Genç Girişimcilerin Kulak Vermesi Gereken 5 Uzman Tavsiyesi

by Bayilik Lobisi

Günümüzde aklınızda uyanan bir girişim fikri için örnek alabileceğiniz dünya devi isimler bulunuyor. Bu isimlerle iletişim kuramasanız bile, bu kişiler ile ilgili derlenen kitaplardan ve makalelerden faydalanabilirsiniz. Sizlere mahalle bakkalınızdan daha işe yarar tavsiyeler verecekleri ve yol göstererek aklınızdaki yolu aydınlatacakları kesindir. Bizler de, sizler için bu başarılı girişimcilerin tavsiyelerinden oluşan bir yazı derlemek istedik.

İşte genç girişimlerin örnek alması gereken başarılı uzmanlardan 5 önemli tavsiye:

1Jeff Bezos

Amazon.com kurucusu olan Jeff Bezos tavsiyesi şu şekilde;

Jeff Bezos
Kullanıcı deneyimi bir girişimin hayata geçmesi ve kalıcılığı adına oldukça önemlidir. Eğer bir müşterinizi memnun edebilmişseniz, onun sizi bir arkadaşına tavsiye etmesi oldukça muhtemeldir. Jeff Bezos da bu noktaya değiniyor ve kullanıcı deneyimlerini görmezden gelmeyin diyor. Fark yaratıyor ve insanların hayatlarını kolaylaştıracak ürünler sunuyorsanız, kullanıcılar sizin reklamınızı yapmaktan hiç çekinmeyecektir. Pazarlama stratejilerinden bağımsız bir şekilde ürün veya hizmet hakkında gönüllü olarak marka elçiliğinizi yapacaklardır.

2Tony Hsieh

Zappos.com kurucusu Tony Hsieh tavsiyesi;

Tony Hsieh
Bir girişimde en basit noktalara kadar gerçekli hedefler belirlemelisiniz ve birçok adımda ciddi kararlar vermelisiniz. Vereceğiniz kararlar, girişimin kaderini belirleyeceği için karar almak bir girişimcinin en büyük yüklerinden birisi olacaktır. Bu aşamayı kolaylaştırmak içinse, önce kendinize dürüst olmanız gerekiyor. Olaylara gerçekçi yaklaşmalı ve içinde bulunduğunuz durumları iyi bir şekilde analiz etmelisiniz. Büyük düşünüp, küçük oynamaksa, risklerinizi önemli ölçüde azaltacaktır.

3Guy Kawasaki

Yüzlerce makalesi ve beğenilen kitapları ile girişimcilere yön veren Guy Kawasaki tavsiyesi;

Guy Kawasaki
Odaklandığınız girişimlerde elde etmeyi planladığınız paradan başka bir şeyi gözünüz görmüyorsa, yapabileceğiniz en büyük yanlışı yaptınız demektir. Elbette ki herkes hayat standartlarını yükseltmek için para kazanmak ister. Ama bunu müşterilerinize hissettirdiğiniz zaman, ürün veya hizmetiniz onlara samimi gelmeyecek, kendilerini sadece para olarak gördüğünüzü hissedeceklerdir. Bu nedenle de sizden uzaklaşacaklardır. Ama Guy Kawasaki’nin değindiği gibi dünyayı değiştirmek için bir adım atarsanız, kendinize daha sağlam bir pazar bulur ve markanızın hayranları oluşmaya başlar. Sonrasında da hayalini kurduğunuz para kendiliğinden elinize geçecektir.

4Richard Branson

Birçok hayranı olan Virgin Enterprises’in kurucusu olan Richard Branson tavsiyesi ise şu şekilde:

Richard Branson
Eğer doğru zamanda doğru yerde bulunursanız, iş fikirlerini yakalarsınız. Ama bundan daha önemlisi, girişimcilerin içinde bulunduğu koşullardır. Çünkü bu koşullar, iş fikirleri gözünüzün önünde bile dursa fark edememenize neden olabilir. Bu yüzden kazanç fırsatlar için üzülmeyin. Bunun yerine yaklaşmakta olan diğer fırsat için hazırlık yapın, yakalayın ve peşinden gidin. Branson’a göre başarısız olmanızın da bir sebebi olduğundan ve “eğer bir işte başarısız olursanız, önünüzde bir kez daha denemek için onlarca fırsat vardır,” diyor.

5Ben Silbermann

Pinterest sosyal ağının kurucu ortağı olan Ben Silbermann tavsiyesi;

Ben Silbermann
Silbermann, bizim de değindiğimiz gibi aklınızdaki fikrin üzerini, tavsiyelerden arındırıp, size değer katacak fikir ve önerilere odaklanmanızı tavsiye ediyor. Eğer insanları dinlerseniz, onlar tavsiye vermekten hiç çekinmezler. Ama herkesin verdiği tavsiye üzerine kafa yormak size zaman kaybından ve hedefinizden uzaklaşmanızdan başka bir şey katmayacaktır. Gereğinden fazla düşünmek yerine aklınızdaki fikri hayata geçirip, çalışıp çalışmadığına bu şekilde karar vermenizi de tavsiye ediyor.

(Ekonomi, Finans Haberleri Editörü Aysun Bayhan Haberidir)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı