İş Kurmak İçin Desteklerden Yararlanın

by Bayilik Lobisi

Kamu ve iş dünyası örgütlerinin girişimciliğe verdiği desteklerden yararlanın

Girişimcilik konusunda dünya çapında kapsamlı araştırmaları ile bilinen Global Entrepreneurship Monitor’un (GEM) 2015 raporuna göre Türkiye’de her 100 kişiden sadece 12.2’si girişimci. Bu sayı ABD başta olmak üzere gelişmiş Batı ekonomilerinde yüzde 30’lara kadar çıkıyor. Ancak yine aynı araştırmaya göre Türkiye’de her 3 kişiden biri girişimci olmak yani en özet tanımıyla kendi işini kurmak istiyor.

İşte, kendi işini kurmak isteyenlerin bu kadar çok olması, girişimci sayısını artırarak daha hızlı büyümeyi ve özellikle işsizliği azaltmayı hedefleyen Türkiye için bu oldukça iyi bir haber. Çünkü ülkenin hedeflediği büyümenin önemli bir kısmı bir fikri, uygulanabilir bir iş modeline dönüştürerek, risk alıp kendi işini kuran girişimciler sayesinde gerçekleşecek. Kendi işini kuranlar büyüdükçe istihdam sağlayacak ve böylece hedeflenen kalkınma girişimcilik sayesinde ivme kazanacak.

KOSGEB VE TÜBİTAK
Bu gerçekten hareketle ekonomi yönetimi ve iş dünyası örgütleri bir süredir Türkiye’nin girişimcilik ortamını geliştirmeyi amaçlayan çok sayıda projeyi hayata geçiriyor. Hatta girişimciliğin desteklenmesi ekonomi yönetimince o kadar önemseniyor ki Hükümet, geçen temmuz ayında 2015-2018 yıllarını kapsayan “Türkiye Girişimcilik Stratejisi ve Eylem Planı’nı (GİSEP)” açıkladı. GİSEP’in genel amacı, ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, güçlü bir ekosistem oluşturmak ve girişimciliği geliştirmek. Girişimciliğe en büyük destek Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı KOSGEB ve TÜBİTAK’tan geliyor. KOSGEB’in uyguladığı Girişimcilik Destek Programı’nda 30 bin TL’ye kadar geri ödemesiz ve 70 bin TL’ye kadar da uygun faiz ve vadeyle geri ödemeli kredi veriliyor. 38 farklı türde kredi ile girişimcileri destekleyen KOSGEB KOBİ Destek Programı kapsamında da 50 bin TL’ye kadar yeni girişim desteği sağlıyor.

ÖZEL SEKTÖRDEN EĞİTİM
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, inovasyon ve AR-GE desteklerinin yanı sıra, 100 bin TL’ye kadar Tekno-Girişim Desteği sağlıyor. TÜBİTAK ise, inovasyon faaliyetlerine ve yeni girişimcilere geri ödemesiz kredi veriyor. Bu desteklerin üst sınırları fonlara yapılacak başvuru çağrılarında belirtiliyor. Ayrıca Bölgesel Kalkınma Ajansları da dönem dönem Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlardan sağladıkları fonlarla girişimciliği destekleyen programları hayata geçiriyor. Kamunun desteklerinin yanı sıra Genç Girişimciler Kurulu ve Kadın Girişimciler Kurulu’nu bünyesinde bulunduran Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TÜSİAD gibi etkin iş dünyası örgütleri olmak üzere pek çok kurum Türkiye’de girişimciliğin gelişmesine özellikle çeşitli eğitim faaliyetleri ve yeni girişimcilerle deneyimlerin paylaşılması yoluyla katkıda bulunuyor.

BEKLEMEDEN BAŞVURU YAPIN
Özelikle gençler arasındaki işsizliğin daha yüksek olduğu Türkiye’de girişimciliğe verilen pek çok destek söz konusu. İyi bir iş fikri olanların bu fikri iyi bir iş modeline dönüştürmesinden tutun, işi kurmak ya da büyütmek için çeşitli kamu kuruluşlarının hibe ve destek programları söz konusu. Yapılması gereken bu programların yakından takip edilmesi ve en uygun olan programa başvurulması. Nasıl başvuru yapılacağ ya da bir iş fikrinin nasıl desteklenebilir bir projeye dönüştürüleceği konusunda sayısız kuruluşun verdiği ücretsiz danışmanlık destek programları bulunuyor. Sizin de bir iş fikriniz ve hatta uygulanabilir bir iş modeliniz varsa, hiç tereddüt etmeden ilgili kurumlara başvurmalısınız.
‘Melek’lerden destek alın

TÜRKİYE’de yapılan son düzenlemeler ile gelişmiş ekonomilerde uzun bir süredir uygulanan erken aşamadaki iş fikirlerinin desteklendiği girişim sermayesi ve melek yatırımcı mekanizmalarının da çerçevesi ve işleyişi belirlendi. Hazine müsteşarlığı bu konuda düzenleyici ve denetleyici otorite olarak belirlendi. Geçen yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından akredite edilen Melek Yatırımcı Ağlarının sayısı 14’e yükseldi. Hazine Müsteşarlığı iş fikri olanlara finansman sağlamak ya da deneyimlerini paylaşmak yoluyla destek olan Bireysel Katılım Sermayesi lisansı veriyor. Melek yatırımcı olarak da anılan bu lisans sahipleri 2015 Nisan ayına kadar sadece 16 girişime, 5 milyon 180 bin TL tutarında yatırım yaptı. Türkiye’de halen 900’ün üzerinde sertifikalı melek yatırımcı mevcut.

KADIN GİRİŞİMCİLERE ÖZEL DESTEK VERİLİYOR
TÜRKİYE’de 1.3 milyon erkek girişimci ve sadece 109 bin kadın girişimci buluyor. Araştırmalar kadınların eğitim seviyesi arttıkça girişimcilik oranın da arttığını gösteriyor. Türkiye’de kadın girişimci sayısının arttırılması konusunda yürütülen çabalar kapsamında kadın girişimcilere mikro krediden, hibe desteklerine ve uygun faizli kredilere kadar bir dizi farklı destek veriliyor. Ayrıca bankacılık sektörü de, kadın girişimcilere yönelik uygun koşullu kredi hizmetleri sunuyor.
İstihdamın anahtarı

BAŞTA petrol olmak üzere yeraltı zenginlikleri sınırlı olan Türkiye’nin en büyük avantajının girişimci ruha sahip işgücü olduğu hemen her platrformda gündeme geliyor. Girişimci ayrıca kurduğu iş ile sadece kendisine değil büyüdükçe başka insanlara da iş sağlayan ekonomi için oldukça önemli bir kişidir. Girişimcilik alanında çalışan Kauffman Vakfı’nın Eylül 2015’te yaptığı Yeni Şirketlerin Ekonomik Büyüme İçin Önemi (The Importance of Young Firms for Economic Growth) başlıklı araştırmaya göre istihdam yaratmanın anahtarı; genel kanının aksine, şirketlerin büyüklüğünde değil, yaşında. Bu araştırmaya göre, ABD’de yeni kurulan işletmeler, yeni istihdam oluşumunun tamamını ve genel istihdamın ise yüzde 20’sini sağlıyorlar. ABD’de son 30 yılda 1 yıldan küçük şirketler yılda ortalama 1.5 milyon iş yarattılar.

YENİ İŞ KURMANIN PÜF NOKTALARI
İSTER halen çalışan orta yaşlı biri olun, ister yeni mezun olmuş işsiz bir genç olun, iyi bir iş fikriniz varsa, her zaman büyük bir sermayenizin olması şart değil. Girişimcilik için sermaye çok önemli bir unsur ancak tek başına yeterli değil. İşte kendi işini kurmak isteyenlere çok özet bir yol haritası:

*Varsa eğer düzenli gelir sağladığınız işinizi ilk etapta bırakmayın.
*Eğer bir işiniz yoksa o zaman belli bir süre geçiminizi sağlayacak bir planınız olmalı.
*Öncelikle çevrenizi gözlemleyerek, yeni işalanları konusunda araştırmalar yaparak bir iş fikri geliştirin.
*İş kurmak istediğiniz alanda hali hazırda şubeleşmeyi planlayan ve franchise veren kurumları bulun, koşulları uygunsa ilk etapta franchise almayı deneyebilirsiniz.
*Sonraki adımda bu fikri uygulanabilir bir iş modeline dönüştürün. Bu konuda ilçe kaymakamlıklarından, ilinizdeki ticaret-sanayi odalarına kadar pek çok kurumdan ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.
*Geliştireceğiniz ürün ve hizmete yönelik iyi bir pazar ve fiyat araştırması yapın.
* *Eğer kredi alacaksanız ya da bir hibe programından yararlanacaksanız, bu konuda faaliyeti olan tüm kurumlarla temasa geçin. Şartları karşılaştırın ve en uygun olanı seçin.
*Pazara yeni gireceklere genelde rekabetçi olmak ve tutunabilmek için daha uygun fiyatla girmeleri öneriliyor.
*Bu taktiği uygularken, maliyet-gelir dengesini korumaya özen gösterin.
*Hedef kitlenizi iyi belirleyin, buna yönelik sağlam bir iletişim ve pazarlama programı düşünün.
*Teknoloji ve interneti ihmal etmeyin, mutlaka kendi işiniz için bir internet sitesi oluşturun ya da sosyal ağları etkin bir şekilde kullanın.
*Kendinizi geliştirmek için faaliyette bulunduğunuz alandaki yayınları okuyun, internet üzerinden sürekli araştırmalar yapın, bu alandaki sosyal ağlara katılın.

TEKNOLOJİ, SAĞLIK VE TARIMDA FIRSATLARA BAKABİLİRSİNİZ
GÜNÜMÜZDE başarılı girişimcilik hikayeleri ağırlıklı olarak, teknoloji ile ilgili her türlü işin yanı sıra sağlık ve tarım sektöründe yeni bir ürünün pazara sunulması gibi projelerden de geliyor. Yeni bir iş kurma fikri üzerinde çalışıyorsanız, farklı coğrafyalarda yetişen tarım ürünleri ve hayvanlaın beslenmesinin yaratabileceği fırsatlara bakmalısınız. Tarım ve hayvancılıkta geliştirilen üretim teknolojileri bugün farklı coğrafyaların iklim şartlarının suni olarak oluşturulmasıyla her türlü ürünün yetiştirilmesi mümkün hale geliyor.

Girişimci nitelikleri
• Güçlü ikna yeteneği
• Üstüne risk alabilme
• Esneklik
• Yaratıcılık
• Bağımsızlık
• Sorunları ivedilikle çözebilme
• Başarma gereksinimi
• Hayal gücü
• Başkalarının kaderini yönetebileceğine dair güçlü bir inanç
• Liderlik yeteneği
• Çok çalışma
• Ekip oluşturma

(Hülya Güler- Hürriyet)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı