Franchise Sözleşmesi Tanımı ve Çeşitleri

by Bayilik Lobisi

Bayilik Anlaşması Franchisor’un şartlarını ve koşullarını özetleyen yasal olarak bağlayıcı bir anlaşmadır, Ayrıca franchisenin yükümlülüklerini özetlemektedir . Franchise sözleşmesi, kişinin veya kişilerin franchise sistemine girme kararı verdiği ve şartlarda anlaşma olduğu takdirde imzalanır.

Franchise alanın işi, franchise verenin markası ile büyük ölçüde ilişkilidir. Bayilikte, bayilik ve bayiliklerinin her biri ortak bir marka paylaşıyor.
Franchise veren, markasının nasıl kullanıldığını,ürünlerin tazeliğini,temizlik dahil her konuyu denetleyebilir sistemin yürütülmesi için tavsiyelerde bulunabilir.Personel dahil olmak üzere kontroller sağlayabilir.Sistemi nasıl yönettiği konusunda da karşılıklı bilgilendirmeler yapılabilir.En nihayetinde franchise veren markasını korumak zorundadır.

Franchise veren franchise alandan isim hakkı ,cirodan pay,reklam katkı payı veya franchise alanın işletmesinin yönetilmesi için belirlenen ücretleri alabilir.
Bazı devletler ayrıca “franchise nedir” ı tanımlayan yasaları çıkardı.Franchise sistemi aslen Türkiyede de yasalarla tanımlanmalıdır.

Resmi ve Karmaşık Uzun Süreli Bir İş İlişkisi
Bu bir ortaklık değil, bir ortak girişimdir. Franchise alan kazandıkca franchisör de kazanacaktır .Franchisörün ve franchise alanın hak ve yükümlülüklerini belirleyen bir sözleşme vardır.Bu sözleşme gereği her iki tarafta markayı korumak ve gözetmekle yükümlüdür.Yine bu sözleşme gereği her iki tarafta birbirlerinin kazançlarınıda gözetmek zorundadırlar. Franchisör sözleşme gereği tedarik zinzirinde aksamalar yaşatmayacak franchise alan ise bu verilen ürün ve hizmeti en iyi ve karlı bir şekilde kullanmak zorundadır. Franchise sözleşmeleri bu yönden önemlidir.

Herhangi bir iyi iş sözleşmesinde olduğu gibi, Franchise Anlaşması, fikri mülkiyet haklarını korumak ve lisans sahiplerinin her birinin marka altında nasıl işleyeceği konusunda tutarlılığı sağlamak için franchise verenin ihtiyaçlarını dengelemek için tasarlanmıştır. Ayrıca, ilişkinin yazılı bir sözleşmeyle belirlenmiş olmasına rağmen, bazen 20 yıldan uzun sürecek (genellikle anlaşma on yıl), franchise verenin markayı ve tüketici teklifini zaman içinde geliştirme yeteneğine sahip olmasını sağlamalıdır.

Franchise verenin sözleşmeyi değiştirmesine izin verecek kadar esnek olması gerekir, böylece farklı durumlarda franchise’ların belirli ihtiyaçları olduğunda, anlaşma bu kararları yansıtabilir. Ayrıca, bağımsız markalara ait işletmelerini, sürekli olarak marka standartlarına uymaları şartıyla yönetilen günlük olarak yönetmek için franchise sahiplerinin ihtiyaçlarına hizmet etmesi gerekiyor.

Ayrıntılı franchise bilgilerini ve franchise sözleşmesinin bütün ayrıntılarını inceleyerek gerekirse franchiseborsası veya bayilik lobisi gibi internet siteleri danışmanlarından ve avukatlardan destek istenerek onlarında görüşleri alınıp sözleşmeyi ona göre imzalamak gerekir.Aklınıza yatmayan maddeleri yine danışmanlar ve avukat desteğinde tekrar düzenletebilirsiniz.

Franchising, bir şirketin markasının vaadinin tutarlı ve sürdürülebilir bir şekilde çoğaltılmasıyla ilgilidir ve herhangi bir franchise sistemi oluşturmaya giden b bir iş kararının detaylandırılması gerekir. Karmaşık ve çoğu durumda bir yapışma sözleşmesi (kolayca değişime tabi olmayan bir anlaşma anlamına gelir).

Çünkü, her bir franchise teklifinin benzersizliğini yansıtması ve amaçlanan franchise ilişkisinin dinamiklerini oluşturması gerektiği ve başka bir franchise sisteminin herhangi bir franchise sistemi geliştirmedeki anlaşmalarının kopyalanması yeni franchise sahiplerinin yapabileceği en büyük hata olabilir. Köşeleri kesip diğerlerinin belgelerini kopyalayan avukatlarla ve franchise paketleme firmalarıyla çalışmayı tercih eden bayiler franchise sistemlerini tehlikeye attılar.

Bir Franchise Anlaşmasının uzunluğu ve karmaşıklığı nedeniyle, çoğu nitelikli avukat, kişisel garantiler, kiralamalar ve ilişkinin diğer gereklilikleri dahil olmak üzere ilişkinin gerektirdiği tüm sözleşmeleri yerine getirmeye çalışmaz ve bunun yerine ayrı belgelerde yer alır. .

Franchise Sözleşmesinin Temel Unsurları
Herhangi bir yazılı sözleşmede olduğu gibi, Franchise Sözleşmesinin aşağıdakiler dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere bazı temel unsurlarla ilgilenmesi gerekir:

İlişkiye Genel Bir Bakış. Sözleşmeye taraf olanlar, fikri mülkiyetin mülkiyeti, franchise alanın işini marka standartlarına göre yürütmesi için genel yükümlülükler, vb.
Franchise Sözleşmesinin Süresi. İlişkinin süresi, franchise sahibinin yeni anlaşmalara girme hakkı, franchise alanını yükseltme şartı vb.

Başlangıç ​​ve Devam Eden Ücretler. Franchise verenler genellikle sisteme girip bir franchise sahibi olmak için franchise verene başlangıçta ve devam eden bir ücret öderler. Ayrıca çoğu sözleşmeye dahil olan başka bir alakart ücretler vardır. Franchise sistemlerinin çoğu, markayı halka tanıtmak ve sözleşmeye bağlı diğer amaçlar için pazarlamak için franchise veren tarafından kullanılan bir Reklamcılık veya Marka Fonuna ödeme yapılmasını da sağlar.
Atanan Bölge. Her bir franchise sözleşmesi, bir franchise sahibine münhasır, hatta korunan bir bölge vermez ve bir bölgenin nasıl kurulacağı tanımlanmalıdır. Franchise verenlerin ayrıca alternatif dağıtım siteleri, İnternet üzerinden satış, vb. Dahil olmak üzere bir franchise alanın içindeki haklarının rezervasyonu ile ilgilenmeleri gerekir.
Yer Seçimi ve Geliştirme. Franchise şirketleri genellikle kendi sitelerini bulur ve bunları franchiser’ın standartlarına göre geliştirir. Franchise verenin rolü genellikle franchise alanın bulduğu yeri onaylamak ve ardından açılıştan önce, franchise alanın tasarım ve diğer marka standartlarını yerine getirmek için konum oluşturduğunu onaylamaktır.

İlk ve Devam Eden Eğitim ve Destek. Franchise verenler genellikle eğitim , saha ve genel merkez desteği, tedarik zinciri, kalite kontrol vb. Dahil olmak üzere ön açılış ve sürekli destek sağlarlar.
Ticari Markalar, Patentler ve El Kitapları dahil olmak üzere Fikri Mülkiyetin Kullanımı. Her franchise sisteminin IP’si, bazıları sistem geliştikçe değişecek olan en değerli varlığı olduğundan, anlaşma, franchise veren için lisanslı olanı, franchise alanın IP’yi nasıl kullanabileceğini ve franchise verenin haklarını geliştirmek için haklarını tanımlar. Franchise verenin kullanım kılavuzundaki değişiklikler sayesinde sistem.
Reklam. Franchise veren, reklam taahhüdünü ve franchise sahiplerinin bu maliyetler için ne kadar ücret ödemesi gerektiğini açıklayacaktır.
Sigorta Gereksinimleri . Franchise anlaşmaları, bir bayinin açmadan önce ve sözleşme süresince sahip olması gereken asgari sigortayı tanımlayacaktır.

Kayıt Tutma ve Franchise Alanın Kayıtlarını Denetleme Hakları . Franchise veren, sözleşmede ve işletme el kitabında, kullanmasına izin verilen yazılımı, internet üzerinden çevrimiçi de dahil olmak üzere bu bilgilere erişme haklarını ve zaman zaman bu bilgileri denetleme haklarını sağlamak için, franchise sahiplerinin ihtiyaç duyduğu kayıtları tanımlar. zamana.
Geri kalan her şey . Bazıları buna kaynak diyebilir, ancak gelişmiş anlaşmalarda öyle değil. Franchise ve diğer sözleşmelerde yer alan sayısız diğer konular arasında franchise sahibinin halefi hakları, temerrüt, fesih, tazminat, anlaşmazlıkların çözümü, yeniden satış hakları, devir hakları, ilk reddetme hakları, arz kaynakları, yerel reklamcılık gereklilikleri, genel yasalar, genel bültenleri, kişisel garantileri, toplu hükümleri vb.
Uygun bir franchise sözleşmesi seti geliştirilirken, franchise unsurlarının her birinin değerlendirilmesi ve karar alınması gerekir. Avukatların sözleşmeleri hazırlamaya başlamadan önce, franchise verenin iş planını ilk önce, tüm sayısız konuda karar verilen ile birlikte geliştirmesi esastır. Franchise verenlerin çoğu için, nitelikli franchise avukatları ile çalışmaya ek olarak, önce franchise tekliflerini hazırlamada deneyimli ve nitelikli franchise danışmanlarıyla çalışmaları önemlidir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı