Franchise Hakkında Bilmeniz Gerekenler

by Bayilik Lobisi

Yeni bir işletmeye başlamak, mevcut bir işletmeyi satın almak ve bir franchise satın almak dahil olmak üzere işletme sahipliğine giden birkaç yol var. Birçok işletme sahibi, zaten kanıtlanmış bir marka adı olan bir işletme satın alma fikri gibi. Girişimci çekiciliği hissediyorsanız, ancak kendi işinizi sıfırdan başlatmak istemiyorsanız, bir franchise satın almak sizin için mükemmel bir seçenek olabilir.

İşte bayilik olma yolunda ilerlemeye başladığınızda bilmeniz gerekenler.

Bir Franchise Nedir?
Bir franchise , bir lisans sözleşmesi yoluyla bireylerin işletmenin tek bir yerine (veya birden fazla yerine) sahip olma ve işletme yapma fırsatı sağlayan bir işletmedir. Bayilik sözleşmesi, franchise alanın, franchise verenin marka adını, ticari markasını, işletim sistemlerini, pazarlama malzemelerini, kanıtlanmış ürün ve hizmetlere erişimi ve genellikle özel bir bölgeyi kullanması karşılığında önceden bir franchise ücreti ödemesini gerektirir. Size tanıdık gelebilecek bazı franchise’lar arasında McDonalds, Metro, Molly Maid ve carvel kids bulunmaktadır.

Dünya genelinde bir işletme lisansı, franchise alanın franchiser’ın markasıyla yakından ilişkili olduğu durumlarda bir franchise olarak kabul edilir; franchise alan, markayı kullanmak için bir ücret öder; ve franchise veren bir miktar kontrole sahiptir ve franchise alanın işinde yardım sağlar.

Bir Franchise Almanın Artıları ve Eksileri
Bir franchise satın almak, hafife alınacak bir karar değildir.

Kararda birçok artı ve eksiler vardır bayilik almadan önce tüm franchising alanlarını göz önünde bulundurmanız önemlidir. Artılar sütunundaki en büyük maddelerden bazıları:

Kanıtlanmış işletim sistemlerine erişebilirsiniz. Bu, bilgisayar sistemlerini, finansal sistemleri, pazarlama sistemlerini, destek sistemlerini ve franchise hesabınızı devreye sokacak her türlü sistemi içerir.
Zaten kurulmuş bir müşteri tabanı var. Tüm franchise’ler arasındaki en büyük ortak nokta budur. Mevcut müşteriler olmadan, franchise olmazdı.
Eğitim genellikle mevcuttur. Bir işletme sahibi olma veya bayiliğinize özgü ürün ve hizmetleri satma deneyiminiz yoksa, bayiden eğitim alabilirsiniz.

Bir işletme sahibi olacaksınız. Her ne kadar bir franchise satın alıyor olsanız ve franchiserin yönünü takip etmeyi kabul etseniz de, yine de bireysel işinizin sahibi olacaksınız.
Daha az risk var. Bir franchise satın almak, zaten en yaygın başlangıç ​​zorluklarından geçen ve başarılı bir marka haline getiren bir işletme satın almak anlamına gelir.
Madalyonun diğer tarafında eksileri vardır. İşte göz önünde bulundurmanız gereken bir franchise satın almanın bazı olumsuz yönleri:

Franchise ücreti önemli olabilir. Gerekli olan ilk ücretler franchise türüne bağlıdır, ancak kendi işinizi kurmanın maliyetinden daha fazlasını sağlayabilir.
Devam eden ücretler de var. Başlangıç ​​maliyetlerinize ek olarak, çoğu franchise sözleşmesi de franchise verenlere aylık telif ücreti veya cirodan pay ödemenizi gerektirir.
Franchise verenin markası olumsuz tanıtım veya itibar hasarı gibi zorluklarla karşı karşıya kalırsa, yerel franchise aynı sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.
Yaratıcı olmak için sınırlı bir fırsatınız olacak. Bir franchise satın aldığınızda, franchise verenin marka, ürünler ve hizmetler, pazarlama ve daha fazlası için sahip olduğu sözleşmenin tüm kurallarına uymayı kabul edersiniz.
Garantisi yok. Geleneksel işletme sahiplerinde olduğu gibi, başarılı olacağınız da garanti değil. Dolayısıyla risk en aza indirilirken, yine de risk var.
Bir franchise almaya karar vermeden önce bu ve diğer avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmaya zaman ayırdığınızdan emin olun . Güncel günlük deneyimin nasıl bir şey olduğunu öğrenmek için mevcut bir franchise sahibiyle konuşmak da yararlı olabilir. İdeal olarak, düşündüğünüz franchise alanın franchise’ına ulaşabileceksiniz, ancak herhangi bir franchise sahibi olan biriyle konuşmak, başarılı olmanın ne olduğunu anlamada büyük bir yardımcı olabilir.

Franchise Sözleşmelerini Anlamak
Franchise anlaşmaları iş dünyasında en karmaşık yasal belgeler olabilir. Her bir franchise sözleşmesiFranchise Kurallarına uymalıdır . Franchise Kuralı, franchise sahiplerinin, franchise, memurları ve diğer franchise’lara ilişkin bilgileri içeren bir açıklama belgesi de dahil olmak üzere, franchise alanlarının franchise satın almanın risklerini ve faydalarını tartması için gereken tüm bilgileri sağlamasını gerektirir.

Oradan, bir franchise sözleşmesindeki bölümler değişiklik gösterebilir, ancak çoğu franchise sözleşmesinde bulacağınız diğer bilgilerden bazıları şunlardır: sözleşmenin süresi, franchise ücretine ilişkin bilgiler ve lisans ücretleri, faaliyet göstereceğiniz bölge veya özel alan , franchise veren tarafından sağlanacak eğitim ve destek, ticari marka kullanım şartları, yenileme hakları ve yeniden satış hakları.

Bir franchise sözleşmesini gözden geçirirken, özellikle de bu konuda yeni iseniz, bir avukattan yasal yardım almak çok önemlidir. Tüm maddeleri anladığınızdan emin olmak için franchise tecrübesine sahip bir avukat bulun.

Bir Franchise Satın Alma ile İlgili Maliyetler
Bir franchise satın almak çok pahalı bir çaba olabilir. Bir franchise satın almanın belirli maliyetleri değişebilirken, beklediğiniz giderlerin bazıları şunlardır:

Franchise ücreti: Franchise ücreti , satın aldığınız franchise türüne bağlı olarak 10.000 ila 100.000 ABD Doları arasında olabilir.
Telif ücretleri: Pek çok franchise veren, franchise ücretine ek olarak devam eden aylık franchise telif ücretini ödemenizi gerektirir .
Profesyonel ücretler: Hukuki ve muhasebe ücretleri, özellikle franchise sözleşmesini gözden geçirirken, özellikle franchise’in ilk aşamalarında hızla toplanabilir.
Gayrimenkul maliyetleri: Franchise sözleşmeniz leasing mülkünü içerebilir, ancak yapmazsa fiziksel bir işletme yeri edinmek için para ayırmanız gerekecek.
Başlangıç ​​maliyetleri: Franchise hesabınızı çalıştırmak ve çalıştırmak için malzeme, stok, ekipman, mobilya, pazarlama teminatı ve daha fazlasını satın almanız gerekebilir.
Franchise Fırsatları Nasıl Bulunur?
Muhtemelen zaten bildiğiniz birçok franchise fırsatı vardır, ancak sizin için en iyi franchise buradaki en büyük marka olmayabilir. Büyük ulusal franchise’lar sadece satın almak için daha pahalıya mal olmakla kalmaz, aynı zamanda elde edilmesi zor olabilir, çünkü hala çok fazla bölge mevcut olmayabilir.

Doğru franchise bulmak için en iyi yol, franchise dizinleri ve franchise ücret miktarı, işletme türü, konum, vb. Gibi belirli ölçütlere göre arama yapmanızı sağlayan diğer arama araçlarını kullanmaktır. Bu 2 web sitesi başlamak için harika yerlerdir: Bayilik lobisi , franchiseborsası .

Franchise Değerlendirirken Sorulması Gereken Sorular
Bir franchise satın almanın tüm unsurlarını göz önünde bulundurduktan ve sizin için doğru olan fırsatı bulduğunuzda , ilerlemek için bilinçli bir karar alabilmeniz için gereken özeni göstermeye zaman ayırdığınızdan emin olun .

Sormanız gereken sorular şunlardır:
Kaç tane franchise var, nerede bulunuyorlar ve ortalama kar seviyesi nedir?
Franchise ücretleri nelerdir? Telif ücretleri nedir?
Mevcut finansman seçenekleri var mı?
Ortalama olarak, kâr etmek ne kadar zaman alır? Kar potansiyeli nedir?
Rekabet nasıl bir şey?
Ne tür eğitim ve destek mevcuttur?
Her işletme gibi, franchise’ın başarısı da işletme sahibinin yönlendirmesine, belirlenmesine ve bağlılığına bağlıdır. Doğru franchise fırsatını seçmek size bağlıdır ve franchise veren tarafından sağlanan sistem ve desteği franchise alanınızda yapabildiğiniz kadar başarılı olmak için kullanın. Eğer hala franchise yoluna girme konusunda kararsızsanız haberlerimizi takip edin.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı