Küçük İşletmeler için İş Planına Sahip Olmanın 8 Nedeni

by Bayilik Lobisi

Gerçekten bir iş planına ihtiyacınız var mı? Zaman ve kaynak yatırımına değer mi?

Güzel sorular. İşte bilmeniz gereken her şey.

1. Bir kredi veya yatırım arıyorsanız bu çok önemlidir
Eğer bir bankadan, melek yatırımcıdan ya da risk sermayesi yatırımcısından fon talep ediyorsanız, küçük işletmenizin gidişatını iyi değerlendirdiğinizi bilmek isteyeceklerdir.

200 sayfalık bir belge yazmanıza gerek yoktur, ancak bankacınıza veya yatırımcıya, işletmenizin çözdüğü sorun için bir pazar olduğunu ve temel finansal tablolarınızı ve tahminlerinizi içerdiğini gösteren bir şeye ihtiyacınız olacaktır .

İş planınız, potansiyel ortakların ve her türlü destekçinin iş modelinizi ve mali durumunuzu anlamasını basitleştirmelidir . Verileri grafikler aracılığıyla görsel olarak sunabiliyorsanız daha da iyidir.

LivePlan , karmaşık e-tablolar olmadan finansal bilgilerinizi oluşturma ve tahmin etme sürecinde adım adım ilerleyerek bunu kolaylaştırır, böylece sayılarınızı doğru bir şekilde bir araya getirdiğinizden emin hissedebilirsiniz. Hatta daha önce hiç yapmamış olsanız bile etkileyici bir plan oluşturabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm çizelgeleri ve grafikleri otomatik olarak oluşturur.

2. İş planlamanın yüzde 30 daha hızlı büyümenize yardımcı olduğu kanıtlanmıştır
Bir iş planı yazmak , şirketinizin geleceğini doğru şekilde tahmin eden bir belge üretmekle ilgili değildir. Planınızı yazma süreci önemli olan şeydir. Planınızı yazmak ve düzenli olarak gözden geçirmek, hedeflerinize ulaşmak ve başarılı olmak için yapmanız gerekenlere daha iyi bir pencere sağlar.

İş planlaması, düzenli olarak hedefler belirlemek , bu hedeflere yönelik ilerlemenizi izlemek ve müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edindikçe işletmenizde değişiklik yapmakla ilgilidir.

Bunun için sadece sözümüzü almak zorunda değilsiniz. Çalışmalar , sonuçlarını düzenli olarak planlayan ve gözden geçiren şirketlerin gerçekten yüzde 30 daha hızlı büyüdüğünü kanıtladı . Daha hızlı büyümenin ötesinde, araştırmalar aynı zamanda plan yapan şirketlerin daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Başarısız olan veya onları kapatmakla tehdit eden nakit akışı krizleri yaşayan işletmeler hakkında bu sıkıntılı istatistiklerden biri olma olasılıkları daha düşüktür .

3. Büyük harcama kararlarını güvenle alacaksınız
İşletmeniz büyüdükçe, karşılaşacağınız en iyi sorunlardan bazıları, yeni çalışanları ne zaman işe alacağınızı, ne zaman yeni bir konuma genişleteceğinizi veya büyük bir satın alma işlemi gerçekleştirip ödeyemeyeceğinizi bulmaktır.

Bunlar büyük harcama kararlarıdır ve iş planınızda planladığınız tahminleri düzenli olarak inceliyorsanız, kararlarınızı vermek için daha iyi bilgiye sahip olursunuz.

4. Kritik nakit akışı zorluklarını erken yakalamanız daha olasıdır
Bu büyük harcama kararlarının diğer tarafı, işletmenizin nakit akışını anlamak ve izlemek. Sizin nakit akışı tablosu iş planıyla birlikte koyacağım üç temel mali tabloların biridir. (Diğer ikisi bilançonuz ve gelir tablonuzdur

Nakit akışı ekstrenizi iş planı incelemenizin bir parçası olarak düzenli olarak gözden geçirmek , olası nakit akışı zorluklarını daha erken görmenize yardımcı olur, böylece faturalarınızı ödeyemeyeceğiniz bir nakit krizinden kaçınmak için harekete geçebilirsiniz.

5. Bir iş planına sahip olmak riskinizi en aza indirir
Daha yeni başladığınızda, müşterileriniz, rekabetiniz ve hatta operasyonlar hakkında bilmediğiniz çok şey var.

Bir işletme sahibi olarak, işinize başladığınızda belirsizliğin bir kısmına kaydoldunuz, ancak riskinizi azaltmak için yapabileceğiniz çok şey var . İş planınızı düzenli olarak oluşturmak ve gözden geçirmek, zayıf noktalarınızı (yaptığınız kusurları, boşlukları ve varsayımları) ortaya çıkarmanın ve beklenmedik durum planlarını geliştirmenin harika bir yoludur.
Oradan, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını öğrenirken tahminlerinizi sorunsuz bir şekilde ayarlayabilir ve işinizde (pazarlama, satış stratejileri, üretim, envanter) ayarlamalar yapabilirsiniz.

6. Stratejik planlama, önceliklendirme için sağlam bir temeldir
İş planınız, satış ve gelir hedeflerinizin gider bütçenize nasıl uygun olduğunu haritalamak için harika bir yerdir . Yatırım yaptığınız şey ile elde etmeyi umduğunuz sonuçlar arasında net bir bağlantı kurmak, kendinizi başarıya hazırladığınızdan emin olmanıza yardımcı olacaktır.

Bir iş planı, ekibinizdeki herkesin aynı sayfada olmasını kolaylaştırır. Buradan oraya nasıl gidebileceğinizi düşündüğünüzü basit bir şekilde açıklayabileceksiniz.

Ekibinizin aynı önceliklere uyum sağlaması, bir bütün olarak verimliliğinizi artıracaktır. Ekibinizdeki herkesin büyük resmi görmesini ve daha büyük hedeflerinizi anlamasını istiyorsunuz. Satın alma işlemlerine en başından itibaren ihtiyacınız var ve ilerledikçe ilerlemenizi takip etmeyi ve iletişim kurmayı kolaylaştırmak istiyorsunuz.

Ekibinizdeki herkes işlerinin büyük şirketi nasıl etkilediğini bilirse, hedeflerinize ulaşmak için daha fazla yatırım yapacaklar çünkü işin bir kısmının gerçekten önemli olduğunu bilecekler.

LivePlan, ekibinizle paylaşabileceğiniz sindirilebilir raporlar üretir, böylece işlerin gerçekte nasıl gittiğini görebilirler. Bu tür bir şeffaflık, taktiksel çalışma ile geliriniz üzerindeki etkisi arasındaki noktaları birleştirerek herkesin planlamasına ve önceliklendirmesine yardımcı olur.

7. Ulaşılabilir hedefler ve kilometre taşları belirlemenize yardımcı olacaktır
Her iyi iş planı SMART hedeflerini ve kilometre taşlarını özetlemektedir. SMART hedefleri :

Özel
Ölçülebilir
Başarılabilir
uygun
Zamana dayalı
Bir iş planı oluşturursanız, ancak herhangi bir hedef veya kilometre taşı eklemeyi atlarsanız, çok daha az yararlıdır. Şirketiniz ve ekibiniz için, iş planınızda belirttiğiniz stratejiye uygun olmayan hedefler ve kilometre taşları belirlerseniz, ekibinizi aynı önceliklere göre hizalamakta zorlanacaksınız.

Üst düzey kilometre taşları ayarlamak için iş planınızı kullanın. Ardından anlamlı hedefler oluşturmak ve satış ve pazarlama stratejilerinize rehberlik etmek için bu kilometre taşlarını kullanın.

8. Satış yapmak istiyorsanız iş planınız bir varlıktır
Yolda, işletmenizi satmak veya satın alma için kendinizi konumlandırmak istediğinize karar verebilirsiniz. Sağlam bir iş planına sahip olmak, daha yüksek bir değerleme için dava açmanıza yardımcı olacaktır . İş modelinizi, hedef pazarınızı ve genel büyüme ve ölçeklendirme potansiyelinizi anlamaları kolaysa, işletmeniz bir alıcı için daha değerli olacaktır.

Nasıl başlanır?
Bir iş planına sahip olmanın ve düzenli olarak gözden geçirmenin önemi basit planlama ve hedef belirlemenin ötesine geçer. Anahtar sadece başlamaktır. Gerçekten düşündüğünüz kadar zor değil! Bu, 200 sayfa uzunluğunda, hatta 20 sayfalık resmi bir iş planı olmak zorunda değildir ve aylarca harcamanıza gerek yoktur.

Bir saatin altında bir iş planı oluşturmak bile mümkündür . Ve bunu kolaylaştırmak için birçok kaynak var.

İş planınızı oluşturmanıza yardımcı olacak yol boyunca rehberlik, öğreticiler ve eğitim içeriği için LivePlan’a göz atın .

LivePlan’ın dinamik şablonu planlama sürecinde size adım adım yol gösterir. Sezgisel boş alanı doldurma girişleri, basit ama güçlü finansal tahmin ve yatırımcıları etkileyen güzel iş planları ile şablondan iş planını hemen tamamlayacaksınız.

LivePlan, tüm iş planlama sürecinin acısını ortadan kaldırır, büyüdükçe performansınızı izlemenize yardımcı olur, işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için ihtiyaç duyduğunuz görevleri tanımlar ve hatta planınızı rekabete göre karşılaştırmayı kolaylaştırır.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı