Ne İş Yapabilirim Diyenlere Farklı Sermayelere Göre 20 Farklı İş

by Bayilik Lobisi

Ülkemizin birçok bölgesinde çeşitli alanlarda girişimde bulunup geniş bir aralıkta sermaye yatırımıyla iş sahibi olmak mümkün. Bu noktada önemli olan, sermayenin işin bütçesiyle uyumlu olması gerekliliğidir. Girişimcilikte öncelikli kural, sermaye ile zaman oranlamasının büyük riskler içermemesine dikkat etmektir. “Kendini amorti etsin” diye başlanan işlerde beklenenden daha büyük zararlarla karşılaşılabilir. Bu durumlarda değişen dengeler, özellikle küçük sermaye ile oluşturulan girişimleri başlamadan sonlandırabilir.

Elinizde bir miktar paranız var ve “Ne iş yapabilirim?” diye düşünüyorsanız yaratıcılığın tek başına kar getirmeyeceğini bilmelisiniz. Girişimde bulunulacak işin niteliğinin hedef kitle ile uyumlu olup olmadığının detaylı olarak kontrol edilmesi gerekir. “Müslüman mahallesinde salyangoz satmak” deyimini unutmadan yapılacak tüm beyin fırtınalarının temelinde, yapılacak girişimin ne kadar sürede ve ne kadar miktarla geri döneceği yatar. Özetle, yaratıcılığın yanı sıra çok iyi bütçe analizi, iş ile ilgili kar zarar hesaplarının tüm detaylarıyla yapılmış olması ve işin yatırımcıya ne kadar zamanda geri döneceğinin öngörülebiliyor olması gerekir. Karar vermek başlamanın yarısı olsa da özellikle girişimcilik için “İş kurmak istiyorum, ne yapabilirim?” diye düşünmek yerine araştırmaya başlamak en doğru başlangıç adımı olacaktır.

Eldeki sermaye ne kadar küçükse yapılacak işin çapı o kadar küçük ve bireysel olacaktır. Özellikle ev kadınlarının yaptığı işler sıralamasında oldukça revaçta olan hizmet çeşitleri, reklam yatırımı ile güzel geri dönüşler sağlar.

Ütü Hizmetleri
Günlük koşuşturma içinde vakit bulunamayan ütü gibi hizmetlerin tamamı az sermaye ile bir işe dönüştürülebilir. Ev kadınları kendi evlerinde de bu işi yaparak gelir elde edebilirler.

Evcil Hayvan Bakımı
Evcil hayvan bakımı, gün içinde evde olmayan kişilerin köpeklerinin başkaları tarafından gezdirilme talebi ile doğmuş bir iş koludur. Günümüzde özellikle büyük şehirlerde geçerliliğini ispatlamıştır. Özellikle uzun süreli evden gidişlerde ihtiyaç duyulan hayvan bakıcıları, sosyal medya üzerinden reklam yaparak müşteri bulabilirler.

Blog Yazarlığı
Bir ya da birkaç konuya hakim olmak, araştırmayı sevmek ve tekniğine göre yazmak, blog yazarlığı için yeterlidir. Sosyal medya ve çeşitli mecralardan duyurularak ziyaret sayısı artırılarak az maliyete geri dönüş sağlanabilir. Ancak sürekli yazmak, doğru yazmak ve sabırlı olmak gerekir.

10 bin TL Sermaye ile Ne İş Yapabilirim?
Sermayenin reklam, pazarlama, operasyon ya da üretim gibi bölümlere doğru şekilde dağıtılması gerekir. Stratejinin doğru belirlenmesi, geri dönüş zamanlamasının doğru öngörülmesi önemlidir. Sermayenin azlığı kişiyi harcama konusunda da daha özenli olacağı bir psikolojiye sokar.

Spot, İkinci El Eşya Alım Satımı
İnternet üzerinde ikinci el eşyaların alım satımının kolaylıkla yapılabildiği birçok platform açıldıkça, bu ürünlere olan ilginin arttığı da bir gerçek. 10 bin TL sermaye ile ne iş yapabilirim, diye düşünen kişiler, genellikle sandıklardaki, depolardaki kullanmadıkları eşyalar ile satışa başlayabilirler. Zaman geçtikçe bu ürünlerin alım satımı doğrultusunda bir ticarete girmek de mümkündür. Artık sadece sandıklarda ve depolarda bekleyen eşyalar değil, kullanılmayan temiz durumdaki kıyafetler, ayakkabılar da satış platformlarında alıcısını beklemek için vitrine çıkartılıyor. Satılan ürünler marka, trend, satış ücreti gibi kriterler ile ayrışmaya başladı. Farklı farklı internet sitelerinde boy gösteren ürünlerin olması da alıcıların ve satıcıların ürünün niteliğe göre gruplaştığını ifade ediyor. Öğrencilerin çok bulunduğu şehirlerde açılacak spot mağazalarında da satış yapmak oldukça karlı bir girişim olabilir. Hedef kitleye doğru bir şekilde seslenen reklamlar ve ürünler ile ilgili güvence oluşturulması sayesinde ufak bir spotçu dükkanı, hızlı geri dönüş sağlayan bir satış, bakım ve tamir merkezine bile dönüştürülebilir.

Nohut – Pilav Arabası Almak
Maliyeti oldukça düşük olan bu iş, nohut pilavın özellikle turistik bölgelerde otantik bir yemek olarak kabul edilmesi dolayısıyla birçok girişimci açısından bir fırsat olarak görülmektedir. Ayrıca, büyük iş merkezlerinde çalışan birçok beyaz yakalı bile öğle aralarında kaçamak yaparak bu arabalara yönelir. Arabanın satın alınması ve gerekli başvuruların yapılması ile iş başlamış olur. Bundan sonrası el mahareti ve lezzetli yemek yapan bir kişinin sihirli dokunuşları ile şekillenir.

Özellikle büyük şehirlerdeki iş merkezlerinin olduğu bölgelerde bu tip işleri yapan kişiler mevcuttur. Bu bölgelerde satış yapan bu tip arabaların sahipleri ile konuşmak iyi bir başlangıç olabilir. Kimi yerlerde rekabet oldukça kızışmış olduğundan, ticaretin etiği gereği, bu tip yemek arabaları, bölgede çeşitli sınırlar çizmiş ve birbirlerinin alanına girmiyor olabilir. Tüm bunları öğrenmek için iyi bir bölge araştırması yapmak ve rekabetin daha az olduğu yerlere yönelmek daha doğru olacaktır. En nihayetinde yenilen yemeğin lezzetine göre talep artacaktır.

20.000 TL Sermaye ile Ne İş yapabilirim?
20 bin TL sermaye ile yapılacak birçok iş bulunmakla birlikte bu miktar, daha düşük sermaye ile başlanacak işlerin geliştirilmesi için de kullanılabilir. Kimi zaman bir işe girmek için ne çok fazla ne de çok az olarak nitelendirilen bu miktarlar, düşük maliyetli işlere yatırılarak daha fazla kazanç elde edilebilir. Bunun yanı sıra eğer imkan var ise yetiştiricilik ya da yerleşik ticaret için de yirmi bin TL yeterli olacaktır.

Masaj Hizmetleri
Kişisel bakım haricinde, özellikle engellilere de hizmet şansı tanıyan bir iş kolu da masaj hizmetidir. Masaj hizmetleri, kimi şirketler tarafından özel olarak tutulan kişilerce, yoğun çalışma saatinden bunalan çalışanlarına verilen bir hizmet olarak da değerlendirilmeye başlandı. Görme ve işitme engelli masör ve masözlerin çalıştırıldığı merkezlerde masaj yaptıran kişiler oldukça memnun ayrılmaktadır. Kendi işimi kurmak istiyorum, ne yapabilirim, diye düşünen küçük sermaye sahipleri tarafından, doğru yönetildiği takdirde oldukça iyi geri dönüşleri olan bu iş kolunun, kişisel güveni artırıcı reklamlara ihtiyacı var. Özellikle şirketlerle yapılacak anlaşmalarla, tüm gün masa başında oturarak boynu ve omuzları tutulan çalışanların günün belli saatlerinde yaptırdığı masaj sayesinde şirketin kısa sürede kar etmesi kaçınılmazdır.

Hayvan ya da Bitki Yetiştiriciliği
Yıl içinde yetiştirilen değişik ürünlerden elde edilen hasılatlarla geri dönüşün beklendiği çeşitli tarım ve hayvancılık işleri mevcuttur. Kimi bitki ya da hayvanlar ise yılın her döneminde ürün vermektedir. Piyasanın takibi, tüketici eğilimlerinin analizi, ülkede, bölgelere göre var olan boşlukların değerlendirilmesi ile tarım ve hayvancılık işine girilebilir. Ancak unutulmaması gereken en önemli konu bitkilerin de hayvanların da doğal ortamlarına en uygun şekilde yetiştirilir ve beslenirlerse ürün verecekleri gerçeğidir. Kültür mantarı ya da istiridye mantarı yetiştiriciliği için yapılan araştırma, tarımın yapılacağı bölgenin iklim ve toprak koşullarını içermiyorsa boşuna yapılmış demektir. Aynı şekilde “her sıcaklıkta yetişip bir batında 5 yavru veriyor” diye başka bir ülkeden ithal edilen koyunların ülkeye girdikten sonra psikolojik olarak sarsıldıkları ve beklenenden çok daha az yavrulayarak kimi zaman da hiç yavrulamadan öldükleri de görülmektedir. Bu nedenle bu tip girişimlerden önce fizibilitenin çok iyi yapılması, bunun yanı sıra daha önceden bu tip girişimlerde bulunmuş kişilerle birebir görüşülmesi gerekir.

Başka Ülkelerden Ucuz Ürün Getirip Satmak
Bu başlığı okuyan herkesin aklına belli başlı internet siteleri ve ülkeler gelecektir. Az miktarda sermaye ile başka ülkelerden ürün getirterek satan fazla miktarda kişi olduğu için bu işte biraz daha yaratıcılık ve araştırma gerekir. Ucuz iş gücü ve toplu alımlarda birçok kolaylığın sağlandığı Çin’den özellikle cep telefonu aksesuarları getirterek satan birçok dükkan bulunmaktadır. Ancak bu ticaret türü piyasada doygunluk noktasına gelmiştir. Özellikle 12 yaştan itibaren orta yaşa kadar olan kesim için ise alışılageldik ürünler yerine orijinal, bulunması zor ürünlerin satışı daha fazla kar getirmektedir. Bu ürünler, çeşitli trend markalarla oluşturulan küçük dükkanlarda bile yüksek rakamlara alıcı bulmaktadır. Bu dükkanlar hedef kitleye hızla ulaşmakta ve satılan ürünler dolayısı ile fazla reklam maliyetine katlanmadan duyulmaktadır. Alıcısı her zaman bulunan ürünleri satın almak için trend dizileri, sosyal medya paylaşım sitelerinde fazla ilgi çeken gönderileri, özellikle 12 yaş ve üzeri gençlerin ilgilendikleri konuları takip etmek gerekir.

Sadece Çin değil, Hindistan ve benzeri ülkelerden de otantik ürünler getirilerek satılabilir. Bu ülkelere giderek ürün getiren birçok gezgin de ürünlerinin ticaretini yapacak alıcılarla buluşmak için dolaşıyor. Düşük sermaye ile açılacak ufak bir dükkan ya da internet üzerinden yapılacak satışlarla, anlaşma yapılan gezginlere de kazandırılarak sürümden kar elde edilmesi mümkündür.

Bu tip ticaret için özellikle dikkat edilmesi gereken konu, ürünlerin ülkeye sokulup sokulmaması hakkında bir kanuni yaptırım olup olmadığıdır. Başka ülkelerden ürün getirmek yerine, ihracat fazlası ürünler nasıl alınır seçeneği de değerlendirilebilir.

Takı Tasarımcılığı
Yaratıcılık ve sanat gerektiren bir iş çeşidi de takı tasarımcılığıdır. Takılar aslında oldukça düşük maliyetli ancak beğenildiği ölçüde yüksek rakamlarla satılan ürünlerdir. Kadınlar yer yüzünde var olduğu sürece takı alışverişi de bitmeyeceğine göre bu ürünlerin de satışı muhakkak olacaktır. Ancak bu tip bir işe girmek isteyen kişilerin odaklanmaları gereken konu, satışın nasıl yapılacağı olmalıdır. Takı tasarımı ve satışı, şu anda birçok kişi tarafından gerçekleştirilen bir ticaret olduğu için bu konuda hedef kitlenin iyi belirlenmesi, iyi analiz edilmesi gerekir. Tasarımlar ona göre yapılmalı, ürünler ona göre geliştirilmelidir. Takı tasarımcılığında da otantik özellikli takılar yapılabileceği gibi daha trend ürünler de oluşturularak satılabilir. Abiye ürünleri tasarlayan kişiler ile gençlere hitap eden ürünleri tasarlayan kişilerde zaman içinde yönlenmeler olacağından, hedef kitlenin genişletilmesi halinde, tasarım yapacak olan kişi sayısının da artırılması gerekebilir. Çok değişken bir pazar olduğundan sürekli aktif şekilde rakiplerin satışlarının takip edilmesi de oldukça önem taşır. Kadınlar tarafından evde takı işi yaparak para kazanma seçeneği de kullanılabilir.

30 Bin TL Sermaye ile Ne İş Yapabilirim?
Sermaye arttıkça ticaret hacmi de artar. Bu da yeni iş fikirlerine bakış açısını genişletir. Sermayenin artması, bireysel iş girişimleri haricinde birkaç kişi ile birlikte yeni işlere başlamanın yolunu açar. 30 bin TL sermaye ile tek başına yapılamayacak ama başka kişilerle ortak olarak girilecek daha büyük ticaret imkanları da oluşur.

Bayilik Almak
Geniş ürün yelpazesine sahip bilinen markaların bayiliğini almak için birkaç kişi ile girişilen işler düşünülebilir. Genellikle bu tip sermaye miktarları, işi büyütmek, daha güçlü şekilde ticarete başlamak için bir avantaj olarak kullanılır. Bu noktada önemli olan bayiliği alınacak olan ürünün, mağazanın açılacak bölgede ne kadar talep gördüğünü iyi bilmektir. Gelir seviyesi düşük olan bir bölgede, sadece iş merkezlerine yakın diye yüksek harcamalar ve ciddi dekorasyon maliyetleri ile girişilen bir restoran ya da hamburger dükkanı pazarlama maliyeti de getireceğinden çok karlı olmayabilir. Ancak bu tip bir durumda, kadın çalışanların ayak üstü uğrayıp saçlarını yaptırabilecekleri butik bir kuaför ya da öğle aralarında ufak kaçamaklar için yaratıcılık kullanılarak yapılacak bir hizmet bayiliği almak her zaman çok daha karlı olur. Bu iş bireysel olarak da yapılabilir ancak pazarlama maliyeti daha fazla olacaktır.

Yatırım
Fazla yorulmadan, sadece iş ve maliyet takibi yapılarak kazanç sağlanabilecek sistemler de sermaye arttıkça ihtimallerden birisi olarak değerlendirilebilir. Birkaç ortakla yapılacak bir girişimde yatırımcı olmak kimi zaman kişisel çabalardan daha büyük geri dönüşüm sağlar. Yaratıcı bir fikir peşinde koşarken, uygun ortam ve zamanda kurulacak bir iş için maddi destek arayan birçok insan ile bağlantı kurulabilir. Bu noktada önemli olan, prosedür detaylarını çok iyi belirlemektir. Kurulacak ortaklığın hukuki boyutlarının netleştirilmesi, negatif ve pozitif süreçlerinin iyi kurgulanması ve bu kurgular üzerinde mutabık kalınarak gerekli sözleşmelerin yapılması gerekir. “Arkadaş iyi niyetli” düşüncesi bu tip durumlar için ne yazık ki her zaman doğru sonuçlar vermeyebilir. Herkes girdiği işte kazanç sağlamak ister ve kimi zaman başta uyuşan fikirler zaman içinde ters tepebilir. Bunun için hem yatırım hem de ortaklık gibi işlerde öncelikli olarak tüm kanuni süreçleri netleştirerek sözleşmelerle sabitlemek şarttır. Yatırım yapılan işin çok iyi bilinmesi önemli değil diye düşünülse de aslında detayların atlanmaması ve takibin sürekliliğinin sağlanması için önemlidir. Bir lokantaya yatırım yapıldıysa etin kaç kilo alınması gerektiği bilinmese de olur ancak lokantaya öngörülenden fazla et girişi oluyorsa bunun sorgulanması için takibinin yapılması gerekir.

Hizmet Ajansları
Aileler, bir toplantıya ya da önemli bir iş yemeğine giderken çocuklarını bırakacakları bir yer ararlar. Bununla birlikte yaşlı ve bakıma muhtaç aile büyükleri için bir bakıcı arayışına giren kişiler de vardır. Sadece haftada bir gün temizlik için yardımcıya ihtiyacı olan insanlardan bahsetmek de mümkün. Tüm bu durumlar için iyi dekore edilmiş ufak bir ofis, iyi bir pazarlama stratejisi yeterli olacaktır. Sadece internet üzerinden yapılan görüşmeler ile bile bu hizmet hayata geçirilebilir. Bu hizmet ajansları ile ilgili olarak kimi zaman insanlar ofise gelip ofiste görüşme yapmak isteyebilirler. Ofiste yüz yüze görüşmek isteyen müşterileri doğru şekilde ağırlamak gerekir. Günlük işler için çok önemsenmese de sürekli çalıştıracağı kişileri ofise gelip görmek isteyen insanlar için ofisin dekorasyonu, hizmetin güvenilirliği açısından önem taşımaktadır. Çalışmaya talip insanların hepsinin bir araya çağrıldığı ve tek tek görüştürüldüğü iş sisteminde hem iş arayan kişilerin hem de eleman arayan müşterilerin sağlıklı bir görüşme yapabilmesi için ofisin huzurlu bir ortam olması gerekir.

Alışveriş Merkezlerinde Stant Açmak
Ülkemizde sayısı gittikçe artan alışveriş merkezleri, dükkanlardan bağımsız stant açılma fikrine başta sıcak bakmadılarsa da zamanla alıştılar. Özellikle sevgililer günü, anneler günü, yılbaşı gibi özel zamanlarda açılan tematik stantlar sayesinde alışveriş merkezleri, kendi pazarlamalarını da gerçekleştirmektedirler. 30 bin TL sermaye, satılacak ürünün maliyeti de düşünüldüğünde her alışveriş merkezinde stant açmak için yeterli olmayabilir. Açılacak stantta ne satılacağı da alışveriş merkezinin bulunduğu konum açısından önemlidir. Müze ve ören yerlerinin sıklıkla bulunduğu bölgelerde yerel kıyafetlerin satıldığı bir stant geri dönüş sağlarken maddi geliri yüksek konutların bulunduğu bölgelerde yer alan AVM’lerde orijinal ürünlerin yer aldığı stantlarda yapılan satışlar kar ettirecektir.

Ayrıca sadece satış standı değil, hizmet stantları da alışveriş merkezine gelen kişiler tarafından oldukça ilgi çekici olarak yorumlanmaktadır. Yurt dışında birçok AVM’de bulunan ve ülkemizde de yeni yeni kendini göstermeye başlayan masaj stantları, her geçen gün artan taleple müşteri kabul etmektedir. Koridora konulan ve para ile çalışan masaj koltuklarının yanı sıra, Uzak Doğu kültürünün yakından bildiği masaj şekillerinin uygulandığı stantlara da rağbet yükselmektedir. Ancak bu tip bir hizmetin de şehrin hangi bölgesindeki alışveriş merkezinde kurulan stant ile verileceği önemli bir karardır.

50 Bin TL Sermaye ile Ne Yapabilirim?
50 bin TL sermaye ile yapılabilecek birçok iş imkanı mevcuttur. Önemli olan yapılabilecek işlerin sermayenin ne kadarını tüketeceğidir. Kimi zaman daha küçük çaplı işlere girilip kalan paranın herhangi bir risk ihtimaline göre yedekte tutulması da işi sağlama alma anlamında mantıklı olabilir. Girişilen iş hakkında net bilgi sahibi olunması, iş yerinin açılacağı yerin yapılacak işe çok uygun olması bile birkaç gün sonra olabilecekler hakkında net güvence vermeyebilir. Kimi zaman da her şey yolunda giderken bir anda çıkan bir rakip ile pazarlama ve reklam maliyetine katlanmak zorunda kalınabilir Bu nedenle sermaye arttıkça, olası risklere karşı bir miktar nakit paranın arka planda tutulması işi avantajlı hale getirebilir.

Çocuk Eğlence Merkezleri
Birçok aile çocuklarının gün içinde evde kalmasından huzursuzdur. Bu nedenle çevrelerinde, çocukların oyun oynayabilecekleri, doğru gıdalarla beslenebilecekleri, hijyen ve sağlık kurallarına uygun yerler arar. Bir alışveriş merkezinde bile çocuklarını birkaç saatliğine bakıcılara emanet ederek işlerini hızlı bir şekilde halletmeyi tercih eden aileler varken çocuk eğlence merkezlerinin tamamının her zaman yüksek gelir getireceği ortadadır. Ancak buradaki tek kural, ailelerin ve çocukların günün sonunda merkezden mutlu şekilde ayrılmasıdır. Ailelerin, akşam evlerine götürdükleri çocuklarında ateş yükselmesi gibi sağlık sorunlarının tek sorumlusu olarak gün içinde eğlence merkezinde yaptığı aktiviteleri ve dolayısıyla bu eğlence merkezini suçlayarak şikayette bulunmaları olasıdır. Bu nedenle eğlence merkezinde sağlık kontrolleri ve temizleme çalışmaları düzenli olmalıdır. Eğer çocuklar yemek de yiyorsa menülerin ve yemeklerin hangi ürünlerden yapıldığı ailelere bilgi olarak verilmelidir. Bu tip detaylarla ilgilenen çalışanların da sosyal ve kültürel olarak entelektüel kapasitede olması gerekir. Bu tip merkezlerde ailelerin yerine kişinin kendisini koyarak hizmet kalitesini belirlemesi, diğer merkezleri araştırması çok önemlidir. Güven sağlanmazsa, yatırım batmaya mahkumdur.

İş Yeri Devralmak
İş yerinin nerede olduğu, ne iş yapıldığı gibi kriterler çok önemlidir. Özellikle mahalle aralarındaki, evlere servis hizmeti veren bakkallar kısa dönemli gelir getiren iş yerleri olabilir. Öte yandan kadınlar için güzellik merkezleri, maliyeti ve aynı oranda kazancı daha yüksek olabilecek yerlerdir. Yakın zamanda sayısı artan yoga, pilates stüdyoları da maliyeti oldukça az ve geliri yüksek olan iş yerleri olarak bilinmektedir. Sanat, takı tasarım, ahşap boyama gibi atölyeler de kiralandığı mekan ve tanıtım pazarlama maliyetleri ile başlanabilecek iş fikirlerindendir. Burada da hedef kitleye yakınlık çok önemlidir. Spor merkezi ya da hobi atölyesine yakın konutlarda yaşayan insanların yaş ortalamaları, gelir düzeyleri, mekana nasıl ulaşabilecekleri ve mekanda ne kadar kalacakları önemlidir. Bu mekanlarda aynı zamanda kahve, çeşitli spor içecekleri ya da atıştırmalıklar da satılarak gelir artırılabilir.

Organizasyon ve Davet Ajansları
Çocukların doğum günleri, ailelerin önemli günleri ve bunun gibi birçok organizasyonu düzenleme fikrine dayanan bir işletme oluşturmak için sermaye önemlidir. Bu sermaye, birkaç parça işin bir araya getirilmesi şeklinde kullanılır. Organizasyondaki detaylar düşünüldüğünde bu detayların da satılabileceği, kimi özel dekorasyonlar ve benzeri işler için başka kişilerin kiralanması gerekir. Sadece organizasyon günü değil, öncesi ve sonrası da önemlidir. Bu organizasyonlar, kişileri ne kadar mutlu ederse bir sonraki işin gelmesi o kadar yüksek ihtimaldir. Ancak bu tip işlerde hiçbir detay atlanmamalıdır. Önceden sadece insan ilişkilerinde iyi olmak, kişileri ikna etmek ile geçiştirilebilen ufak tefek problemler bile artık insanların kabullenemediği ve verdiği parayı sorgulamaya başladığı büyük sorunlara dönüşmektedir. Organizasyonlarda kişilerin birbirlerine söylediği kar topu gibi büyüyen olumlu görüşler müşteri sayısını artırdığı gibi olası sorunların geçiştirilmesi de negatif reklama sebep olacaktır.

Oto Yıkama ve Hizmet Merkezi
Oto yıkama hizmeti aslında sermayeye göre büyütülmesi mümkün olan bir hizmettir. Araçların nasıl bir sistemle yıkandığı, çalışan kişilerin kalifikasyonları, reklam ve pazarlama maliyeti gibi birçok ufak detay, sermaye miktarına göre değişkenlik gösterir. Burada önemli olan konu müşteri memnuniyetidir. Araçların iç dış yıkamaları haricinde müşterinin bu yıkama esnasında vaktini nasıl geçirdiği de başka bir detay olarak yatırımda düşünülmelidir. Çoğu kişi araçları yıkanırken kendilerini oyalayacak bir şeyler arar. Kendilerini iyi hissedecekleri çeşitli aktiviteler, müşteri memnuniyetini artırır ve geri dönüş sağlar. Araçların nasıl yıkandığı ve yıkandıktan sonraki pürüzsüz görüntüleri, kişinin bakış açısına göre değişeceğinden müşteri bekleme esnasında ne kadar iyi vakit geçirirse, aracın temizliği ve bakımı konusunda da o kadar olumlu geri bildirim yapacaktır. Aracın iç dış yıkaması haricinde çeşitli bakım ve aksesuarlarla daha da gösterişli hale getirilmesi de yine sermayeye bağlı olarak detaylandırılabilir.

70 bin TL Sermaye ile Ne Yapabilirim?
Sermayenin artması, kişinin bakış açısını ve hedef kitlesini de genişletir. Genellikle sermaye arttıkça kişiler tüm paralarını işe yatırmaktansa bir kısmını her ihtimale karşı tutmayı tercih ederler. Kimi zaman bazı detaylar üzerinde çok durulmaz, işin geri getireceği miktarlara odaklanılır. O zamana dek çocuklarla ilgili herhangi bir işe girmemiş kişilerin kreş açması, yatırımın çok çabuk eriyeceğini gösterir. Her ne olursa olsun kurulan işte yönetim, sermaye sahibinin elindedir. Girişimci adına kendi parasının geri dönüş miktarı ve zamanı önemli olduğundan işin akışını ve süreci takip etmesi çok önemlidir. 70 bin – 80 bin TL sermaye ile ne yapabilirim, diye düşünen kişiler için birçok yatırım ve girişim seçenekleri bulunmaktadır.

E-Ticaret
E-ticaret, günden güne talebin arttığı bir mecradır. Bu mecrada doğru bir girişimde bulunmak için sermayenin birkaç parçaya ayrılması gerekir. Satışın yapılacağı ortamın kişiselleştirilmesi, satış yöntemlerinin belirlenmesi, konuyla ilgili ekstra vergi var ise ödeme planlarının net şekilde analiz edilmesi şarttır. Satışı yapılacak ürünlerin aynı zamanda mobil aplikasyonlarının da kurgulanması önemlidir. Gittikçe artan rekabet ortamında e-ticaret yapabilmek için ürünlerin doğru bir şekilde seçilmiş olması, reklam ve pazarlamanın çok iyi şekilde organize edilmesi gerekir. Günümüzde özellikle antika ürünlerin satış ve pazarlamasında e-ticaret ortamı kullanılmaktadır. Bu da alınacak ürünlerin maliyeti ve ürünlerin gerçekliği hakkında net bilgi sahibi olunması gerektiğini gösterir.

Eğitim Merkezleri
Büyük çaplı eğitim merkezleri her zaman talep gören iş yerleri arasındadır. Emekli olmuş kişilerin vakit geçirebileceği sanat atölyelerinden küçük çocuklar için açılacak bale okullarına kadar konuyla ilgili, alanında yetkinlik sahibi kişilerle birlikte çalışılarak oluşturulacak eğitim merkezleri, iyi pazarlama ve reklam stratejisi ile getirisi çok büyük merkezler haline dönüştürülebilir. Merkezin kurulacağı bölgenin kültür ve gelir seviyesine göre hangi eğitimlerin verileceğine doğru karar verilmelidir. Yaş ortalamasına göre düzenlenecek etkinlikler, satış merkezli düzenlenecek kermes gibi organizasyonlar ile reklam ve pazarlama faaliyetleri, kişiler arasında doğru imaj bırakarak müşteri potansiyelini artıracaktır.

100 bin TL Sermaye ile Ne Yapabilirim?
100 bin TL sermaye ile yapılacak işlerin miktarı arttığı gibi risk ihtimalleri de daha küçük gibi görünebilir. Bayilik ve mağaza açmak gibi alternatifler için daha avantajlı hale gelinirken bitki ve hayvan yetiştiriciliği imkanları da bir çiftlik ortamında yapılacak kadar ilerletilebilir.

Al – Sat İşleri
Bu tip işler genellikle araç ve benzeri büyük parça ürünlerin alınıp satılması ile ilgilidir. Türkiye çapında alışveriş sitelerinde satılan ürünlerin görülüp, bozuk yerlerinin tamir edilerek daha yüksek paralara satılması ile sürdürülür. Bir şehirde satılan bir arabanın üzerine sermaye kadar para konulması ve tamir edilmesi sonucunda çok daha yüksek rakamlara satılması ile yapılan bu ticaret, özellikle tamir edilecek eşyadan çok iyi anlıyor ve tamirinde de ne kadar para harcanacağını çok iyi biliyor olmayı gerektirir. Emlak ve otomobil alım satım işleri kar getirmekteyken daha küçük miktarlı ve daha çok parçalı işler de yapılabilir. Ülkenin çeşitli bölgelerinde kuru yemiş, hububat gibi ürünlerin satışı da bu şekilde gerçekleştirilebilir. Komisyon alan aradaki kişilerin kalkması, ürünü daha da ucuz hale getirir. Üreticiden direkt alınarak satışa sunulan ürün için süreç boyunca katlanılan maliyetin minimize edilmesi, satışını da ucuzlatacaktır. Özellikle kuru yemiş satış dükkanlarının fazlalaştığı bu dönemde yöresel atıştırmalıklar ilgi çekmektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı