Gıda girişimcilerinin kelimeleri: Aşk, fırsat ve cesaret

by Bayilik Lobisi

26-11-2015-fikri-türkel

“Bir numaralı aşkım” diyor… Biz de heyecanla dinliyoruz. Sahnede bir şov sergilercesine konuşan kişi, Günaydın et restoranlarının kurucusu Cüneyt Asan.  Etkileyici bir hikayesi var.

O hikayeyi başka zamana bırakarak Büyük Kulüp’te gerçekleştirilen Gıda Zirvesi Franchise ve Markalaşmak etkinliğinden bahsetmek istiyorum.

Kulübün Yönetim Kurulu Üyesi ve Genç Girişimciler Komitesi Başkanı Duygu Eren, gıda ile ilgili bir toplantı yapmak istediklerinde, bu kadar ilgi çekecek bir etkinlik olacağını düşünemedim.

Panelistler, dinleyiciler, organizasyona katkısı olanları kutluyorum.

Heyecan uyandıran girişim hikayeleri, başarıyı doğuran cesur adımlar ve ileriye götüren felsefeleriyle herbiri kitap olması gereken konuşmalar izledim.

Panelin birini ben yönetmiş olmama rağmen, kendimi bir dinleyiciler arasında hayal ettim.

Notlarımdan bazılarını sizinle paylaşıyorum:

Cüneyt Asan’ın bugünlerde önemli bir telaşı var. Günaydın Restoranlarını başta Londra, Katar, New York, Paris, 26-11-2015-fikri-türkel-1Milano gibi şehirlere taşımak istiyor. Bu konuda yer arayışları sürüyor. 2016 yılı, Günaydın için dünyaya açılma dönemi olacak.

Asan’ın hikayesini onu anlatan “Sevmek Gerek” kitabına bırakıyorum. Erzincan’dan hayat gailesi ile herşeyini toplayıp gelen bir kapıcı çocuğunun neler yapabileceğine, bir kasap çırağının işini severek nerelere ulaşabileceğine dair, film tadında bir başarı hikayesidir bu.

Günaydın restoranlarının hikayesini dinlerken, Türkiye’de et sektörüne dair de önemli ipuçlarını bulabileceğiniz bir konuşmaydı bu.

Konuşmacılar arasında bir de astronotumuz vardı. Reysaş’ın sahibi Durmuş Döven uzaya çıkan ilk Türk olma özelliği ile de tanınıyor. O fırsatları neredeyse koklayan biri. Kendisinden yüzlerce girişim fikri ve hikayesi duyabilirsiniz. Hala da masasında onlarca girişim dosyası olduğu izlenimi bıraktı bende.

Otomobil lojistiğinde farkındalıkla işe başlayan Döven’in inşaat, petrol, yazılım, otomotiv sektöründe farklı yatırımları var.

Türkiye’ye ilk kahve zinciri Gloria Jeans’i de Durmuş Bey getirmişti. Kütüphaneye destek amacıyla kurulan Barnies’i anlatması için kendisini çağırmıştık ama bize daha girişimciliğin püf noktalarını anlattığı gibi, yeni fırsatlara da işaret etti.

Kendi ifadesiyle, onu doğru zamanda, doğru yerlerde görmeye devam edeceğiz.

Buluşmanın katılımcılarından biri de,  İstanbul için  efsane bir lezzet markası olan  Gelik Et Lokantası’nın kurucularından Ömer Duruk’un oğlu, Dr. Mehmet Çetin Duruk oldu. Aynı zamanda, Gıda Katkı Ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği Başkanı da olan Duruk, 55 yıllık deneyimlerini paylaştı.

Sağlığımızı korumak için yeterli ve dengeli beslenmemiz gerektiğinin altını çizdi ve beyaz buğday unundan yapılan ekmek yerine tam buğday, yulaf ve çavdar unlarından yapılan esmer ekmeklerinin tüketilmesini tavsiye etti.

Gıda ve hizmette standartlar yükseldiğine işaret eden Duruk, yeni standartlardan bahsederek Aroma için yaptıkları sürdürülebilirlik çalışmalarından örnekler verdi.

Bir sonraki panelde oğlu Ege Duruk’un şirketleri Backhouse’un niye franchise vermediklerini anlatması da babasını tamamlayan bir konuşma oldu.

Dünyada en fazla çay tüketimi Türkiye’de olmasına rağmen bir tane bile perakende çayevi olmaması şaşırtıcıydı. Üstelik bunun servisinin düzenli ve hızlı olması da gerekiyordu.

Bu fikirden yola çıkan Veysel Berk, Çaycı ile büyük bir farkındalık oluşturmuş. Üstelik kendisi dijital alanda kariyer yapmış biriydi.

Kahve aralarında başka hikayeler de duyma fırsatı buldum.

Gıdada yeni zincirler oluşacak ve bunlar dünyanın her tarafına ulaşarak, Türkiye adına yeni açılımlar sağlayacak. Yerel tatlarımız, en kolay anlatabileceğimiz ürünlerimizdir.

Doğru konuşmacılar, doğru dinleyiciler ve doğru mekanda buluşan bu üçlü sacayağı ile yeni başarı hikayeleri yazılabilir. Bunun bir parçası olduğum için de ayrı mutlu oldum.

(Konuk Yazar: Fikri Türkel)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı