Şirket Ortağım, Her Yıl 5-6 Girişime Sermaye Verecek

by Bayilik Lobisi

Şirket Ortağım, çoğunluğu eski Sabancı profesyoneli 5 ortaklı bir melek yatırımcı ağı. 6’ncı ortak geliyor. Katılımcı sayısı 40. Yani 46 para sahibi, yöneticilikte deneyimli kişi, parlak fikirlere para yatırıyor. Şimdiye dek 3 girişime sermaye verdi.

Akın Kozanoğlu, 42 yıllık profesyonel çalışma hayatından sonra, Sabancı Grubu’ndan emekli oldu. Şimdi bir iki şirkette yönetim kurulu danışmanlığı yapıyor. En aktif işi ise melek yatırımcılık. Lisanslı melek yatırımcı ağı Şirket Ortağım’da yönetim kurulu başkanı olarak çalışıyor. Şirket Ortağım’ı, yine Sabancı Grubu’ndan emekli Mehmet Buldurgan kurmuştu. “Buldurgan’ın teklifi gelince, hoşuma gitti. 5 ortakla başladık” dedi. 5 kurucu ortaktan ikisi daha Sabancı kökenli. Sedef Korkmaz, Sabancı Grubu’nun finans sektöründeki iştiraklerinde üst düzey yöneticilik yaptı. Dursun Akbulut da BNPAk Dresdner Genel Müdürlük görevlerinden bulunmuştu. Beşinci ortak Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda, Baş Danışman olarak görev yapan ve halen Eczacıbaşı Yapı Grubu’nda, iş geliştirme direktörü olarak çalışan Hasan Pehlivan. 5 kurucudan 4’ü Sabancı kökenli. Bu açıdan Şirket Ortağım, Sabancı kökenli profesyonellerin damgasını vurduğu bir melek yatırımcı ağı denilebilir.

Girişime para yatıran melek yatırımcılar profesyonel deneyim de aktarıyor, yatırımın başarısı için katkıda bulunuyorlar.

Ağ katılımcıları da tam bir ünlüler, profesyoneller geçidi. Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, NCR Türkiye ve OYAK şirketlerinde yönetim kurulu başkanlıkları yapan Caner Öner, Mazars Türkiye CEO’su İzel Levi Coşkun, Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan ve daha birçok isim var. Akın Kozanoğlu, “Yeni bir ortak daha geliyor. 6 ortak ve 40 destekçiyle toplam yatırımcı sayısı 46 oluyor. İçimizde çok deneyimli isimler var. Yatırımcı sayısında 150’yi geçmek istemiyoruz. O sayılara yaklaşınca başka ağlar kurmak gerekir” dedi.
Şirket Ortağım’ın merkezi İstanbul, Sahrayıcedit’te. Ne yaptığı konusunda uzun açıklamalara gerek yok. Yeni ve sağlam iş fikirlerine bilgi ve sermaye sağlıyor. Yatırımcılar 2 ayda bir toplanıyor ve yeni iş fikirlerini dinliyor. Girişimciler planlarını anlatıyor. Yatırımcılar ilgi duydukları fikirlere yatırım yapıyorlar. Sistem kabaca böyle.

1 milyona kadar çıkabilecek
Kozanoğlu, sermayelendirme konusundaki çalışmalarını şöyle anlattı: “Yılda 5 – 6 yatırım planlıyoruz. Çok daha fazlası zor. Belki 10’a çıkabiliriz. Sermayeyi 500 bin lira olarak düşünüyoruz. Biraz daha gelişmiş girişimlerde 1 milyon olabilir. 2015’te 3 girişimi sermayelendirdik. 2016’da 5 – 6 olacak. Mehmet Buldurgan da 3 tane sermayelendirmiş. Bir girişime 6 – 7 yatırımcı katılabilir. Diyelim 500 bin liralık sermaye 10 lota bölünür. Bir yatırımcı iki lot da alabilir. Melek yatırımcı karşılığında hisse senedi alır ama hep azınlıktır. Girişim kurulmuşsa sermaye eksiği tamamlanırken de hisse alınır. Kurulmamışsa, girişimci de para koyabilir. Koymazsa da biz koyarız. Bu yatırımlarda hedef çıkmaktır ama çıkmasa da olur. Çıkarsınız, başka bir girişime yatırım yaparsınız. 10 yatırımdan birisi bile iyi tutsa, zararınız olmaz. Bizim hedefimiz 10 yatırımdan 4’ünü tutturmak. Yatırım yapıldığında bir lider yatırımcı seçiyoruz. O, yönetimde bir koltuk alıyor. Bu deneyim aktarmak için de gerekli.” Şirket Ortağım yatırımcılarının sermayelendirdiği 3 yatırımdan ikisi yeni kurulmuş. Birisi 2 yıllık ve bu şirketin değeri 5 kat artmış. İkinci kez sermayelendirilmiş.

(Dünya)

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı