Küçük İşletme Kurmak İçin On Adım

by Bayilik Lobisi

Belli bir birikiminiz var,girişimci ve kendinize de güveniniz varsa neden kendi işletmenizi kurmayasınız.
Türkiye genelinde bir çok küçük işletmeler vardır.Ülkemizde de işletmelerin yüzde 99,77’sini oluşturan KOBİ’ler, toplam istihdamın yüzde 78’ini, toplam katma değerin yüzde 55’ini, toplam satışların yüzde 65,5’ini, toplam yatırımların yüzde 50’sini, toplam ihracatın yüzde 60,1’ini, toplam kredilerin yüzde 24’ünü gerçekleştirmektedir. Bu rakamlar, KOBİ’lerin Türkiye ekonomisindeki önemli rolünü açıkça göstermektedir. Benzersiz bir iş fikrine sahip olmak, sizinle büyümek için esnekliğe sahip bir kariyer tasarlamak, finansal bağımsızlığa doğru çalışmak ve kendinize yatırım yapmak dahil, bir işe başlamak için en popüler nedenlerden bazılarını düşündüğünüzde – küçük işletmelerin olması şaşırtıcı değildir.

Ancak her küçük işletme başarıyı sağlayamaz. Aslında, çalışanlara sahip işletmelerin yalnızca üçte ikisi en az iki yıl , yaklaşık yarısı beş yıl hayatta kalmaktadır. Bu nedenle, işletme açmaya karar verdiğinizde, günlük işinizi bitirdiğinizde ve bir işletme sahibi olduğunuzda gerçek bir zorluk yaşayabilirsiniz. Aşama genellikle başlangıçta belirlenir, bu nedenle işinizi başlatırken gerekli tüm adımları uyguladığınızdan emin olmak, başarı için temel oluşturabilir.

İşte başarılı bir şekilde bir iş başlatmak için gereken 10 adım.

1: Araştırmanızı yapın
Büyük olasılıkla zaten bir iş fikri tanımladınız , bu yüzden şimdi onu küçük bir gerçeklikle dengeleme zamanı geldi. Fikrinizin başarılı olma potansiyeli var mı? Daha ileri gitmeden önce iş fikrinizi bir onaylama sürecinden geçirmeniz gerekir.

Küçük bir işletmenin başarılı olması için bir sorunu çözmesi, bir ihtiyacı karşılaması veya pazarın istediği bir şeyi sunması gerekir.

Araştırma, odak grupları ve hatta deneme yanılma dahil bu ihtiyacı tanımlamanın bir çok yolu vardır . Piyasayı araştırırken, yanıtlamanız gereken sorulardan bazıları şunlardır:

Beklenen ürünlere / hizmetlere ihtiyaç var mı?
Kime ihtiyacı var?
Şimdi benzer ürünler / hizmetler sunan başka şirketler var mı?
Rekabet nasıl bir şey?
İşiniz pazara nasıl sığacak?
Kendine de bir şeyler sormayı unutma .

2: Bir Plan Yapın
İş fikrinizi gerçeğe dönüştürmek için bir plana ihtiyacınız var. Bir iş planı, işinizi başlangıç ​​aşamasından kuruluş ve sonunda iş büyümesine kadar yönlendirecek bir plandır ve tüm yeni işletmeler için sahip olması gereken bir şeydir.

İyi haber şu ki, farklı iş türleri için farklı iş planları var.

Bir yatırımcı veya finans kurumundan finansal destek almak istiyorsanız, geleneksel bir iş planı şarttır. Bu tür bir iş planı genellikle uzun ve eksiksizdir ve yatırımcıların ve bankaların fikrinizi doğrularken aradıkları ortak bir bölümler kümesine sahiptir.

Finansal destek aramayı ummuyorsanız, tek sayfalık basit bir iş planı , elde etmeyi umduğunuz ve nasıl yapmayı planladığınız konusunda netlik verebilir. Aslında, karalama sayfasında bir çalışma planı oluşturabilir ve zaman içinde iyileştirebilirsiniz. Bir tür yazılı plan her zaman hiç olmamasından iyidir.

3: Finansmanınızı Planlayın
Küçük bir işletmeye başlamak çok fazla para gerektirmek zorunda değildir, ancak bir kar elde etmeden önce devam eden masrafları karşılamanın yanı sıra bir miktar ilk yatırımı da içerecektir. İşletmeniz için bir defalık başlangıç ​​maliyetlerini (lisans ve izinler, ekipman, yasal ücretler, sigorta, markalama, pazar araştırması, envanter, markalaşma, büyük açılış etkinlikleri, mülk kiralamaları, vb.) Tahmin eden bir tablo hazırlayın. Beklediğiniz şey, işinizi en az 12 ay boyunca devam ettirmeniz gerekecektir (kira, kamu hizmetleri, pazarlama ve reklamcılık, üretim, sarf malzemeleri, seyahat giderleri, çalışanların maaşları, kendi maaşınız, vs.).

Bu rakamlar, ihtiyacınız olan ilk yatırımdır.

Şimdi, aklınızda bir miktar olduğunu düşündüğünüzde , aşağıdakiler de dahil olmak üzere , küçük işletmelerinize para sağlamanın çeşitli yolları vardır :

Finansman
Küçük işletme kredileri
Küçük işletme hibeleri
Melek Yatırımcılar
Ortaklık
Ayrıca, işinizi başlatmak için az sermaye kullanarak,Başlatabilirsiniz. Yukarıda listelenen yolların birinin kombinasyonunun en iyi sonucu verdiğini görebilirsiniz. Buradaki amaç, seçeneklerin üzerinde çalışmak ve işinizi başlatmak için ihtiyaç duyduğunuz sermayeyi ayarlamak için bir plan oluşturmak.

4: Bir İşletme Yapısı Seçin
Küçük işletmenizin mülkiyeti, şahıs ,ortaklı veya şirket olabilir.

İlk iş yapısını seçebilir ve ardından işiniz büyüdükçe ve ihtiyaçlarınız değiştikçe yapınızı yeniden değerlendirebilir ve değiştirebilirsiniz.

İşletmenizin karmaşıklığına bağlı olarak, işiniz için doğru yapı seçimini yaptığınızdan emin olmak için bir avukat veya muhasebecinin danışmanlığa ihtiyacınız olabilir.

5: İşletme Adınızı Seçin ve Kaydedin
İşletme adınız, işletmenizin hemen hemen her alanında bir rol oynar, bu nedenle iyi olmasını istersiniz. Seçeneklerinizi keşfederken ve işletme adınızı seçerken tüm olası etkileri düşündüğünüzden emin olun .

İşletmeniz için bir ad seçtikten sonra, ticari marka olup olmadığını veya şu anda kullanımda olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. O zaman isim tescil ve patent için kayıt olmanız gerekecektir. Tek mal sahibi, işletme adını eyalet veya ilçe memuruna kaydetmelidir. Şirketler veya sınırlı ortaklıklar, oluşum evrakı dosyalanırken genellikle işletme adlarını kaydeder.

İşletme adınızı seçtikten sonra alan adınızı kaydetmeyi unutmayın . İdeal etki alanı adınız alınmışsa bu seçenekleri deneyin .

6: Lisansları ve İzinleri Alın
Evrak işleri, kendi işinizi kurduğunuzda sürecin bir parçasıdır.

Başladığınız işletme türüne ve bulunduğunuz yere bağlı olarak, durumunuza uygulanabilecek çeşitli küçük işletme lisansları ve izinleri vardır. Başlangıç ​​sürecinde işletmenize hangi lisansların ve izinlerin uygulanabileceğini araştırmanız gerekecektir.

7: Muhasebe Sisteminizi Seçin
Küçük işletmeler, sistemler mevcut olduğunda en etkili şekilde çalışırlar. Küçük işletmeler için en önemli sistemlerden biri muhasebe sistemidir.

Bütçenizi oluşturmak ve yönetmek, fiyatları ve fiyatları belirlemek, başkalarıyla iş yapmak ve vergilerinizi dosyalamak için muhasebe sisteminiz gereklidir. Muhasebe sisteminizi kendiniz kurabilir ya da tahminde bulunma ihtimalinizi ortadan kaldırmak için bir muhasebe firmalarıyla çalışabilirsiniz . Kendi başınıza başlamaya karar verirseniz, muhasebe yazılımı seçerken hayati önem taşıyan bu soruları dikkate aldığınızdan emin olun .

8: İşletmenizin Konumunu Ayarlayın
Bir ev ofisi , ortak veya özel bir ofis alanı veya bir perakende satış yeri bulunup bulunmadığına bakılmaksızın, iş yerinizi ayarlamak, işletmenizin çalışması için önemlidir .

Bulunduğunuz yer, donanım ve genel kurulum hakkında düşünmeniz ve iş yerinizin yapacağınız iş türü için çalıştığından emin olmanız gerekir. Ticari alanınızı satın almanın veya kiralamanın daha mantıklı olup olmadığını da göz önünde bulundurmanız gerekir .

9: Ekibinizi Hazırlayın
Çalışmaya başlamadan önce ekibinizi kurmanız gerekmektedir.Doldurmanız gereken pozisyonları ve her bir pozisyonun parçası olan iş sorumluluklarını belirlemek için zaman ayırdığınızdan emin olun. Küçük İşletme Yönetimi, yeni küçük işletme sahipleri için yararlı olan ilk çalışanınızı işe almak için mükemmel bir rehbere sahiptir .

Çalışanları işe almıyorsanız, ancak bunun yerine bağımsız yüklenicilere dış kaynak tedarik ediyorsanız, şimdi bağımsız yüklenici sözleşmenizi yerine getirmek ve aramanıza başlamak için bir avukatla çalışma zamanı .

Son olarak, yalnızca küçük işletme yoluna giren gerçek bir yatırımcı iseniz, çalışanlara veya yüklenicilere ihtiyacınız olmayabilir, ancak yine de kendi destek ekibinize ihtiyacınız olacak. Bu ekip bir birey, küçük işletme koçu ve hatta ailenizden oluşabilir ve yol engebeli olduğunda danışmanlık, motivasyon ve güvence için gittiğiniz kaynağa hizmet eder.

10: Küçük İşletmelerinizi Tanıtın
İşiniz çalışmaya başladıktan sonra müşterileri ve müşterileri çekmeye başlamanız gerekir. Benzersiz bir satış teklifi yazıp bir pazarlama planı oluşturarak temel bilgilerle başlamak isteyeceksiniz . Ardından, işinizi en etkili şekilde nasıl geliştireceğinize karar verebilmeniz için mümkün olduğunca çok sayıda küçük işletme pazarlama fikrini keşfedin.

Bu işe başlama faaliyetlerini tamamladığınızda, ele alınan en önemli üslerin tümüne sahip olacaksınız. Başarı bir gecede gerçekleşmez. Ancak, sürekli olarak işinizde çalışmak için oluşturduğunuz planı kullanın; başarı şansınızı artıracaksınız.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı