Richard Branson Tarzı İş Yapmanın 10 Yolu

by Bayilik Lobisi

Sir Richard Charles Nicholas Branson, 350’den fazla şirketi bulunan Virgin şirketler grubunun CEO’sudur. İngiliz yatırımcı ve iş adamı Branson’ın imzasını, dünyanın el değmemiş cennet köşelerinde bile kolayca görebilirsiniz. Dünya üzerinde bulunan adaların birçoğunda Virgin Grubu’na ait bir butik otel görmek mümkündür. Gösterişli, başarılı ve sıkı bir rekabete dayalı stratejileri vardır. Branson’un iş dünyasındaki başarısı da birçok girişimcinin ilgisini kolayca çekmekte ve bir idol olmaktadır.

Richard Branson henüz 16 yaşındayken ilk başarısını elde etmiştir. Çıkardığı Student isimli dergi ile ticari başarısının ilk örneğini vermiştir. 1971 yılında ise günümüzün en yaygın mağaza zinciri olan Virgin Megastore’nin ilk mağazasını açmıştır. 1980’li yıllar ise Branson için en hızlı büyümenin kaydedildiği yıllar olmuştur. Virgin Atlantic Airways adında bir havayolu şirketi ile Virgin Records isimli bir müzik şirketi kurup büyütmüştür.

İş dünyasının başarılı ismi Richard Branson, olağan dışı düşünceleri ile dünyanın en büyük ulusal karma şirketlerinden birine sahiptir. Taşımacılık ve komünikasyon ağırlıklı şirket grubu Virgin, 90’lı yıllarda başarısı ile büyük rekabetlerin doğmasına neden oldu. Girişimciler için en iyi örneklerden biri olan Richard Branson, 4,8 milyar dolarlık serveti ise dünyanın en dikkat çeken isimlerinden birisidir. Şimdi sizlerle Richard Branson tarzı iş yapmanın yollarını paylaşmak istiyoruz.

1-Hayalinizi İzleyin
Hayalinizi İzleyin
Branson’ın ilk tavsiyelerinden birisi, her zaman hayallerinizin peşinden gitmenizdir. Tutkularınızı izlediğiniz sürece, çok daha iyi bir hayata sahip olacaksınız. Eğer hayatınızı sevdiğiniz şeyleri yaparak kazanırsanız, diğer kişilere göre yaşamdan daha büyük bir zevk alırsınız. Çünkü hayallerinizi gerçekleştiriyorsunuz ve bu yüzden keyif aldığınız için başarılı olma ihtimalinizi artırıyorsunuz.

İş dünyasında ve yatırımlarınızda ilgilendiğiniz, hayallerinizi süsleyen alanlara yönelirseniz, başarılı olmanız için en iyi stratejileri üretebilirsiniz. Aynı zamanda hayallerinize ulaşmak için göstereceğiniz çaba da standart bir işe göre daha fazla olacaktır.

2-İşe Yarar Şeylere Odaklanın
İşe Yarar Şeylere Odaklanın
İnsanların hayatlarında bir fark yaratacağınız işlere odaklanmalısınız. Eğer bir fark yaratamıyorsanız, iş dünyasında olmanızın da bir anlamı yok. Richard Branson, iş dünyasının bu kadar basit olduğunu dile getiriyor. Şirketlerin dünyada bir fark yaratabilmesi için çeşitli sorumluluklarının olduğu biliniyor. Bu sorumluluk ise kendi toplumlarına, çalışanlarına, müşterilerine ve herkese karşı bir borç bilmek zorunda olduğunuzdur.

Faydalı işler yaptığınız zaman, bundan şirketinizin de karlı çıkacağına emin olabilirsiniz. İnsanların hayatlarında fark yaratacak ve her daim ihtiyaç duyulacak, gereksinimleri karşılayacak işler yapmanız gerekiyor.

3-Fikirlerinize Güvenin
Fikirlerinize Güvenin
Hayatta sahip olduğunuz her şeyi girişiminize yatırmanız gerekiyor. Başarılı ve başarısız olmak arasındaki tüm fark, tutkulu bir şekilde işinize kendinizi adamanız ve kişisel hedeflerinizi belirlemenizdir. Yaptığınız işle gurur duymuyorsanız, başkaları da duymayacaktır. Elinizden gelenin en iyisini yapmaya odaklanırsanız, gerisi kendiliğinden gelecektir. Ayrıca unutmamanız gerekiyor ki, elinizden gelenin fazlasını yapmak da tamamen size bağlıdır.

4-Eğlenmeyi İhmal Etmeyin
Eğlenmeyi İhmal Etmeyin
Richard Branson’a göre tüm başarılı girişimlerin en önemli bileşeni, eğlenmek! Eğer kendinizden hoşnut değilseniz, o işi bırakıp başka bir işe yönelmenin vakti geldi demektir. Bir işveren olarak, çalışanlarınız işlerine dört elle sarılıyor, eğleniyor ve müşterilerinizle yakından ilgileniyorsa, işini severek yapıyor demektir. Ayrıca bu nedenle de, daha iyi işler çıkarabilecek demektir. Başkalarının en iyi yönlerini arayıp bulmaya çalışan, eleştiride cimri ama övgüde bonkör olmayı seven, yaptığı işe aşık olan insanları işe almalısınız.

5-Vazgeçmeyi Aklınızdan Çıkarın
Vazgeçmeyi Aklınızdan Çıkarın
Richard Branson bu konu ile ilgili olarak şu sözcükleri kullanıyor; “İster bir şirket kurmak ister dünyanın etrafında balonla uçmak isterse de bir sürat teknesinin içinde okyanusta yarışmak olsun, üstlendiğim bütün girişimlerde tam da en kolayının havlu atmak ve yürüyüp gitmek olduğu zamanlarda fevkalade zorlu anlar yaşadım. Ancak hedeflerinize sımsıkı bağlı kalarak neler başarabildiğinizi bir bilseniz, şaşırır kalırsınız.”

Başarısız olduğunuzda ise hemen geri çekilmenizi, şirketi kapatarak sil baştan başlamanız gerektiğini söylüyor.

6-Dinlemeyi ve Not Almayı Öğrenin
Dinlemeyi ve Not Almayı Öğrenin
Mümkün olduğunca çok dinmeyin ve çok not alın. Aklınıza gelen, başkalarından duyduğunuz fikirleri hemen not etmelisiniz. Çünkü bu fikirleri hemen unutursunuz. Not alarak en uygun zamanda tekrardan göz atmalısınız. Hedeflerinizi takip ettiğinizden emin olmak için dinleyin, notlar alın, listeler oluşturun. Hiçbir zaman çok dinlemek; ama az konuşmak gerektiğini unutmamalısınız.

7-Yetkilerinizi Devredin
Yetkilerinizi Devredin

Richard Branson’a göre girişimcilerin uzmanlaşmak zorunda olduğu kilit alanlardan birisi, yetki verme sanatıdır. Zayıf yönlerinizi kapatacak şekilde eleman işe almanız gerektiğini unutmamanızı tavsiye ediyor. Bu şekilde uygulamada, sizin pek de iyi olmadığınız alanlarda iş yapabilecek kişileri işe alarak kendinize şirketinizin geleceği ile ilgili planlar yapmak için zaman yaratmış olursunuz. Aynı zamanda her şeyden önemli olan ailenizle daha fazla zaman geçirme şansını da bulabileceksiniz. Richard Branson, muhteşem fikirleriniz için ailenizin bir girdi olabileceğini unutmamanız gerektiğini söylüyor.

8-Dünyayı Keşfedin
Dünyayı Keşfedin
Bütün gününüzü bilgisayar ekranları karşısında geçirmemeniz gerekiyor. Her şeyi kapatıp, düzenli olarak dünyayı keşfetmeye çalışmalısınız. Yaşamınızın bu kısmını ihmal ediyorsanız, işe arka bahçenizle başlayın ve vizyon alanınızı genişletin. Etrafınızda tanışabileceğiniz birçok enteresan insan ve gelecek vadeden meydan okumalarla dolu macera bulacaksınız. Heyecan verici maceralar yaşamak varken, kaybedecek bir dakikanız bile olmaması gerekiyor. Branson, bu konu ile ilgili olarak eski bir sözden bahsediyor; “Hayat, elbise prova etmeye benzemez!”

9-İletişim ve İşbirliği
İletişim ve İşbirliği

Basit tut prensibini uygulamanız ve hepsinden önemlisi başkalarıyla birlikte çalışmanız gerekiyor. İnsanların kendini kapatarak bir gelişim gösteremeyeceği kesindir. Bir çalışma ortamında ihtiyaç duyulan atmosfer, insanları kendi vizyonlarını paylaşmaya ve birbirleriyle kaynaşmaya davet etmelidir. Bu nedenle açık ofislerin kullanımı buna örnek gösterilebilir.

10-Sevdiğiniz Şeyleri Yapın
Sevdiğiniz Şeyleri Yapın
Branson bu konu ile ilgili olarak kendi ailesinden bahsediyor ve “etrafınız hep çok sevdiğiniz insanlarla dolu ve yaptığınız işi seviyor olduğunuz müddetçe nerede yaşadığınızın ve kaç para kazandığınızın hiç önemi yoktur,”diyor.

(Para, Ekonomi, Finans Editörü Aysun Bayhan Haberidir)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı