Kahvede beşinci dalga

by Bayilik Lobisi

Kahvede beşinci dalga nedir?
5th Wave™, ölçekli butik misafirperverliğin güçlü ve yeni bir çağını yansıtır ve küresel kahve endüstrisindeki iş trendlerini şekillendiren mevcut ideolojidir. Basitçe ifade edersek, 5. Dalga, son derece başarılı, müşteri odaklı ve sürdürülebilir bir iş sonucu elde etmek için tutarlı yüksek kaliteyi ölçeklendirmek anlamına gelir.

5. Dalga, günümüzün son derece anlayışlı ve teknik olarak angaje olan bin yıllık izleyicisinin ve yarının Z Kuşağının arzularını, ihtiyaçlarını ve özlemlerini karşılamak için gereken vizyon ve uygulama kalibresinde bir kuantum sıçramasını temsil ediyor.

5. Dalga konsepti, Allegra Strategies danışmanlığı tarafından geliştirildi ve yirmi yıllık kahve endüstrisi araştırma ve analizinin ardından Allegra World Coffee Portal’da rafine edildi. 5. Dalga, Kahve Endüstrisi Geliştirme Çerçevesinin Dünya Kahve Portalı Aşamaları’nda ortaya konan endüstri gelişiminin önceki dört ‘dalgasının’ hepsinin doruk noktasıdır.

1. Dalga, geleneksel 20. yüzyıl kahve içmeyi tanımlar ve farklı tarihi kültürleri ve coğrafyaları yansıtır.
2. Dalga, Starbucks Coffee Company, zanaat veya zanaat kahvesi ile
3. Dalga ve ‘kahve bilimi’ ile
4. Dalga gibi yaşam tarzı markalı zincirlerin erken büyümesi ile karakterize edilir.
Her çağın kendine has özellikleri vardır ve kahve keyfinin derinliğine ve büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur.

İçinde yaşadığımız çağın bir yansıması olan beşinci dalga, günümüzün son derece anlayışlı ve teknik olarak angaje olan bin yıllık izleyici kitlesinin ve yarının Z kuşağının arzularını, ihtiyaçlarını ve özlemlerini karşılamak için gereken vizyon ve uygulama kalibresinde bir kuantum sıçramasını temsil ediyor.

Günümüzün 5. Dalga işletmeleri, açıkça tanımlanmış müşteri hedef kitlelerine son derece ilgi çekici ve ilham verici deneyimler yaratır ve tutarlı bir şekilde sunar. Bu ileri görüşlü işletmeler son derece ticaridir ve her süreci titizlikle mühendislik ve rafine etme, mükemmellik için sürekli çaba gösterme zihniyetine sahiptir. Tipik olarak, insan kültürünün, modern sistem ve süreçlerin, eğitim ve geliştirmenin ve sorunsuz teknolojiye yatırımın önemini anlayan hırslı, iyi finanse edilen girişimci profesyoneller tarafından yönetilirler – kolaylık için değil, pozitif kazanma takıntıları nedeniyle. müşteri deneyimi.

Kalite ve ölçek göreceli olabilir. 5. Dalga, mutlaka bir teklifin aşırı derecede pahalı olması gerektiği veya yüzlerce satış noktasına genişletilmesi gerektiği anlamına gelmez.

Her müşteri etkileşimi için kaliteyi ölçeklendirmek, yılmaz bir disiplin, güçlü dayanıklılık, özgün yetenek ve aralıksız yenilik gerektirir. 5. Dalga sadece kahve sektörüyle sınırlı değil. Çok sayıda başka sektör, rekabet avantajını sürdürmek için günümüzün kaliteyi ‘ölçeklendirme’ ve müşteri deneyimini artırma ihtiyacını derinden tanımlıyor.

Bunlara perakendeden restoranlara, otellere, fitness ve teknolojiye kadar sektörler dahildir. Kahve sektöründe, Blue Bottle, Bluestone Lane, Caravan, Doubleshotcoffe, Department of Coffee ve diğerleri gibi markalar, kalite ve müşteri katılımı için yeni ölçütler belirleyen akıllı işletmelerin örnekleridir. Aynı şekilde, Starbucks Reserve konsepti, dünyanın en büyük kahve operatörü içinde müşteri deneyimine yeni bir boyut kazandırıyor.

5. Dalga şirketlerinin tanımı ve özellikleri hakkında daha fazla ayrıntı takip edilecektir. Şüphesiz bu yolculuğun sadece başlangıcıdır. Bu arada, küresel kahve dükkanı evriminde bir sonraki büyük adıma, The Business of Coffee için yeni bir dönem olan

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı