Hem Eğlendiren Hem de Para Kazandıran 12 Hobi

by Bayilik Lobisi

Hobiler, günümüzde boş zamanlarda kafa dinlediğimiz ve eğlendiğimiz aktiviteler olmanın dışında para da kazandırıyor. Eğer tutkunu olduğunu bir hobi varsa ve o alanda gerçekten başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız, rahatça para kazanabilirsiniz. Hem iyi bir ek gelir olacaktır, hem de boş vakitlerinizi belli bir amaç için eğlenceli bir şekilde doldurmuş olacaksınız.

Artan para ihtiyacımızı düşündüğümüz zaman, hobiler yardımıyla para kazanmak oldukça mantıklı geliyor. Çünkü ekstra bir işte çalışma psikolojisi siz mahveder; ama mecbur olduğunuz için katlanırsınız. Ama uzman olduğunuz ve sizi eğlendiren bir aktiviteden para kazanmak hiç de yorucu, sıkıcı değildir. Hatta böyle bir işin hayali hep kurulmuştur ve bunu en iyi yapan da fotoğrafçılar olmuştur. Büyük bir aşkla yaptıkları hobi iken, bir stüdyo açarak para kazanmaya başlayan birçok fotoğrafçı vardır.

Sözü uzatmadan, şimdi sizlerle hem eğleneceğiniz hem de para kazanacağınız 12 hobiyi paylaşmak istiyoruz:

1-Fotoğrafçılık
Fotoğrafçılık
Verdiğimiz örnek gibi fotoğrafçılık, para kazandıran bir hobidir. Alanında başarılı birisi olduğunuz zaman iyi bir ek gelir elde edeceğiniz gibi tüm kariyerinizi de bunun üzerine kurabilirsiniz. Birçok kişi fotoğrafçılığa duyduğu merak sonucunda çeşitli eğitimler ve bir makine alarak bu işe başlamıştır. Günümüzde stüdyo ortamının sahte arka plan çizgisinden çıkan düğün fotoğrafçılığı oldukça popüler. Kurgulama konusunda da başarılıysanız, bu işi yapabilir ve ciddi bir gelir elde edebilirsiniz. Bunun yanı sıra çektiğiniz fotoğrafları internetten satabilir veya satmanızı sağlayan sitelere üye olarak hayran kitlenizi oluşturabilirsiniz.

2-Bilgisayar Tamiri
Bilgisayar Tamiri
Bilgisayarlardan iyi anlayan ve ne zaman boş kalsanız kendinizi bilgisayarlar, donanımlar hakkında bilgiler ararken buluyorsanız, bunu bir ek gelire de dönüştürebilirsiniz. Bilgisayara sahip olan ve ancak kendi işlerini yaparken kullanıp, çıkan sorunlardan anlamayan kişilere yardımcı olarak para kazanabilirsiniz. Bilgisayar toplama işinde çevrenizdekilere yardımcı olabilir, format atabilirsiniz.

3-Yazı Yazmak
Yazı Yazmak
Yazmayı seven birçok kişi vardır. Hatta konuşarak ifade edemediklerini yazıya dökme konusunda başarılı olan milyonlarca kişi var. Birçok yazarı gördüğünüz zaman nasıl böyle kelimeler kullandığını bile anlayamazsınız. Eğer sizde yazmayı seviyor ve kelimeler parmaklarınızdan bir anda dökülüyorsa, iyi bir ek gelir elde edebilirsiniz. Uzman veya hakkında bilgi sahibi olduğunuz alanlarda yazılar yazabilir ve freelance yazarlık yapabilirsiniz. Günümüzde bu şekilde birçok yazar arandığını görüyoruz.

4-Grafik Tasarım
Grafik Tasarım
Belki bir hobi dışında iyi bir uzmanlık gerektiren grafik tasarım, oldukça iyi kazandıran hobilerden birisidir. Elbette bunu bir hobi olarak görüyorsanız. Çünkü birçok grafik tasarımcı bulunuyor ve bir hobi olarak görülmesinden rahatsızlık duyuyor. Hobi noktasında ise şu şekilde açıklanabilir. Merakınız yüzünden bir eğitim almış olabilirsiniz; ama bunu bir meslek edinmek için yapmamış olabilirsiniz. Ayrıca iyi bir görsel yeteneğiniz de olabilir. İşte bunların hepsini kullanarak para kazanabileceğiniz işler yapabilirsiniz.

5-Fitness
Fitness

Sağlıklı yaşam, fit bir vücut ve spor salonları sizin için bir yaşam tarzı olabilir. Bir fitness eğitmeni olmamanıza rağmen yıllardır bu işle uğraştığınız için eğitmen kadar bilgili olabilirsiniz. Çünkü bu sporu yaşam tarzı haline getiren insanlar bu konuda sürekli araştırma da yapmaktan hoşlanıyor. Bu sayede de birçok bilgi edinip, yöntem demiş olabiliyorlar. İşte siz de bu kişilerden biriyseniz para kazanmak için çevrenizdekilere fitness eğitmenliği yapabilirsiniz.

6-Video Çekmeyek veya Düzenlemek
Video Çekmek veya Editlemek
Günümüzde internetten gerek ürün gerekse içerik pazarlama alanında, sosyal ağlarla birlikte videolar büyük bir öneme sahip oldu. Aradığımız bilgileri bile okumak yerine hazırlanan videolardan almayı tercih ederiz. Görseller ve örnekler yardımıyla merak ettiğimiz bilgileri bu sayede daha kolay öğrenmiş oluruz. Eğer elinden kamera düşmeyen ve gittiği her yerde çekim yapan biriyseniz, bu hobinizi iyi bir gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz. Yakınlarınızın nişan, doğum günü gibi kutlamalarında çekim yapıp satabilirsiniz. Ayrıca çeşitli içeriklere yönelik video editleme işinde de birçok programla uzmanlık kazanmışsanız, gerçekten iyi bir kazanca sahip olabilirsiniz.

7-Marangozluk
Marangozluk
Her ne kadar eskisi kadar popüler olmasalar bile marangozlar, gerçek birer zanaatkarlardır. Dümdüz bir oduna verdikleri şekillerle sizi kolayca büyüleyebilirler. Ahşapla uğraşmayı seven kişilerdenseniz, elinize geçirdiğiniz odun parçalarından süs eşyaları yapabilir ve internet aracılığıyla satabilirsiniz. Ayrıca kişilerin sahip oldukları ağaç ürünlerini tamir ve onarımını üstlenebilirsiniz.

8-Otomobil Tamiri
Otomobil Tamiri

Otomobil aşığı olan kişiler genellikle araçlarına büyük bir tutkuyla bağlıdırlar. Herhangi bir sorun olmasını istemezlerken, söz konusu olabilecek sorunlar hakkında da bir usta kadar bilgi sahibi olabilirler. Bu şekilde yıllardır edindiğiniz faydalı bilgileri başkalarının araçlarını tamir ederek, çeşitli bakımlarını yaparak bir gelir kaynağına çevirebilirsiniz. Arabada yerinden gevşeyen bir vidayı bile hissedebilen otomobil tutkunları bulunduğunu bilmeniz gerekiyor.,

9-Blogger
Blogger
Yazmayı seven biriyseniz, bir blogunuz olmalıdır. Çünkü yazdıklarınızı kimliğinizi belli etmeden birçok kişiye bile ulaştırabilirsiniz. Bu şekilde ismini duyurabileceğiniz bir blog yapabilirseniz, yazdığınız alanlarla ilgili reklamlar alabilirsiniz. Elbette bunun için oldukça yüksek hite sahip bloglar yapmalı, niş sektörler seçmelisiniz. Aklınıza gelebilecek her türlü alanda blog açabilirsiniz. Belli bir alana yönelik ve niş dediğimiz henüz bakir kalan sektörlere yönelik bloglar oluşturup, dikkat çekebilirseniz oldukça iyi bir marka yaratıp kazanç elde edebilirsiniz.

10-Resim
Resim
Resim yapmayı tamamen beyninizi boşaltmak, deşarj olmak için seçmiş olabilirsiniz. Resim yaparken adeta kendinizi tuvalin içinde de bulabilirsiniz. Eğer sizin için resim yapmak bu kadar büyük bir tutkuysa para kazanmanız için bir engel de yok diyebiliriz. Ayrıca iki şekilde para kazanabilirsiniz. Resim bilginizi ve tekniklerinizi paylaşacağınız öğrenciler bulup ders vererek gelir sağlayabilirsiniz. Ayrıca yaptığınız resimleri, internetten veya satışının yapılabileceği herhangi bir yerde satabilirsiniz. Kesinlikle eğlenceli ve mantıklı bir gelir modeli olduğu ortada.

11-Müzik
Müzik
Çok iyi bir müzik kulağınız ve sesiniz olabilir. Bir veya birkaç enstrüman konusunda uzman olabilirsiniz. Birkaç diyorum; çünkü müzik tutkusunu hat safhalarsa yaşan kişiler, tek bir enstrüman çalmayı bilmez. Uzmanlıkları bir alanda olsa bile diğerleri hakkında da bilgileri vardır. İşte bu bilgilerinizi ve yeteneğinizi, resimde olduğu gibi iki şekilde gelire dönüştürebilirsiniz. Canlı müzik yapan mekanlarda sahne alabilir veya yetenek sınavlarına hazırlanan öğrencilere ders verebilirsiniz. Eğer söz yazma ve beste yapma konusunda da yeteneğiniz varsa bu hobi sizi zengin edebilir.

12-El Sanatları
El Sanatları

Birçok hemcinsim, stres atmak için örgü örer, yemek yapar, farklı kurabiye tarifleri dener veya süs eşyaları yapar. El işleri dediğim alan gerçekten bayanlar için oldukça geniş bir alandır. Dantel, kazak, hırka, kaşkol veya ev için motiflerden oluşan eğlenceli bir şeyler örmek, birçok bayan için eğlenceli bir aktivitedir. Bu el emeği ürünlerinizi satarak veya yakınlarınızdan sipariş alarak bir gelire çevirebilirsiniz. Ayrıca el emeği ürünlerin, günümüzde hak ettiği değeri gördüğünü de söyleyebiliriz. Elbette doğru pazarlar bulmanız gerekiyor. Özel günler için kurabiyeler veya butik pastalar yapabilirsiniz. Evler için otantik ve ilgi çekici süs eşyaları yapıp satabilirsiniz. El işi yaparak gerçekten iyi bir kazanç elde etmeniz mümkündür.

( Ekonomi, Finans Borsa Editörü Aysun Bayhan içeriğidir )

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı