Türkiye’nin Franchise Hacmi 50 Milyar Dolara Koşuyor

by Bayilik Lobisi

15-18 Ekim 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilen, yaklaşık 30 bin’e yakın kişi tarafından ziyaret edilen Bayim Olur musun Franchising ve Markalı Bayilik Fuarı’nda çok sayıda franchising anlaşması yapıldı.

Bayim Olur musun Fuarı’nda, her yıl olduğu gibi bu yıl da girişimcilere yeni iş kapıları aralanırken, markalar zincir olma yolunda önemli fırsatlar yakaladı. Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü Aycan Helvacıoğlu, 4 gün süresince açık kalan fuarı 29 bin 326 kişinin ziyaret ettiğini belirterek, firmaların çok sayıda iş bağlantısı yaptıklarının altını çizdi. Fuarın istihdam oluşturma ve yeni iş alanları yaratma anlamında Türk ekonomisine önemli katkılar sağladığı ifade eden Helvacıoğlu şunları söyledi:
“Bayim Olur musun Fuarı gerek ziyaretçi sayısı, gerek katılımcı sayısı, gerekse yarattığı iş hacmi açısından her geçen yıl önemli başarılara imza atıyor ve kendi rekorunu tazeliyor. 2014’te fuara 277’si yerli, 23’ü yabancı olmak üzere 300 firma katılırken, bu yıl 330’u yerli, 35’i yabancı toplam 365 firma katıldı. 2014’te 27 bin 400 ziyaretçi alan fuarı, bu yıl 29 bin 326 kişi ziyaret etti. Tabii ki burada önemli olan fuarın yarattığı iş hacmi. Fuarda markalar zincirleşme yolunda binlerce franchising ve bayilik sözleşmelerine imza attılar”.

“FRANCHİSE HACMİMİZ 50 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”
Bayim Olur musun Franchising Fuarı’nın 22 bin metrekare kapalı alanda gerçekleştirildiğini ve bu alanda düzenlenen dünyadaki ilk üç fuar arasında yer aldığını vurgulayan Helvacıoğlu, Türkiye’deki Franchising pazarı hacminin de her geçen yıl giderek arttığını söyledi. Türkiye’de franchise hacminin Ulusal Franchising Derneği (UFRAD) verilerine göre 43 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğunu belirten Helvacıoğlu, “2016 yılında ise bu rakamın 50 milyar dolara ulaşacağını öngörüyoruz. Günümüzde Türkiye 1850 adet zincir işletmeye sahip bulunuyor, zincirlere bağlı şube sayısı ise 50 bin civarında. Franchise/bayilik verenlerin sayısı 1471 iken, franchise/bayiliğin zincirler içindeki oranı ise yüzde 78’lere ulaşıyor. Bu rakamlar Türkiye’nin Franchise hacminin giderek arttığını ve Türk ekonomisindeki öneminin giderek artacağını ortaya koyuyor” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı