Konyalı Saat, 2016’da Franchise Mağazalarıyla Büyüyecek

by Bayilik Lobisi

2001 yılından beri “Perakende Saat Mağazaları” konseptini başarıyla sürdüren Konyalı-Ersa Mağazacılık Genel Müdürü Talha Esen saat sektöründe 2015 yılını değerlendirdi.

1951 yılında Konya’da ‘Şen Saatçi’ adında tek bir mağazayla temelleri atılan Konyalı Saat, 2001 yılında ‘Konyalı Saat Sanayi ve Tic. A.Ş.’ ve ‘Ersa İthalat ve Ticaret A.Ş.’nin ortaklığı ile kurdukları Konyalı – Ersa Mağazacılık A.Ş. ile bugün Türkiye’de 8 farklı şehirde 24 mağazası bulunan bir zincir saat markası oldu .

Konyalı-Ersa Mağazacılık Genel Müdürü Talha Esen; “Türkiye’de saat sektörünün büyük bir bölümü ithal ürünlerden oluşuyor. Döviz ile ülkemize gelen bu ürünler kurlardaki tüm hareketten etkileniyor. Bu durum da Türkiye saat pazarının daralmasına neden oluyor. Kurlardaki yükselmenin etkisiyle sektörde fiyatların yüzde 20’ler seviyesinde artması piyasanın daralmasına neden oluyor.” Talha Esen; Konyalı Saat olarak 2016 yılında franchise vererek büyümeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Esen, “2016 yılından itibaren franchise vermeye başlayıp her yıl ortalama 7 franchise mağaza açmayı hedefliyoruz. 2020’ye kadar 50 mağaza açma hedefimiz var” dedi. 2014 yılında 2015 yılı ile ilgili büyüme beklentilerinin olduğunu ancak kurlardaki sıçramanın sektörü olumsuz etkilediğini belirten Esen, 2015 yılını ise şöyle değerlendirdi: “2015 yılında fiyatlar geçen yıla oranla yüzde 20 civarında yükseldi. Bu da satışlarda ve piyasada daralmaya neden oldu. Türkiye’de yılda 13 milyon saat satılır. TÜİK rakamlarına göre bu yılın sekiz aylık döneminde adet bazında yüzde 25’lik, tutar bazında ise yüzde 20’lik bir daralma yaşandı. 2014’teki yüzde 13’lük daralmanın üzerine bir de bu daralma gelince saat pazarı 2007- 2008 seviyesine geri döndü. Pazar olarak beş-altı yıl geri geldik.” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı