Little Ceasars Pizza’nın İlk Hedefi Adana

by Bayilik Lobisi

Türkiye’de toplam 80 şubesiyle hizmet veren, dünyanın en hızlı büyüyen pizza zinciri Little Ceasars, pizzanın en lezzetli halini şimdi farklı şehirlere taşıyor. Anadolu’da açacağı yeni şubeler de dâhil olmak üzere bu sene 4 milyon Dolar şube yatırımı yapacak markanın, hedef illeri arasında Adana’da var.

Çelebi Holding güvencesindeki Little Ceasers, sunduğu franchise imkânlarıyla da karlı yatırımın adresi oluyor. İstanbul, Ankara, İzmir, Bodrum, Bursa, Çorlu ve Kocaeli’nde yer alan toplam 80 şubesiyle geçtiğimiz yıl Türkiye’deki en hızlı şubeleşme artışını yaşayan Little Ceasers, bu ivmeyi 2015 yılında da devam ettiriyor.

Dünyanın sevilen ve en çok tercih edilen pizza zinciri markalarından biri olan Little Ceasers’ın satışlarındaki geçen yıl yaşadığı yüzde 32 oranındaki yükseliş yüzde 8 oranında büyüyen sektörle karşılaştırıldığında oldukça dikkat çekici bir başarı olarak göze çarpıyor.

Little Ceasers bu doğrultuda Tekirdağ, Edirne, Adapazarı, Eskişehir, Kocaeli, Adana ve Antalya’da yeni şubeler açma ve bu şehirlere yıl sonuna kadar özel bir teşvik paketi sunma kararı aldı. Geçtiğimiz yıla kadar şubelerinin 4’te 1’i franchiseeleri tarafından işletilen ve bu sene yaptığı atılımla bu oranı yüzde 60’a çıkartan Little Ceasars, yeni yatırımcılarla büyüme hızını daha da artırmayı hedefliyor. Yeni şehirler için 370.000 – 400.000 TL arasında değişen bir yatırım maliyeti belirleyen Little Ceasars bu süreçte yanında olmak isteyen franchiseeleri de oldukça titiz bir çalışma ile seçiyor.

Little Ceasars Türkiye’nin son derece istikrarlı bir büyüme süreci yaşadığına işaret eden Little Ceasar’s Türkiye Genel Müdürü Banu Arıduru, Türkiye genelinde yalnızca restoran açmak için ayrılan bütçenin 4 milyon dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Adana’ya büyük değer verdiklerini anlatan Arıduru; “Bu sene de istikrarlı büyümemize devam edeceğiz. Adana önem verdiğimiz şehirlerden biri. Halkımızdan Adana’da şube açmamız yönünde istekler alıyoruz. Bu nedenle yatırım planlarımıza burayı da dahil ettik” dedi.

Şirket olarak şube yatırımları dışında pazarlama, teknoloji, eğitim, insan kaynakları, Ar-Ge, lojistik ve üretim için de yatırımlar yapmaya devam ettiklerini” ifade eden Arıduru, Little Ceasers Türkiye’nin franchisee sistemiyle ilgili de önemli açıklamalarda bulundu.

“Franchise sistemini şirket şubelerine uyarlayarak sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerini” belirten Arıduru şöyle devam etti: “Fark ettik ki işletmecinin bizzat başında durduğu sistemler yüzde 30 oranında daha fazla satış başarısına sahip oluyor. Bu örnekten yola çıkarak onların başarısındaki temel etkenleri inceledik. Başarıyı ödüllendiren motivasyonel sistemler kurarak, sonuçlarını aldık. Franchise tarafındaki satış artışını ‘aile işletmeciliği’ modelinde yakaladık.

Franchisee’lerimiz profesyonel hayattan gelen veya bizde müdürlük yaptıktan sonra kariyerine kendi işinin sahibi olarak devam eden kişilerden oluşuyor. Kişiler eğer aileleriyle bu işe başlıyorlarsa başarıları da artıyor. Bu kişilerin içinde aile fertleriyle birlikte çalışanların oranı yüzde 70 civarında.”

“Caddelerde büyüyoruz”

Sektörün oldukça üzerinde bir büyüme hızına sahip olan Little Ceasars’a yatırım yapanların büyük bir çoğunluğunun Little Ceasers lezzetinin tutkunu olanlardan oluştuğunu belirten Anıduru, amaçlarının “Türkiye’nin en sevilen ve en çok tercih edilen pizza zinciri olmak” olduğunu ifade ediyor. Bu bağlamda markanın, büyüme stratejileri kapsamında restoranın yerinden çok hangi bölgeye hizmet edeceği ve şehrin büyüme potansiyelini dikkate aldıklarını belirtiyor. Little Ceasars, çalışma saatleri nedeniyle AVM’ler yerine caddelerde büyümeye odaklanıyor ve yatırımcılardan da bölgeleriyle ilgili bir iş planı da istiyor.

Little Ceasars Türkiye’nin tüm şubelerinin büyüklüğü 120-180 metrekare arasında değişiyor. Müşterilerle en doğru lokasyonda buluşmak için özel bir sistem kullanan marka, her semtin tüketim ihtiyaçlarını ve tüketici alışkanlıklarını detaylı araştırmalarla periyodik olarak analiz ediyor. Böylece şubelerdeki semt ve ciro arasındaki bağlantı doğru bir biçimde kurularak franchisee’lerin kazancının artması ve yeni şube açılışlarında yatırımcının da doğru yönlendirilmesi sağlanıyor.

Her Little Ceasars şubesinde ortalama 13 kişi çalışıyor ve bütün personel Little Ceasars tarafından yetiştirilip restoranlara dağıtılıyor. Standart bir Little Ceasars restoranının anahtar teslim maliyetinin 180 ile 200 bin dolar + KDV arasında değişiyor ve yatırımın geri dönüşü de ortalama 24-36 aylık bir süre içerisinde tamamlanıyor. Royalty payını yüzde 6 olarak belirleyen markanın reklam katkı bedeli (pazarlama payı) ise yüzde 6 olarak belirlenmiş durumda.

Eğitimlerde global vizyondan esinleniliyor…

Yatırımcılarını sekiz haftalık genel bir oryantasyona alan Little Ceasars, bu temel eğitim boyunca yatırımcılara operasyon detayları hakkında bilgiler veriyor. “İş yönetimi nasıl yapılır? – Sıcak pizza nasıl teslim edilir?” gibi birçok detay hakkında yatırımcıları bilgilendiren ve eğiten marka, sonrasında teorik ve yönetimsel alanlarda da yatırımcılarını geliştirmeye devam ediyor.

Global programdan feyz alarak yerel dinamikler üzerine programlanan eğitimler, büyük bir çoğunlukla restoranlarda pratik ve teorik olarak gerçekleştiriliyor ve eğitimin tamamlanmasından sonra da operasyonel ve yönetimsel sorumluluk testleri yapılıyor. Bu testlerin sonucunda yüzde 90 oranında bir başarı sağlayan yatırımcılar sertifika almaya hak kazanıyorlar.
Little Caesars’ın nefis ürünleri ve kampanyaları hakkında ayrıntılı bilgi için www.littlecaesars.com.tr ve www.facebook.com/LittleCaesarsTR adresleri ziyaret edilebilir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı