İş planı nasıl hazırlanır

by Bayilik Lobisi

Bir İş Planı Nasıl Yazılır
Bir iş planı yazmak karmaşık olmamalıdır. Bu adım adım kılavuzda, istediğiniz sonuçları elde edecek bir iş planını nasıl hızlı ve kolay bir şekilde yazacağınızı göstereceğim. Endişelenmeyin, harika bir iş planı oluşturmak için bir işletme veya muhasebe derecesine sahip olmanız gerekmez. Bu kılavuz, karmaşıklık veya hayal kırıklığı yaşamadan planınızı adım adım nasıl yapacağınızı gösterecektir.

Bir iş planının altı bileşeni nedir?

İster para toplamak ve işinizi büyütmek için bir iş planı hazırlıyor olun, ister sadece fikrinizin işe yarayıp yaramayacağını anlamanız gerekiyor, her iş planının 6 temel konuyu kapsaması gerekir. Her konunun kısa bir özeti. Bu kılavuzun sonraki adımlarında her adım için çok daha fazla ayrıntı ve talimat bulunmaktadır.

1. Yönetici Özeti
Yönetici özeti, işletmenize ve planlarınıza genel bir bakış niteliğindedir. Planınızda ilk sırada gelir ve ideal olarak yalnızca bir veya iki sayfadır. Çoğu insan en son yazıyor.

2. Fırsat
Fırsat bölümü şu soruları yanıtlıyor: Gerçekten ne satıyorsunuz ve pazarınız için bir problemi (veya “ihtiyacı”) nasıl çözüyorsunuz? Hedef pazarınız ve rekabetiniz kim?

3. Yürütme
İş planınızın yürütme bölümünde şu soruyu cevaplayacaksınız: fırsatınızı nasıl değerlendirecek ve bir işletmeye dönüştüreceksiniz? Bu bölüm, pazarlama ve satış planınızı, operasyonlarınızı ve başarı için dönüm noktalarınızı ve aşamalarınızı kapsayacaktır.

4. Şirket ve yönetim özeti
Yatırımcılar harika fikirlerin yanı sıra harika ekipler de ararlar. Mevcut ekibinizi ve kimi işe almanız gerektiğini tanımlamak için şirket ve yönetim bölümünü kullanın. Ayrıca, hazır durumdaysanız yasal yapınıza, konumunuza ve geçmişinize hızlı bir genel bakış sunacaksınız.

5. Finansal plan
Finansal plan olmadan iş planınız tamamlanmadı. Finansal planınıza neleri dahil edeceğinizi anlatacağız, ancak kesinlikle bir satış tahmini, nakit akışı tablosu, gelir tablosu (kar ve zarar olarak da adlandırılır) ve bilançonuzla başlamak isteyeceksiniz.

6. Ek
Ürün resimleri veya ek bilgiler için daha fazla alana ihtiyacınız varsa, bu ayrıntılar için eki kullanın.

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde, iş planınızın her bölümünün ayrıntılarını inceleyeceğim ve yatırımcılarınızın ve borç verenlerinizin okumak isteyeceği bir bölüm oluşturmaya odaklanacağım.

İş planlamasını kolaylaştıran 3 kural:
İş planınıza başlamadan önce, tüm iş planlama sürecini kolaylaştıracak bazı “kurallar” hakkında konuşalım. Amaç, iş planınızı yapmaktır, böylece işinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz.

1. Kısa tutun
İş planları kısa ve öz olmalıdır.

Bunun nedeni iki yönlüdür:
İlk olarak, iş planınızın okunmasını istiyorsunuz (ve hiç kimse 100 sayfalık, hatta 40 sayfalık bir iş planı okumaz).
İkincisi, iş planınız, işletmenizi çalıştırmak ve büyütmek için kullandığınız bir araç olmalıdır; zaman içinde kullanmaya ve hassaslaştırmaya devam ettiğiniz bir şey. Aşırı uzun bir iş planı, gözden geçirilmesi büyük bir güçlüktür – planınızın bir daha asla görülmeyecek şekilde bir masa çekmecesine düşeceğinden neredeyse emin olabilirsiniz.
2. Kitlenizi tanıyın
Planınızı hedef kitlenizin anlayacağı bir dil kullanarak yazın.

Örneğin, şirketiniz karmaşık bir bilimsel süreç geliştiriyorsa, ancak potansiyel yatırımcılarınız bilim adamı değilse, jargondan veya aşina olmayacak kısaltmalardan kaçının.

Bunun yerine:

“Patent başvurusu yapılan teknolojimiz mevcut bCPAP kurulumlarına tek bağlantılı bir eklentidir. Bir bCPAP kurulumuna bağlandığında, ürünümüz invazif olmayan çift basınçlı havalandırma sağlar. ”

Bunu yaz:

“Patent başvurusu yapılan ürünümüz, hastanelerde kullanılan geleneksel ventilatör makinelerinin yerini maliyetinin 1 / 100’ü ile değiştiren, güç gerektirmeyen, kullanımı kolay bir cihazdır.”

Herkesin anlayabileceği terimleri kullanarak yatırımcılarınızı ağırlayın ve ürününüzle ilgili açıklamaları basit ve doğrudan tutun. Gerektiğinde tüm teknik özellikleri sağlamak için planınızın ekini her zaman kullanabilirsiniz.

3. Gözünüzü korkutmayın
İşletme sahiplerinin ve girişimcilerin büyük çoğunluğunun işletme uzmanı olmadığını biliyor muydunuz? MBA’ları veya muhasebe dereceleri yoktur. Giderken öğreniyorlar ve onlara yardımcı olacak araçlar ve kaynaklar buluyorlar.

Bir iş planı yazmak büyük bir engel gibi görünebilir, ancak olması gerekmez. İşinizi biliyorsunuz – bu konuda uzmansınız. Bu nedenle, yalnızca bir iş planı yazmak ve daha sonra büyüme planınızı kullanmak düşündüğünüz kadar zor olmayacaktır.

Ve burada açıklayacağım tam ve detaylı iş planıyla başlamak zorunda değilsiniz. Aslında, Yalın Plan olarak adlandırdığımız basit, tek sayfalık bir iş planı ile başlamak ve daha sonra geri gelip daha sonra biraz daha uzun, daha ayrıntılı bir iş planı oluşturmak çok daha kolay olabilir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı