Girişimcilik Nedir? Girişimci Kime Denir?

by Bayilik Lobisi

Girişimci kişilikler, yapılan bir işe geniş çerçeveden bakmayı bilirler ve durumlar üzerine bu şekilde yorum yaparlar. Çözülmesi gereken sorunları ve değişimleri, daha geniş bir şekilde ele alabilirler. Bu nedenle de daha fazla risk alırlar ve başarılarını da buna borçlu olurlar. Girişimci ruhunuz sizi iş ortamında hemen fark ettirecektir ve başarınız sizi daha da ileriye taşıyacaktır.

Günümüz gençleri tarafından oldukça merak edilen bir konu olarak girişimcilik nedir, girişimci kime denir, özellikleri nelerdir konularına değinmek istiyoruz:

Girişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir?Girişimcilik en basit şekliyle, kişinin kendi işini kurmasıdır. Ama bu işi başarılı noktaya getirmek için “girişimci” dediğimiz kişinin özelliklerine sahip olması gerekmektedir. Hemen herkes kendi işinin sahibi olmak ister; ama başaranların küçük bir kısmı oluşturduğunu biliyoruz. En beğendiğim girişimcilik tanımlarından birisi ise Apple tarafından yapılmıştır; “Eski kuralları, çağdaş yeniliklerle yorumlayan ve aksiyona geçiren beceri.”

Aslına bakılacak olursa girişimcilik için tam ve net bir tanım yapmak pek mümkün değildir. Kelimenin ilk olarak orta çağda kullanılan ve iş yapan anlamı taşıyan “entreprendere” kelimesinden geldiği biliniyor. Risk alma, yenilikleri yakalama, fırsatları değerlendirebilme ve tüm bunları hayata geçirebilme süreci de girişimcilik olarak tanımlanmaktadır.

Son yıllarda iş dünyasında giderek yükselen ve değerlenen bir kavram olan girişimcilik, internet ve teknolojiyle birlikte gelişmiştir diyebiliriz. Çünkü yeni nesil gençlerin, tam da internet çağında yaşaması, birbirinden farklı projelerin hayata geçmesini kolaylaştırıyor. Yenilikçi, işe yarar fikirlere sahip olan girişimciler, hem kendi işlerine sahip oluyor hem de ekonomiye önemli bir katkı sağlıyor.

Girişimci Kime Denir?

Girişimci Nedir?
Girişimcinin genel olarak sözlük anlamı; ticaret ve sanayi gibi alanlarda belli bir miktar sermaye koyarak iş yapmaya girişen, kar amacı ile riski üstlenen kişidir. Girişimciler ellerinde bulunan olanakları en iyi şekilde kullandıkları gibi ihtiyacı olan mal ve hizmeti yaratmak için de en iyi çözümsel önerileri sunmaktadır. Bu amaçla da üzerine fazlasıyla riski alabilir ve üstesinden gelebilir. Tüketici ihtiyaçlarına yönelik üretim öğelerini satın alır ve geniş bir çerçeveden bakarak bunları bir araya getirir. Bu aşamada kar elde etmek için riski üzerine alır.

Tek amaçları para kazanmak olmamakla birlikte tüketici ihtiyaçlarına yönelik mal ve hizmet üretimi yaparlar. Girişimci bir ruhun temel faktörleri ise; yetenek, cesaret ve bilgidir. Bu 3 özelliği iyi bir şekilde kullanarak sürdürülebilir ürünler üretmektedir. Girişimci, yönetici değildir ve bir şirket kurmadan, hayata karşı bakış açıları ile organizasyonlarını gerçekleştirirler.

Bir İnsandaki Girişimcilik Özellikleri Nasıl Ortaya Çıkar?

Bir İnsandaki Girişimcilik Özellikleri Nasıl Ortaya Çıkar?
Günümüzde tanıdığımız ve başarıları ile adından bahsettiren girişimcilerin, başlangıç noktalarına bakıldığı zaman bazı ortak yönler ortaya çıkmaktadır. Girişimci ruhu tetikleyen ve teşvik eden yönler ise şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Çalıştığı ortamın imkanları çerçevesinde maksimum performansı yakalamak,
  • İş ortamının kendisini geliştirmesine imkan sağlamak,
  • Kendine tanımlanan ortamda karar alma özgürlüğüne sahip olmak,
  • Kararları ve davranışları hakkında, doğru geri bildirimlerin yapılması,
  • İşbirliği anlayışının hakim olması,
  • Adil iş dağılımı ve ödüllendirmenin hakim olması,
  • Çalışanların birbiriyle ve yöneticilerle bir amaç için bağ kurabilmesi,
  • Çalışanın işini sevmesi ve kendince bir anlam bulmasıdır.

Bu yönler hem çalışılan kurum için hem de çalışan için olumludur. Çalışanın mutlu olması ve işini sevmesi, daha yaratıcı olmasını sağladığı gibi girişimci ruhunuz da tetikleyerek daha iyi performans sergilemesini sağlayacaktır.

Her Girişimcide Olması Gereken Özellikler

Her Girişimcide Olması Gereken Özellikler
Girişimci kişiler kendine güven duymalı ve karşı tarafın da kendine güven duymasını sağlamalıdır. Geri adım atmaktan korkmamalı, yeniden başlama gücüne sahip olmalıdır. Elde ettiği sonuçları değerlendirebilmelidir. Mesleki riskleri üstlenebilmeli ve riskleri iyi bir şekilde yönetebilmelidir. Yaratıcı, cesaretli ve iyimser olmalıdır. Girişimci ruhunu şahlandıran ortamı yaratabilmeli ve kendinin farkında olmalıdır.

Girişimciler, bireysel ve toplumsal düşünebilmelidir. Hemen her konuda fikir sahibi olmalı ve sorunlara kalıcı çözümler üretebilmelidir. Sürükleyici olmalı ve fırsatlardan yararlanabilmelidir. Yeniliklere açık olmalı ve kolay uyum sağlayabilmelidir. Başarıya inanmalı ve işini her daim sevmelidir.

Her girişimcide bulunması gereken 10 özelliği şu şekilde sıralandırabiliriz:

1- İleri Görüşlülük

Bugünün koşulları bir yana gelecek için hareket etmelidirler. Geleceğin trendlerini bugünden görebilmeli ve henüz ihtiyaç duyulmamış; ama duyulacak konulara çözüm olacak projeler üretmelidir. Projesinin yarının şartlarına uyumluluğunu ve başarı derecesini kestirebilmelidir.

2- Motivasyon

Girişimci motivasyonunu yitirdiği zaman başarısızlığını ilan etmiş olur. Bu oldukça zor olacaktır. Çünkü belli bir yerde maaşla çalışmıyorsunuz ve tek başınıza çözümler üretmeye çalışıyorsunuz. Bu motivasyonu kendiniz yaratmalı ve her gün aynı şevkle çalışmalısınız.

3- Zaman Yönetimi

Daha çok çalışmak yerine çalıştığınız süreyi tam performanslı bir şekilde yönetebilmelisiniz. Eğer çok çalışıyor; ama zamanınızı doğru bir şekilde yönetemiyorsanız, 1 günün saati size yetersiz gelecektir. Ayrıca bu şekilde çalıştığınız da, pek bir başarı da elde edememiş olacaksınız.

4- Özgüven

Özgüven eksikliği, girişimcinin alması gereken riski, alamamasına neden olacaktır. Özgüveniniz eksikse, tereddütlü hareket edecek ve bu nedenle fırsatları kaçıracaksınız. Özgüveninizi yükseltmek için kendinize ve iş ile ilgili olarak becerinize inanmalısınız.

5- Yönetim Becerisi

Bir iş için birlikte çalışacağınız ekibe sahipseniz şanslı girişimcilerdensiniz. Tek başınıza bir işi yapmaktansa bu şekilde daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ama bu ekibi her daim canlı tutmak ve verimini yükseltmek gibi bir işiniz de olacak. Ekibinizi yönetmek için ayrı bir beceriye ve bilgiye sahip olmalısınız.

6- Planlama Yeteneği

Yaptığınız işi belli bir plan dahilinde yürütürseniz başarılı olursunuz ve eksiksiz bir şekilde her noktayı gözden geçirerek ilerlesiniz. Aynı zamanda atladığınız herhangi bir nokta olup olmadığını da bu şekilde daha kolay görebilirsiniz. Ama bu planlama kısmında takılıp kalmak ve gereksiz detaylarla vakit harcamamak için bu yeteneğe da sahip olmanız gerekiyor.

7- Finansal Bilgi

Ürettiğiniz ürün veya hizmetin bedelini hesaplayabilmelisiniz. Rakamlara bakarak karar verebilmeli ve hangi kriterleri hesaba katmanız gerektiğini bilmelisiniz. Girişimcilerin birçoğu finansal bilgi eksikliği nedeniyle başarısını engellemektedir. İyi ve sağlam fikirlerini hayata bu nedenle geçiremeyip, çeşitli sorunlarla karşılaşabilmektedir. Bu nedenle para ve finansal konularda kendini geliştirmiş olması gerekiyor.

8- Esneklik

İşler planladığınız gibi gitmediği zaman eliniz ayağınıza dolaşmamalı. Karşılaşabileceğiniz durumlar için farklı seçenekleriniz de olmalı ve değişen şartlara ayak uydurabilmelisiniz. İleri görüşlü olma yeteneğiniz bu noktada da ortaya çıkmaktadır ve esnek olmayı öğrenmeniz gerekmektedir.

9- İletişim Kurma Becerisi

En önemli konulardan birisi hiç şüphesiz, iletişimdir. Müşteriler, ekibiniz veya personeliniz, yöneticiniz, yatırımcınız ile iyi bir iletişim kurabilmeniz gerekiyor. Bu iletişimi kurmakta zorlanıyorsanız, projenizde kopukluklar olacaktır ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

10- Hırslı Olmak

Hırs, başarınızı güçlendirecek bir unsurdur. Ama tehlike sinyalleri veren hırs ile teşvik edici arasında fark vardır. İşinizi büyütmek, başarmak adına hırslı olmak sizi teşvik eder. Zorluklar karşısında yılmadan hırslı bir şekilde devam etmelisiniz. Bunun yanında başarınız için hırsınızı farklı kullanmanız sizi yok edecek bir unsurdur.

(Borsa, Ekonomi, Finans Editörü Aysun Bayhan Haberidir)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı