İş Planı Hataları

by Bayilik Lobisi

iş planı hataları

Bu makale, planlama sürecinde size yardımcı olacak makalelerimizin seçilmiş bir listesi olan İş Planlama Kılavuzumuzun bir parçasıdır !

Bir iş planı yazarken en sık yapılan hatalar nelerdir? İşte kaçınmak için olanlar listesi. Bir iş planına gerekli öğeleri dahil etmek önemlidir, ancak aşağıdaki iş planı hatalarından hiçbirini işlemediğinizden emin olmak istersiniz.

1. ertelemek
Çok fazla işletme iş planlarını ancak konuyla ilgili başka seçenekleri olmadığında yapar. Banka veya yatırımcılar bir plan istemedikçe, bir plan yoktur.

Yeterli zamanınız olacağını düşünene kadar planınızı yazmak için beklemeyin. “Planlayamıyorum. İşleri yapmakla çok meşgulüm ”diyor iş adamları. Ne kadar yoğun olursanız, o kadar çok plan yapmanız gerekir. Her zaman yangın söndürüyorsanız, ateş kemerleri veya bir yağmurlama sistemi inşa etmelisiniz. Bireysel yanan ağaçlara çok dikkat ederek tüm ormanı kaybedebilirsiniz.

Aslında bir Yalın Planı 30 dakikadan daha kısa sürede bir araya getirebilirsiniz . İşte size yardımcı olacak ücretsiz indirilebilir Yalın Planı Şablonu .

2. Nakit akışı
Çoğu insan nakit yerine kâr açısından düşünür . Yeni bir iş düşündüğünüzde, ürünü yapmanın maliyetinin ne olacağını, ne için satabileceğinizi ve birim başına kârın ne olabileceğini düşünüyorsunuz.

İşletmeyi satış eksi maliyet ve gider olarak düşünmek için eğitildik, bu da eşit kâr. Ne yazık ki, karı bir işte harcamıyoruz. Nakit harcıyoruz.

Nakit akışını anlamak çok önemlidir. İş planınızda yalnızca bir tablonuz varsa, bunu nakit akışı tablosu yapın.

3. Fikir enflasyonu
Fikrin önemini abartmayın. Bir iş kurmak için iyi bir fikre ihtiyacınız yok; zaman, para, azim ve sağduyuya ihtiyacınız var. Birkaç başarılı işletme tamamen yeni fikirlere dayanmaktadır. Yeni bir fikri yürütmek mevcut bir fikirden daha zordur çünkü insanlar yeni bir fikri anlamıyorlar ve genellikle işe yarayıp yaramayacaklarından emin değiller.

Planlar yatırımcılara yeni iş fikirleri satmıyor. Planlar sadece iş beklentilerini ve başarılarını özetlemektedir. Yatırımcılar fikirlere değil insanlara ve işlerine yatırım yaparlar.

Plan, gerekli olmasına rağmen, sadece bilgi sunmanın bir yoludur. Bu nedenle, potansiyel yatırımcılarınızı bilgi ve liderlik becerilerinizle şaşırtmaya hazır olduğunuzdan emin olun ve iş fikrinizin (veya açıkladığınız iş planının) işi sizin için yapmasını beklemeyin.

4. Korku ve dehşet
Bir iş planı yapmak düşündüğünüz kadar zor değil. Bir doktora tezi ya da roman yazmak zorunda değilsiniz. Daha önce de söylediğimiz gibi, en basit Yalın Planı sadece madde işareti listeleri ve tabloları, birkaç sayfa ve önemli projeksiyonlardır.

5. Süngerimsi, belirsiz hedefler
İş cümlelerinin belirsizliğini ve anlamsız gevezeliğini (“en iyi olmak” gibi) dışarıda bırakın çünkü bunlar sadece hype’tır.

Bir planın amacının sonuçları olduğunu ve sonuçların izlenmesi ve takip edilmesi gerektiğini unutmayın. Belirli tarihlere, yönetim sorumluluklarına, bütçelere ve kilometre taşlarına ihtiyacınız vardır. Sonra takip edebilirsiniz. Ne kadar iyi düşünülmüş veya parlak bir şekilde sunulmuş olursa olsun, sonuç üretmedikçe hiçbir şey ifade etmez. Kilometre taşlarının iş planınızı nasıl gerçek ve eyleme geçirilebilir hale getirdiği hakkındaki bu makale yardımcı olacaktır.

6. tek beden herkese uyar
Planınızı gerçek iş amacına göre uyarlayın.

İş planları farklı şeyler olabilir: bazen yeni bir işi açıklamak için sadece satış belgeleri olurlar. Bunlar ayrıca Yalın Planlar , ayrıntılı eylem planları, finansal planlar , pazarlama planları ve hatta personel planları olabilir. Onlar için kullanılabilecek bir iş kurmak ya da sadece daha iyi bir iş çalıştırın.

İş hedeflerinize en uygun planı geliştirin.

7. Seyreltilmiş öncelikler
Unutmayın, strateji odak noktasıdır .

Üç ila dört öğeden oluşan bir öncelik listesi odaklanmıştır. 20 maddeden oluşan bir öncelik listesi kesinlikle stratejik değildir ve nadiren etkili olur. Listede ne kadar fazla öğe varsa, her birinin önemi o kadar az olur.

8. “Hokey sopası” şeklindeki büyüme tahminleri
Satışlar önce yavaş yavaş büyür, ancak “bir şey” meydana gelir gelmez, büyük büyüme oranlarıyla cesurca vurun.

Onları savunabilmeniz için muhafazakar projeksiyonlar yapın. Şüphe duyduğunuzda daha az iyimser olun. Satış tahmininizi nasıl oluşturmanızı öneririz .

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı