IPC Türkiye’de 50 Anaokuluna Franchise Verecek

by Bayilik Lobisi

IPC 37 ülkede okul öncesi çocuklara anadil seviyesinde İngilizce öğretiyor
Amerika’da Florida merkezli Clarenter LLC Eğitim Merkezi’nin uluslararası okul öncesi eğitim programı International Preschool Curriculum (IPC), 2010 yılında girdiği Türkiye anaokulu sektöründe hedef büyüttü. Türkiye genelinde daha geniş alana ulaşmak istediklerini belirten IPC’nin Türkiye’deki Master Franchise haklarının sahibi, MİN Eğitim ve Danışmanlık’ın (IPC Türkiye) Genel Müdürü, aynı zamanda Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Gelişimi Uzmanı olan Şule Fırat, 2020 yılına kadar Türkiye’de en az 50 anaokuluna franchise vermeyi hedeflediklerini söyledi.

IPC, okul öncesi eğitim standartlarını güçlendirmek ve düzenlemek amacıyla 2008 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida eyaletinde faaliyet gösteren Clarenter LLC eğitim Merkezi tarafından hayata geçirildi. Erken çocuklukta yabancı dil edinimini anadil öğrenir gibi, doğru yöntem ve sistemle vermeyi amaçlayan IPC eğitim programı, franchise sistemiyle Kanada, İsviçre, Prag, Portekiz, Moskova, Azerbaycan, Çin ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu 37 ülkede 120’den fazla anaokulunda uygulanıyor.

Türkiye’de, İstanbul’da Beykoz ve Kemerburgaz’da, Antalya’da ve Gaziantep’te faaliyet gösteren 4 anaokuluna franchise verdiklerini ve çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen IPC Türkiye Genel Müdürü Şule Fırat IPC eğitim programıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“ IPC, 6-36 ay ve 3-6 yaş aralığındaki çocukların tüm gelişim alanlarına hitap eden ve yabancı bir dili anadili seviyesinde öğretmeyi hedefleyen uluslararası bir okul öncesi eğitim programıdır. Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve yeni açılacak uluslararası anaokullarında uygulanabildiği gibi çift dilli eğitim veren anaokulları müfredatına da entegre olabilecek yapıda. İngilizce, Fransızca ve Çince dillerinde hazırlanmış IPC eğitim programında, 5 gelişim alanını ve 6 içerik öğrenme alanını kapsayan 56 tematik ünite bulunuyor. Tüm üniteler; Dil Sanatları, Sosyo-Duygusal Beceriler, Aritmetik, Yaratıcı ve Görsel Sanatlar, Bilimler ve İnce ve Kaba Motor Becerileri olmak üzere altı disiplinler arası içerik öğrenme alanını ihtiva ediyor. Üniteleri 75 adet öğretici hikaye kitapları tamamlıyor. Türkiye’de şu anda 4 anaokulunda IPC eğitim sistemi uygulanıyor. İstanbul, Kocaeli ve İzmir’de de 6 anaokulu daha IPC’ye katılacak. 2020 yılına kadar Türkiye’de en az 50 anaokuluna ulaşmayı hedefliyoruz. “

Lisanslı IPC Okulu olmak 3 aşamadan geçiyor
Lisanslı IPC okulu olmak isteyen anaokulu işletmecilerinin ve anaokulu açmak isteyen girişimcilerin öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan ruhsatlarını almış olmaları gerekiyor. Franchise verilecek anaokullarından; sınıfların büyüklüğü, bahçenin büyüklüğü ve genel öğretmen yeterliliği kriterlerinin de yerine getirilmiş olması isteniyor. Anaokulunun bulunduğu noktaya yakın başka bir IPC okulunun olmaması da aranan şartlar arasında. IPC Türkiye Genel Müdürü Şule Fırat’ın verdiği bilgiye göre IPC okulu lisansını almak için üç aşamadan geçiliyor. İlk aşamada, IPC Türkiye ile irtibata geçip tesisiniz, lokasyonunuz ve personeliniz hakkında bilgi vermeniz gerekiyor. İkinci aşamada; IPC başlangıç hizmetleri için sözleşme imzalanıyor ve kısmi bir ödeme alınıyor. Bu aşamada elektronik yayınlar, başlangıç eğitimi, tasarım ve pazarlama ile ilgili hizmetler sunuluyor. IPC franchise sözleşmesi en az 5 yıllık süreyi kapsıyor. Son aşamada ise franchise alan anaokulu yönetimi ve öğretmenleri IPC International Curriculum’dan 6 ay süreyle online olarak verilen, içeriği Harvard Üniversitesi eski öğretim görevlisi olan IPC’nin eğitim direktörü tarafından hazırlanmış yoğun içerikli öğretmen eğitimi kursu The IPC’s College of Teaching programını tamamlıyor. IPC öğretmeni sertifikasını alarak üyeliğe kabul ediliyor ve IPC materyallerinin geri kalanını alarak sistemi okulunda uygulayabiliyor.

IPC’nin franchise lisans bedeli 5 yıllık süre için 22 bin 500 Amerikan Doları ve aylık üyelik aidatı 50 çocuk kapasiteli anaokulları için 550 Amerikan Doları, 150-200 çocuk kapasiteli anaokulları için ise 1000 Amerikan Doları olarak uygulanıyor.

Daha fazla bilgi ve başvuru için:
Abdi İpekçi Cad. Bostan Sok. Orjin Apt. No: 15/5
Nişantaşı / İstanbul
0212 373 96 49
0532 203 34 47
info@ipcegitimsistemi.com
www.ipcegitimsistemi.com

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı