Franchise Alacakların Dikkatine: Franchising İçin Doğru Girişimci Misiniz?

by Bayilik Lobisi

Bu hafta sizlere franchise almanın avantaj ve dezavantajlarını kısaca özetleyeceğim.

ABD’de ortaya çıkan franchising sistemi, özellikle ülkemiz markalaşma hareketi için önemli bir çıkış noktası oldu. Çünkü, Burger King dünyada 5000 şubesi olduğunu söyleyip bundan gurur duyarken, bizim kebapçımız, dönercimiz, börekçimiz, tatlıcımız yazar kasanın arkasına koskocaman bir yazı asıp ‘ Hiçbir yerde şubemiz yoktur!’ diyerek bundan gurur duyuyordu. İşte bu iki değişik girişimci profili arasındaki farkı en net görebileceğiniz ülkelerden biri 1990’lı yıllarda Türkiye idi.
Ancak UFRAD’ın kurulması ve markalaşmanın artık ulusal bir mesele haline gelmesiyle beraber, bugün itibariyle artık bu tip yazar-kasa arkası laflara pek rastlamıyoruz. En azından büyük şehirlerimizde rastlamıyoruz.

Franchising sistemi özetle şudur: Girişkenlik, inovasyon, girişimcilik, pazarlama-satış, kurumsallaşma ve markalaşma aşamalarından geçmiş başarılı girişimcilerin harcadıkları milyonlarca dolar parayı harcamadan ve tüm bu aşamaları katedmek için harcadıkları onlarca yılı harcamadan, sadece isim hakkı bedeli ve aylık satış cirosundan bir pay ödeyerek, tüm sistemi çok daha kısa zamanda ve çok daha ekonomik olarak bulunduğunuz bölgede kurabilme işlemdir. Yani, ABD’yi yeniden keşfetmek yerine, onlarca yıl beklemeden belirli bir ücret karşılığında yılların birikimini edinme yöntemidir diyebiliriz.
Girişimciler açısından en önemli avantajı hem herkesin tanıdığı ve tüketici tarafından kabul görmüş bir markayla girişimcilik yolculuğuna başlamak hem de deneme-yanılma yöntemiyle kaybedecekleri vakit ve nakit riskinden kurtulmaları. Aslında, bir taşla iki kuş vurma imkanını sağlayan bir sistem.

Ancak franchise almanın şöyle de bir riski var: Yaşınız geçmiş ve üniversiteye başlamak istiyorsunuz. Hem de Boğaziçi Üniversitesi’ne. Ancak, ilkokul, ortaokul ve liseyi de bitirmemişsiniz. Boğaziçi Üniversitesi’ne bir ücret ödüyorsunuz ve size hızla ilkokul, ortaokul ve lise bilgilerini kısa zamanda veriyor ve kaydınızı Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptırıp artık bir Boğaziçi’li oluyorsunuz. İşte bu durumda ancak çok çok iyi ve kapasitesi yüksek bireyler hakikaten Boğaziçi Üniversitesi’ni başarıyla bitirebilirler, diğerleri maalesef elenir.

Bu örnek, aynen çok değerli markaların franchise’ını alanların durumuna benzer. Gerçekten girişimcilik ruhu ve becerisi olanlar, kısa zamanda franchise’ını aldıkları markanın hayrını görürler, diğerleri maalesef elenirler. Bu yüzden, franchise aldığınızda başarının sırrı markada ve sistemde değildir. ( Marka ve sistem zaten başarısını defalarca kanıtlamıştır, sizinle bir kez daha kanıtlama ihtiyacı yoktur). Başarının sırrı, bizzat girişimcinin, yani sizlerin girişimcilik becerisinde yatar.

Bu yüzden sizlere tavsiyem, franchise almadan evvel, öncelikle kendinizi iyice bir değerlendirmenizdir. Franchise almak, her franchise bedelini ödeyene değil, sadece onu hakkedene başarıyı getirir. Bu detayı sakın unutmayınız.

Ayrıca önemli bir istatistiki bilgiyi de sizlerle paylaşmak isterim: Özellikle ekonomik kriz zamanlarında, franchising sistemiyle kurulan işlerin sayısı hızla artmaktadır. Bu da, risk almaktan ziyade başarılı markalarla yola çıkmanın verdiği güvenden oluşmaktadır. Ayrıca, ekonomik krizlerde işten çıkarılan beyaz yakalılar, yeni iş bulmada zorlanınca, aldıkları tazminatlarla kendi işlerini kurmayı tercih etmektedirler. Yıllarca profesyonel olarak çalışmış birinin de franchise alarak kendi işini kurmak dışında da akıllıca pek alternatifinin olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Baybars Altuntaş

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı