Üniversitedeyken Nasıl İş Kurulur

by Bayilik Lobisi

üniversitede bir iş kurmak

Birçok başarılı girişimcinin ortak noktası, iş girişimlerine erken bir başlangıç ​​yapmalarıdır.

En ünlüsü muhtemelen Harvard’daki bir yurt odasından Facebook’u başlatan Mark Zuckerberg . Facebook ilk projesi bile değildi; daha önce diğer öğrencilerin üniversite derslerini seçmelerine yardımcı olan bir uygulama yayınlamıştı.

Başka örnekler de var. Dell ayrıca Michael Dell’in yaşlanma makinelerini geliştirip sattığı 1984 yılında bir yurt odasında başladı . Dört yıl sonra Dell halka açık bir şirket haline geldi.

İlham verici bir başka hikaye, Apple’a Steve Jobs ile birlikte başlayan Steve Wozniak’ın hikayesidir. Apple bir üniversite yurdunda değil bir garajda mağaza kurarken, Wozniak ilk bilgisayarını Colorado Boulder Üniversitesi’nde inşa etti. California liselerinde Jobs ile tanışan ortak bir arkadaşın tanıtımı sonucunda Jobs ile arkadaşlığını başlattı.

Bu mütevazi başlangıçlardan öğrenebileceğiniz ders, bir girişimci olarak yolculuğunuza başlamadan önce çalışmalarınızın bitmesini beklemenize gerek olmamasıdır. Dahası, şu anda bu efsanevi işadamlarına açık olanlardan çok daha büyük olasılıklar var.

Üniversitede para kazanma
İnternetin sağladığı fırsatların zenginliği sayesinde, üniversite öğrencileri artık masalarda beklemek veya fazladan para kazanmak için bara yönelmek zorunda değiller. Orada öğrenciler yapabileceği işler çevrimiçi onlarca dizüstü bilgisayar ve bir internet bağlantısı başka bir şey ile.

Seçenekler şunları içerir:
“Mikro işler” yaparak veya uygulamaları ve web sitelerini test ederek ekstra para kazanın.
İnsanlara çevrimiçi koçluk yapma; yabancı dil olarak İngilizce öğretebilir, hatta lisansüstü eğitim alıyorsanız daha genç öğrencilere koçluk yapabilirsiniz.
Yazma ve düzenleme.
Web sitelerinden moda ürünlerine kadar her şeyi tasarlamak ve satmak için yaratıcı becerileri kullanma.
Çabalarınızı ne kadar ileri götürmek istediğiniz tamamen size kalmış. Bazı öğrenciler için, kitap ve geceleri ödemek için yarı zamanlı olarak biraz ekstra para kazanmak oldukça yeterlidir ve yukarıdaki tüm fikirler faturaya uyacaktır. Ancak bu dünyanın Zuckerbergs ve Wozniak’larının kanıtladığı gibi, işleri bundan daha ileriye götürmek mümkündür.

İşletmenizi başlatma
Modern iş dünyası hızla değişiyor. Otomasyon ve diğer teknolojik ilerlemeler nedeniyle, sadece on yıl önce var olan birçok iş sonsuza dek gitti. Bu, bagajınızı uçuş için kontrol etmekten büyük bir şirketin müşteri hizmetleri departmanına başvurmaya kadar her şeyi yaptığınızda açıktır!

Bu evrimin bir yan etkisi, üniversiteden ayrılıp “geleneksel” bir işe girme olasılığınızın çok daha düşük olmasıdır. 2016 yılında “serbest” olarak geçimini sağlayan ABD’li işçilerin oranı yüzde 34 idi ve konser ekonomisinin 2020’ye kadar bu sayının yüzde 43’e çıkmasına neden olacak kadar büyümesi bekleniyor .

Bu nedenle, hala okurken bir adım öne geçmenin sağlam bir anlamı var. Küçük bir işletmeye başlamak birçok farklı anlama gelebilir; Ölçeğin bir ucunda, serbest yazıdan video prodüksiyonuna kadar her şeyi yaparak bağımsız olarak bir “solopreneur” olarak çalışma planlarınız olabilir. Bu tür serbest mesleklerin sağlam bir üne ve çalışma portföyüne sahip olmaları göz önüne alındığında, bunları mümkün olan en kısa sürede oluşturmaya başlamak akıllıca olacaktır.

Ölçeğin diğer ucunda, belki de çok daha büyük bir girişim kurmaya ya da sizi bir sonraki Michael Dell’e veya Mark Zuckerberg’e dönüştürebilecek bir fikriniz olabilir . Kolejdeyken de bu nitelikteki bir şeye başlayamamanın bir nedeni yok. Aslında, böyle bir girişimin okurken başlatılması bazı avantajlara sahip olabilir.

Üniversite ortamında iş kurmanın faydaları
Açıkçası, eğitim alırken önemli bir iş çıkarmayı planlıyorsanız, dikkatli olmanız gerekir. Muhtemelen, ödediğiniz kursları tamamlamak ve geçmek istersiniz, bu nedenle zamanınızı dengelemek ve iş planlarınızın ilk etapta üniversitedeki nedeninizi ortaya koymasına izin vermemeniz önemlidir.

Bununla birlikte, zamanınızı yönettiğiniz ve hedeflerinizi etkili bir şekilde dengelediğiniz sürece, bu tür bir ortamda bir iş kurmanın faydalarını fark edebilirsiniz. Bunlar:

1. Bootstrap yapmak daha kolay
Başka bir yerden para toplamaya gerek kalmadan, ilerledikçe her şeyi kendi kendine finanse etmeyi içeren işinizi önyükleme , sizi şirketinizin tam kontrolünde tutar.

Üniversitedeyken bir iş kurmak kendini bu modele mükemmel bir şekilde verir, çünkü az sayıda öğrenci parayla aynı hizadadır. “ Minimum uygulanabilir bir ürün ” oluşturmak, az bir gelir elde etmek ve daha sonra bir sonraki önemli gelişme için geri almak, bir işletme için harika bir temel oluşturur; “Yalın ve kaba” bir işletme ve kendini sürdürmeye devam edecek.

Facebook ve Dell’in beğenilerine genellikle önyükleme adı verilirken, bunun aslında bir efsane olduğunu belirtmek önemlidir. Mark Zuckerberg iyi bağlanmış bir bireydi ve aslında Facebook’un varlığında PayPal’ın kurucu ortağından fon aldı. Michael Dell’e ailesi tarafından borç verildi .

2. Öğrenci ağınızdan yararlanabilirsiniz
Benzer fikirlere sahip insanlar ve ağ kurma fırsatlarıyla çevrili olacağınız herhangi bir ortamı üniversitede olduğu gibi düşünmek zor.

Bu her şekilde sonuç verebilir. Belki de mükemmel bir iş ortağı, hazır bir test kullanıcıları veya müşteriler grubu ya da ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için kolej sistemlerini veya yayınlarını kullanmanın bir yolunu bulacaksınız. Kendinizi ayrıca potansiyel mentorlarla ve tavsiyelerde bulunabilecek insanlarla dolu bir ortamda bulacaksınız.

Ünlü girişimcilerimize bir kez daha dönen Zuckerberg, ilk olarak Facebook’u sadece kolej ortamında başlattı ve Dell ilk bilgisayarlarını diğer öğrencilere sattı .

Her işletme farklıdır ve çevrenizdeki devasa öğrenci ağından tam olarak en iyi şekilde nasıl yararlanabileceğinizi söylemek mümkün değildir. Ama bir yol olacağından emin olabilirsiniz .

3. zaman hediye var
Hiç kimse adanmış öğrencilerin derecelerini kazanmak için yaptıkları işi en aza indirmezken, bir öğrenci olarak, muhtemelen şimdiye kadar sahip olabileceğiniz kadar boş zamanınız var. Eğitimden işyerine geçiş çoğu zaman bu konuda çoğu kez kaba bir uyanıştır.

Yukarıda belirtildiği gibi, doğru dengeyi sağlamak ve çalışmaların kaymasına izin vermemek son derece önemlidir. Bununla birlikte, zaman yönetimine doğru yaklaşımla, öğrenciler bir iş üzerinde çalışmak için gerçekçi bir şekilde zaman ayırabilirler – bu, üniversitenin sosyal tarafında biraz taviz vermek anlamına gelse bile.

Doğru önlemleri alma
Artık okurken işinize başlayacak zamanınız olmayacağına ikna olduğunuzu varsayarsak, başarı şansınızı artıracak şekilde bir şeyler hakkında gitmenizi sağlamak için almanız gereken bazı önlemlerle bitireceğiz.

Süreci ciddiye al
Yukarıda tartışıldığı gibi, eğer peşinde olduğunuz biraz ekstra nakit ise, üniversiteden yapabileceğiniz birçok rahat çevrimiçi iş var. Bununla birlikte, ders kitaplarınız tavan arasında saklandıktan yıllar sonra hala sizinle birlikte olacak bir işletmenin temellerini oluşturmaya çalışıyorsanız, süreci ciddiye almalısınız.

Bu, eğlenceli olamayacağı anlamına gelmez (ve her zaman doğru işi yürütmek gerekir). Ancak, fikrinizin uygulanabilir olmasını sağlamak için bir iş planı oluşturmak ve bazı pazar araştırmaları yapmak gibi şeyler yapmanız gerektiği anlamına gelir . Temel konulara ne kadar çok önem verirseniz, sürdürülebilir bir şey oluşturma şansınız o kadar artar.

Üniversite sistemlerini dikkatli kullanın
Üniversiteniz hızlı internet bağlantısı ve birçok bilgisayar ekipmanı gibi başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi size veriyor gibi görünse de, dikkatli olmalısınız. İşleri meşru bir şekilde yaptığınızı kontrol etmeden basarsanız, hem yeni bir iş hem de öğrenci olarak kendinizi belaya sokabilirsiniz.

Örneğin, yeni müşterilerinizle ilgili verileri işliyorsanız, bunu bir üniversite internet bağlantısı üzerinden yaparsanız riskler ortaya çıkabilir. Gizliliğinizi artırmak için bir VPN (sanal özel ağ) kullanabilirsiniz, ancak kendi özel bağlantınıza yatırım yapmak, ne tür bir işe başladığınıza bağlı olarak daha da mantıklı bir strateji olabilir.

Benzer şekilde, üniversiteye gizlice girmek ve baskı tesislerini kullanarak bir el ilanı yığını çalıştırmak büyük bir para tasarrufu gibi görünse de, sizi dışarı atarsa ​​biraz yanlış bir ekonomi!

Her şeyi tahtada tutun
Yukarıdaki noktadan yola çıkarak, kalıcı bir iş kurmaya çalışıyorsanız başka herhangi bir kısayol cazibesine girmemeniz önemlidir. Öğrenci olmak sizi zorunlu iş sigortalarından, uyumluluk sorunlarından ve yasal yazılım kullanma ihtiyacından muaf tutmaz. İşletmenizin her alanında neler yapılması gerektiğini düşünmenize yardımcı olacak ücretsiz bir kontrol listesi .

Öğrenciler rutin olarak iş ortamında yapmayacakları şeyleri yapabilirken, işi en başından beri bir iş olarak yürütmek en iyisidir . Titrek temeller sizi uzun vadede ısırmaya geri döner.

Son olarak, en önemlisi, okumak için üniversitede olduğunuzu hatırlatmaktır. Belki de Dell gibi, işiniz stratosferik olabilir ve sizi bırakıp bırakmama ikilemiyle bırakabilir. Ancak bu gerçekleşene kadar, ödev ve sınavların öncelik listesinin başında kalması gerektiğini unutmayın.

Bunun dışında, hazır olur olmaz işinize başlamanıza engel olacak hiçbir şey yok.

Benzer İçerikler

Yorum Yaz

×

Merhaba!

Bayiliklerle ilgili bilgi almak için danışmanlarımızla iletişime geçebilir ya da bayiliklobisiofficial@gmail.com mail adresine mail atarak bilgi alabilirsiniz..

× WhatsApp Danışma Hattı