İş Fikrine İhtiyacı Olanlara; 55 Fikir

by Bayilik Lobisi

Günümüzde on binlerce insan evden çalışabilecekleri bir iş düşünüyor. Bunun için iyi bir nedenleri de var. Ortalama olarak, insanlar iş hayatları boyunca 2 ya da 3 farklı kariyer sahibi olma beklentisi içindedirler. Bir kariyeri geride bırakanlar genel olarak ikinci ya da üçüncü muhtemel kariyerlerinin evlerinde olmasını isterler. Sabah dokuz akşam beş çalışanlar ve bu şekilde çalışıp emekliliğine yaklaşanlar “bundan sonra ne yapacağım?” diye düşünürler. Sizlere iyi bir haberimiz var: Evde yapabileceğiniz bir iş kurmak, risk almayı ve çok çalışmayı göze alan herkesin erişebileceği bir şey.

5000 TL  ya da daha azıyla kurabileceğiniz işler

MUHASEBE
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir,
Hizmetlerinizi tanıtan el ilanları yapın. Bunu yapmadan önce bu hizmetlerin neler olduğunu bilmeniz gerekir tabii. Küçük işyerleri için defter tutmak mı istiyorsunuz? Yoksa daha ileri bir seviyede muhasebecilik yaparak, şirketin ihtiyaçlarına göre aylık, üç aylık ya da senelik bilanço, gelir tabloları ve diğer finansal raporlar üzerinde mi çalışmak istiyorsunuz? Bir diğer seçenek de, potansiyeli yüksek ve geniş bir alan olan vergi muhasebeciliği olabilir. Çoğu iş sahibi, günlük defter tutmak gibi işlerle uğraşmak yerine bu işleri takip etmesi için birisini işe almayı tercih eder.

BİSİKLET TAMİRİ
Bu iş, ülkenin çoğu yerinde mevsimlik bir iş olabilir ama siz bunu aşmanın yollarını bulabilirsiniz. Bisikletleri tamir edip gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra kış boyunca muhafaza edebileceğiniz bir depo alanı kiralayın. Lance Armstrong özentilerine hitap ederseniz isterseniz yıl boyunca iş yapabilirsiniz. Bu yol yarışçıları yağmur çamur demeden gece gündüz antrenman yaparlar. Bazıları kendi bisikletlerini kendileri tamir ederler fakat birçoğu bunu yapmadığı için yıl boyunca iş yapabilirsiniz. Cumartesi günleri de hizmet verirseniz, bisikletler hakkında konuşmak için size gelecek bir sürü meraklısı olacağından emin olabilirsiniz.

TEKNE TEMİZLİĞİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir,
Tekneler kış için ya da sadece sezon arası tamirler için bile sudan çıkarıldığında gövdenin temizlenmesi gerekir. Teknenin tipine göre değişiklik göstermekle beraber, hazır sudan çıkarmışken diğer her yerinin de temizlenmesi iyi bir fikir olabilir. Avlusunda tekne olan evlere giderek başlayın. Ya da müşterilerinin tekne temizliği işlerinin size yaptırması için bir marina işletmesi ile anlaşın.

İŞ PLANLAMASI HİZMETLERİ
Genişleme potansiyeli var,
Piyasa araştırması ve finansal tablolar gibi şeyleri kapsayan, tepeden tırnağa tam bir iş planlaması sunun. Alacağınız ücreti, müşterinin isteyeceği ana planınız üzerine kurun ve diğerlerini ek hizmetler halinde sunun. Müşterilerine elektronik belge sunabilir ve sonrasını onlara bırakabilirsiniz ya da iş planını kağıt üzerinde tutabilir ve her gerektiğinde ek hizmetler sunabilirsiniz. Müşterilere gösterebileceğiniz hazır iş planları bulundurun ve kendi iş planınızı buna dahil etmeyi unutmayın.

BACA TEMİZLEME
Baca temizliğini öğrenmek için yapmanız gereken tek şey bu işi yapan birisinin yanında çıraklık yapmaktır. Baca uzmanı olduktan sonra, baca temizleme işini baca kontrolü hizmetiyle birleştirebilir, sadece bacanın temizliğiyle değil diğer tamirat ya da bakım işleriyle de ilgilenebilirsiniz.

TEMİZLİK HİZMETİ
Bu sektörde gidebileceğiniz birçok yön var. Eğer başka hiç kimsenin çalışmak istemediği saatlerde çalışmayı göze alırsanız, ofis temizliği yaptırmak isteyen müşterileriniz olabilir. Perakende çalışabilir ve etrafınızdaki bir iki blokluk alanda müşteriler bulabilirsiniz. Restoranların her gün iyice temizlenmesi gerektiği için bu şekilde sabit birkaç müşteri bulabilirsiniz. Belki de ev temizliği ile ilgilenirsiniz. Temizlik işinde müşteriler genelde başkalarından duyarak size geldikleri için reklam ve tanıtım için fazla masraf yapmanız gerekmez.

BİLGİSAYAR TAMİRİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Kullanıcıların genellikle talep edeceği yazı yazma, fotoğraf işleme, mail birleştirme, e-tablo oluşturma, tasarım ve özellikle güvenlik gibi belli başlı yazılımlar üzerinde çalışın. Tüm bileşenleri araştırın -tüm monitör çeşitlerini; klavyeleri, kablolu olanlardan daha ergonomik olan kablosuzlara kadar fare çeşitlerini; aynı zamanda yazıcılar ve tarayıcılar gibi çevre birimlerini araştırın. Çalıştığınız bölgede hizmet veren tüm internet hizmet sağlayıcıları hakkında bilgi sahibi olun. Kişisel kullanıcı, küçük şirketler ya da büyük şirketler gibi gruplardan hangisine hizmet vermek istediğinizi belirleyin.

DANIŞMAN
Genişleme potansiyeli var,
Bir danışman olabilmek için, belli bir sektörde uzman olmanız gerekir ki bu sektöre girmek isteyenler size danışmaya gelsinler. Kariyeriniz boyunca birkaç ecza deposu yönetmiş, bir ayakkabı üreticisinin tüm pazarlama işlerini yürütmüş ya da bir kozmetik veya restoran zinciri kurmuş olabilirsiniz. Bu tecrübelerinizi, benzer işler yapmak isteyen başkalarıyla paylaşarak onların sizin yaptığınız hataları yapmamasını sağlayabilirsiniz.

KÖPEK YETİŞTİRİCİLİĞİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir,
Evcil hayvan beslemek, Amerika’da oldukça popüler bir hal aldı. Bunun için genelde hayvan barınakları tercih ediliyor ama bazıları özel bir cins köpek istediğinde bu barınaklar yetersiz kalabiliyor. Safkan köpekler hiç olmadıkları kadar popülerler ve bunları elde etmek gerçekten maliyetli olabiliyor. Evcil hayvanları konusunda yüksek beklentileri olan müşterilere hizmet etmek üzere, bir köpek yetiştiricisi olmak ciddi bir iştir. Kendinizi, yetiştirdiği hayvanların iyiliğini düşünen bilinçli bir yetiştirici olarak göstermelisiniz.

EBAY ASİSTANLIĞI
Eviniz eBay’de satabileceğiniz eşyalarla mı dolu? Açılış fiyatı ile birlikte, açık artırmaya mı yoksa doğrudan satışa mı koyacağınızı belirleyin. Daha sonra en az arttırma miktarı ve arttırmanın ne kadar süreceğini belirleyin. Alım satım işlemlerinde kullanmak için bir PayPal hesabı açmanız gerekecek. Böyle bir işe başlayabilmeniz için gereken tüm bilgileri eBay’de bulabilirsiniz.

Editörlük Hizmetlerinden Ev Organizatörlüğüne

EDİTÖRLÜK HİZMETLERİ
Genişleme potansiyeli var,
İşte evinizde oturduğunuz yerden sunabileceğiniz editörlük hizmetleri:
Düzenleme: Bu noktada gramer hataları, yazım hataları gibi hatalar düzeltilir.
Redaksiyon: Bitmiş bir işin son durağı burasıdır. Redaktörün işi, düzenleme kısmında yapılan değişikliklerin düzgün yapılıp yapılmadığı ve yeni hatalar ortaya çıkarıp çıkarmadığı kontrol edilir.
Dizin: Bunun için kursa gidebilir ya da bir dizin yazılımı kullanabilirsiniz.
Gelişimsel editörlük: Gelişimsel editörün işi, büyük resme bakarak organizasyon ya da içerik sorunlarını tespit etmektir.
Kitap doktorluğu: Bu hizmet uzmanlar tarafından yazılan yazılar üzerine verilen bir editörlük hizmetidir. Uzmanlar ellerinden gelen en iyi yazıyı oluşturur ve kitap doktorları bu yazıyı yayınlanabilir hale getirir.
Hayalet yazarlık: Bir hayalet yazar olarak, gerekli araştırmayı yapar ve kitabı yazarsın fakat üzerinde yazar olarak başka birisinin ismi olur.
Reklam yazarlığı: Aynı zamanda işyeri yazarlığı olarak da bilinir. Bir ürünü ya da hizmeti tanıtan yazılar yazarlar.
Kitap yazma: Muhasebe ya da iç dekorasyon gibi herhangi bir konuda bir uzmanlığınız mı var? Ya da kişisel olarak örgü ile mi ilgileniyorsunuz? Neden bunun hakkında bir kitap yazmıyorsunuz?
Dergilere makale yazma: Koca bir kitap yazmak gibi gözünüzü korkutabilen bir işe girişmeden önce, dergi ve gazeteler yazılarınızı yayınlamanın iyi bir yolu olabilir.
Web sayfası içerik oluşturucusu: Bir web sayfası için içerik oluşturmak, yazarlıktan para kazanabilmenin iyi bir yoludur.

ELEKTRONİK EŞYA TAMİRCİSİ
Genişleme potansiyeli var.
Bu iş bilgisayar tamiri işine benzer fakat sadece bilgisayarla değil her türlü elektronik alet ile uğraşmanız gerekir. Küçük eşyalar üzerinde çalışırsanız, müşterilerin tamir projelerini size getirdiği ve sizin de arabayla gidip bozuk eşyaları alma, tamir etme ve geri götürme masraflarınızı zorlukla karşılamaya çalıştığınız bir iş sahibi olmaya hazırlıklı olun. Aynı zamanda insanlardan eski kullanmadıkları elektronik eşyaları alarak bunları yedek parça olarak kullanabilirsiniz.

ORGANİZATÖRLÜK
Genişleme potansiyeli var.
İlk yapmanız gereken, çalışabileceğiniz her potansiyel organizasyon mekanını gezmek. Her mekanı pazarlama müdür ile birlikte gezin ve her mekanda ayrı ayrı sunulan hizmetleri öğrenin. Mekanları, kaç kişi aldığı, mevcut ses sistemi, kiralık sandalye gerekip gerekmediği gibi özelliklerine göre ayırt edebileceğiniz bir veri tabanı oluşturun. Daha sonra bir organizasyon işine başladığınız zaman, organizasyon ile ilgili anahtar kelimeleri bulup bu sayede temel ihtiyaçları karşılayacak 3-4 mekân sunabilirsiniz.

UZMAN TANIKLIK HİZMETİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bu sektörde para kazanmanın bir yolu da uzman tanık olmaktan geçiyor. Eğer yasal bir davaya yardımcı olabilecek bir uzmanlığınız varsa, kendinizi uzman tanık olarak avukatlara pazarlayabilirsiniz. Bu alanda para kazanmanın başka bir yolu da arabuluculuk yaparak avukatlara konuyla ilgili uzmanları ayarlamak olabilir. Yüksek meblağlarla ilgili davalarda, uzman tanıkların, tanıklık etmek için başka yerlere seyahat etmeleri gerekebilir. Tanık veri tabanınızın sadece bir şehirle sınırlı kalmasını gerektirecek bir durum yok.

FİNANSAL PLANLAYICI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Başlamadan önce, kendinizi Lisanslı Finans Planlayıcısı olarak tanıyabilmeniz için gereken lisans programından geçmeniz gerekir. Lisansınız, güvenilirliğinizi ve uzmanlığınızı simgeler ve bu farkınız insanların finansal planlayıcı olarak sizi seçmelerine neden olacaktır.

BİTPAZARCILIĞI
Genişleme potansiyeli var.
İnsanlar hafta sonlarını, diğer insanların kullanmak istemediği masaların üzerine yığılmış eşyaları didik didik ederek, hazine arayarak geçirmeyi severler. Düzeni sürekli değiştirin ve satış yapabilmek için sürekli yeni eşyalar getirin. İnsanlar yeni eşyaları görmek için tekrar gelecekler. Eşyaların yeni görünmesi için çok fazla yeni eşyaya ihtiyacınız yok. Bir eşyayı masanın üzerinden alıp bir kitaplığın en üst rafına koymak, eşya ilk günden beri sizde olmuş olsa bile onun farklı görünmesini sağlayabilir.

GOLF EĞİTMENİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Yerel halk eğitim merkezlerine eğitmenlik yaptığınızı bildirin. Orada çalışanlarla ilişkilerinizi geliştirin ve eğitmen olarak sizi tavsiye etmelerini isteyin. Müşteri bulabileceğiniz bir başka yer de iş dünyası. Golf, iş adamlarının ofis dışında ilişkilerini geliştirmek için yaptıkları bir spor. Golf eğitmeni olarak ün kazanabilmeniz için ortalama bir golf oyuncusundan daha iyi olmanız gerekir. Aynı zamanda iyi bir de öğretmen olmalısınız, insanları motive etmeyi bilmeli ve farklı insanlarla çalışabilmelisiniz.

ENERJİ DENETÇİLİĞİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Her ev sahibi enerji faturalarını azaltmanın yollarını arar. Evlerini denetleyerek ve ısınma ve elektrik gibi giderleri azaltmanın yollarını öğreterek onlara yardımcı olabilirsiniz. Bir adım öteye gidebilir ve yalıtım gibi uygulamaları da kendiniz yapabilirsiniz. Verimlilik oranları ve aletlerin yaşına göre yapacağınız hesaplamaları da kapsayan tam bir beyaz eşya denetlemesi yapın. Ve su ısıtıcısını unutmayın!

EV DENETLEME
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bu işte başarılı olabilmek için, sizi müşterilerine tavsiye edecek emlakçılar ile bağlantılar kurmalısınız. Ev denetleme alanında, sürekli olarak bilgilerinizi eğitiminizi güncel tutmanız gerekir. Piyasaya her gün yeni ürünler çıkıyor -eğer sadece ahşap zeminler konusunda bilgiliyseniz, mesela kompozit gibi ahşaba benzeyen yeni materyalleri nasıl inceleyip neye göre değerlendirmeniz gerektiğini bilemezsiniz. Aynı zamanda tüm materyaller için gerekli güvenlik önlemlerini bilmeli ve gaz çıkışı, karbon monoksit üretimi ve diğer kimyasallara karşı alınması gereken önlemlerden haberdar olmalısınız.

EV ORGANİZATÖRÜ
Genişleme potansiyeli var.
Bir iş yerini organize etmek ile bir eve giderek, ev sahibinin daha organize bir eve sahip olması için neler yapması gerektiğini söylemek arasında bir seçim yapabilirsiniz. Farklı odalar için farklı organize senaryolarınızın olduğu bir portföy oluşturun ve ev sahibi ile neleri sevdiğini konuşun. Ailenin evi nasıl kullandığını anlayabilmek için kontrol listeleri ve anketler oluşturun. Çocuklar okul sonrası aktiviteleri ile çok mu vakit geçiriyorlar? Yoksa okuldan sonra evde kalıp oyuncaklarıyla mı oynuyorlar? Aynı odada mı kalıyorlar? Bu bilgilerin tümü bir organizasyon planı yapmanızı ve ailenin gözünde bir kahraman olmanızı sağlar.

İthalat/İhracattan Güneş Enerjisi Sistemlerine

İTHALAT/İHRACAT UZMANI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Eğer hali hazırda ithalat/ihracat tecrübeniz yoksa daha uzun bir eğitim süreniz olacaktır. İthalat/ihracat hakkında, başlangıçta gerekli olan temel bilgileri öğrenip bunları başkalarına öğretebileceğiniz seanslar yaparak başlayabilirsiniz. Sadece bu bile ilk müşterilerinizi bulmanızı sağlayabilir. Eğitim seminerlerine devam eder ve bunların kapsamını yakın çevrenizden öteye gidecek şekilde genişletirseniz büyük ihtimalle devamlı bir müşteri tabanı oluşturabilirsiniz. Fakat kendi öğrenim hızınızı geçmemeye özen gösterin.

İÇ DEKORATÖR
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Yeteneklerinizi müteahhitlere pazarlayın. Yeni ev alan insanlar dekorasyon konusundaki seçimlerin ve çeşitlerin fazla olması nedeniyle kendilerini bunalmış hissedebilirler. Her evde bulunan temel odalar ve her temel tasarım unsuru için ayrı anketler oluşturun. Ev sahibinin evi nasıl kullanacağını öğrenin. Mesela, çocuk var mı? Evcil hayvan var mı? Evin içinde ne tarz ayakkabılar giyiyorlar? Ya da eve girerken ayakkabılarını çıkartıyorlar mı? Hangi oda hangi amaçla kullanılacak? Nerelerde çok, nerelerde az ışık olması uygun olur?

TAKI YAPMAK
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Takı işine girmenin çok farklı yolları ve çalışabileceğiniz çok farklı materyaller vardır. Çalışırken en çok alet gerektiren muhtemelen metal malzemeler olacaktır. Metali işleyebilmek için büyük ihtimalle ısıtmak ve kesici, eğici aletler kullanmak gerekir. Fakat cam, plastik, tüy, boncuklar ve hatta ahşap gibi, takı yaparken kullanabileceğiniz birçok farklı malzeme bulabilirsiniz.

REKLAM YAZARLIĞI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Eğer müşterinizin satmak istediği ürünü insanların almasını sağlayacak reklam metinleri yazabiliyorsanız, bu işte iyi para kazanabilirsiniz. Reklam yazarlığı sektöründe yeterince tecrübeli değilseniz bir kursa gitmeniz gerekir. Size ufak broşürler, kataloglar, reklamlar ve tabii ki internet reklamları yazabilmeniz için gereken eğitimi verecek çevrimiçi kurslar ya da devlet okulları ve üniversitelerinde bu eğitimi verecek sınıflar bulabilirsiniz.

NOTER/NİKAH MEMURU
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Amerika’nın çoğu eyaletinde noterler tanıklık yapabilen ve bir belgenin yasallığını imza ve mühür kullanarak onaylayabilen devlet çalışanlarıdır. Çoğu eyalette noter olabilmek için geçmeniz gereken bir sınav ve mülakat yapılır. Noter olmak çok maliyetli değildir ve kazandırdığı para da göz ardı edilebilir. Bir nikah memuru genel olarak nikah törenleri yapar. Her eyalette nikah memuru olabilmek ve nikah töreni yapabilmek için çeşitli kurallar vardır. Nikah memuru ya da noter olmak çok masraflı değildir ve gerçekten çok para kazandıracak işler de değildir! Çoğu eyalette nikah memuru ücretlerini devlet belirler. Nikah memurları, seyahat, provalar, nikah salonu dışında yapılan törenler ve hazırlık sürecinde saat başına ekstra ücret alabilirler.

KİŞİSEL KONSİYERJ
Bu iş, işleri halletmek konusunda üstün yetenekli kişilere göre bir iştir. Sizi işe alanlar, sadece istediklerini zamanında yapmanızı değil aynı zamanda ufak dokunuşlarla ekstra bir şeyler katmanızı ve bunu yüzünüzde bir gülümsemeyle yapmanızı bekleyecekler. Kişisel konsiyerj hizmetlerinden yararlanmak isteyecek muhtemel müşterileriniz, sabah 7’de ofiste olan ve genelde akşam 9’a kadar çalışan, bundan dolayı bu zaman dilimi içerisinde yapmaları gereken bir sürü işi yapmak için çok az zamanları olan üst düzey yöneticiler olacaktır.

KİŞİSEL EĞİTMEN
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Hizmetlerinizi herkesin gittiği market ya da restoran gibi yerlere reklam vererek tanıtın. Web sitesi açmak da iyi bir fikir olacaktır -insanlar formları ile ilgili karar verirken bunu kendilerine özel bir yerde yapmak isterler. Web sitenizi ziyaret edebilir ve sizin hizmetlerinizin kendi beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağına karar verirler. Kişisel bir eğitmen ile çalışmanın güvenlik bakımından iyi olduğunu vurgulamak önemlidir. Müşterilerinizin forma kavuşmalarını ve bunu sakatlanmadan yapmalarını sağlayabilirsiniz.

MÜLKİYET YÖNETİMİ
Kiralık mülkler söz konusu olduğunda sizin işiniz her şeyin düzgün çalışmasını sağlamaktır. Sezonluk mülkler ile çalışırken, vaktinizin çoğu mülkün sezonluk ziyaretlere uygun olmasını ve etrafta kimse yokken her şeyin bakımının iyi bir şekilde yapılmış olmasını sağlamaktır. Eğer mülk sahibi kışın altı aylığına başka bir yere gittiyse, mülk yöneticisinin işi bu süre zarfında rutin kontrolleri ve gerekli bakım onarım işlerini yapmaktır. Eğer bir güvenlik ihlali olursa, güvenlik personelinin bu konuda ulaşacağı kişi siz olacaksınız.

KÜÇÜK MOTOR TAMİRİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Devlet eğitim kurumlarının çoğu motor tamiri kursları verir. Bunu öğrenmenin bir başka yolu da bir tamirhanede ya da kiralama dükkanında yazı zamanlı çalışmak olabilir. Arkadan itmeli ya da sürülen çim biçme makineleri, jeneratörler, bahçe ekipmanları, elektrikli testere, odun kıyıcı ve kar temizleme araçları gibi aletlerle çalışmaya hazır olmalısınız. Traktör, ATV ve kar aracı gibi büyük makinelerle uğraşıp uğraşmamak istediğinize karar vermelisiniz ki bu konuda karar verirken en önemli etken yerinizin müsait olmasıdır.

GÜNEŞ ENERJİSİ DANIŞMANI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Genişleme potansiyeli var.
Bir güneş enerjisi danışmanı olarak evleri inceleyerek, yerine göre uygun olan güneş enerjisi sistemleri konusunda bilgi verebilecek kapasitede olmanız gerekir. Bu tam teşekküllü bir sistemden ufak çaplı bir sisteme kadar değişiklik gösterebilir. Güneş enerjisi alanında bilgilenmek için güneş enerjisi ürünleri üreten bir firmada çalışarak başlamak isteyebilirsiniz. Ancak bir danışman olabilmek için genellikle herhangi bir firmaya ya da ürüne bağlı olmadan piyasadaki tüm ürünleri ve seçenekleri kapsayan tavsiyeler verebilmelisiniz.

VERGİ HAZIRLAMA
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilirÇoğu vergi hazırlık bayisinin, onlarla çalışmaya başlamadan önce size vereceği kursları, seminerleri ve eğitim programları vardır. Kendi başınıza çalışmaya başlamadan önce bu bayiler için çalışarak birçok şey öğrenmeniz gerekir. Vergi hazırlama konusunda birçok eğitim desteği bulabilirsiniz. Birçok şahıs ve şirket vergi işleri ile uğraşması için senelik birkaç yüz dolara birisini tutmaya razı.

HAYVAN DOLDURMA
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Günümüzde hayvan doldurma işi sadece gerçek hayvanları doldurmaktan ibaret değil. Aynı zamanda tamamen yapay malzemeler kullanarak bir hayvan yapma anlamına da geliyor. Mesleği öğrenebileceğiniz hayvan doldurma okulları, genelde başlangıç seviyesinden uzmanlık seviyesine kadar eğitim veren kurslar olarak ülke çapında yaygınlaşmıştır. Her girişim gibi hayvan doldurma için de katılabileceğiniz ve burada en son teknikleri ve malzemeleri öğrenebileceğiniz konferanslar düzenlenir.

DÖŞEMECİLİK
Eğer dikme beceriniz varsa döşeme tamirciliği sizin için harika bir iş olabilir. Döşeme tamirciliğini öğrenmenin en iyi yollarından birisi, tamir görmüş ve hurdaya çıkmış bir mobilyayı alıp onu parçalarına ayırmaktır. Bu mesleği öğrenebilmenize yardımcı olacak birçok kitap ve birkaç video bulmanız da mümkündür. Döşemeye verilen mobilyalar aynı zamanda tamir de gerektirir. Müşterilerinize tavsiye edebileceğiniz mobilya tamircilerinin bir listesini bulundurun ya da sizinle birlikte çalışacak bir tamirci bulun ve masrafları toplam maliyete ekleyin. Aynı zamanda tamiri kendiniz de yapabilirsiniz, özellikle küçük hasarları.

İKİNCİ EL KİTAP SATIŞI
Neredeyse herkesin evde bir yerlerde bekleyen birkaç kutu kitabı vardır. Neden bu kitapları bir iş aracına döndürmeyesiniz ki? Müşteri kazanabilmek için -özellikle devamlı müşteriler için- belli bir açılış kapanış saatiniz olmalı. Dükkanınızın belli bir ya da iki kategoride tanınmasını sağlayın, satacak birkaç ilk baskı kitap bulun, normal kaplılar 1 dolar ve cilt kaplı kitaplar 2 dolar olsun ve/veya içeriğinizi değiştirin. Haritalar, çizimler, kartpostallar, tebrik kartları ve dergiler dükkanınızda bulundurabileceğiniz iyi yan ürünlerdir.

EVLİLİK PLANLAYICISI
Düğün, gelinlik, renk ve neredeyse her konuda trendleri sıkı sıkıya takip etmeniz gerekir. Müşterilerinize bir alakart menü önerin. Çiçek, gelinlik ve nedime elbiseleri seçmekten, mekanı ve yiyecek içecek sağlayan kişileri belirlemeye kadar her konuda teklifler sunun. Bu işe başlamadan önce bütün çeyiz mağazalarından alışveriş yapın, sanki siz gelinmişsiniz gibi gelinlik modellerini ve bu mağazaların müşterilere ne gibi imkanlar sunduklarını inceleyin. Evlenecek kişilerin sizin hizmetinizi tercih etmesi için her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmeniz gerekir.
Başlangıç için 1500 – 3000 dolar gerekir.

CİHAZ TAMİRİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Her evde büyük ya da küçük cihazlar vardır. Kendi başınıza çalışabilirsiniz ya da bu cihazları satan bir firma ile anlaşıp onların garanti servisine bakabilirsiniz, ya da en iyisi, ikisini birden yapabilirsiniz. Ufaktan başlayın ve iyi çalışmalarınız sonucunda yapılan tavsiyeler üzerine müşteri sayınızı artırın. Yeni evlere alınan yeni cihazların kurulumunu yapmak için müteahhitlerle ilişkilerinizi geliştirin.

BİLGİSAYAR EĞİTİMİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Genişleme potansiyeli var.
Eğer hem Macintosh hem de PC konusunda yeterince bilgiye sahipseniz her iki tür bilgisayar için de eğitim verebilirsiniz. Yaşlılara, sevdikleri ile iletişim kurabilmeleri için bilgisayar ve internet kullanmayı, mail atmayı öğreterek para kazanabilirsiniz. Size ufak bir uyarı: insanlar bilgisayarın tüm çalışma prensibini bilmek istemezler. Eğer her ufak ayrıntıyı anlatarak ilk baştan fazla yüklenirseniz sonsuza kadar kalem kağıt kullanmayı tercih edeceklerdir.

MASAÜSTÜ YAYINCILIK
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bir masaüstü yazılımı kullanarak bültenler, dergiler, kitaplar ya da reklam malzemeleri bile üretebilirsiniz. Masaüstü yayınlarınızın içeriğini hazırlaması için bir yazar tutabilirsiniz ya da bunu kendiniz yapabilirsiniz. Alternatif olarak, başkalarının içeriklerini yazmak için masaüstü yayıncılık hizmetlerinizi pazarlayabilirsiniz.

ÇİT KURMA
Artık her yerde çit var ve bu çitler sonsuza kadar sorunsuzca var olamayacakları için tamire ve belli aralıklarla bakıma ihtiyaçları vardır. En yaygın çit malzemesi ahşaptır. Ancak, uzun ömürlü olduğu ve fazla bakıma ihtiyaç duymadığı için vinil de oldukça popüler bir seçenektir. Dövme demir bir başka yaygın çit malzemesidir, özellikle şehir içinde. Hurdalıklarda eski dövme demir çitler ararken gerçekten eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

SERBEST GRAFİK TASARIMCILIĞI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
İnternetin yaygınlaşmasına rağmen, yazılı medya öngörülebilir bir geleceğe kadar var olmaya devam edecek. Broşürler, bültenler, dergiler, bilgi formları, mektuplar ve reklamlar yazılı medya sektöründe serbest çalışanlara yaptırılan işlerden bazılarıdır. Aynı zamanda web siteleri ve çevrimiçi reklamlar da grafik tasarımı hizmetlerine ihtiyaç duyarlar. Sadece tasarım bile yapıyor olsanız, potansiyel müşterilere editoryal çalışma ve baskı hizmetlerinizi ve hatta işin en son bitmiş halini göndermeyi bile önerin. İşin yapamadığınız kısımları için başka serbest çalışan kişiler ile anlaşabilirsiniz.

HEDİYE SEPETİ HİZMETLERİ
Genişleme potansiyeli var.
Hediye sepeti işine başlamanın en iyi yolu bir niş bulmaktır. Köpekleri ya da atları mı seviyorsunuz; ya da oluşturduğunuz bir sepetin, konuya ilgi duyan insanların dikkatini çekmesini sağlama yeteneğiniz mi var? Halihazırda hediye sepetlerinde kullanılabilecek bir ürün mü üretiyorsunuz? Son 10 sendir kendi sabununuzu kendiniz mi yapıyorsunuz? İçerisinde sizin yaptığınız birkaç sabun, el losyonu, ovalama fırçası ve manikür seti olan bir hediye sepeti, gerçekten hoş bir hediye olacaktır.

GRAFİTİ TEMİZLEME
Boya, tebeşir, keçeli kalem gibi her türlü ürünü, çimento, ahşap, kaldırım gibi her türlü yüzeyden temizleyebilecek bir temizlik ürünleri deposu oluşturun. Grafiti temizliği hizmeti vermenin en iyi yolu üyelik gibi bir anlaşma yapmaktır. Ayda bir ya da müşterinizin uygun gördüğü bir zaman diliminde gidip mekandaki grafitileri temizleyin. Aylık ya da üç aylık ücret alın ve işleri herkes için basitleştirin -grafiti konusunu dert etmesinler ve sadece işinizi yapın.

KUAFÖR
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Kuaförlük gerçekten kazançlı olabilecek popüler bir iştir. Genelde evde yapılan kuaförlük işi hali hazırda bir kozmetoloji kariyeri olan ve bir değişiklik arayan birisi tarafından yapılır. Hâlihazırda kozmetoloji eğitiminiz ve lisansınız varsa ve bir kuaför salonunda çalışarak tecrübe kazandıysanız, büyük ihtimalle hiç çekinmeden sizi eve kadar takip edecek müşterileriniz olacaktır.

ÇİFTLİK BİTKİLERİ STANDI
Bitkileri canlı mı, toplanmış, kesilmiş paketlenmiş bir şekilde mi yoksa kurutulmuş mu satmak istediğinize kadar vermelisiniz. Eğer bahçıvanlara değil de aşçılara satış yapmak istiyorsanız bitkilerinizi taze toplanmış ve paketlenmiş ya da kurutulmuş paketler halinde satmanız gerekir. Aynı zamanda seç-beğen-al da yapabilirsiniz; ancak bitkilerin çoğunun oldukça narin olduğunu unutmayın. Eğer toplama işini kendiniz yaparsanız bahçenizde ve bitkilerde oluşabilecek tahribatın önüne geçmiş olursunuz.

BAHÇE DÜZENLEME
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Eğer bu tarz bir işte ustalığınız varsa ille de diplomanız olmasına gerek yok. Çoğu insan bahçelerinin ilkbaharda düzenli olmasını ister, yazın çimlerin biçilmesini, sonbaharda dökülen yaprakların temizlenmesini ve garaj yolunun temiz ve kışa hazır olmasını ister. Aynı zamanda dönemlik açan ve uzun ömürlü olacak bir bahar dikimi de önerebilirsiniz; sebze bahçesi hazırlayabilir, ekebilir ve ilaçlama ve sulama gibi her türlü bakımını yapabilirsiniz. Bir bahçeye bitkilerden başka yapabileceğiniz birçok şey var: taş duvar, çit, sulama sistemi kurulumu bunlardan bazılarıdır.

MASAJ TERAPİSTİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Hizmetlerinizi verimli bir şekilde pazarlayabilmek için masaj terapistliği alanında bir sertifika almak isteyebilirsiniz. Bu alanda bir sertifika veren kurslar sadece insan anatomisi ve fizyolojisi hakkında bilgi vermekle ve yapacağınız masajın bunlar üzerindeki etkilerini de öğretmekle kalmaz, aynı zamanda masaj alanı dışında nasıl iş yapabileceğinizi öğretir. Bir sertifika programına ya da ön lisans programına katılabilirsiniz. 5000 dolar limitinde kalmaya özen gösterin.

NAKLİYE HİZMETLERİ
Taşınan insanların çoğu taşıma işini yapması için birilerini tutmak ister. Büyük çaplı ve uzak mesafeli taşınma işlerini büyük şirketlere bırakabilirsiniz. Sizin işiniz şehir içinde ya da yakınlardaki bir şehre taşınanlara yardım etmek olabilir. İşte bu tarz işler insanların kendi başlarına yapabileceklerini düşündükleri ve sizin onları yapamayacaklarına ikna etmeniz gereken işlerdir. Etrafa astığınız ilanlar, insanları taşınma işini size vermeleri ve yapılacak diğer işlere odaklanmaları yönünde teşvik edecektir.

MÜZİK EĞİTİMİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bildiğiniz enstrümanlarla sınırlı kalmak isteyebilirsiniz fakat yetenekli bir müzisyenseniz birkaç farklı enstrüman kullanabilirsiniz ya da telli çalgılar, üflemeli çalgılar gibi kategorilerde eğitim verebilirsiniz. Yerinizin müsait olması ve enstrümanların büyüklüğüne göre kişisel ders ya da sınıf olarak eğitim verebilirsiniz. Devlet okullarının müzik ve sanat eğitimine verdiği önem gittikçe azaldığı için bu okullarda eğitim vererek sisteme katkı sağlayabilirsiniz.

FOTOĞRAFÇILIK
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bir fotoğrafçı olarak para kazanmanın birkaç farklı yolu vardır. Bir alanda uzmanlaşabilirsiniz. En yaygın olanı düğün fotoğrafçılığıdır. Fotoğrafçılık adına keşfedebileceğiniz nişler vardır: insanlar ve evcil hayvanlarının portreleri, aile ve ev resimleri, tatil fotoğrafları, doğum günü fotoğrafları ya da yeni yıl kartları; imkânlar gerçekten sonsuz.

HALI TEMİZLEME
Sentetikten yüne, her türlü halıyı temizleme konusunda bilgili olmanız gerekir. Değerli aile yadigarı gibi halıları kabul edip etmeyeceğinize karar vermelisiniz; eğer kabul etmeyi seçerseniz bu halıları nasıl temizleyebileceğiniz konusunda eğitim almanız gerekir. Halılardaki lekeleri ve evcil hayvanların kokularını nasıl temizleyebileceğinizi öğrenirseniz hizmetleriniz yüksek miktarda talep görecektir.

WEB SİTESİ GELİŞTİRİCİSİ
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Bir yazılım dili ve alışveriş sistemi, güvenlik problemleri gibi detayları öğrenebileceğiniz birçok kurs vardır ve bunların çoğu çevrimiçi kurslardır. Tabii ki tasarım yaptığınız her firma hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Firmanın web sitesi tasarımına yansıtmanız gereken atmosfer nedir? Eğer bu dikkat çekici ve modern bir atmosfer ise parlak renkler ve eğlenceli grafikler kullanmanız gerekir. Yoksa siyah, lacivert ya da bordo gibi renkler kullanmak daha mı uygundur? Bunları araştırıp siteye firmanın atmosferini yansıtmanız gerekir.

YATAK VE KAHVALTI
Evin geri kalanından ayrı olan ve içinde kendi banyosu olan bir odanız mı var? Turistik bir bölgede, bir stadyumun yakınında ya da her sene düzenlenen bir festivalin yakınlarında mı oturuyorsunuz? Ya da eviniz şehir yaşamından bunalmış, birkaç günlüğüne şehir ortamından uzaklaşmak isteyenlere istediklerini verebilecek konumda mı? Odanızı geceliği 150 dolardan cuma ve cumartesi günleri, senede 48 hafta boyunca kiralayabilirsiniz. Bu senede 14400 dolar gelir demek! Elinizdeki imkanlardan yararlanın ve insanlara eşsiz bir deneyim kazandırın.

YILBAŞI AĞACI SATIŞI
Eğer bir yılbaşı ağacı çiftliği kurmak istiyorsanız ileriyi düşünmelisiniz. Bir balsam köknarının -en çok kullanılan geleneksel yılbaşı ağacı- 1,5-2 metre kadar büyümesi aşağı yukarı 7 sene sürer. En iyi seçenek ağaçları kendiniz satmaktır. Tüketiciler mekana gelir, istedikleri ağacı seçer ve siz o ağacı söker verirsiniz. Bir diğer yöntem de toptancısından ağaçları alıp kendi bahçenizde ya da kiraladığınız bir alanda satmak olabilir.

ÇOCUK BAKIMI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir
Muhtemelen çocukları seviyorsunuzdur. Muhtemelen kendi çocuklarınız vardır ve onların yanında birkaç çocukla daha ilgilenme fikri size mantıklı geliyor olabilir. Amerika’da çocuk bakımı sektörü yükselmeye devam etmekte olan bir sektör. Çoğu insan çalışırken çocuklarının bir enstitü ortamında değil de ev ortamında bakılmasını ister. Bu da demek oluyor ki derhal evde çocuk bakımı işine başlayabilirsiniz.

EVCİL HAYVAN BAKICILIĞI
Tecrübe, eğitim ya da lisans gerektirebilir.
Hayvan bakıcılığı işine başlamak neredeyse hiçbir maliyet gerektirmez. Çok az bir maliyeti olan ya da ücretsiz olan bazı genel niteliklere ihtiyacınız olacak. Muhtemelen bunların içinde kişisel evcil hayvan sahipliği belgeniz –şu anda yoksa bile geçmişte olmuştur- ve aynı zamanda bir evcil hayvan gıda deposunda, veterinerde ya da hayvanlarla alakalı başka yerlerde çalışma tecrübeleriniz vardır. Resmiyet kazanması için biraz harcama yapmanız gerekebilir. Bu aynı zamanda “dürüstlük sigortası” olarak da bilinir ve müşterilerinizin anahtarlarını alıp değerli eşyalarını çalmayacağınıza dair (ya da böyle bir olay olursa paralarını geri alabileceklerine dair) bir sigortadır.

(Bu makale entrepreneur.com’da Entrepreneur Press & Cheryl Kimball tarafından yayınlanan yazıdan çevrilmiştir.)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı