Franchise Pazarı 1000 Girişimci Arıyor

by Bayilik Lobisi

Franchise, az riskle çok kazanmayı hedefleyenlere büyük fırsatlar sunuyor. 2015’te 50 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin edilen sektörde 10 bin yeni girişimciye ihtiyaç var.
Franchise, az riskle çok kazanmayı hedefleyenlere büyük fırsatlar sunuyor. 2015’te 50 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin edilen sektörde 10 bin yeni girişimciye ihtiyaç var. Başarının sırrı ise bazı kritik seçimlerin doğru yapılmasında gizli

Girişimciliğin güvenli limanları arasında gösterilen franchise sistemi, özellikle az riskle çok kazanmayı hedefleyenlere büyük fırsatlar sunuyor. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, 2014 itibarıyla 43 milyar doları aştı. Sektör 200 binden fazla kişiye de yeni istihdam alanı yarattı. 2015’te de franchising sektörü, yeni girişimcilere fırsatlar yaratmaya devam edecek. Pazarın 50 milyar dolarlık bir hacmi kolaylıkla bulacağı tahmin ediliyor. 2015’te aranan girişimci sayısı ise 10 bini buluyor.

AVM’LER FRANCHİSE’I PATLATTI

Türkiye’de franchising’in geldiği noktada son dönemde yatırım patlaması yaşanan AVM’lerin önemi büyük. Türkiye franchise pazarının ulaştığı hacim, yıllık olarak 43 milyar dolar civarında. Bugün Türkiye’de zincir işletmelerin sayısı 2500’ü bulurken, bunların yüzde 28’ini yabancı kökenli markalar oluşturuyor. Zincirlere bağlı şube sayısı ise 60 bini geçmiş durumda.

AVRUPA BİRİNCİSİ OLDUK

Türkiye, Avrupa Franchise Federasyonu istatistiklerine göre Türkiye, zinciri sayısıyla Avrupa birincisi konumuna yükseldi. İstatistiklere göre, dışarıya açılmayı başaran markalarımızın sayısı 100’ü geçti. Ancak 700 Türk markası da pusuda bekliyor ve kısa süre içerisinde dünyaya açılacak.

FRANCHISE’DA BUNLARA DİKKAT EDİN!

Tüm dünyada franchise sisteminin başarı sırrı, bazı seçimlerin doğru yapılmasında gizli. Bu kapsamda 5 önemli kriter öne çıkıyor.

-Uygunluğuna bakın : Franchise almadan önce araştırılması gereken, öncelikle işin size uygun olup olmadığıdır. İnsan içine çıkmaya korkan biri, yoğun kişisel satış gerektiren franchise almamalı.

-Yatırım yerini iyi seçin : İşin usulüne uygun olarak sayımlar, ölçümler, değerlendirmeler yapılmalı. Esasen yer seçimi de başlı başına bir uzmanlık alanı.

-Her iste yen alıyorsa dikkat !: Yeni gelişen, işi bilmeyen, paraya ihtiyacı olan zincirler her isteyene franchise veriyor, sonuçta büyük ölçüde başarısız olunuyor. Yatırım yapacağınız markayı doğru seçin

-Firmayı iyi araştırın : Broşürlerde cazip laflar yer alsa bile, mevcut işletmecilerle konuşulmalı, başarı dereceleri ve firmanın geçmiş uygulamaları öğrenilmeli.

-Avukatlara danışın : Franchise anlaşması genelde sert maddeler içerebilir. Özel durumlarda bazı tavizler alınabiliyor. Ayrıca firmanın genel tutumu anlaşılmalı, tehlikeli olabilecek maddeler mutlaka avukatlara danışılmalı.

FRANCHİSE GİRİŞİMCİLERE 200 BİN TL’YE KADAR TEMİNATSIZ KREDİ

Girişimcilerin finansman yükünü azaltacak önemli bir adım atan TEB, girişimcilere sağladığı 150 bin TL’ye kadar teminatsız kredi imkanlarını KGF işbirliği sayesinde yukarı taşıdı. İşbirliği kapsamında, franchise alarak yeni iş kurmak isteyen girişimcilere de 200 bin TL’ye kadar teminatsız kredi veriliyor. KGF ile anlaşarak girişimcilere teminatsız kredi sağlayan tek banka olduklarının altını çizen TEB KOBİ Bankacılığı Direktörü Devrim Ziya Tavil, “Banka olarak sadece KOBİ’lerin büyümesine ve rekabette güçlenmesine destek vermekle kalmıyor, geleceğin KOBİ’lerini de oluşturmaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda, iki yıl önce başlattığımız Türkiye’nin en kapsamlı Girişim Bankacılığı ile girişimcilerimize dört koldan destek oluyoruz. Girişimciliğin dinamiklerini göz önüne alarak sil baştan oluşturduğumuz kredilendirme süreçleriyle, geleceğin KOBİ’leri olan girişimcilerimizin finansman yükünü hafifletmeyi amaçlıyoruz. Bu doğrultuda KGF ile yaptığımız işbirliğiyle franchise girişimcilerimize 200 bin TL’ye kadar teminatsız kredi sağlıyoruz. Bu krediyi, mali veri istemeden sadece iş planı, nakit akışı ve iş fikrinin taşıdığı potansiyeli değerlendirerek veriyoruz” dedi. Ataşehir’deki TEB Girişim Evi’nde ücretsiz olarak sundukları eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmetlerini franchise girişimciler için de seferber ettiklerini belirten Tavil, “Franchise girişimcilerimize özel finansman sağlamakla kalmıyor; iş kurma ve büyüme süreçlerinin tüm aşamalarında ihtiyaç duydukları bilgi ve danışmanlığı da veriyoruz. TEB KOBİ TV ile franchise yapacak girişimcilere yeni iş fikirlerini, franchise sektöründeki başarı hikayelerini aktarıyoruz. TEB KOBİ Danışmanlarımız franchise ile iş kuracaklara özel detaylı iş analizleri yapıyor, iş yönetimi ve büyüme gibi konularda atılması gereken adımlar hakkında bilgi veriyor. TEB KOBİ Akademi aracılığıyla franchise odaklı büyüme modellerini anlatarak girişimcilerimize vizyon sunuyoruz. Geleceğin franchise’ları TEB KOBİ Destek Hattı yoluyla da merak ettiği konularda bilgi alabiliyor” dedi.

‘ELEKTRONİK MODÜLLÜ KÜTÜPHANE’ İLE HERKESİ YAZILIMCI YAPIYOR

İTÜ Çekirdek bünyesinde bulunan ve İTÜ Teknokent TEB Girişim Bankacılığı İşbirliği ile TEB Girişim Evi hızlandırma programından yararlanan Karıncalab, geliştirdiği MAKEY projesi ile 7’den 70’e herkese, hayalindeki elektronik tabanlı projesini kolayca hayata geçirmesine imkan sağlıyor. Elektronik modüllerden oluşan bir yapı bloğu kütüphanesi olan MAKEY’de her bir modül belirli bir elektronik işlevi yerine getiriyor ve mıknatıslar ile kolayca birleştirilerek daha karmaşık araçlar, robotlar ve cihazlar yapılmasına imkan sağlıyor. Şu anda MAKEY’in kütüphanesinde sayıları her geçen gün artan 95’in üzerinde modül bulunuyor. Projenin sahibi genç girişimci Şahin İnciki, “Günümüzde çevremizi saran teknoloji sürekli gelişiyor ve insanlar teknolojiyi anlamadan sadece tüketici konumunda teknolojiden faydalanıyor. MAKEY, insanlara elektronik teknolojisini anlama, basitçe kendi projelerinde ve oyunlarında kullanma imkanı sunuyor. Proje ile amacımız insanlara ve özellikle çocuklara “kendin yap” imkanı sunarak hayal güçlerinin önündeki engelleri kaldırmak” diye konuştu. MAKEY projesi ile İTÜ Çekirdek 2013 yılı birinci olan KarıncaLab, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan da destek alarak projenin ar-ge aşamasını neredeyse bitirerek satış aşamasına geldi. 2015 yılı ile birlikte siparişler alınmaya başlanacak olan MAKEY için okullarda, bilim kamplarında eğitimler düzenlenmesi hedefleniyor.

(Sabah Gazetesi Metin Can Haberidir)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı