TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Zengin Olmanın Yolu Girişimcilikten Geçiyor”

by Bayilik Lobisi

Global Girişimcilik Haftası kapsamında düzenlenen Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Forum’una konuşmacı olarak katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Mustafa Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’de büyük bir sorun haline gelen işsizlik girişimci sayısının artmasıyla çözülebilir” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Uluslararası Girişimcilik Merkezi ve GATE Türkiye işbirliğiyle her yıl Global Girişimcilik Haftasında düzenlenen ‘Geleceğin Gücü Girişimciler G3 Formu’ genç girişimcilerin katılımlarıyla Suada’da gerçekleştirildi. G3 Forum’unda düzenlenen panele konuşmacı olarak TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu katıldı. Genç girişimci adaylarına tecrübelerini aktaran Hisarcıklıoğlu’nun, girişimciliğin hayattaki yeri ve insana katkıları üzerine yaptığı konuşma katılımcılardan beğeni topladı.

“ZENGİN OLABİLMENİN YOLU GİRİŞİMCİ OLMAKTAN GEÇİYOR”
Hayatta maddi olarak belirli bir seviyeye çıkmak isteyen insanların girişimci olmaları gerektiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Girişimcilik demek zenginlik demektir. Zengin olmak isteyen insanlar girişimci olmak zorunda, bunun yolu buradan geçiyor. Başka türlü, ahlaki olarak zengin olabilmenin yolu yok. Farklı yollarla zengin olabilirsin ama ahlaki olarak zengin olmanın yolu sadece girişimci olmaktan geçiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ İŞSİZLİK SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ GİRİŞİMCİ SAYISININ ARTMASIYLA ÇÖZÜLÜR”
“İnsanlara en faydalı olan insanlar girişimci olanlardır” diyen Hisarcıklıoğlu, “Her bir girişimci ileride bir istihdam demektir. Girişimci olmak demek, bir kişinin karnını doyuracak ve onu çalıştıracak demektir. Türkiye’nin en önemli sorunu işsizlik sorunudur. Bu sorunun tek çözümü var o da yeni girişimci sayısını artırmaktan geçiyor. Yapılan araştırmalara göre, Türkiye’de özel sektörde çalışan insan sayısı 25 milyon, yani her bir işletme her gün 17 kişiye iş imkanı demektir. Türkiye’nin işsizlik sorununun çözümü girişimcilikten geçiyor” diye konuştu.

“GENÇLERİN ÇALIŞMASINA YÖNELİK ANNE, BABA VE ÖĞRETMENLER OLARAK ZİHİNSEL DEVRİME İHTİYACIMIZ VAR”
Üniversite okuyan gençler üzerinde etkiye sahip olan herkesin iş hayatıyla ilgili düşüncelerin değiştirmeleri gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Gençler üzerinde sadece fikir yetmiyor. Kültürü değiştirmek iş bulma konusunda çok önemli bir yere sahip. Şimdi üniversite okuyan öğrenciye sorduğun zaman okul bittiği zaman Sabancı, Koç gibi ailelerin şirketlerinde çalışacağım diyor. ABD’de gençler bir sonraki hamleyi kazanabilmek için orta ölçekli şirketlerde çalışmak istiyorum diyor. Bizim ülke olarak anne ve babalardan başlayarak, okuldaki hocalardan başlayarak bizlerin bir zihinsel devrime ihtiyacımız var” şeklinde konuştu.

G3 Forum kapsamında Ali Sabancı, Acun Ilıcalı, Gülden Yılmaz, Murat Özyeğin ve Hamdi Akın gibi isimler genç girişimci adaylarına gün boyunca tecrübelerini aktardı.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı