iş planlaması

by Bayilik Lobisi

Uzman görüşleri değişebilir, ancak genel olarak, bir iş planının ayrıntılara bakılmaksızın sahip olması gereken bazı standart analizler vardır.

İş Planlaması  bir iş planına nelerin dahil edilmesi gerektiğini tartışalım.

Yeni harekete geçirici mesaj
1. Nakit akışı en önemlisidir. İşletmeler nakit çalıştırın . Nakit akışı planı olmadan hiçbir iş planı tamamlanmamıştır.

2. Satış, satış maliyeti, işletme giderleri ve kârı içeren kâr ve zarar . Tabii ki bu da proforma gelir beyanıdır. Çoğu durumda satışlara brüt kar marjı olarak daha az satış maliyeti, faiz ve vergilerden önceki kar olarak brüt kar marjı daha az işletme gideri (brüt kar ve genel giderlere katkı da denir) göstermelidir. Normalde faiz, vergi ve net kar tahmini de vardır.

3. Proforma bilançosu : Nakit ve gelir dışında varlık, borç ve sermaye dengesi vardır.

4. Satış tahmini : Form işletmeye göre değişebilir, ancak satış tahmini olmayan bir plan hayal etmek zordur. Bazı planlar dayanılmaz ayrıntılar öngörüyor, bazıları özetliyor , ancak tahmin orada olmalı. En basit planlarda, satış tahmini, proforma gelir tablosunda tek bir satır olabilir.

5. Personel planı : Personel maliyetleri sabit maliyetlerle o kadar yakından ilişkilidir ki, bunlar genellikle bir kenara bırakılmalı ve tartışılmalıdır. Bazı basit planlarda, satış tahminleri gibi, gelir tablosunda sadece bir veya iki satır olabilir.

6. Ticari oranlar : Sayılar, proforma gelir, nakit ve bilanço olduğunda oradadır, böylece oranlar hesaplanabilir. Bu, iç plan için bankacılar ve yatırımcılar için olduğu kadar gerekli değildir, ancak bazı önemli oranlar neredeyse her zaman iyi bir fikirdir. Muhtemelen brüt kar, satış getirisi, aktif getirisi ve yatırım getirisi gibi bazı karlılık oranlarını içermelidir; artı borç / özsermaye, cari oran ve işletme sermayesi gibi bazı likidite oranları. Hangi oranları kullanmak istediğinizi ve bunların nasıl hesaplanacağını zaten biliyorsunuz. Bir bankacı da benzer bir görüşe sahip olacaktır.

7. Başabaş analizi : İş planlarına dahil edilen başabaş analizlerinin çoğunun değeri düşüktür, ancak çoğu bankacı ve analist bunları görmeyi sever.

8. Piyasa tahmini : Önemli olan satış tahmininin yanı sıra, piyasa tahmini de iyi bir fikirdir. Kaç potansiyel müşteri var? Pazar büyümesi bu işi nasıl etkiliyor?

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı