Kendi İşinizi Kurmadan Önce Atlamamanız Gereken 5 Nokta

by Bayilik Lobisi

Hepimiz kendi işimizin patronu olmayı isteriz. Başka birinin altında çalışıyor olma düşüncesi, birçoğumuza kötü gelir. Ayrıca rahat bir şekilde çalışmayı da yıllardır hayal ediyordur. Özel sektör veya devlet koşullarının bize göre olmadığını, bu yüzden kendi işimize istersek pijamayla gitmenin düşünceleriyle yaşıyoruz. Bir kafeterya açmak gibi küçük iş fikirlerini hemen üretip, hayalleri kurup gerçeğe dönüştürmek isteriz. Elbette bu noktada atlamamanız gereken bazı noktalar da bulunuyor.

Kendi işinizi kurmadan önce yalnızca hayallerinizi süsleyen güzellikleri değil, karşılaşabileceğiniz sorunlar da düşünmeniz gerekiyor. Hele ki finansal anlamda düşünemediğiniz birçok sorun, iş yerini daha açmadan karşınıza çıkar. Finansal eksiklikler yüzünden belki de hayalinizi gerçekleştiremeden iş fikrinizi tarihe gömersiniz. Hatta başkalarının bunu hayata geçirmesiyle de imrenir, üzülürsünüz. Eğer atlamamanız gereken noktaları gözden geçirmiş olsaydınız, belki de bu sorunlarla karşılaşmazdınız.

Sözü fazla uzatmadan kendi işinizi kurmadan önce atlanmamanız gereken 5 noktayı sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1-Bunu Neden Yapıyorsunuz?

 

Neden Bunu Yapıyorsunuz?

Kendi işlerinizi neden açmak istediğinizi biliyor musunuz? Yalnızca bir hayalin peşinden, körü körüne mi ilerliyorsunuz? İçinizdeki tutkuya engel olamıyor ve illa bu işi kurmak mı istiyorsunuz? Tüm bu ve bunun gibi sorulara en doğru, inandırıcı, etkileyici cevapları vermelisiniz. Verdiğiniz cevapları bir bütün olarak değerlendirdikten sonra da kuracağınız şirketin hikayesini yazmalısınız. Bu hikayeyi insanlarla paylaşacağınız için doğru ve etkileyici cevaplar verdiğinizden emin olmalısınız.

2-Rahat Beklerken Rahatsızlıkla Karşılaşmak

Rahat Beklerken Rahatsızlıkla Karşılaşmak

Kendi işinize sahip olmak beraberinde birçok sorunu getirir. Bu sorunlar elbette ticari olarak ilgilenmeniz gereken sorunlardır. Çalıştıracağınız elemanlar, tüm giderleriniz, gelirinizin işinizi döndürmesi gibi uğraşmanız gereken çeşitli işlemler vardır. Bu işlemleri yani hesap – kitap işlerini yapabilmeniz gerekiyor. Bu da tahmin ettiğiniz rahatlıktan çok, rahatsızlık verebilecek bir durumdur. Tüm bu durumlarla karşılaşmayı göze alıyor ve uğrama gücünü kendinizde buluyor musunuz, karar vermeniz gerekiyor.

3-Tüketici İkna Edebilecek Misiniz?

Tüketicileri İkna Edebilecek misiniz?
Kuracağınız iş, halihazırda olan bir fikir mi, yoksa insanların daha önce görmediği ama ihtiyaçlarına yönelik bir fikir mi? Bu durum oldukça önemlidir ve sürdürülebilir bir iş için dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yerini ilk sıradan almaktadır. Çünkü insanlara hitap eden bir iş fikriniz yoksa kısa bir süre sonra kepenk indirmek zorunda kalabilirsiniz. Bu iş kurma hayali olan kişi için karşılaşılacak en kötü durumlardan birisi de budur.

4-Eleştrilere Hazır Mısınız?

Eleştirilere Hazır mısınız?
Hizmet sektöründe yer alıyorsanız veya müşterilerinize pazarladığınız ürünler varsa, gelecek her türlü eleştiriye de hazırlıklı olmalısınız. Bazı acımasız müşterileriniz sizi gerçekten yerden yere vurabilir. Bu durumlara hazırlıklı olmalısınız. Ayrıca müşterinin sizin hakkınızda oluşturduğu kötü düşüncelerini de silmelisiniz. Eğer ona kötü bir karşılık verecekseniz, sizin için kötü yorumlar yaparak diğer müşterilerinizi de kaçırmaya başlar. Yaptığınız iş ile ilgili olarak gelen eleştirilere mutlaka yapıcı çözümler bulmalısınız.

5-İşlerin Kötü Gitme İhtimali

İşlerin Kötüye Gitme İhtimali
Ticarette her zaman bu ihtimal söz konusudur. Bu nedenle işler kötüye gittiğinde ne yapacağınızı bilmelisiniz. Durumla nasıl baş edeceğinizi, altından nasıl kalkacağınızı önceden düşünmelisiniz. Bu soruya iyi bir cevap verebilirseniz, ilerlemek için de gerekli gücü kendinizde bulacaksınız. Ama bulamazsanız, olduğunuz yerde saymaya devam edersiniz. Fikrinizi hayata geçiremez ve bir hayal olarak kalmasına neden olabilirsiniz. İş kurma fikrini hayata geçirmeden önce bu sorulara cevap bulmanız gerekiyor. Ancak bu şekilde cesaretli bir şekilde yeni işinize merhaba diyebileceksiniz.

(paratic com Aysun Bayhan Haberidir)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı