Güzellik Merkezi Açmak İçin Neler Gerekli

by Bayilik Lobisi

Güzellik merkezi açmak

Yeni girişim yapmak isteyen yatırımcılara yönelik iş fikirleri yazı dizimizin bu bölümünde özellikle bayanların ilgi odağı haline gelen Güzellik salonu açma ile ilgili bilgiler vereceğiz.

Günümüz dünyasında gerek çalışan gerekse ev hanımları yaşam koşullarından dolayı güzellik merkezlerine olan ilgiyi artırmıştır.Her ne kadar kadınlar kadar olmasa da erkeklerinde güzellik merkezlerine gittiklerini görüyoruz.Bazen ihtiyaç bazende psikolojimizi düzeltmek içinde bu merkezleri kullanıyoruz.

Bu durum oluşunca da bu merkezlere olan ilgiyi artırıyor.İlk dönemlerde kuaförlerde verilen hizmet ile yetiniliyordu. Sonradan buraların yeterli gelmemesinden ve artan ihtiyaca göre öncelikle büyük şehirlerde ardından da ilçelerde yaygınlaşmaya başladı.

Bu yazımızda güzellik merkezi açılması ile ilgili bilgiler vereceğiz.
Öncelikle bu konuda bilgili olmalısınız.Eğitim almadıysanız mutlaka eğitimini alıp yetkili yerlerden elinizde bir sertifika bulunması gerekir. Ön araştırma yapmalısınız. Güzellik merkezi açmak için gerekli şartlar,bütçe,açacağınız bölge, konsept, bütce, personel gibi birçok konuyu önceden planlamalısınız. Bir önemli konuda kendinize ait bir isimle mi açacaksınız veya bayilik mi alacaksınız.

Güzellik merkezi açarken nelere dikkat etmeliyiz

1-) Güzellik merkezinizi açacağınız bölge önemlidir.Özellikle yaya trafiğinin yoğun ve ulaşım imkanlarının rahat olduğu yerler tercih edilmelidir. Önemli etkenlerden biride gelir düzeyinin iyi olduğu bölgeleri seçmelisiniz.Unutmayın ki siz bir kuaför değilsiniz verdiğiniz hizmet haliyle yüksek bütceli olacaktır. Rakip analizini iyi yapmalısınız bir bayilik almayacaksanız ismi duyulmuş markaların veya uzun zamandır o bölgede hizmet veren salonların yanında konumlanmayı tercih etmeyin.

2-) Güzellik merkezinizin iç dizaynı önemlidir.Hale hazır faaliyette bulunan merkezlerden farklı bir konsept oluşturmalısınız. Merkezinize gelen müşterileriniz kendilerini özel hissedecekleri bir ortam oluşturmalısınız. Bunun içinde dekordan tutunda mobilyalar,renkler,içeride çalacağınız müziğe kadar her şeyi detaylı bir şekilde oluşturmalısınız.Unutulmaması gereken en önemli faktör ise hijyendir.Kullanılan dekor ve zeminler buna göre seçilmelidir. Bu konu ile ilgilide konunun uzmanlarından destek almalısınız.

3-) Güzellik merkezlerinin olmazsa olmazı tabiki hijyendir.Merkezinizin temiz olması kadarda çalışanlarınızın ve kullanılan malzemelerinde hijyenine dikkat etmelisiniz.Personelinizin önlüklerinden tutunda kişisel bakımlarına kadar dikkat etmelisiniz.

4-) Bir işletmede başarı verdiğiniz hizmetin kalitesinin yanında sizin ve yanınızda çalışan personelinizin müşterilerinizle olan diyoloğunuzdur. Bu diyoloğu seviyeli bir şekilde yaparsanız müşterilerinizi kazanmış olursunuz. Yaşam koşullarından dolayı herkezin olduğu gibi sizinde yanınızda çalışan personelinde sorunları ve sıkıntıları olabilir.Bu tarz problemlerinizi kapıdan girdiğinizden itibaren unutmalı ve bütün enerjinizi personelinize vede müşterilerinize harcamanız gerekecektir.

Güzellik merkezi açmak için gerekli şartlar nelerdir!

Bir iş yeri açabilmeniz için öncelikle işletme ruhsatınızın olması gerekir.Ruhsat alabilmeniz için yapılması gerekenler ise öncelikle işyerinizin sınıfının belirlenmesi,gerekli belgelerin hazırlanması ,ruhsat için başvuru yapılması vede bu başvurunuzla birliktede işyerinizin kontrol edilmesi sonrasında da herhangi bir sorun olmadığı takdirde belgenizi alabilirsiniz. Bu konuyla ilgili bilgiler için yetkili makamlardan bilgileri alabilirsiniz.

Güzellik merkezleri diğer işletmelerden farklı olarak sıhhi müessese sınıfındadır. Bu sebeple sıhhi müeseselerle ilgili şartlarıda yerine getirmeniz gerekir.

Bu şartları da şöyle sıralayabiliriz!

1-) Açacağınız yer en az 75m2 alana sahip olmalıdır.
2-) Hizmet vereceğiniz birimleri bölmeler ile birbirinden ayırmalısınız. Bu birimlerin isimlerini dekoratif
tabelalar ile yazmalısınız. Birimler epilasyon, el ayak bakımı, bronzlaşma, vücut bakım ve makyaj hizmetleri gibi
dallardan oluşmalıdır.
3-) Hijyen ve rahat bir ortam yaratmak ile ilgili havalandırma ve ısıtma sisteminizin çok iyi olması gerekir.
4-) Kullanacağınız zorunlu araç ve gereçlerin eksiksiz bulundurmalısınız ve bir çoğununda yedekli
bulundurmalısınız.
5-) Güzellik merkezinizin çalışma ruhsat, MEB ‘kurslarından almış olduğunuz diplomaları ve sertifikaları salonunuzun
görülebilir yerinde asılı olmalıdır.
6-) Merkezinizde çalışan personeliniz önlük veya uygun üniformalar giymelidir.
7-) Kullandığınız malzeme ve ekipmanlarınızın dezenfeksiyonu için dezenfekten makinesi bulunmalı.

Güzellik merkezinizi açabilmeniz için sağlık müdürlüğüne de müracaat etmeniz gerekecektir. Bunun için de aşağıda açıkladığımız belgeleri hazırlamanız gerekecektir.

1-) Merkezinizin ikame adresi
2-) Kroki
3-) Çalışanlarınızın diploma ve kurs belgeleri.
4-) Zorunlu kullanacağınız malzemelerin nitelikleri ve miktarlarını belirtir liste.
5-) Çalışanların nüfus cüzdanlarının suretleri ve iki adet vesikalık fotoğrafları.
6-) Güzellik merkezinizde kullanacağınız cihazların t.s.e. belgeleri,ithal ise onaylanmış sağlık belgeleri ve
Türkce tercümeleri.
Bütün evrak ve belgeler ibraz edilip gerekli resmi kurumların da denetlemelerinden sonra herhangi bir
olumsuzluk olmazsa merkezinizde çalışmaya başlayabilirsiniz.

Güzellik merkezinde bulundurulması gereken makine ve ekipmanları da şu şekilde olmalıdır.

Cilt bakım departmanı
Cilt bakım cihazı,Uygulama koltuğu ve uygulayıcı taburesi,Uygulayıcı için maske ve önlük,Kozmetik ürünler,Malzeme dolabı,Işıklı büyüteç,Maske kabı, maske fırçası gibi el aparatları,Lifting cihazları,Buhar/ozon cihazı.

El ve ayak bakım departmanı
Manikür ve pedikür için el aparatları,Pamuk, sünger veya cilt temizleme bezleri,El ve ayak bakım ürünleri,Uygulama koltuğu ve uygulayıcı taburesi.

Epilasyon departmanı
Kozmetik ürünler,Epilasyon cihazı,Cilt dezenfektanları,Soyunma dolabı,Cımbız, makas gibi el aparatları,Uygulama koltuğu ve uygulayıcı taburesi.

Vücut bakım departmanı
Elektro stimulasyon cihazı,Pressoterapi cihazı,Derin ısı cihazı,Ultrason cihazı,Vakum cihazı,İnfraruj cihazı,Termostimulasyon cihazı,Masaj cihazı,Lifting cihazı,Soyunma dolabı,Sauna, buhar odası veya basınçlı duş,Hidroterapi küveti,Buhar, ozon veya aromaterapi cihazları ve ekipmanları,Vücut bakım ürünleri,Tartı,Uygulama koltuğu ve uygulayıcı taburesi.

Bronzlaşma departmanı
Solaryum cihazı,Dezenfektanlar,Soyunma dolabı,Koruyucu gözlük.

Makyaj departmanı
Takma kirpik,Kozmetikler,Aplikatörler,Çizim kalemi,Sterilizasyon için sıvı malzemeler,Ayna, fırça gibi el aparatları.

Güzellik merkezi maliyet bazında baktığımızda sağlık ve hijyen olmazsa olmazıdır vede hitap ettiğiniz kesim ilede bağlantılıdır.
Güzellik merkezi için mimari yönden bakıldığında ortalama büyüklükteki bir merkezin inşaat,dekor ve mobilyaları ortalama 150,000TL ile 250,000TL arasında oluşmaktadır.
Ekipman,makine ve sarf malzemeleri de yine merkezinizin büyüklüğüne göre de değişmekle birlikte ortalama 100,000TL ila 300,000TL arasında oluşmaktadır.

Güzellik merkezinizi açmadan sosyal medya hesabı oluşturmalısınız .Sosyal medya üzerinden tanıtımlar ve paylaşımlarla işletmenizi tanıtmalısınız.Bu mecrayı yine konusunda uzman firmalara yaptırırsanız faydasını göreceksinizdir.

Güzellik merkezinizi açtınız reklamlarınızı yaptınız şimdide para kazanmanız gerekir.Bu aşamada işletmeniz tabiki biranda müşteriyle dolmayacak vede ciro yapamayacaksınız.Bunu dikkate alarak işletmenizi yürütebilmek için belli bir miktar ana sermayenizden ayırmanız gerekecektir. Müşteriler öncelikle sizi deneyeceklerdir.Bu dönemde yaptığınız reklamlar,verdiğiniz intiba,ilgi ve alakanız size kar olarak geri dönecektir.

Güzellik merkezler konum olarak uygun lokasyonda açtıysanız,kullandığınız ekipman,hijyen,müşteri memnuniyeti ve ücret politikanızda uygunsa kar etmemeniz için bir neden yoktur.

Belli bir dönem sonrada markanızı oluşturup kendiniz ikinci,üçüncü şubelerinizi açabilirsiniz.Biraz daha utkunuzu açmak isterseniz bayilik vererek büyüyebilirsiniz.

Sizde güzellik merkezi açmak istiyor bu süreçte de destek istiyorsanız danışmanlarımızdan telefondan veya formu doldurarak müracaat edebilirsiniz. 0 545 267 14 48

Benzer İçerikler

1 comment

Deniz 9 Mayıs 2021 - 00:21

İş yeri acma

Reply

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı