doğdum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Bilkent Üniversitesi’nde İşletme okudum. Hizmet sektörüne baba mesleği ayakkabıcılık ile başladım. 18 yaşında okulla beraber babama ait ayakkabı fabrikasının perakende bölümünü yönetmekle işe başladım. Aynı dönem Çayyolu’nda bir gıda mağazasının franchisingini alarak ticarete atıldım.

-Babanızın işinden kopup kendi sektörünüze yönelme kararını nasıl aldınız peki ?
Bu dönem ayakkabı sektöründe ciddi daralma sebebiyle aile şirketinden ayrılıp kendi işyerimi kurmak istedim. Bir arkadaşımın Erciyes İşyerleri Sitesinde bulunan ve sabahları sıcak simit, çay, çorba satışı yapan salaş temalı bir dükkânı vardı. Küçük bir sermayeyle Gimat’ta Erciyes Börek’i açtım.

-Çok kısa sürede de inanılmaz bir ağa ulaşarak, dev bir zincire dönüşmüşsünüz..
10 yılda Ankara’nın çeşitli yerlerinde 25 şubeye ulaştık. Son dönemde Eskişehir, Karabük ve İzmit’te de şubeler açtık. Bugün “Ev hanımlarından sofranıza temasıyla” 30 dakikada sıcak börek servisi yapan bir ağa ulaştık. Günden güne büyüyen franchise ağımızı genişleterek yolumuza devam ediyoruz. Yönetim kadroları, üretim elemanları ve lezzet noktalarındaki personel dahil 300 kişilik personel kapasitesiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  2013 yılında ise Pastannecim’i kurduk. Pastannecim de kısa zamanda 15 satış noktasına ulaştı.

-Erciyes’in pazar da nasıl bir yeri var peki, biraz anlatır mısınız?
Erciyes Börek, su böreği, kol böreği çeşitleri, baklava çeşitleri, zengin kurabiye menüsü ve yaş pastalarının yanı sıra yaprak sarma ve mantı ürünleriyle müşterilerine yaygın franchise ağıyla hizmet veriyor. Günlük 10 ton üretim kapasitesi ile tüm ürünler ev hanımlarının elinin hüneri ve lezzeti ile çıkarak, sofralara tepsi tepsi, sıcak sıcak ulaştırılıyor. Kahvaltı sofralarından devlet protokolüne, öğrenci kumanyasından bayram ikramlarına, öğlen yemeklerinden ev ziyaretlerine kadar geniş bir alanda hizmet veren Erciyes Börek’te, tecrübeli bay-bayan ustabaşıları denetiminde, hijyen ve sanitasyon kurallarının titizlikle takip edildiği bir ortamda börek ve baklavalar üretiliyor.

-Hazır üretim süreci demişken, oradan da bahsedelim isterseniz?
Üretim sürecimizde bizim için en önemli düşünce ve kıstas; bayanların misafirleri ya da aileleri için kendi el titizliği ve lezzeti ile evlerinde hazırlayıp sundukları hijyen dolu tabaklar oluyor. Ve her evde bu tabaklar hazırlanırken bu büyük rolü aynı titizlik, aynı lezzet ve hijyen ile biz üstlenmek istiyoruz. Bu rol bizim özenle işlenmiş hammaddeleri seçmemizi, konusunda uzman personelimiz ve modern üretim anlayışımız ile çalışmamızı ve misafir ağırlayacak evlere en yakın yerde bulunup, en sıcak hizmeti, en kısa sürede sunmamızı sağlıyor. Üretim sürecimizin temel anlayışı da bu şekilde oluşuyor. Bu sistemin düzenli ve istikrarlı yürümesi için merkezi üretim yapıyoruz ve ürünler çiğ olarak fabrikamızdan şubelerimize günlük sevk edilip, şubelerde ihtiyaç doğrultusunda taze taze pişiriliyor. Her şubenin kendine ait sevkiyat araçlarıyla da her saat taze, sıcak ve hızlı servis yapılıyor.

-Erciyes Börek’in büyüme ve daha da yaygın bir ağ için oluşturduğu stratejiler nelerdir?
İvedik Organize Sanayi Bölgesinde 4000m2 kapalı alanı bulunan fabrika yatırımı da gerçekleştirdik, yeni üretim tesislerimizde üretim kapasitesini artırarak “ev hanımlarından sofranıza” sloganını tüm Türkiye’ye duyurmayı hedefledik. Başta İç Anadolu ve Marmara Bölgesi olmak üzere diğer bölgelerde de franchise işletmeler açarak, markanın ulusal anlamda bilinirliliğini artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyordu. Karabük, İzmit ve Eskişehir’le bunu başardık. Şimdi Nisan ayında Kayseri’de şubemiz açılıyor. Önümüzdeki 5 yıllık plan çerçevesinde de Türkiye’de en büyük Unlu Mamuller üreticisi olmak temel hedefimiz.

-İki önemli marka yaratmış, genç bir iş adamısınız.. Bir marka yaratmanın temel gereklilikleri nedir?
Biz bu markayı yaratmadan önce, kendi iç dinamiklerimizde bu işi yapabilecek niteliklerde vizyon sahibi yöneticilerle çalışmayı hedef edindik. Kalıcı bir marka olabilmek için kurumsal bir yapı, dolayısıyla kurumsal bir kimlik ve duruş sahibi olunması gerekiyor. Yönetim, organizasyon ve sistem dâhilinde üretilen tüm ürün ve hizmetlerin araştırmasından denetimine, pazarlamasından satışına kadar her sürecinde profesyonel ekiplerle yol alınması gerektiğine inanıyorum. İnanmak, cesaret etmek, çalışmak ve hedefler belirlemek belki de bu işin en özet hali. İnsan önce para kazanmaya odaklanıyor fakat para kazanmayı planladığı işi severek yapar, yaptığı işten anlar hatta çok iyi anladığı halde yine de ben biliyorum demek yerine araştırmaya, danışmaya ve profesyonellerle çalışmaya devam ederse iyi yerlere geliyor. Ben hizmeti bana sunulmasını beklediğim kalite, hijyen ve şartlarda sunuyorum ve her işin bu şekilde yapılması gerektiğine inanıyorum.

-Peki ürün gamını belirlerken nelere dikkat ettiniz?
Gastronomi ve hizmet sektörünü kapsayan faaliyet alanımızda, markamıza duyulan güvenin ve ilginin bizlere yüklemiş olduğu sorumlulukların farkındayız. Vazgeçemediğiniz lezzetleri “Ev hanımlarından sofranıza tepsi tepsi, sıcak sıcak” sunarken, ‘’hijyen, kalite ve standart’’ kurumsallığımızın en önemli ilkeleri. Yeni ürün bulmak konusunda izlediğimiz en önemli yol ise bizim de hamarat ev hanımlarına misafirliğe gidiyor olmamız ve onların evlerinde yaptığı özel lezzetleri keşfetmemizdir. Çünkü ürün gamımız tamamen ev hanımlarının yapmayı ve sunmayı tercih ettiği ürünlerden oluşmaktadır.

-Peki son olarak soralım, Erciyes Börek markasını diğer markalardan ayıran tam olarak nedir?

Öz kültürümüzden yola çıkmış ve aşina olunan her lezzete lezzet katarak sizlere ulaşmış bir marka… Erciyes Börek, Türk Mutfağının, değişmeyen ve vazgeçilmeyen değerlerine, tecrübe, kalite ve leziz keşifler ekliyor. Her sabah üretim mutfağında, ev hanımlarının hünerli ellerinden yola çıkan sıcak sıcak, taze taze lezzetler, komşumuz kadar yakın olan şubelere dağıtımı yapıldıktan sonra, gününe tat katacağı seçici müşterilerini beklemeye koyuluyor. İsteğe göre tepsi ya da kilogram ile satışı yapılan tüm lezzetler aynı zamanda 30 dakikada sıcacık ve ücretsiz paket servis uygulaması ile kapınızı çalıyor. Erciyes Börek, annesinin böreğini özleyenlere, bu lezzeti misafirlerine sunmak isteyenlere hizmet sunuyor. Gerçekleştirdiği kampanyalarla daha çok noktada daha çok kişiye ulaşmayı hedefleyen, gün geçtikçe büyümeye devam eden Erciyes Börek, kaliteyi uygun fiyatla birleştirerek çocukluğumuzdan kalan lezzetleri hepimize sunuyor.

(haber, bizimkocaeli.com adresinden alınmıştır)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı