FRANCHİSİNG NEDİR

by Bayilik Lobisi

Eğer yatırım yapmaya bir franchise satın alarak girmeyi düşünüyorsanız her şeyden önce kişiliğinizin, geçmişinizin ve hal ve tavırlarınızın, hem aklınızdaki franchise sistemi hem de franchising’in kendisi için uygun olup olmadığını kendinize sormalısınız. Franchisee’ler kendi kendilerine işletmeyi yürütmeyip bir ekibe dahil olurlar. Kurallarla uymak yerine onları değiştirip delmeyi seven girişimciler için franchising iyi bir seçenek olamayabilir.

Her ne kadar franchise’ı “satın alıyorsanız” dahi aslında iş modelini “kiraladığınızı” düşünmek bazı durumlarda daha işinize yarayabilir. Bir daire sahibiyle kiracı analojisini düşünün. Kiracı olarak kirayı, birtakım bakım masraflarını ödemeniz gerekirken bu alanın, bir ev sahibi gibi tadını çıkarma izniniz olur fakat bu izin konusunda birtakım kısıtlamalarınız da bulunur. Daireyi yıkamazsınız, duvarları kırıp dökemezsiniz veya ev sahibi tarafından uygun görülmeyen kişilerin gelip evinizde kalmalarına izin veremezsiniz. Ev sahibi olmanın getirdiği hakların bir kısmından feragat ederek daha az finansal yatırım ile ve aynı bölgede bir daire satın almadan veya sıfırdan bir bina dikmeden daha hızlı bir şekilde, istediğiniz bir bölgede belirli bir alan içinde yaşama fırsatınız olur.

Aynı mantıkla franchising, zaman ile kanıtlanmış bir iş modeline dahil olup ana paranızı maksimize edebilmenizi ve potansiyel olarak da kazanç sağlayacak para akışı için gereken zamanı azaltmanızı sağlar. Bir franchise sisteminin desteğine ya da tecrübesine sahip olmayan bir bağımsız işletme sahibi, franchisor’ın deneme yanılma yöntemiyle öğrendiği her şeyi kendi başına öğrenmek zorundadır. Önden bir para ve devamlı olarak imtiyaz hakkını ödenmesi, franchisee’nin hedeflerine daha etkili bir şekilde ulaşmasını sağlar. Bu özellikle, yeni bir ülkede bir işletme açmayı düşünen bir yabancı satın alıcı için önemlidir. Franchising, sistemin toplu tecrübesini rehber alarak yeni bir kültüre doğrudan entegre olmanın çok iyi bir yoldur.

Franchising | Yasal Unsurlar
Yasal bir noktadan baktığımızda franchising; temelinde, franchisor’un ticari markası, işlemleri, tecrübeleri, yani franchisor’ın özel ya da tescilli bilgisi için yapılan bir lisans anlaşmasıdır. Bu tescilli bilgiyi kullanmak için bir ücret ödersiniz ve franchisor’ın belirlediği kurallar ve yönetmelikler uyarınca kullanmayı kabul edersiniz. Franchisor, sizden sizi franchisor’a bağlayan bir sözleşme olan Franchise Sözleşmesi’ni imzalamanızı ister. Tipik bir Franchise Sözleşmesi, ödenmesi gereken ücretleri, sosyal medya politikalarını, taraflar arası sorunların nasıl çözüleceği ve daha bir yığın konuyu içeren 60-70 sayfalık bir sözleşmedir. Bu sözleşme, tecrübeli bir franchise avukatı tarafından incelenmesi ve her maddenin anlaşılması gereken çok ciddi bir hukuki dokümandır.

Franchise Açıklama Belgesi
Franchisor’lar, potansiyel franchisee’lere Franchise Sözleşmesi’ni, firmayı ve şartları tanıtan belgelerini vermek zorundadır. Bu bilgiler çok spesifik ve hiçbir şekilde yanıltıcı olmayacak olan 23 tane “Madde” içermelidir. Bu maddeler aşağıdaki bilgileri açıklıyacak nitelikte olacaktır:

Franchisor ve ortakları ile ilgili geçmiş bilgisi
Endüstrideki rekabet ve yönetmelikler
Yönetim ekibinin arka plan bilgisi ve iş geçmişi
Yönetim ekibinin ve şirketin iflâs ve dava geçmişi
Franchise ücretleri, imtiyaz ücretleri ve diğer ücretler
Ticari markalar, patentler ve telif hakları
Franchisee’lerin hakları ve yükümlülükleri
Sistem birimleri hakkında mali bilgiler (zorunlu değil)
Franchise’ı başlatmanın tahmini maliyeti
Bir alanın nasıl verileceği ya da verilip verilmeyeceği
Bir franchisee’nin sözleşmelerini nasıl sonlandırabileceği
Franchisee ile franchisor arasında önemli bir sorun çıktığında sorun çözümü nasıl olacağı
Şimdiki ve eski franchisee’lerin iletişim bilgileri
Franchise sözleşmesi, potansiyel franchisee’nin teklifi anlamak için kullanabileceği bilgilerle dolu 50-60 sayfalık bir belgedir. Sistemin yeni işletme sahibi için uygun olup olmadığının son kararını vermek için tamamen anlaşılması için hiçbir şeyi kaçırmamak üzere tecrübeli bir franchise avukatı tarafından bu doküman incelenmelidir.

Göz Önünde Bulundurulması Gereken Diğer Faktörler
Yasal belgenin incelenmesinin ve franchisee ile franchisor arasındaki resmi ilişkinin anlaşılmasının yanısıra potansiyel franchisee’ler, sistemin kültürünü, geçmişini ve kişilerarası ilişkilerini anlamak için çaba harcamalıdır. Bu bilgiyi edinmenin en iyi yolu, sistemdeki halihazırdaki ve geçmişteki franchisee’ler ile konuşmaktır.

Sonuç
Bütün potansiyel franchisee’ler, olabildiğince çok franchisee ile konuşmaya vakit ayırmalıdır. Bu franchisee’ler size, sistemde bir franchise olmanın nasıl bir şey olduğunu, sorunların nasıl ele alındığı ve tekrar şansları olsaydı sisteme kendilerini dahil etmek isteyip istemediklerini söylerler. Franchise avukatınız, sistemdeki durum tespitiniz için, franchiseeler ile konuşurken kullanabileceğiniz bir dizi soru ve strateji hazırlamanızda yardımcı olabilir. Bu adımı atlamayın; bu, bir franchise satın almadan önce yapabileceğiniz yegâne önemli şeydir.

Genel olarak franchising, dünyada işe girmenin en iyi yollarından biridir. Milyarlarca dolar kazandıran franchising aynı zamanda milyonlarca iş imkânı da yaratmıştır. Fakat bu, büyük sorumluluklar taşıyan bir adım olmakla beraber, bir franchise sözleşmesi, potansiyel franchisee yola çıkmak üzere olduğu yolculuğu derinlemesine anlamadıkça ve takdir etmedikçe asla imzalanmamalıdır.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı