Gençlere girişimcilik tavsiyeleri

by Bayilik Lobisi

Genç Yaşlarda Girişimcilik İçin İpuçları
Geçler hayata atılabilmek için okul dönemlerinde araştırma yapıyorlar,birçok düşünce içersine giriyorlar.
Birçok fikir bu dönemlerde genc kafalarda oluşuyor.Projeler yeni fikirler oluşturuluyor.

Girişimci olmak için illaki belli bir yaşın üzerinde olmak gerekmez. Birçok fikrin bu yaşlarda oluştuğunu biliyoruz Bir çok başarı hikayesinde lise dönemlerinde parlak fikirlere sahip öğrenciler, fikirlerini hayata geçirdiklerini gördük.
Birçok işlerin kolaylaşması adına, teknolojiden de yararlanarak geliştirilen icatların çoğu da üniversite öğrencilerine aittir. Tabiki girişim yapmakta tecrübede önemlidir.Tecrübenin yanı sıra cesaret ve özgüven olmadan bir işte başarılı olunamaz. Nitekim bu cesaret o kişilerde istikrarı da getirecektir. Bu da o kişilere tecrübe kazandıracaktır. Dolayısıyla başarı kendiliğinden belirecektir. Her şey aslında bir fikirle başlıyor, devamı ise zincirin halkaları gibi birbirine bağlı niteliklerdir.

Birçok sektör gençlerin okul yıllarında kafasında oluşturduğu ve hayata geçirdiği işlerle şu anda ülkemizde birçok firma oluşmuş ve başarıdan başarıya koşmaktadır.
Peki siz bu zinciri elinize almak istemez misiniz? Bahanelerin arkasına sığınmanıza da gerek yok. Çünkü çoğu girişimcilik başarı öyküsünde, başarılı kişilerin yokluktan geldikleri ve sürprizlere imza attıkları mevcuttur. Bu, sizin için en büyük güç olmakla birlikte en iyi de örnektir.

Girişimciler sadece üniversitelilerdenmi oluşuyor! Veya parası olanlarmı girişimci oluyor.Kesinlikle hayır.
Burdanda şunu anlıyoruz girişimcilik ne okulla nede parayla oluşuyor.Sektörel bilgi özgüven ve cesaret olduktan sonra küçük bir işletmeden bayilik zincirlerine kadar büyültebilirsiniz.

Genç yaşlarda girişimcilik elbette kolay değildir. Ancak zorluğu yenmek de sizin elinizde. Bir kaç ipucu ile genç yaşlarda girişimci olmanın sorumluluğunu kaldırabilirsiniz.

Daha önce girişimcilik yapmış birçok girişimciyle görüşmelerimiz sonucunda sizler için başarının ipuçlarını yayınladık.

1-Tecrübesizlikten korkmayın
Bir iş yapmak istiyorsunuz tecrübeniz yok bu ister istemez sizi korkutuyordur. Ama korkmanıza gerek yok tabiki deneyimininiz olmadığından çekinebilirsiniz. Bu olumsuzluğu ilk etapta nasıl giderebileceğinizi düşünmeniz gerekiyor .Bunu aşabilmek için bu işlerde tecrübeli ve bilgili kişilerle bu yola çıkabilirsiniz.
Ondan öğreneceğiniz bilgileri kendi iş hayatınızda uygulayarak da deneyiminizi şekillendirebilirsiniz. Bu sayede ilk adımı atmış olursunuz. Bilgi birikiminiz de zamanla artarak işinize daha çok hakim olursunuz.

2-Güvenilir olmak

İşe başlamadan daha bir imajınızın olması gerekmektedir. İmajın da güvenilir olması size çok şey kazandıracaktır. İşinize yarayacak, size katkı sağlayacak yatırımcılara ihtiyaç duyduğunuzda onlara vereceğiniz güven ile onları daha kolay ikna edebilirsiniz. Ayrıca çalışacağınız veya çalıştıracağınız arkadaşlarından tutun da müşterilerinize kadar herkese bu güvenilirliğinizi aşılamalısınız.Aksi durumunu düşündüğümüzde gereken desteği göremez, iş ortamında anlaşmazlıklar yaşayabilir ve müşterilerinizi kaybetme noktasına da gelebilirsiniz. Güvenilir olmak belki de girişimcilikte en önemli husustur.

3-Risk Almalısınız

Ticarette tabiki risk vardır. Risk almadan başarıya imza atmak imkansızdır.Çoğu başarılı girişimci risk alarak büyümüşlerdir.Bu da onları değerli kılmıştır. Aslında olumsuz anlamda en büyük risk, risk almamaktır. Her şeyi garantici bir yol izleyerek yapmaya çalışır ve rahata alışırsanız başarılı olamazsınız. Ki belirttiğimiz üzere bu, olumsuz anlamda en büyük risktir. Bu tür olumsuzluklarla ve bu olumsuzluğun doğuracağı zararlarla karşılaşmamak adına kritik noktalarda risk almalı kararlarınızda net olmalısınız. Belki de girişimciliğin farkı burada belli oluyor.

4-Heyecanınıza Yenik Düşmeyin

Her şeye yeni bir başlangıç heyecan yaratır. Bu heyecana kapılıp yenik düşmemek gerekir. Henüz başlangıç noktasında olduğunuzu unutmayın. Bu noktada alacağınız kararların geleceğinizi etkileyeceğini de unutmayın. Acele kararlar vermemeniz gerekir. Belli bir planınızın olması, geleceğinizi şekillendirirken nerede ne yapacağınızı da en iyi şekilde bilirsiniz. Yani, bu sistemi siz kurmalı, oturtmalı ve siz yönetmelisiniz. Belli bir şeylere ulaşırken de heyecan artık yerini mutluluğa ve daha çok isteğe bırakacaktır. Ancak bu tutkuyu heyecanı kaybetmemek de önemli. Bütün bu her şeyi dengede tutarsanız iş yaşantınız çok daha kolay olacaktır.

5-Girişimcilikte umudunuzu yitirmeyin

Çoğu girişim başarıya ulaşamadığı için bitme noktasına gelmektedir. Çoğu da iflas nedeniyle batıyor. Bitme nedenleri farklılık gösterebilir girişimlerde. Siz de girişimlerinizi son olarak değerlendirmemelisiniz. Özellikle genç yaşlarda girişimcilik için bu çok önemlidir. Moral, motivasyon açısından.

Genç kesimdeki bu heyecan, tutku, istek bir başarısızlıkla yerini karamsarlık, umutsuzluğa bırakabilir. Çoğu kişi bu işin olamayacağını ileri sürüp yarıda bırakırken iradeli, sabırlı ve kararlı kişiler de tüm bu olumsuzluklara rağmen devam etme peşindedirler. Bu tür ihtimalleri de göz ardı etmemek lazım girişimciliğe başlamadan önce. Hepsinin olabileceğini unutmadan yola çıkmak gerekir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı