Instagramdan Nasıl Para Kazanılır? Kaç Takipçi Gerekli?

by Bayilik Lobisi

Muhtemelen sosyal medya üzerinden fotoğraf veya video paylaşarak para kazanan kişilerin varlığından haberdarsınız. Özellikle de son zamanlarda oldukça popüler bir uygulama halini alan Instagram, sosyal medya üzerinden para kazanan birçok insanı bünyesinde barındırıyor. Çeşitli sayıda takipçisi bulunan birçok Instagram kullanıcısı, uygulama üzerinden takipçi kitlesine belirli ürünlerin veya hizmetlerin reklamını yaparak ya da sanal bir mağaza açarak gelir elde edebilmekte.

Instagram’dan Nasıl Para Kazanılır?
İş dünyasını yakından ilgilendiren konulardan biri de pazarlama. Pazarlama unsurları yaratıcı bir şekilde görsellikle ifade edilebildiği sürece Instagram gibi dijital bir ürünü pazarlama aracı olarak kullanmak mümkün. Pek tabii şunu düşünmeniz çok doğal; “Bu anlatılanlar çok doğru fakat ben Instagram’dan nasıl para kazanabilirim?” Para kazanmanın en etkili yollarından birisi olan İnstagram için farklı seçenekler bulunur.

1. Instagram’dan reklam alarak para kazanmak
Instagram’dan reklam almak için öncelikle bir markayla iş birliği yapmak gerekir. Instagram’ın kendisi kullanıcılara reklam vermez. Büyük ya da küçük markalar hedefledikleri reklam politikaları doğrultusunda sosyal medya kullanıcıları ile iletişime geçerler. Eğer aralarında bir anlaşmaya varılırsa, belirli bir kitleye hitap eden ve sosyal medyada etkileyen konumunda olan Instagram kullanıcısı, marka aracılığıyla Instagram’dan reklam almış olur. Süreci bu şekilde kısaca açıkladıktan sonra ayrıntılı bir şekilde detaylarından bahsedelim.

Günümüzde televizyonun topluluklar üzerindeki etkisi günden güne azalırken sosyal medya ise aynı oranda ön plana çıkmaya devam ediyor. Markalar da bu nedenle artık televizyondan daha çok sosyal medyaya yatırım yapmayı tercih ediyor. Dünyada gittikçe genişleyen bu pazar ülkemizde de büyümekte. İnsanlar eskiden televizyon ünlüsü olup para kazanmanın yollarını ararken artık sosyal medya, daha ön planda bir para kazanma aracı olarak görülüyor.

Sosyal medyada etkileyen olarak adlandırılan kişiler; aslında paylaştıkları ve yaptıkları şeylerle takipçilerinin gözünde itibar sahibi olan kişilerdir. Aslında bu kişilere bir bakıma sosyal medya ünlüleri ya da sosyal medya etkileyenleri diyebiliriz. İyi bir takipçi kitlesine sahip olan bu kişiler, paylaşımları ile kendilerini takip eden kitlenin üzerinde bir güven duygusu oluştururlar. Online ortamda oluşan bu güven duygusu doğrultusunda Intagram ünlülerinin takipçilerini birtakım davranışlara, görüşlere yönlendirmesi mümkün olur.

Instagram kullanıcılarına kim reklam veriyor? Bu sorunun cevabı çok basit: ”Markalar”. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi nasıl toplum algısı televizyondan daha çok sosyal medyaya çevrildiyse bu durumun farkına varan markalar da pazarlama süreçlerini yürütmek için önceliği sosyal medyaya vermeye başladılar. Sosyal medyada kendi kitlesini oluşturan, oluşturduğu kitleyi etkileyebilen kişilerle iletişime geçen markalar, bu kişilere iş birliği teklifi sunarlar. Markalar, Instagram ünlüleri arasından seçim yaparken birlikte çalışmayı düşündükleri adayların takipçileriyle olan iletişimine, paylaştıkları gönderilere ve daha çok birçok kritere bakarlar.

Eğer bir markayla ortak bir paydada buluşur ve anlaşırsanız, size sahip olduğunuz kitleyi etkileyebilme orantınızla paralel miktarda ücret ödenir. Markanın istekleri ve sizin de yaratıcılığınız doğrultusunda bir içerik hazırlar ve bu içeriği hesabınızda paylaşırsınız. Böylece para karşılığında reklam yayınlamış olursunuz.

2. Bir marka ile satış ortaklığı yaparak Instagram’dan para kazanmak
Bir marka ile yapılan satış ortaklığı; İngilizcesi “Affiliate Marketing” olan bir pazarlama koludur.

Satış ortaklığının temel mantığı şöyledir. İnternet üzerinden ürün satan belirli siteler vardır, örneğin: GittiGidiyor, Trendyol, Mango. Bu alışveriş siteleri, satış ortaklığı talebinde bulunan kişilerle satış ya da gelir ortaklığı olarak adlandırılan iş birliği yaparlar. Siteler iş birliği yaptıkları kişilere bir bağlantı linki verir. Bu link, satışı yapılacak siteye ya da ürüne erişimi sağlar. Verilen bu link bir blog sitesinde, web sitesinde ya da bir sosyal medya hesabında paylaşılır. Bu platformlarda ürüne uygun metinler yazarak, yaratıcı içerikler oluşturulur ve altına link eklenir. Bu linkin paylaşıldığı siteye ya da sosyal medya hesabına giren kişi, linke tıklayıp satın alma işlemi gerçekleştirirse, linki paylaşan kişi bu satıştan kar elde eder. Bu her zaman bir satış olmak zorunda değil, bazı siteler veri toplamak amacıyla internet kullanıcılarının form doldurmaya yönlendirilmesini talep edebilir.

Yani bu satışların hepsi sanal ortamlarda gerçekleştirilir. Ve aslında burada da reklamını aldığınız ürün ve sayfanızın arasındaki ilişki önemlidir. Siz kadınlara yönelik bir güzellik sayfasına erkeklere yönelik ürünlerin reklamını alırsanız takipçileriniz bu durumdan hoşnut olmayabilir. Takipçilerinizin ilgisini çekmeyen bir konuyla alakalı yaptığınız paylaşımdan kar elde etmeniz bu sebepten ötürü neredeyse imkansıza yakın. Aynı şekilde bu durum, marka için de kazanç sağlamayacaktır.

Satış ortaklığı modeli uzun zamandır süregelen bir pazarlama yöntemidir. Bu yönteme dahil olmak için belirli bir para ödemeye gerek yoktur. Satış ortaklığı önceleri blog sitelerinde rağbet gören bir iş anlaşmasıydı. Blog sitelerinde hala kullanılmaya devam edilse de yeni sosyal medya alanlarının oluşmasıyla beraber satış ortaklığı modeli bu yeni alanlara taşındı. Eskiden sadece belirli web siteleri ve kişisel bloglar varken şu an hemen hemen herkesin kendine ait bir sosyal medya hesabı var. Bu da markalar ve satış ortakları için fırsat niteliğinde bir durum. Yeni sosyal medya alanlarında, birçok yapıda içeriği aynı anda sunma ve birçok kişiye aynı anda ulaşma imkanı bulunması da cabası.

Özellikle Instagram bu yöntemle kazanç sağlayabilmek için oldukça önemli bir mecradır. Fotoğraf, video paylaşımı yapılabilen, ayrıca paylaşılan bu içeriklerin altına yazı yazmaya ve uygun anahtar kelimeleri eklemeye olanak veren Instagram, bu iş için biçilmiş kaftan. Siz de Instagram’ın bu çok amaçlı özelliklerini kullanarak satacağınız ürün ile ilgili fotoğraf ve video yükleyebilirsiniz. Instagram’dan para kazanabilmek için yüklediğiniz bu gönderinin altına uygun bir tanıcı metin ve anahtar kelimeleri yazıp en sona da size verilen linki eklersiniz. Böylece birçok kişiye ulaşıp daha fazla para kazanabilirsiniz.

Bunlara ek olarak Instagram’da hikaye paylaşma özelliği de bulunuyor. En fazla 15 saniyelik videolar yüklemeye yarayan bu özellik, yüklenen videonun 24 saat boyunca profilde kalmasını sağlar, 24 saatin sonunda kendiliğinden silinir. Instagram’ın sağladığı olanakla paylaşılan bu hikaye adı altındaki gönderilere, istediğiniz web sitesinin linkini ekleyebilirsiniz. Bu da sizi takip eden kişilere daha kolay bir şekilde ulaşmanızı, onları daha etkili bir şekilde iş birliğinizden haberdar etmenizi sağlar. Fakat bunun için Instagram’ın koyduğu bazı şartlar vardır. Bir sayfanın paylaştığı hikayeye link ekleyebilmek için 10 binden fazla takipçiye sahip olmak ve hesabının işletme hesabı olarak görünmesi gerekir. Yani siz birçok insanı etkileyen bir sosyal medya kişisiyseniz hesabınızı işletme hesabı olarak gösterebilir ve hikaye paylaşımlarınıza link ekleyebilirsiniz. Hikaye paylaşımına eklenen bu linke, kişiler gönderiye baktıkları sırada ekranı yukarı kaydırarak ulaşırlar. Vardıkları sayfada ürün satın alır ya da istenilen formu doldururlarsa siz de bu satıştan komisyon alırsınız.

3. Fotoğraf ya da diğer sanal ürünleri satarak Instagram’dan para kazanmak
Instagram bir topluluk oluşturmak ve markanızı pazarlamak için harika bir alandır. Ancak Instagram’dan para kazanabilmek için illa ki başka markalarla iş birliği yapmanıza gerek yok. Instagram sayesinde kendi işinizi kurabilirsiniz. Dijital ürünler (çalışma kitapları, çevrimiçi kurslar vesaire) giderek daha popüler hale geldiği için siz de kendi uzmanlığınızı bu tür ürünlerde paketleyebilir ve ardından bunları Instagram aracılığıyla tanıtabilirsiniz. Başlangıçta daha çok kişinin dikkatini çekebilmek için tanıtım amaçlı olarak promosyonlu paketler hazırlayabilirsiniz. Belirli bir süreliğine ücretsiz olarak verdiğiniz bu olanaklar sayesinde insanlar sizin yeteneklerinizi deneyimler. Ve eğer hoşnut kalırlarsa bunu etraflarındaki birçok kişiye yayarlar. Unutmayın ki en iyi pazarlama yöntemlerinden biri tanıdığımız insanlardan gelen tavsiyelerdir. En yakın arkadaşınız gelip size çok iyi bir eğitim seti bulduğunu ve sizin de yararlanmanız gerektiğini söylese muhtemelen merak edersiniz.

Herkesin bildiği gibi Instagram tamamen görsel içerikli bir sosyal medya platformudur. Kurs ya da kitaplar haricinde göze hitap eden, fotojenik ürünler de Instagram üzerinden satılabilir. Afiş fotoğrafları, çizimler, animasyonlar, videolar ve daha bir sürü görsel tabanlı sanal içerikleri buradan satışa çıkarabilirsiniz. Bu içerikleri ayrıca bir web sitesinde sergiliyorsanız web sitesinin linkini biyografi kısmına ekleyebilirsiniz. Paylaştığınız her gönderinin altında ise takipçilerinizi biyografinizdeki linke yönlendirebilirsiniz.

Yüksek kalitede fotoğraf çekme yeteneğiniz var ise bunu kullanabilir ve bu yoldan para elde edebilirsiniz. Ancak yalnızca fotoğraf çekmekle kendinizi sınırlamayın. Fotoğraf düzenleme ve kompozisyon gibi fotoğraflarınızı geliştirecek diğer olasılıkları da keşfetmelisiniz. Fotoğraf çekerken orijinal olmak çok önemlidir. Ayrıca paylaştığınız fotoğrafın altında belirli anahtar sözcükler kullanarak fotoğrafın daha çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu anahtar kelimeler fotoğraflarınızı doğru bir biçimde tanımlamalıdır. Çünkü kullanıcılar bu anahtar kelimeleri Instagram üzerinden aratarak sizin fotoğraflarınıza ulaşırlar. Paylaştığınız bu fotoğraflar aynı zamanda portföyünüzü oluşturur. Profesyonel olarak fotoğraf çekme işiyle uğraşıyorsanız başvuracağınız şirketlere Instagram adresinizi gösterebilirsiniz. Ya da bir düğün ya da özel gün fotoğrafçısıysanız müşterileriniz daha önceden çekip paylaştığınız fotoğraflara bakarak sizinle Instagram üzerinden iletişime geçmeye karar verebilirler.

4. Ürün satışı yaparak Instagram’dan para kazanmak
Instagram’da para kazanma yollarından birisi olan ürün satışı, aslında bir önceki yönteme büyük bir ölçüde benziyor. Fakat buradaki ürünler daha somut özellikler taşımaktadır. Kendi ürettiğiniz ya da mağazanızda bulunan ürünleri Instagram üzerinden pazarlayabilirsiniz. Eğer yeni bir işe başlıyorsanız biraz sermayeye ihtiyacınız olabilir. Artık giymediğiniz ikinci el kıyafetlerinizi, yaptığınız süs eşyalarını, yemekleri ve bunun gibi daha birçok şeyi Instagram aracılığı ile satabilirsiniz.

Kendi kişisel hesabınızı bir iş hesabı haline getirebilir ya da bu iş için ayrı bir hesap oluşturabilirsiniz. Bu hesap ürünlerinizin sergilendiği bir vitrin gibidir ve iyi yönetilmesi gerekir. Güzel bir şekilde dizayn edilmeli ve albeni yaratılmalıdır. Sattığınız ürünler alıcılara ulaştıktan sonra onlardan ürün memnuniyetlerine dair bilgi almalısınız. Böylece size gelen bu mesajları hikayeler kısmında güncel olarak paylaşabilirsiniz. Bu da güvenilir bir hesap olduğunuzu takipçilerinize kanıtlar. Ayrıca eğer alıcı ürün ile olan fotoğrafını yollamak isterse bunu da paylaşabilirsiniz.

Sayfanızı daha çok kişiye tanıtmak amacıyla belirlediğiniz bütçe ile Instagram’a reklam verebilirsiniz. Biraz çaba ve emekle kendinize ait ürünleri binlerce sayıda insana ulaştırabilirsiniz.

Instagram’da Hangi Tip Profiller Para Kazandırır?
Yukarıdaki yöntemleri uygulayabilmek için Instagram profilinizin belirli kriterlere uygun olması gerekir. Özensiz, sürekli farklı konulara yönelen, göze hitap etmeyen sayfalar pek de dikkat çekmez. Instagram hesabınız üzerinden gelir elde etmek istiyorsanız işte daha çok kazanmanızı sağlayacak ipuçları.

Markalar herkese ulaşmak istemezler. Onlar ürünlerini satma olasılıkları en yüksek olan alıcılara ulaşmak isterler. Bu nedenle de sizin takipçi kitlenizin kendilerine uygun olup olmadığını incelerler. Örneğin pahalı ürün kategorisindeki bir giyim firması sürekli modayla alakalı gönderiler paylaşan bir sosyal medya ünlüsü ile iletişime geçmek ister. Bunu sağlamak için belirli bir alana odaklanabilirsiniz. Markalar ve takipçileriniz sayfanıza gelmeden önce neyle karşılaşacaklarını tahmin edebilmeli. Bir şeylerden ilham alarak ya da en çok sevdiğiniz şeylere yönelerek odak noktanızı belirleyebilirsiniz. Odaklandığınız alan özellikle belirli bir kitleyi hedeflemelidir. Fakat bu alan sizin daha çok takipçi kazanmanızı engellememelidir.
Stil sahibi olmanız sizi bir adım öne taşıyabilir. Stil sahibi olmak sadece moda bloggerlarına özgü bir özellik değildir. Çoğu sosyal medya etkileyeni belirli bir stile sahiptir. Bu, sizin profilinize uyumlu bir hava katar. Bu illa ki giyilen kıyafetle ilgili bir durum değildir. Sizin paylaştığınız fotoğrafların tipi, renkleri, ruh hali ya da fotoğrafın kompozisyonu ve düzenlenme şekli de bunu açığa çıkarır. Hatta fotoğrafın altına yazdığınız açıklama yazıları bile sizin stiliniz hakkında bilgi verir. Paylaştığınız içeriklerdeki temel ögeyi bulmalı ve ahenkli bir profil yaratmalısınız.
Instagram fotoğraf ve video temelli bir uygulamadır. Görselliğin en ön planda olduğu sosyal medya platformudur diyebiliriz. Eğer bunlar için yeterli bir içgörünüz ya da yeteneğiniz yok ise öğrenmeye başlamalısınız. Çok pahalı ekipmanlara ya da yıllara dayanan deneyime sahip olmanıza gerek yok. Elinizdeki akıllı telefonla kendinize özgü fotoğraflar çekebilirsiniz. Takipçi sayınızı artırdıkça kendinize güzel bir fotoğraf makinesi alabilirsiniz.
Instagram, başkalarını etkileyebilmek için uygun bir sosyal medya platformudur. Çünkü büyük oranda bir katılım düzeyi içermektedir. İnsanlar vakitlerinin büyük kısmını burada geçirir, yorumlar yapar ve fotoğraflar beğenirler. Fakat sizin bu katılım düzeyini iyi yönlendirmeniz gerekir. Onların sizi takip etme nedenlerine uygun içerikler paylaşmalısınız. Örneğin sadece sponsorlu içerikler paylaşarak ilerlememelisiniz. Bu, takipçilerinizin hoşuna gitmeyecektir. Çünkü kişiler reklam kokan paylaşımlar sevmez. Eğer bu tarz içerikler hala popüler olsaydı televizyon reklamları eskisi kadar etkileyici olmaya devam ederdi. Bu nedenle paylaştığınız gönderiler arasındaki dengeyi tutturmalısınız. Ve tabii ki düzenli olarak fotoğraf paylaşmayı ihmal etmemelisiniz.
Instagram’da birçok kişiye ulaşan bu hesaplara Instagram mı ödeme yapıyor diye düşünebilirsiniz. Fakat bunun cevabı hayır. Instagram kullanıcılara ödeme yapmaz. Çünkü Instagram bir sosyal medya platformudur. Instagram üzerinden para kazanabilirsiniz ama Instagram uygulamasının kendisi size ödeme yapmaz. Siz anlaştığınız markalardan ya da Instagram üzerinden sattığınız ürünlerden para elde edersiniz.

Daha açık ve kolay bir biçimde anlatmak gerekirse. Instagram’ı bir dükkan gibi düşünebilirsiniz. Diyelim ki bir giyim mağazası açmak istiyorsunuz. Öncelikle bu mağazada ne satmak istediğinize karar verirsiniz. Satacağınız şeylerin sizin de sevdiğiniz ürünler olup olmadığı önemlidir. Ya da bulunduğunuz mevkide o ürünlerin satılıp satılmayacağını da dikkate alırsınız. Yani bölgenizde eksik olan, talep edilen bir ürünü mağazanızda satabilirsiniz. Satacağınız ürüne karar verip mağazanızı açtıktan sonra müşteri kitlenizi artırmaya çabalarsınız. Bunun için öncelikle bir mağazanın en önemli unsuru olan vitrini düzenlersiniz. Vitrin bir müşteriyi çeken ilk alandır. İnsanlar görsel olarak güzel hazırlanmış alanları severler.

Müşteriyi çektikten sonra önemli olan şeylerden biri de onu sürekli müşteriniz haline getirmenizdir. Yani sizi ve ürünlerini belirli bir sıklıkta takip etmesini sağlamalısınız. Bunu da mağazaya belirli aralıklarla yeni ürünler ekleyerek ve müşterilerinizle iyi bir iletişim kurarak gerçekleştirebilirsiniz. Müşterileriniz size ve sattığınız ürünlere güvenirse sizin mağazanızdan daha fazla alışveriş yapar. Tabii bu da başka başka markaların sizin mağazanızı duymasını sağlar. Böylelikle de bu markalar sizinle para karşılığında iş birliği yapmak isterler. Çünkü sizin müşterilerinizle oluşturduğunuz güven, markaların ürünlerini satmasını kolaylaştırır.

Ama burada da seçici davranmanız gerekir. Müşteriler sürekli olarak reklam amaçlı satılan ürünlerden hoşlanmazlar. Bu durum onların güvenini sarsabilir. Sizin eskisi kadar samimi olmadığınızı düşünebilirler. Her şeyi kararında uygulamalısınız. En nihayetinde kendinize ait bir çizgi tutturmalı ve o çizginin çok da dışına çıkmadan yolunuzda devam etmelisiniz.

Yani Instagram sizin sanal vitrininizdir. Buradan para kazanma niyetiniz var ise ona göre bir dizayn oluşturmalısınız. Düzenli biçimde gönderi paylaşarak, bu gönderileri birbirleriyle uyumlu hale getirerek, yazılar ve anahtar kelime etiketleri ile görülmelerini arttırarak sayfanıza takipçi çekebilirsiniz. Gerçek hayatta en çok ne yapmayı seviyorsanız onu Instagram’a taşıyın. Ve daha çok kişiye, daha rahat bir biçimde ulaşmanın keyfini çıkarın.

Instagram’da Para Kazanabilmek İçin Kaç Takipçi Gerekli?

Instagram artık yalnızca fotoğraf paylaşmak için kullanılan bir sosyal medya platformu değildir. Instagram’da içerik üretip bu içeriği paylaşmak para kazanma yöntemi halini almıştır. Bu yöntem son yıllarda en çok merak edilen ve aranan işlerden biridir. Buna bağlı olarak çoğu kişi kariyerlerini Instagram üzerinden şekillendirmeye başlamıştır. Aslında bunu çağımızın yeni mesleklerinden biri olarak tanımlayabiliriz.

Instagram’ı bir gelir kapısı haline getirmek için en önemli unsurlardan biri takipçi sayısı olarak bilinir. Çünkü diğer kullanıcıların ve markaların sizin profilinizde baktıkları ilk şey takipçi sayınızdır. Nedeni ise bu sayının herkesin görebileceği bir merkezde bulunması, gizli bir eklenti olmamasıdır. Hesabınız gizli bile olsa sizi takip etmeyen kişiler de dahil olmak üzere takipçi sayınızı herkes görebilir. Takipçi sayısı bu kadar önemli olsa da düşük takipçi kitlesine sahip olan fakat reklam alan hesaplar da vardır. Yani Instagram’da para kazanabilmek için kaç takipçi gereklidir sorusunun kesin bir formülü ya da matematiği yoktur.

Şirketler kimlerle iş birliği yapabileceklerini görebilmek için kendilerine bir yol haritası çıkarırlar. Ve Instagram kullanıcılarını takipçi sayılarına göre kategorilere ayırırlar. Böylece hedefledikleri müşterilere daha kolay bir biçimde ulaşmaları mümkün olur.

Mikro – etkileyenler: Bu hesaplar markaların iş birliği yaptığı en az takipçi sayısına sahip hesaplardır. Genelde on bin ya da daha az sayıda takipçi kitlesine sahiptirler. Fakat bazı kaynaklar, bu sınırı bin ile yüz bin takipçi sayısına kadar genişletmektedir. Bu kullanıcılar takipçileriyle daha samimi ve güvenilir bağlar kurarlar. Gönderilerine gelen yorum ve beğeni sayısı, takipçi sayıları ile doğru orantılıdır. Takipçilerinin yorumlarına cevap verirler ve etkileşim kurarlar. Bu etkileşim aralarında sıkı bir bağ oluşmasını sağlar. Bu kişiler genelde sevdikleri ürünleri paylaşırlar ve bu nedenle daha çok güven kazanırlar. Çünkü insanlar sadece reklam amacıyla paylaşılan gönderilerden rahatsız olabilir.
Makro – etkileyenler: Bu kategoridekiler ise tam ortada bulunurlar. Mikro olarak başlamış ve zamanla kendilerini geliştirmişlerdir. Takipçi sayıları en az on bindir. Bazı kaynaklar bu sayıyı on bin ile bir milyon gibi çok geniş bir aralığa koymaktadır. Bazı kaynaklar ise bu sınırı yüz bin ile beş yüz bin kişi aralığında tutmaktadır. Bu kategori arada kalan bir bölümdür. Hem büyüyüp belirli bir seviyeye gelmiş hem de halen büyümekte olan etkileyenleri içerir. Bu tip kullanıcıların hala takipçileriyle belirli bir etkileşim oranları vardır fakat bu gittikçe azalmaktadır.
Mega – etkileyenler: En yüksek takipçi sayısına sahip olan kategoridir. Yine bazı kaynaklar bu hesapları, beş yüz bin takipçi ve bir milyondan fazla takipçi sayısı aralığında sınırlarken, bazı kaynaklar sadece bir milyondan fazla takipçi sayısına sahip kişileri mega etkileyen olarak görmektedir. Aslında bu kategorideki profiller etkileşim oranı en düşük olan profillerdir. Çünkü takipçi sayısı arttıkça etkileşim oranı azalmaktadır. Eğer dikkat ederseniz bir milyon ya da daha fazla takipçisi olan fakat paylaşımları yüz bin beğeniyi geçemeyen birçok etkileyen olduğunu fark edersiniz. Eski samimi ortam, yerini daha mesafeli bir ilişkiye bırakmıştır. Kişi gelen tüm yorumlara ya da mesajlara cevap veremez. Markalar bu kategorideki kişilerle daha çok tanıtım amaçlı iş birlikleri yapabilirler. Yeni çıkaracakları bir ürünü tanıtmak isteyen markalar bunun bir anda birçok kişiye ulaşmasını ister. Bu nedenle takipçi kitlesi en geniş olan kişilerle iş birliği yapılır. Etkileşim oranı düşük olsa da görüntülenme oranı yüksektir.
Bu bilgiler ışığında Instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılır sorusunun cevabı kafanızda açıklığa kavuşabilir. Bu sorunun kesin ve net bir yanıtı yoktur. Önemli olan ilk unsur sizin yarattığınız samimiyet ve güven duygusudur. Bu başlangıç için büyük önem teşkil eden bir adımdır. İnsanlar sizin onları kandırmadığınızı ve paylaşımlarınızın doğru olduğunu düşünürlerse sizi daha çok ve çabuk severler. Bu da sizin büyümenize ve gelişmenize yardımcı olur.

Parayla takipçi satın almak gibi aldatmalardan kaçınmalısınız. Bu belki sizi bir noktaya kadar götürebilir fakat iş birliği yaptığınız markalar bunun farkına varacaklardır. Sosyal medya yapay topluluklardan oluşan takipçilerden ziyade organik toplulukların gücünden yararlanır.

Daha önce de belirtildiği gibi, sahip olduğunuz takipçi sayısı, şirketlerin ilgilendiği tek şey değil, ancak yine de önemli hususlardan biridir. Tipik olarak, 9.999’un üzerinde takipçisi olan hesaplar aranan hesaplardır, yani profilinizde “k” harfinin gösterilmesi önemli bir göstergedir. Fakat bununla birlikte iki bin takipçi sayısına sahip olduğu halde para kazanan ve hediyeler alan hesaplar da bulunmaktadır. Peki nelere dikkat edilmesi gerekir? İşte diğer ipuçları:

Yüksek katılım oranı büyük oran taşır.

Instagram’da bin ya da bir milyon kişilik bir takipçi kitlesine sahip olabilirsiniz. Ama önemli olan kriterlerden biri de takipçilerinizin gönderilerinize katılım sağlaması ve bunun sürekli bir biçimde devam etmesidir. Takipçi kitleniz sizin paylaşımlarınızı görmezse veya gönderilerinizle etkileşime girmezse Instagram’da içerik yayınlamanın pek de bir anlamı yoktur.

Diyelim ki siz bir markasınız ve elinizde 100 lira gibi bir bütçeniz var. Ve bu parayı daha da büyütmek, kar etmek istiyorsunuz. Milyonlarca takipçisi olan bir sosyal medya ünlüsü ile anlaşma yapabilirsiniz. Fakat muhtemelen bu kişinin sahip olduğu kitlenin sadece belirli bir kısmının ilgisini çekeceksiniz. Bunun yerine daha az takipçisi olup da onlarla daha samimi bir iletişim kuran biriyle iletişime geçebilirsiniz. Böylece daha fazla kişinin dikkatini çekmiş olursunuz. Buradan şu sonuç çıkıyor; takipçi sayınız azsa üzülmeyin. Siz güven ve samimiyet oluşturmaya devam edin. Çünkü Instagram aracılığı ile para elde etmenin anahtarı sadece takipçi sayısı değildir. Takipçileriniz tarafından sayfanıza iyi bir katılım oranı da sağlanması gerekir. Katılım oranınızı, paylaştığınız fotoğraflara gelen beğeni, yorum ya da fotoğraflarınızın kaydedilme sayısı gibi kriterlere bakarak ölçebilirsiniz.

Spesifik bir konuya odaklanmak başlangıç için doğru bir adım olabilir.

Hemen hemen 10 kişiden 7’si bir şey satın almadan önce sosyal medyadan fikir alır. Ve bu kişilerin neredeyse yarısı ise sosyal medyada güvendikleri hesapların fikirlerine dikkat eder. Eğer belirli bir alanda bilgi sahibiyseniz sadece kendi sevdiğiniz markaları ve ürünleri takipçilerinize önererek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Instagram’da en çok kazanç sağlanan konu başlıklarının başında sağlık, güzellik, spor, seyahat, moda gibi kategoriler geliyor. Bunların içinden seçtiğiniz belirli bir kategori ile çeşitli markalarla iş birliği yapabilirsiniz. Mesela bazı spesifik Instagram profilleri o kadar bellidir ki siz de onları örnek alabilirsiniz. Onlar genel olarak yemek kategorisi yerine fast-food tarzı yemeklere yönelmiştir ya da genel olarak cilt bakımına yönelmek yerine sivilceli ciltlere yönelik cilt bakımına yönelmişlerdir. Gittikçe daha çok sayıda marka, hedef kitlelerini özelleştirerek bu tür kişilerle iş birliği yapmaya yönelmektedir. Böylece hedef daha da belirginleşir ve iki taraf da daha fazla para kazanabilir.

Takipçi sayınız az olsa da belirli bir kategoriye odaklanıp hatta onu biraz daha daraltıp markaların ilgisini çekebilirsiniz. Bu başlangıç için iyi bir adımdır. Kendinizi ve takipçi sayınızı geliştirdikçe yavaş yavaş alanınızı da genişletebilirsiniz.

Yani özetle Instagram’da kaç takipçiden sonra para kazanılır sorusunun cevabı, takipçi sayısının sandığınız kadar büyük bir öneme sahip olmadığıdır. Instagram’ı bir iş olarak kullanmak istiyorsanız birçok açıdan sayfanızı geliştirmelisiniz. Eksikliklerinizi görmek için kendinize şu soruları sorabilirsiniz:

İçinde bulunduğunuz kategori ne kadar kolay bir şekilde markaların ve takipçilerinizin ilgisini çekebilir?
Takipçilerinizle olan iletişiminiz nasıl, yeterince etkili mi?
Instagram’ın sağladığı hangi gelir olanaklarının yeterince farkındasınız?
Ve yine takipçileriniz sizin sayfanızla hangi oranda meşguller?
Bu soruların cevaplarına yazımızda yer verdik. Fakat siz de bunları kendinize sormalı ve eğer eksikleriniz var ise liste haline getirmelisiniz. Daha sonra yazımızda size verdiğimiz bilgilere göz önüne alarak eksikliklerinizi tamamlayabilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı